Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 462 tisíc textů, miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

TD - Fotografie
datum / id27.03.2021 / 518774Vytisknout |
autorGora
kategorieMiniatury prozaickéDalší dílo autora
zobrazeno1363x
počet tipů27
v oblíbených0x
Prolog

Tématický den Den změn


MIMO SOUTĚŽ

TD - Fotografie

 

Po dvou měsících znovu ve škole. S Marcelou obsazujeme naši lavici, když vchází cizí kluk. Hm, vysokej blonďák. Jaký rozdíl, když nás holky spolužáci ještě nedorostli. Hezky vyklenuté čelo, ofina, fešák. A hned za ním jako velká voda se přihnala třídní.

„Nekoukejte, nejsme na pastvě, prázdniny skončily! Tohle je Luboš Šandera. Přestěhovali se z Prahy. Pojď, sedni si tady vedle Irmy.“

Zděšeně jsme se s Marcelou na sebe podívaly. Co to tu úču jen napadlo.  Rozsadit právě nás?

„Ale soužko učitelko, my sedíme pořád spolu, osm roků!“

„Změna je život. Zvykejte si. Marcela se přesedne támhle k Jelínkovi“

Marcela se pomaloučku zvedla a nasupeně dopadla na volnou židli u Míry Jelínka. A ten blonďák vedle mne.

„Čau, já jsem Luboš,“ naklonil obličej nebezpečně blízko k mým brejlím. On má pomněnkový oči!  Ale hned udělal něco, co si v našem městě žádný žák nikdy nedovolil. Hodil si ty svý dlouhý nohy v pravých džínách i s teniskami na lavici.

Třídní zbrunátněla a vypadalo to, že exploduje i její rezatá natupírovaná hlava.

„Šandero! Pěkně se předvádíš hned první den, jen co je pravda!“ kroutila tou obrovskou hlavou.

Ignoroval ji. Vyndal z kapsy žvýkačku, pomalu rozbalil a začal ji zpracovávat krásnými bílými zuby. Teprve potom beze spěchu složil nohy pod lavici. Zkoprnělá jsem čekala, co bude dál.

Jestli snad učitelka doufá, že jako šprt toho kluka nějak usměrním, spletla se. Všichni, a nejvíc já, jsme se okamžitě do Luboše zbláznili. I kluci soupeřili o přátelství kluka z Prahy, ale zbytečně. Kamarádil  se totiž se všemi rovným dílem.

-        xxx

Na turistickou základnu na předměstí Chebu sbubnoval „malý žáček Kotrbáček“, jak jsme mu na základce říkali, setkání spolužáků ze základky po pětatřiceti letech. Ustrojená do tmavého sáčka snažím se vypadat co nejvíc étericky. Samozřejmě ne kvůli Marcele naproti, ale Luboš Š. zatím nikde. Určitě mne pozná podle brejlí. Ty, jak vidím, dosud nikdo ve třídě nenosí, možná na čtení.

Někdo se vynořil z šera chodby, opřený o francouzské hole. Strnu, ale je to žena. Aranka, vydechl kdosi u vedlejšího  stolu. Nepoznala bych ji, stejně jako už většinu spolužáků. Malý žáček Kotrbáček  k nám přisednul.

 „Jiříku, prozraď, přijde Luboš?“

Jirka se na mě kouknul.

„Tebe to ještě pořád drží?“

„Prosim tě, co tě nemá. Je mi volnej.“

„Ptal se po tobě na minulým srazu, tehdy před deseti roky. Pěkně to na parketu i v baru roztočil, je to bohém. Vůbec se nezměnil. Byl potřetí čerstvě ženatý, všechny manželky samozřejmě krasavice. Ta nejnovější pro něj přijela. Možná bych našel fotky, chceš se podívat?“

„Ne. Raději ne,“ rozhodla jsem se při rozhlížení po sále. Pupkatí spolužáci s dychtivým anebo naopak lhostejným výrazem pili bůhvíkolikátý pivo, zatímco spolužačky prohlížely snímky svých dětí a dokonce i vnoučat.

Vzpomněla jsem si na fotku Luboše, zvětšenou z hromadné školní. Nosím ji u sebe spoustu let. Možná bude lépe, když nepřijde. Takhle vím, jak vypadal na konci devítky, ale dnes?
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

10.04.2021 14:02:17dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Díky, Přemku, je nás tady daleko víc, ty také pomáháš a zapojuješ se zde. Děkuji!

10.04.2021 14:00:26dát kritice tiplastgasp

Je dobré hlavně se shodnout s tím, že Gora má již svůj styl, jak v próze tak v poezii. Čtu ji již dlouho a pozorně. Nejvíce oceňuji její pracovitost, aktivitu a pomoc. V této oblasti práce pro Písmák je výjimečná a málokdo věnuje tolik času a energie jako ona. 

31.03.2021 09:32:04dát kritice tipa2a2a

Stvn, shoda.

31.03.2021 06:53:151 tipů dát kritice tipStvN

Jasně, tohle jsem na mysli neměl. Jako doporovodnou pasáž, když zůstanu u pojmu, bych si představil pár slov navíc například k dokreslení charakteru postavy, popisu, motivace, očekávání a tak podobně. Aby to nebylo jen strohé přetlumočení nějaké události, ale aby dílo dostalo další rozměr.

30.03.2021 21:07:532 tipů dát kritice tipa2a2a

Stvn, abychom si rozuměli, pokud jde o doprovodné pasáže, hodně záleží na žánru, u pohádky spíše méně, u fejetonu nebo reportáže ještě méně, u rozsáhlejšího útvaru zase naopak, tam mění rytmus, oživují, atd.apod. Ale měl jsem na mysli spíše tkové ty otrocké např. při přímé řeči, uvedu příklad.

Tohle bys Ivuško dělat neměla, řekl děda, to by mohlo ublížit, dodal.

Ale já jsem si myslela, že to dělám dobře, protestovala Ivuška.

Já vím, Ivuško, pohladil dědeček vnučku, však já se nezlobím, ukončil rozhovor.

30.03.2021 19:59:56dát kritice tipStvN

Ahoj a2a2a, myslím, že jsi otázce prozuměl perfektně a Tvá odpověď odpovídá tomu, co jsem si od začátku sliboval a já Ti za ni děkuji. Ráno jsi mi zlepšil náladu. Vystihl jsi přesně to, co u Gory prózy pozoruji také, akorát se neshodneme v hodnocení. Já bych například doprovodné pasáže ocenil. 

29.03.2021 21:14:581 tipů dát kritice tipa2a2a

Stvn, dost možná tvé otázce nebudu rozumět, nicméně pokusím se. Gora má svým způsobem vyhraněný rukopis v próze od samého počátku. Opírá se o zpracování autentických zážitků a snahu nacházet pozitivní vyústění. Zatím nezobrazuje přímé životní konflikty, ale lze je číst občas na pozadí, tedy mezi řádky a někdy jsou popsány velmi nenásilně, vzpomínám na texty o bezdomovci, čúrajícím na cizím pozemku, nebo o vážce v domově důchodců. Tento text je spíše rychlá úlitba tématu.  Také formální projev doznal výrazného posunu v tom smyslu, že se oprostil od ndbytečných doprovodných pasáží a dovětků, má spád, rytmus a ve výrazu působí uceleně a čistě.

Samostatnou kapitolou jsou její texty pro děti, jsou živé a plné drobných dějů, i tady se vlastně projevuje její potřeba popisovat svět pozitivně.

Můžeš namítnout, že si nsazuje růžové brýle, ale realita je jiná. Myslím, že stejná realita spočívá v potřebě vnímat svět i jinak, než jakým je. Reálně to nikoho nepřesvědčí, že na světě je ráj, ale i pesimisté určitě přemýšlí, jaké by to mohlo být. A i kdyby u tohoto způsobu představování světa podle sebe zůstala, bude to mít pro část čtenářů, a ne zrovna malou, význam.

Ještě bych se rád zmínil o poezii Gory. Dlouho jsem ji podceňoval, ale je to minulostí. A jestliže před léty v poezii mnoho nenabídla, nyní už není vzácností, že má co nabídnout v poezii, haiku a to zřetelně nad rámec Písmáka, tedy proč ne v próze.

Dost možná by byla ještě dále, kdyby se až extremně neobětovala pro tento server. Je zdaleka nejpracovitějším redaktorem nejn v poskytovaných reflexíxh, ale hlavně v organizování soutěží i v podpoře nejednoho autora, kterou poskytuje, aniž se zviditelňuje.

29.03.2021 19:56:15dát kritice tipStvN

Safiáne, Safiáne, a přijde ti, když si přečteš svoji a Gory reakci, že by tu bylo prostředí, které by něčemu takovému, o čem píšeš, bylo nakloněno? Vždyť jste při prvním náznaku nějaké diskuse diskusi znemožnili. Nic. Chápu, že chete mít svůj klid. 

29.03.2021 18:06:48dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Safe, děkuju, je to i můj názor a ono zpřesňování kritérií by bylo určitě pro litweb přínosné. Někým, kdo se na to cítí a má dostatek erudice a času.

StvNe, děkuju za diskusi.

29.03.2021 17:59:512 tipů dát kritice tipSafián

Promiň. Naše diskuze se posouvá nedobrým směrem, a to bych nerad.  Přispěj k tomu, aby se, alespoň v nějaké části, stal Písmák z komunitního serveru s literární záminkou skutečně serverem literárním a já budu první, kdo ti zatleská a bude tě podporovat.Měl jsem na mysli to, že dnes je to marnost, nikdo se tu něčím podobnýmnezabývá.  Ono se tak konec konců neděje ani ve "velké" literatuře, která je stále ještě ve vleku předsudků, a to nejen ideologických.  Myslím si, že mnohem lepší, než klást podobné otázky jako ty, by bylo rovnou příspěvek z tohoto hlediska zhodnotit. Jsem ale přesvědčen, že jedna básnička nebo povídka k tomu nestačí, To až básnická sbírka, román, sbírka povídek atd.  Nikdo tady asi není Mallarmé, aby se jeho cena dala posoudit z několika řádků. Ale o sbírky tu valný zájem není. Ty už nejsou takovou komunitní příležitostí ke tlachání.  Níkdo ti přece nebrání ptát se tlachalů na jejich styl. Já osobně bych více ocenil stanovení a postupné zpřesňování kriterií pro posouzení něčeho podobného. Ono tu ostatně není zas tak moc nového. Téměř všechno má nějakou předlohu. A to, co je snad úplně nové, je absolutně nedodělané.

29.03.2021 16:45:53dát kritice tipStvN

Obyčejná otázka ti přijde jako bazírování? Víš, co zaráží mě? Že lidi místo diskuse o jádru věci svádí diskusi na věci typu - a proč to někoho zajímá. To je přece blbost. Otázka stylu nebo rukopisu je na literárním serveru zcela relevantní a vůbec nechápu, proč se musíme bavit o tom, jestli se na to někdo může nebo nemůže zeptat. 

29.03.2021 16:24:131 tipů dát kritice tipSafián

Já netvrdím, že je na tom něco svízelného. Jen mě překvapuje, že tu někdo na něčem takovém bazíruje, když je zřejmé, že se na Písmáku na skutečné chápání rozdílnosti stylů nehraje.  Lidi tu dávají přednost všemu možnému, nejvíce tzv. obsahu a komunitnímu náboji. Mně osobně by se líbilo, kdyby vliv stylu posílil, ale to jsou dnes jen sny. Podle mě Gora má, v poezii, prózou se zabývám málokdy, svůj styl. Ale nemá čas ho rozvíjet. Je zbytečné dělat z prdu kuličky.

29.03.2021 14:50:12dát kritice tipStvN

Goro, já jsem přece také čtenář. 

Safián, třeba použité materiály, tvary, to fakt není nic složitého. Vědu tady z toho dělá někdo jiný. Můj prapůvodní dotaz je velmi prostý. Není citově zabarven, nic nepodsouvá, je to obyčejný dotaz. Nevím, co je na tom je svízelného. 

29.03.2021 10:18:551 tipů dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

shadow, děkuju!

29.03.2021 10:11:08dát kritice tipshadowinmysoul

Pěkné, dávám tip. Líbí se mi konec, takhle hrdince zůstane jen hezké vzpomínka, kdoví jak by její "idol" vypadal po tolika letech ;)

28.03.2021 23:11:18dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Díky, Safiáne:-)

28.03.2021 23:06:30dát kritice tipSafián

StvN - architektonický rukopis. Co si pod tím mám představit?

28.03.2021 23:05:052 tipů dát kritice tipSafián

Jejda jejda, jedna kratičká povídka a už vidíme, že chybí autorský rukopis. Mně se to četlo dobře. Takže nějaký rukopis tam asi bude.

28.03.2021 21:56:42dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Stývne, samozřejmě vím, co asi máš na mysli... a k jakému závěru bys mne rád přiměl.

Nechávám na čtenáři, jestli se mu na mé mikropovídce něco zdá/nezdá. 

Rukopisům zdar:-)

28.03.2021 21:51:34dát kritice tipStvN

Nikdy jsi neslyšela režisérský rukopis nebo architektonický rukopis?

28.03.2021 21:42:41dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Oceňuji tvůj smysl pro legraci. Měj se.

28.03.2021 21:38:461 tipů dát kritice tipStvN

Tak jsem asi myslel povídku vydlabanou do omítky :) 

28.03.2021 20:49:45dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Nejsem literární vědec.  Proč bych měla specifikovat svoji tvorbu, taky netuším. Všechno, co jsi vyjmenoval, je něco jiného než původně avizovaný rukopis:

Rukopis (též manuskript) je v knihovnictví jakýkoliv dokument psaný rukou, tedy nikoliv vytištěný nebo reprodukovaný jiným způsobem. Termín může označovat také sdělení, které je zaznamenané rukou jinak než psaním, například nápisy vydlabané na tvrdém materiálu, nebo vyryté v omítce, stiletem ve voskové destičce či klínové písmo vytvořené ostrým rydlem na ploché destičce z nepálené hlíny. Výraz manuskript je odvozen z latinského manu scriptus neboli napsáno rukou.

28.03.2021 19:53:49dát kritice tipStvN

Myslím nějaký atribut, třeba vtip, jazyk, nadhled, přesah, satiru, ironii, rozhled, odbornost, nové téma, staré téma jinak atd., pojem rukopis přece není v oblasti literární tvorby nejasný pojem.

28.03.2021 15:56:31dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Hanko, děkuju za vzpomínku na srazy i na charismatického třídního... nemají to tihle lidé dobré?:-)), dík.

28.03.2021 15:53:59dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Ivi, to jsi mne potěšila - tak čtení na neděli:-)), díky.

28.03.2021 13:22:02dát kritice tip8hanka

krásna spomienka...zo základky stretká nemávame, z gympla nepravidelne, naposledy  v 2019 po 43 rokoch...boli sme dievčenská trieda, keď sme v treťom ročníku dostali mladého triedneho, nedalo sa nezamilovať, všetkých 36 ho platonicky milovalo, aj keď bol ženatý:) Žiaľ, zomrel priskoro, v roku 1990. Babinec na stretkách je fajn, nie je problém spoznať spolužiačky, pribudli síce vrásky, niekomu ( napr. mne) kilá,  no stále sú to ony, niektoré sú dokonca šmrncovnejšie ako za mlada, sebavedomé, s iskrou, triedny by mal radosť...a možno tam niekde hore aj má...

28.03.2021 13:18:21dát kritice tipblacksabbath

Zařadila jsem si to do své nedělní chvilky poezie....a udělala jsem dobře...jó je lepší si pamatovat hezčí........hepčí...............*/******************

28.03.2021 10:38:12dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

troji, hm, to by už nebyl ten frajer... dík!

28.03.2021 10:31:54dát kritice tiptrojort

...přeci jen bych byl raději, kdyby se dobelhal o těch francouzských holích...

27.03.2021 19:58:33dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Myslíš tím dobrým textem můj text? nějak ti stále nerozumím. Příspěvek je ten, že jsem text napsala, dobrovolně a sama... 

Nemyslíš náhodou přidanou hodnotu textu?

27.03.2021 19:53:24dát kritice tipStvN

Konkrétní připomínka jsem napsal. Je naprosto konkrétní. Povídku jsem četl a napadlo mě, v čem spatřuješ svůj rukopis, protože já žádný nevidím, tak by mě zajímalo, co považuješ za svůj příspěvek k jinak dobrému textu.

27.03.2021 19:48:54dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Stývne, na obecnou otázku obecná odpověď. Jestli máš konkrétní připomínky k mé minipovídce, sem s nimi.

27.03.2021 19:36:46dát kritice tipStvN

Jinými slovy v egu? Zajímavé.

27.03.2021 19:22:34dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Karle, tím, že jsem od Chebu dost daleko, některých jsem se nezúčastnila, a nijak nelituju... raději bych se sešla s lidmi, se kterými máme podobné zájmy.

27.03.2021 19:11:05dát kritice tipK3

Irčo, jenom k těm srazům. Když jsem byl na prvním, nemohl jsem nikoho poznat. Ale holky na tom byly a jsou mnohem líp. To jsem nečekal. Chlapi vychlastaný panděra, tlustí, že sotva chodí. Ale nejhorší na tom je, že ti co jsem měl nejraději zemřeli, bohužel.

27.03.2021 18:40:58dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Diano, maturitní jsme my děvčata ze zdrávky měla dvakrát, vždy to bylo prima... děuju:-)

27.03.2021 18:39:23dát kritice tipDiana

My máme maturitní srazy dodnes a jsme už za ta léta jako rodina, jako sourozenci. Krásné vzpomínky!

27.03.2021 17:27:20dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Evži, je to tak - děkuju!

27.03.2021 17:22:26dát kritice tipEvženie Brambůrková

Nemám srazy moc v oblibě, málokdy někoho poznám. Divné je, že mě poznali skoro všichni. :-))) 

A dobře, že nepřišel. Uchovat si hezkou vzpomínku je lepší.

27.03.2021 17:19:24dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

stromečku, přesně jsi to:-), díky.

27.03.2021 17:17:19dát kritice tipstromeček

Jo vůně malin nezralých je velké téma, obzvlášť když už se bojí zout, aby mu neotekly nohy a on šel domů v ponožkách.......:-)

27.03.2021 17:03:18dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Karle děkuju, já to ještě podle reakcí upravila, zkrátila...  Moc Pražáků neznám, tenhle mne tehdy ohromil:-)

27.03.2021 17:00:59dát kritice tipK3

Irčo, je to psané lehkou rukou, docela svižným tempem, hezky se čte. Konec mě nijak neohromil, ale zase nezklamal. U nás Pražáky nikdo neměl moc v oblibě, byli jiní, měli něco společného. Nejen tu frajeřinu o které se zmiňuješ. Spíš mírnou nadřazenost, ale mohlo to být zdání, trochu to taky dělá ten pražský dialekt. Doufám, že se místní obyvatelé Prahy neurazí. Dnes hodnotím podle jiných kritérií.

27.03.2021 16:51:08dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Renato, díky za pochopení.

27.03.2021 16:37:07dát kritice tipbixley
redaktor prózy

Ireno, dobře jsi to vystihla, někdy je lepší po létech nevědět nebo nevidět. Především toho, koho jsme v dětství a pubertě měli rádi.

27.03.2021 16:26:10dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Theo, děkuju... no, pech... anebo?...

27.03.2021 16:23:20dát kritice tipThea v tramvaji
redaktor poezie

Čtivě napsané! Pěkně to plynulo. Ale proč nedorazil??? To je pech! I když...  :)

Ráda jsem četla :)

27.03.2021 16:08:03dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Díky, Luboši, za zavzpomínání...

27.03.2021 16:06:22dát kritice tipKočkodan

 

Lubošové jsou různí – já například příčinou šílenství spolužaček nebyl. Ale srazů absolventů ZDŠ Přerov nad Labem (asi sedmi) jsem se zúčastnil bez jediné absence.

27.03.2021 15:28:09dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Nami, díky!

27.03.2021 15:05:28dát kritice tipNami 99

Hezké vyprávění.

27.03.2021 14:41:20dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

No, třeba to tak bylo lepší, dík, Milane.

27.03.2021 14:39:44dát kritice tipMilanH

To je smutný konec Šandera nepřišel 

27.03.2021 14:20:32dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Stývne, v čem spatřuju svůj rukopis - v tom, že je můj, jak jinak.

Díky za přečtení a komentář.

27.03.2021 14:18:22dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Jani, děkuju za komentář, vidíme to podobně.

27.03.2021 14:17:061 tipů dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Díky, Okamžiku...

27.03.2021 14:05:02dát kritice tipStvN

V čem spatřuješ svůj rukopis?

27.03.2021 12:12:291 tipů dát kritice tipJá Lucie píšu...

To snad ne? On nepřijel?! Tak to je podpásovka :) Také jsem čekala a byla zvědavá, jak se změnil a jak bude vypadat..., ale tak nic. 

Pěkně si to popsala. Ráda jsem si přečetla. Byla to prostě školní láska a na tu jsou vždy silné a živé vzpomínky :)

Super, že ses také zapojila do TD, i když samozřejmě Tvé dílo je mimo soutěž :)

27.03.2021 11:58:40dát kritice tipvesuvanka

Irenko, moc hezky jsi to napsala. Luboš nakonec zklamal, že nepřijel. Připomněla jsem si naše srazy, kdy se  po několika letech někteří spolužáci a spolužačky natolik změnili, že se těžko poznávali - a čím starší, tím víc. TIP

27.03.2021 11:40:50dát kritice tipOkamžik

Platonická láska ze školních let, krásně napsané...

27.03.2021 11:32:551 tipů dát kritice tipCadmium

:) 

Já jsem vážně uvažovala, jestli to nebyl nějaký autorský záměr. 

27.03.2021 10:57:17dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Díky za upozornění... jdu na to.

27.03.2021 10:55:02dát kritice tipCadmium

Proč to najednou přeskočí z ich-formy do vyprávění ve třetí osobě? 

Nebo mi něco uniklo? Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2022, provozuje Dobrý spolek, pravidla Pickup lines Letní dětský tábor