Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 450 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Učitelům (učitelsky) k svátku
datum / id29.03.2021 / 518848Vytisknout |
autorMovsar
kategorieMiniatury prozaickéDalší dílo autora
zobrazeno64x
počet tipů5
v oblíbených0x
Učitelům (učitelsky) k svátku

Noční přepad

Jsou to romantici - trénují noční přepad. To není jako v létě na zahradě schroustat kedluben. Smrdí to střelným prachem a újmou, hodně nábojů padne na buben. Za pár dnů už budou v Mali, v džungli, po pás v řece s krokodýly, a jen co padne soumrak, číhat za sapany, čekat na konvoj s nepřáteli. A sotva se objeví - ohohohoho.... rozkřičí se jeden, druhý, seš mrtvej, počítej do deseti! A pak, nečekaně a zákeřně zezad, hlas mámy, že domů a večeře. Tak ahoj a zas až zítra.

 

Učitelům (učitelsky) k svátku

Patrně jste se narodili ve správné zemi. Jeho klidný výraz, knihu na prsou, dlouhý vous a solideo zná celý svět. Ale počkat. Nebyly to zdejší poměry, co ho donutilo usadit se a zemřít daleko odsud?

Ve veřejném prostoru, jehož je škola takovou předsíní, vedou se zápasy o fakta; dnes více než kdy jindy. A vedle faktů, někdy komicky tahaných až z morku kostí, žijí "fikta" (tak to nazval filosof Bělohradský), mytologické konstrukce osob a událostí, jejichž stopy známe jen zkreslené časem, anebo si je prostě chceme pamatovat jinak.

Učitel se často ocitá v těžké pozici: musí se rozhodnout, kdy je namístě hájit fikta, proti faktům příliš banálním nebo surovým, a kdy je fikta, začasto kýčovitá a grandiozní, třeba relativizovat střízlivými fakty. A pak má učitel ještě spoustu jiných těžkých úkolů, jako hlídat děti o přestávce, odrážet stále bláznivější rodiče a ustát roli objektu prvních milostných snů..

Tak ať to vše dobře zvládnete.

 

Neděle

Ona upeče koláč s rebarborou, po obědě, který ale doveze cyklista na zádech, ho tím koláčem zkrmí a on s chutí nedospělých savců pustí se na její prsa. Bude za to něco chtít: Jenom miminko, zašeptá višňovými rty lankom labsolu ruž.

Po čtyřech letech, to je tak akorát, shodly se kamarádky, v přítmí místnosti bez oken, pod plastikou státního znaku, se zbytečným advokátem po ruce, vyslechne si vážné pochybnosti o jeho schopnostech jako otce, zato pevnou důvěru v jeho nadstandardní příjmy. Zašimrá ho chuť rebarbory na patře, zhořknou višně labsolu...
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

30.03.2021 18:10:21dát kritice tip Movsar

Děkuju moje milé čtenářky. 

30.03.2021 17:57:27dát kritice tip✩✩✩✩✩ blacksabbath

Super....ráda jsem četla.... A pak, nečekaně a zákeřně zezad, hlas mámy, že domů a večeře...:-)))).............*/***********

29.03.2021 09:13:50dát kritice tip Já Lucie píšu...

Připojuji se k annnie :) Všechny super! Ráda jsem si početla.

Zdar učitelům!

29.03.2021 08:55:19dát kritice tip✩✩ annnie

Tvoje věci se mi údaj čím dál tím lepší. Dnes všechny tři opravdu výborný. Tip a.Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2021, provozuje Dobrý spolek, pravidla Školy v přírodě Letní dětský tábor