Na Písmáku publikuje 52 tisíc autorů, 469 tisíc textů, miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Tematický den: JSEM JINÁ VESMÍRNÁ
datum / id27.03.2021 / 518804Vytisknout |
autorJá Lucie píšu...
kategorieMiniatury prozaickéDalší dílo autora
zobrazeno1146x
počet tipů19
v oblíbených0x
do výběru zařadilatkij,
Prolog

Březnový Tematický den: Den změn!

Tematický den: JSEM JINÁ VESMÍRNÁ

JSEM JINÁ VESMÍRNÁ

Jako mrak jsem selhala. A tak to je. Žádný z nás nevydrží věčně. Nijak mi to nevadí, protože už konečně nejsem složená ze sloučenin vody “bílé” barvy, která se čas od času změní na úplně jiný tvar. Bylo sice pěkné, když jsem mohla pršet nebo ještě víc se mi líbilo, když jsem sněžila! Ale nesnesitelné bylo, když nade mnou letělo obrovské letadlo. Křídla mělo větší než kdejaký albatros a málem mě rozpůlila na půlky. Taky se z něho vypařovalo cosi bílého a lidé si to pletli se mnou a to byl vážně vrchol! 

Chci být něco víc, dívat se na Zem z výšky… Nechci, abych nad sebou měla ještě blankytně modré nebe. Chci ještě mnohem výš, dál nahoru. Chci se stát hvězdou vesmíru. Každý člověk prožije přece v životě nějakou velkou změnu. Někdo třeba začne chodit do školy. Nene, ta je malá. Tak třeba…, už vím! Převtělí se! Ano, a to je i můj případ. Když se přece člověk necítí být ve své kůži, tak se nechá přeoperovat, dlouhé roky nad tím přemýšlí a pracuje na tom a přesto nikdy není jisté, že se mu to podaří dotáhnout dokonce. A to je ono! To jsem já. Má proměna bude trvat zajisté mnohem déle než deset lidských životů dohromady. Ale i tak to risknu! Možná se vám zdá, že jsem trošku přechytralá a vím toho o lidech hodně, ale to bude tím, že jsem byla ten oblak. Ale to je minulost. Nechci se už prostě družit s ostatními. Vždycky se na mě nějaký druhý přilepil a čekal… A já nikdy nepochopila na co. Chci být samostatná jednotka, a přece mít ten správný nadhled. Budu hvězdička. No není to krása! Stanu se jednou pořádnou, plnohodnotnou součástí celého vesmíru. Ano, nemusíte mi to znovu opakovat... vím, že to není jen tak. Musím nabrat dostatek hustoty, aby se ze mě někdy stala ta pravá hvězda s pořádným jádrem a velkým srdcem pro všechno. 

Chápete to? Já tomu pořád nemohu uvěřit! Vždy, když si na to vzpomenu, všude kolem mě se objeví rázem motýlci. Nebylo jednoduché zařídit to u Slunce. Každému to nedovolí a zůstane oblakem třeba napořád. Ale já jsem pro celou galaxii něčím výjimečná. Ne, nejsem jitřenka ani večerka, což nejsou hvězdy, jak si mnohdy živé bytosti myslí. Jsem něco víc! Ta výjimečnost spočívá v tom, že jsem naprosto obyčejná a to je ta vzácnost. Ničím nejsem ojedinělá. Každá hvězda, planetka (i ta trpasličí) má funkci, proč právě je. Ale já ne. Mou úlohou je žít, být a to vždy není vůbec lehká záležitost, jak se může zdát. 

Už nejsem na Zemi, už pobývám tady, na své vlně Galaxie. Mám místo přesně tak, abych viděla na Zemi a měla o ní přehled. Po lidech, ale hlavně po nebi se mi už stýská teď..., ale musím se vzchopit, když chci být něčím jiným. 

Ještě vůbec nevypadám jako hvězda, ach jo. Jsem netrpělivá, i když jak už jsem zmiňovala, mně tato změna bude trvat hóóódně dlouho, ale já to dám! 

Jsem teď něco mezi oblakem a hvězdou, což je prach a pár atomů k tomu. Což není žádná sláva, ale lepší než nic. Nemohu se dočkat, až budu svítit lidem, jako ty ostatní vedle mě. To bude žůžo, to jsem slyšela, že se na Zemi říká. Mně to přijde malinko divné, ale lidi jsou zvláštní stvoření. Oproti hvězdám a planetám jsou to rození mimozemšťané. Ti samozřejmě také neexistují. Teď mi připadá, že všechno co lidé poví o našem světě, není pravda. Bude to tím, že se k nám dostali jen párkrát. Nene, to jim křivdím. Malého prince, který je také člověk (teda snad), přece viděla malá planetka Asteroid B 612. To byl vlastně jediný, který zde byl a neměl na sobě ty divné skafandry… Takže i lidé mají v něčem pravdu. 

Když nad tím tak přemýšlím, tak je to dost kuriózní záležitost, protože když jsem byla ještě mráček, tak jsem tam s nimi pobývat mohla, ale oni s námi ne, kromě ojedinělých případů jako byl Malý princ. To mi asi ještě budou muset vysvětlit... 

To není možné! Právě teď vidím výhody v tom být mrak, ale za svou radikální změnou si musím stát! Je to přece moje rozhodnutí! Ale jen tak konstatuji, že předtím jsem se mohla schovat a prostě najednou nebýt, ale teď se teprve tvořím, takže ještě moc nevím, co to obnáší. Lidé by to nazvali spontánní rozhodnutí. Tak... asi to tak je. Oni ale dělají takové věci každý den. Je pravda, že to za ně rozhoduje Země. Oproti vesmíru je tam světlo a pak zase tma. V naší řeči: den a noc. Obě se takto střídají a navazují na sebe. Oni tomu říkají východ a západ slunce. A to je také hloupost. Vždyť Slunce je pořád na stejném místě, jen jejich planeta se otáčí tak, že jim prostě zapadne.

Pak vyjdou hvězdy. Malé, krásné, roztomilé. To jsme my. A já tam budu zářit. Nechápu na co jsou dobré teda pouliční lampy, když svítíme my… Je tolik věcí, které nedávají smysl, ale i tak je tam mají. Ještěže se my staráme o tuto každodenní změnu. Nechat to na nich, tak v životě nezhasnou. Musím říct, že si to dobře zařídili. My se o to staráme a i tak tu máme tmu. To se mi začíná nelíbit. Je to tu jako v pytli. To je také výraz těch na Zemi. Jen Slunce mi malinko září na prostor beztíže, abych viděla na ostatní. Má to ale své čaro… Nevím, jestli si na toto kouzlo dokážu zvyknout, ale snad ano. Živá stvoření říkají, že se dá zvyknout na všechno. Také, že změna je trvalý stav, což je pravda, ale ne vždy se na ni dobře adaptujeme. To ale stoprocentně není můj případ. Nebo ano? Snad ne, je to přeci můj sen! Má touha je silnější než chtít spatřit černou díru. Ooo, jak už se těším! Cítím, jak mám v sobě  najednou víc a víc atomů... Už jsem pomalu ona, hvězda.
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

01.05.2021 21:13:00dát kritice tipJá Lucie píšu...

Karle, moc moc děkuji! Výběr mě moc potěšil a vím, že není zas taková samozřejmost... Snad Tě i nadále nezklamu :)

01.05.2021 21:11:19dát kritice tipJá Lucie píšu...

Black, díky! Ano, lítaly jsme v tom přece spolu :) Tobě také velká gratulace!

01.05.2021 21:07:352 tipů dát kritice tipK3

Gratuluju. Ať se ti i nadále daří, ale nenechej se ukolébat, že už to půjde samo. Važ si spíš toho výběru, než tipů.

01.05.2021 20:40:09dát kritice tipblacksabbath
redaktor prózy

Obrovská gratulace!!!!!!!!!!!!!!!.....však jsem v tom lítala s tebou:-)))))

01.05.2021 19:34:32dát kritice tipJá Lucie píšu...

Děkuji, to je jasné! :)

01.05.2021 19:32:19dát kritice tipJanina6

Taky gratuluju! Je to moc pěkná povídka.

01.05.2021 17:05:001 tipů dát kritice tipJá Lucie píšu...

Ooo, jsem na nadšená! Díky za zprávu, Goro :)

01.05.2021 16:41:58dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Lucie, gratulka, máš 19 tipů + 1 výběr a TD 2021/březen jsi se svojí povídkou vyhrála...

07.04.2021 13:15:17dát kritice tipJá Lucie píšu...

Kaji, moc Ti děkuji za přečtení, tip a super objasnění o materiálu. Těší mě, že ses nad tím tak dokázal zamyslel... 

 

07.04.2021 11:43:40dát kritice tipKaj

Milá Lucie,

     všichni jsme z materiálu, který byl dříve hvězdou a potom se proměnil při jejím výbuchu, při supernově. Myslím, že z toho materiálu jsou i oblaka, i když u těch tato historie není nutná, jako u nás. Myslím, si, že z materiálu, ze kterého jsme my i mraky, se opět nějaká hvězda jednou zase vytvoří. Akorát to potrvá. To, co je v mracích, by ještě mohlo trochu svítit, to, z čeho jsme my, už asi moc ne. 

Kaj

05.04.2021 18:46:51dát kritice tipJá Lucie píšu...

To děláš správně :)

05.04.2021 18:44:22dát kritice tipJanina6

S tou jitřenkou a večernicí pardon, to jsem šlápla pěkně vedle :-) - brala jsem to, jako že v tomhle vyprávění se tak jmenují... ale podle pravidel pravopisu to je, to máš pravdu! No a neomylný není nikdo, to já jen když vidím hodně dobrý text, tak mám snahu ho ještě "zdokonalit" :-)

05.04.2021 18:27:01dát kritice tipJá Lucie píšu...

Zdravím! Moc Ti děkuji za tip a především, že si měla zájem si mé dílo přečíst! Tvá kritika je pro mě velice hodnotná a moc mě potěšila. Určitě se mrkni i na ostatní texty, třeba taky překvapí :)

Číst dílo víckrát se vždy snažím, jen nejsem neomylná :) Proto Ti děkuji za upozornění všech překlepů atd. Večerka je taková pro zasmání :) Jinak našla jsem, že v názvech jitřenka a večerka se píše malé písmeno, ale taky jsem si myslela, že velké právě kvůli názvu...

05.04.2021 17:57:012 tipů dát kritice tipJanina6

Tohle se mi četlo opravdu dobře, máš pěkné nápady. Líbí se mi i způsob tvého vyprávění, to, že tvoje hrdinka jako by neustále s čtenářem rozmlouvala. Vysvětluje, vykřikuje, ptá se... zkrátka jsi způsobila, že ji nelze přeslechnout. Skoro bych řekla, že je až upovídaná :-) ale to je právě milé. Píšeš s lehkostí a s chutí. Přesto, pokud tě to neurazí, bych ti doporučovala si texty po sobě občas pomalu, soustředěně přečíst a opravit alespoň překlepy. Chápu, že třeba čárky v souvětích je těžké zvládnout přesně podle pravidel. Ale jsou tu chyby, kterých si všimne skoro každý, třeba "ne, nejsme jitřenka ani večerka" - tady patří "nejsem" a to by sis při pečlivém čtení určitě všimla. Navíc Jitřenka a Večernice (večerka je vtip, nebo další chybka?) jsou jména a ta by se měla psát s velkým písmenem.

Nebo tohle: "Oproti hvězdám a planetám jsou to rození mimozemšťané. Ty samozřejmě také neexistují." Když napíšeš "ty neexistují", myslíš tím ty hvězdy a planety? Protože pokud myslíš mimozemšťany, mělo by tam být "ti". Možná ti to připadne jako drobnost, ale jde o to, aby čtenář správně pochopil smysl věty.

Přeju ti, ať tě dál baví psát! Když budu mít chvilku, ráda si od tebe zase něco přečtu.

04.04.2021 20:06:10dát kritice tipJá Lucie píšu...

Podělila ses o velkou radost :)

Děkuji za upřesnění toho chybějícího písmenka, neviděla jsem ho.

04.04.2021 18:42:25dát kritice tipatkij

Lucie, není zač a jsem ráda, že jsem o trochu té radosti mohla podělit:)

V posledním odstavci máš slovo staráme dvakrát. V druhém použití chybí písmenko.- stráme

03.04.2021 20:47:21dát kritice tipJá Lucie píšu...

Jitko, moc moc Ti děkuji za přečtení, tip a především výběr!!! Jsem z něj nadšená! Díky, že si mi umožnila zkusit si poprvé to výběrové světlo. Teď musím říct, že oblak/hvězda nabrala dostatek hustoty být tou pravou hvězdou :) A to je boží! 

Nadostatky tu budou se mnou pořád :) Proto si ještě více výběru vážím. Děkuji za upozornění. Jen nemohu najít chybku ve slově staráme... 

03.04.2021 20:18:43dát kritice tipatkij

Malé kos(met)ické vady by se jistě našly, všehomír (i text) je věčnou otázkou i nekonečným vývojem. Přesto  Tvé dílo vnímám jako velmi povedené a z mé světové strany mohu věnovat (kromě chvály) aspoň trochu toho výběrového světla:)

 

V posledním odstavci: ... My se o to stAráme

ŽivÁ stvoření říkají...

 

03.04.2021 18:59:52dát kritice tipJá Lucie píšu...

Guy, moc děkuji, že jsi na mé dílo narazil! Moc si vážím i Tvého tipu. Nabírání hustoty je v tomto případě celkem na místě :) Ale máš pravdu, jako pochvala, je cynická :) Zajímalo by mě, jak ses k přečtení Jsem jiná vesmírná dostal?

Jsem ráda, že jsem Ti mohla dopomoci k vesmírné asociaci. Dílo Na poledni milování jsem si přečetla a je to krásné... Tematicky to není jako to mé, ale ta hra se slovy je boží! Moc Ti děkuji za doporučení. 

03.04.2021 17:36:571 tipů dát kritice tipguy

Možná by se hodilo Ti popřát úspěšné nabírání hustoty, ale asi by to vyznělo trochu cynicky :)

Ale nedá mi to, abych Ti nesdělil, že ten název mi evokoval jednu z velmi hezkých věcí, které tady zůstaly z dob dávno minulých - je to sice tématicky trochu jinde, ale myslím si, že stojí za to se s ní seznámit  - tady je: https://www.pismak.cz/index.php?data=read&id=52396

31.03.2021 21:31:07dát kritice tipJá Lucie píšu...

Ano, už jsem slyšela, že chystáš jedenáctou. Moc Ti gratuluji! Je to vážně úžasné!

S Tvými slovy souhlasím... Jak říkáš, hlavní je tvořit to, co nás baví a všechno se postupem času vyvyjí, takže dělat to, co je pro nás důležité. A to dělat, dokud budeme moct :) A to platí bez ohledu na věk :)

31.03.2021 20:05:11dát kritice tipzeleda

Lucko, v tvorbě je nejdůležitější autorská svoboda. Piš, jak to cítíš, máš můj obdiv i ti ostatní, kteří se zde literatuře věnují. I vlastní tvorba se vyvíjí a je to tak přirozené. Byť jsem už na sklonku života, pořád chci být aktivní a psát a publikovat. Zanedlouho půjde to nakladatelství moje jedenáctá kniha. Hlavně ať máš ze psaní radost. 

31.03.2021 19:23:46dát kritice tipJá Lucie píšu...

Honzo, děkuji moc za milou pochvalu :) Moc mě těší, že ses k mému dílu dostal, a že si ho i přečetl! Chápu, že jsi naladěn na jinou (vesmírnou :)) vlnu. Každý nemůže být na té stejné... Jsem moc ráda za Tvůj koment!

31.03.2021 18:37:40dát kritice tipzeleda

Máš fantazii, to se ti nedá upřít. Já jsem ale naladěn trochu jinak. 

29.03.2021 20:21:37dát kritice tipJá Lucie píšu...

Luboši, to mě velice těší a jsem ráda, že ses nemračil :) Je skvělé, žes četl (vlastně poslouchal), díky!

29.03.2021 19:41:33dát kritice tipKočkodan

 

Lucie, já jsem se při četbě (vlastně poslechu) tvého dílka také zrovna nemračil... Jako autorka jsi určitě nezklamala. (mrkající smajlík)

29.03.2021 19:01:33dát kritice tipJá Lucie píšu...

Danny, děkuji Ti moc za návštěvu, přečtení a tip! Jsem ráda, že Tě má mini vesmírná (alespoň docela :)) zaujala. To mě moc těší! Nevím, jestli je to úplně inteligentní čtení, ale hlavní je, že si to myslíš ty :) 

29.03.2021 18:34:39dát kritice tipDanny

jemné, inteligentní: docela zaujalo, dávám tip

28.03.2021 19:56:38dát kritice tipJá Lucie píšu...

Novota, no... :)

28.03.2021 19:37:30dát kritice tipStvN

Hvězdička, to je teda pakárna :)

28.03.2021 13:23:361 tipů dát kritice tipJá Lucie píšu...

Ivi, díky :) Jsem ráda, že ses k vesmírnému dílu také připojila a lítáš v tom se mnou! 

28.03.2021 12:50:55dát kritice tipblacksabbath
redaktor prózy

Jó to dáš....vlastně jsi to dala.....a moc hezky.....*/*****

28.03.2021 11:53:18dát kritice tipJá Lucie píšu...

Karle, děkuji Ti za přečtení a tip! Moc mě těší, že oceňuješ mou představivost a formu, kterou jsem použila, i když v ní opět nebyly prvky příběhu :) Myslím si, že umět přijmout kritiku a zároveň si stát za svým, je důležité! Snažím se oboje vyvažovat...

O obměňujících a tím pádem blikajících hvězdách jsem toto vážně nevěděla. Díky za novou zajímavost! 

28.03.2021 11:31:46dát kritice tipK3

Když tady na Zemi zemře člověk, rozsvítí se na nebi nová hvězda, aby duše věděla kam má jít. A když se tu narodí dítě, tak ta nejstarší hvězda zhasne. Tím pádem se obměňují a nám se zdá že blikají.                                       Lucie, oceňuji tvou představivost a její ztvárnění. A taky se mi líbí, že si za svým stojíš. Ano, kritika se musí přijmout, ale ty to musíš opravit až když budeš sama chtít. Je to na tobě, protože to je tvé.

 

28.03.2021 09:34:23dát kritice tipJá Lucie píšu...

Annnie, díky za návštěvu, tip a super tematickou píseň! Trsám... :) Je boží si ji pustit po ránu, teď mám chuť do celého dne! 

27.03.2021 23:18:58dát kritice tipannnie

Pěkné, Lucie. Můžeš být, čím chceš... https://youtu.be/NDq36YD1ESM

Tip a.

27.03.2021 21:23:57dát kritice tipJá Lucie píšu...

Našla jsem i diskuzi lidí. Je zajímavá na čtení. Jde vidět, že sto lidí je sto názorů :) Diskuze: Genderová hvězdička zaplavila Německo...

Je pravda, že to asi bude dělat neplechu v gramatice, protože ta není lehká ani tak. Ale zase mi to přijde jako dobrá možnost pro ty, kteří nejsou jen muž nebo žena... a kolik takových lidí je mezi námi. Je to věc názoru...

27.03.2021 21:07:02dát kritice tipbixley
redaktor prózy

Genderová hvězdička zaplavila Německo, jazykovědci se postavili na odpor - Novinky.cz

27.03.2021 20:59:48dát kritice tipJá Lucie píšu...

Štěpáne, naprosto souhlasím :) Třeba to bylo to, co ji k tomu vedlo. Díky za přečtení!

Bixley, ti to vyřešili :)

27.03.2021 19:54:26dát kritice tipbixley
redaktor prózy

No právě. Teď jsem četla článek o tom, že Němci píšou nevyjasněný gender hvězdičkou... :-)

27.03.2021 19:50:48dát kritice tipStvN

bixley - mrak má gramatický rod mužský, ale úplně klidně může mít ženský gender. Což může vysvětlovat touhu stát se hvězdou.

27.03.2021 18:31:03dát kritice tipJá Lucie píšu...

Ooo, já také :) Děkuji za zastavení a tip!

27.03.2021 18:26:47dát kritice tipČudla

Miluji hvězdné nebe. /*

27.03.2021 18:20:07dát kritice tipJá Lucie píšu...

To nejsou... Ale je dobré se nevzdávat! Díky za tip a jsem moc ráda, že sis i na mé dílo udělala svůj písmacký časový prostor :)

27.03.2021 18:15:16dát kritice tipJamardi

Jojo, přání nejsou jednoduchá.

27.03.2021 18:10:49dát kritice tipJá Lucie píšu...

Nami, děkuji za přečtení a tip! Jsem ráda, že čtení bylo příjemné.

27.03.2021 17:58:42dát kritice tipNami 99

Hezké příjemné počtení.

27.03.2021 17:46:372 tipů dát kritice tipJá Lucie píšu...

Goro, to, co mi bixley ukázala je super "nevyhraněné" a moc se mi to líbí :) Ano, je to taková jiná hra se slovy...  

Když se mi/vám bude něco zdát na proškrtání, nebráním se tomu, jen to musím chtít i já. Bez toho to nejde :) 

Jsem moc ráda, že se Ti můj nápad líbil, a že si ke mně a k Vesmírné  zavítala!

27.03.2021 17:33:11dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Lucie, bixley ti zde názorně předvedla, co vše by se s textem dalo dělat, jak využít prozatímní "nevyhraněnosti" jako hříčky s významem... pro tvůj literární rozlet. Není ostuda něco pozměnit, proškrtat, všichni tady se učíme, ať je nám kolik chce roků.

Mně se taky líbí, jak jsi téma uchopila, je to opravdu dobrý nápad. Že by se mohlo pár vět, která se významem opakují, škrtnout, je fakt, ale je to na tobě.

Za zájem o TD a pěknou úvahu o smyslu života tip.

27.03.2021 17:22:59dát kritice tipJá Lucie píšu...

Přesně! Ale jen ona sama ví, jak se cítí, a tak jí necháme hvězdný (možná ženský) rod :)

27.03.2021 17:11:471 tipů dát kritice tipbixley
redaktor prózy

Ještě vůbec nevypadám jako hvězda, ach jo. Jsem netrpělivá, i když jak už jsem zmiňovala, mně tato změna bude trvat hóóódně dlouho, ale já to dám! 

Něco jako: Ještě vůbec nevypadám jako hvězda, ach jo. Jsem netrpělivej, vlastně netrpělivá, když já nevím, co teď vlastně jsem. Ta změna bude trvat hóóódně dlouho, ale já to dám!

27.03.2021 17:06:46dát kritice tipJá Lucie píšu...

Renato, je super, že ses stavila! Jsem ráda, že se líbilo! Díky i za tip...

Myslím si, že jsem to celé psala v ženském rodě, kvůli tomu, že už není mrak, ale hvězda (sice jen trošku) :) A hlavně už se cítí být hvězdou a to je nejvíc!  

27.03.2021 17:01:34dát kritice tipJá Lucie píšu...

Pavle, díky za přečtení a tip! I Ty máš svůj způsob fantazie :)

27.03.2021 16:58:151 tipů dát kritice tipbixley
redaktor prózy

Moc hezká povídka, vcítění se do oblaku. Je ovšem otázka, v jakém to psát rodě. zatím je to mrak, oblak, tedy rod mužský, který chce být hvězdou, rod ženský. Možná by bylo dobré si pohrát i trochu s gramatikou. :-)

27.03.2021 16:48:54dát kritice tipstromeček

Moc se mi to líbí Lucie a tvou fantazii ti můžu jen závidět.Tip.Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2023, provozuje Dobrý spolek, pravidla Wiki of 21st century Letní dětský tábor