Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 450 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Glosa o řádu
datum / id27.03.2021 / 518801Vytisknout |
autorzeleda
kategorieFejetonyDalší dílo autora
témaKaždodenní
zobrazeno114x
počet tipů9
v oblíbených0x
Prolog

Po delší odmlce se opět navracím s aktuální glosou. Udržet v tomto věku zdraví na uzdě bývá docela problém. Chuť k literárním aktivitám byla mizivá. Přesto jsem se donutil připravit další dvě knihy k vydání. V pořadí devátou a desátou. Ta vlevo je celoživotní výběr básní, rozdělený do čtyř oddílů. Už toho asi moc nenapíši, proto jsem se rozhodl je vydat. Vpravo je kniha glos a literárních úvah a esejí. tady asi ještě něco napíši, ale přesto jsem se rozhodl k vydání. Obě knihy poputují především do místní knihovny a také do jednoho knihkupeckého řetězce, se kerým mám smlouvu. Tedy, až ho naše vrchnost dovolí opět otevřít. 


A nyní ona glosa.

Glosa o řádu

Řád, Neřád, Pořádek, Chaos. Tyto pojmy jsou však příliš relativní a každý z nás si může představit pod nimi něco jiného. Nemohu tvrdit, že se můj život řídí jakýmsi řádem. K tomu jsem se bohudík zatím nedopracoval. A těžko to už doženu. A ani nechci. Můj život je spíš ovlivněn dlouholetou životní zkušeností, zvyky, okolnostmi, které přicházejí a zase odcházejí, i mým vnímáním světa.

V našem životě vládne přesto určitý řád. I když si to většinou nechceme přiznat. Říkáme si - jsem přece osobnost a života řád si určuji sám. Jo, houby sám. Neustále nová a nová společenská pravidla a zákony vytváří jakýsi neviditelný řád, obecně platná pravidla, která naše životy řídí. Ať chceme, či nechceme. Skvělý brazilský spisovatel Paulo Coelho v jedné své knize píše:

„Všechen ten chaos v našem světě pramení z přemíry pořádku - společnost má stále víc pravidel a zákonů na obcházení těch pravidel - a nových pravidel na obcházení těch zákonů … a lidé se pak bojí vybočit z toho neviditelného řádu, který řídí život všech.“

I anglický, dnes už nežijící spisovatel Terry Pratchett, vnímá tento stav podobně. Píše:

„Chaos vždy vítězí nad řádem, protože je lépe organizován.“

A tak s přemíry řádu vzniká paradoxně chaos. Neřád. Proto je třeba veškerý takový řád světa brát s určitou rezervou.

Někdo ovšem povýšil na svůj životní řád improvizaci. V určitých momentech života je potřebná. Nelze na ní ale stavět náš smysl života. Když přemýšlím, do jaké kategorie se mám zařadit já, jsem na pochybách. Striktní dodržování nějakého životního řádu mi totiž vůbec není vlastní. Mým životním krédem je spíš svoboda. Zejména svoboda myšlení i svoboda tvůrčí. To je zásadní zejména v dnešní době, která nám vnucuje převážně jednotný způsob myšlení a vnímání světa.

Před časem mě pobavila jedna, tzv. redaktorka poezie, na velmi frekventovaném literárním serveru, kam jsem vkládal své básně, povídky i glosy. V komentáři pod mojí vloženou básní jsem objevil její přepis i s návodem – Tak takhle by měla báseň vypadat.

Ona redaktorka mě pobavila. Ctím autorskou licenci i svobodu. Nemusí se mi to líbit, ale jen proto nepolezu autoru do hlavy a nebudu mu diktovat, jak má psát. Byla to také moje poslední aktivita na onom serveru.

Ale zpět k tématu. Na  pojmy -  řád - neřád, mají lidé obvykle různé názory. Pokud by však tyto názory byly totožné, nebylo by zase o čem psát. A proto chvála různosti. Vede nás totiž k diskusi. A já mám podobné diskuse moc rád.

I zaměstnání je pro nás určitým řádem. Nelze ho však vnímat dogmaticky, velká míra improvizace je zde nutná. Záleží ovšem na tom, jakou pozici v zaměstnání člověk zastává. Zkusil jsem si obě strany. A snad jsem uspěl v obou.

Nelze ani ztotožňovat řád a pořádek. Jsou to pojmy zcela rozdílné. Leda, že pořádek v bytě člověk zahrnuje do svého vnímání světa. Tedy do jeho řádu. Nepořádek v bytě nemám rád. To mě naučila moje matka a jsem jí za to vděčný. Ale neberu to nijak fundamentálně. Byt mám velký a tak je třeba ho občas i uklidit. I když v něm žiji sám.

Ale abych se zase tolik nevytahoval. Nedávno jsem zjistil, že mám ve svých textech, uložených na různých místech v počítači, docela binec. Řečeno ještě slušně. V momentě, kdy jsem začal ztrácet orientaci, co kde je, co je zálohované a co není, jsem se pustil do klopotné práce. Mohu čtenáře ujistit, že daleko raději si vezmu lux a uklízím, nebo vytírám, i když mne u toho bolí záda, než udržovat pořádek v počítači. Uklízení v bytě je o hodně jednodušší činnost, než uklízet texty v počítači. Uklidňuje mě ale vědomí, že v této oblasti činnosti nejsem zřejmě sám.

Byt je uklizený, počítač také. Texty jsou srovnané a zálohované a tak mohu s klidným svědomím začít dělat nový binec.

Když se ale zamyslím nad způsobem svého seniorského života, musím si přiznat, že je v něm přece jen jeden faktor, který jsem povýšil až na řád. Na řád s velkým Ř! A do toho řádu mi nyní až neurvale vlezl koronavirus a ochranná vládní nařízení. Pravidelné návštěvy mé přítelkyně byly až doposud nedílnou součástí mého vnímání jakéhosi řádu. Příjemného řádu. Opakujícím se pravidlem. Vnímání přítomnosti blízkého člověka, vzájemný dialog při sklínce střiku, výlety do přírody, plánování společných literárních akcí, to vše nám zatím osud vzal.

Přemýšlím, jestli je tento text glosou, nebo spíše osobní zpovědí? Ale asi obojím.  Vždyť osud z našeho obvyklého řádu vyrobil ten současný neřád. Tak to koukej, osude, zase pěkně vrátit zpátky. Kruci, vždyť toho zase nechci tolik!

 

 

 
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

28.03.2021 22:24:54dát kritice tipzeleda

Díky vám, přátelé. Něco je nutné v této době dělat. A já jsem moc rád za vaši náívštěvu.

28.03.2021 21:29:04dát kritice tipzeleda

Díky vám, přátelé. Něco je nutné v této době dělat. A já jsem moc rád za vaši náívštěvu.

28.03.2021 21:00:19dát kritice tip✩✩✩✩✩ Gora
redaktor poezie a prózy

A´t tvé knížky dělají radost v neradostné době, Honzo.

28.03.2021 11:00:01dát kritice tip✩✩ K3

Honzo, tvá glosa o řádu a "neřádu," mě velmi zaujala. Jediný opravdový řád je v přírodě, ten je dokonalý. Pohyb a postavení planet, měsíce, slunce. Vše ostatní je vůči tomu  podružné. Proto mi vadí věčné přehazování času i když na spáneek to u mě nemá nijaký vliv. Jenom si říkám že to je takové nepřirozené a zbytečné zasahování do toho řádu. Občanský, tedy i politický, řád je pro naši civilizaci stejně důležitý. Proto by měla být dle mne povinná docházka k volbám. Neboť výběr lidí, kteří nás zastupují a kteří upravují zákony toho řádu, se nás všech bytostně dotýká.

28.03.2021 00:09:50dát kritice tip✩✩✩ revírník

Udržet pořádek není jen tak. Cítím, že bych na svém harddisku taky měl zapracovat.

27.03.2021 19:01:37dát kritice tip✩✩✩✩✩ vesuvanka

Honzo, především gratuluji k vydání knížek a přeji hodně čtenářů :-))).

Pěné zamyšlení nad řádem:

V našem životě vládne přesto určitý řád. I když si to většinou nechceme přiznat. Říkáme si - jsem přece osobnost a života řád si určuji sám. Jo, houby sám. Neustále nová a nová společenská pravidla a zákony vytváří jakýsi neviditelný řád, obecně platná pravidla, která naše životy řídí. Ať chceme, či nechceme.

 

 

27.03.2021 18:13:14dát kritice tip✩✩✩ bixley
redaktor prózy

A taky gratuluju. Vydat knihu v době ne-řádu je o to radostnější.

27.03.2021 17:52:33dát kritice tipzeleda

Renáto, i v současném neřádu je možné najít svůj řád. jen je nutné hledat. Díky za návštěvu. 

27.03.2021 17:05:07dát kritice tip✩✩✩ bixley
redaktor prózy

Byt je uklizený, počítač také. Texty jsou srovnané a zálohované a tak mohu s klidným svědomím začít dělat nový binec.

Ano, tak to chodí. 

Současný řád je sice neřád, ale i v něm se dá najít řád, možná i napořád. :-))

27.03.2021 16:56:02dát kritice tip Křivodržka

Klidně to pusť z hlavy, já to fakt beru jen jako voslovení :-)

27.03.2021 16:53:30dát kritice tipzeleda

Kř. - Mně je to jasný, ale mám pocit, že ti nadávám a to v žádném případě nechci.

27.03.2021 16:40:04dát kritice tip✩✩✩✩✩ Alegna

gratuluju ke knihám a přeju hodně čtenářů

27.03.2021 16:37:29dát kritice tip Křivodržka

No, jak... řikal sem si, že kdyby tu někdo pocejtil potřebu poslat mě do p...olitickýho středu, tak se mu namísto dlouhejch litanií třeba uleví hned, jak mě vosloví :-))

27.03.2021 16:26:35dát kritice tipzeleda

Křivodržko - /jak sis mohl vymyslet takovou přezdívku/

Vřelý díky za tvůj, zcela vyčerpávající koment.  Život je pěkný, díky tomu, že je pestrý. Nějaký rámec musí být, ale osobní svoboda jednání a hlavně myšlení, je pro mne podstatná. Ještě jednou dík. 

27.03.2021 16:07:37dát kritice tip Křivodržka

Předevšim gratuluju ke dvěma dalším knihám :-))

 

Jinak k tý glose / osobní zpovědi: já si třeba myslim, že nějaký rámce naše společnost mit musí. Zvyky tak nějak vymizely nebo mizej, a tak nám zustává asi jen ten rámec zákona (právníci to hrozně neradi čtou, ale řikává se, že je to minimum morálky - no, to je samo vo sobě k diskusi). Ten se posouvá tak, jak se ve společnosti objevujou nový záležitosti nejrůznějšího druhu; fór je asi v tom, že žádnej zákon nikdy nemůže bejt napsanej tak, aby se nedal nějakým způsobem vobejít. A čim podrobnějc bude doplňovanej, tim víc se v tom budou hledat díry... Nebo možná to bude zákon, kde za chybu budou padat hlavy (dost děsná představa). Holt to je prostě v lidech,

 

To s tou básničkou je, s prominutim, ze strany tý redaktorky hovadina. Já před drahným časem našel básničku, ze který sem padnul na zadek. Když se mě zeptáš proč, tak řeknu, že to nedovedu říct, natož napsat. Autorka toho díla si paradoxně myslela, že to patří k jejim slabejm výtvorum - ale podle mýho už nic takovýho, co by na mě tak zapůsobilo, nenapsala. Žádný rafinovaný vobraty, metafory, nic složitýho... ale kdokoliv jinej by si klidně moh myslet, že je ta básnička blbá, a je to jeho nezadatelný právo, páč kde je psáno, že to bude na něj působit stejně jako na mě, že jo. V životě bych ale neudělal to, abych někde napsal, že takhle má poezie vypadat napsaná. Možná, možná a eště jednou možná bych si decentně řek sám pro sebe, že tak, jak todle dílo vzalo mě, by měla člověka poezie vzít. Tahle, tamta, nebo jiná... co na tom sejde. 

 

K tomu, jakej mam já bordel na harddisku, se radši vyjadřovat nebudu :-D Ale ohledně improvizace, řádu, svobody... nebo chaosu... řikám si, že v životě by mělo bejt zahrnutý asi tohle všecko - s tim, že čas vod času převáží jedna složka... a já si po čase uvědomim, jakej půvab má třeba její protiklad... nebo prostě ty vostatní. Cejtim se svobodnej, ale bůhví, že sem stejně tak respektoval našeho Senseie, kterej byl při cvičení v Dojo hodně tvrdej. Improvizace dává svobodu, řád přináší pocit, že člověk někam patří... nojo, začínám zase žvanit, tak to radši utnu.

Jen mě to celý přimělo k přemejšlení a do komentu to prostě nenarvu. 

 

27.03.2021 14:52:16dát kritice tip Andělka1

***

27.03.2021 14:28:43dát kritice tip kamiinek

V tomto řádu neřádu aspoň pořádek bude :-)Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2021, provozuje Dobrý spolek, pravidla Školy v přírodě Letní dětský tábor