Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 451 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Tři bezejmenné příběhy ve stylu Daniila Charmse
datum / id13.04.2021 / 519443Vytisknout |
autorNajezený
kategorieMiniatury prozaickéDalší dílo autora
zobrazeno127x
počet tipů5
v oblíbených0x
Tři bezejmenné příběhy ve stylu Daniila Charmse

I.

Duch Karlovič Janěvič se přišel podívat na svou mrtvolu. Byl vyděšený. Ležela uprostřed ložnice a nad ní klečela jeho utrápená rodina. Další den se Janěvič přišel podívat na svůj pohřeb a byl opět vyděšený. Stála tam celá Janěvičova rodina a s hrůzou zírala na jeho krásnou mrtvolu. Celý rozmrzelý si tedy řekl, že u své zdechliny stráví zbytek své věčnosti. A tak se celé dny v leže díval na nádherné mrtvé tělo Karloviče Janěviče, jak se dnem za dnem postupně rozkládá, až ho to po roce přestalo bavit a odešel.

II.

Stařec Luboslav Sonějevič ztratil během své cesty brýle. Takže neviděl na ceduli, v kolik mu jede poslední bus. Za rohem naštěstí byl obchod s brýlemi. Šel si jedny koupit. Mezitím tu ceduli odnesli chuligáni. Jakmile se vrátil, nadával. Zkusil se zeptat jedné ženy, v kolik jede autobus. Byla hluchá. Tak se zeptal dalšího. Ten byl němý. Zkusil to tedy ještě u třetího. Ale to byl zloděj. Sotva Luboslav promluvil, šlohl mu nové brýle a se smíchem zdrhnul. Naštvaný Sonějevič se vracel do obchodu s brýlemi, ale měli už zavřeno a mezitím mu ujel poslední autobus. S brekem se tedy vracel do svého domova, který mu mezitím vyhořel. 

 

III.

Paní Doskočilová se jednoho rána dozvěděla od anděla strážného, že bude do minuta mrtva. „Ach bože!“ zaúpěla a rychle vytahovala z kapsy mobil, aby tu novinu oznámila své dceři. Než ale zprávu stihla odeslat, vybil se ji. S tlukoucím srdcem, otevřela notebook, že ji to oznámí alespoň přes massenger, ale rukou zavadila o kávu, a ta se ji rozlila po celém noťasu. Celá zoufalá tedy běžela k oknu, aby tu hroznou novinu alespoň zakřičela kolemjdoucím lidem. Jenže z něho vypadla a dopadla na svou dceru. Té stačila jen pípnout, že bude do minuta mrtva, ta na ni s hrůzou pohleděla a obě odešly na věčnost.  
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

14.04.2021 15:10:41dát kritice tipJanina6

Fajn nápady, nejvíc se mi líbila dvojka. Přiznám se, že Charmse jsem nečetla a hodlám to napravit, v knihovně jsem objevila jeho "Čtyřnohá vrána a jiné taškařice". Oprav si aspoň ve trojce "do minuta" a ty chybky v "ji - jí", ono to u tak miniaturní miniatury bije do očí.

14.04.2021 13:44:23dát kritice tipNajezený

Děkuji všem za komentáře a tipy..:) 

Gora, upravím. 

Reka, poetika jak v kterých jeho dílech.  

14.04.2021 13:14:31dát kritice tipreka
redaktor prózy

Prvnía třetí mi nepřijde nic moc, prostřední celkem ujde a má asi nejblíže k Charmsovi. Ale u Charmse je poetika, která mi tady u všech třech miniatur chybí.

13.04.2021 22:26:50dát kritice tipstromeček

Bratři Grimmové by se asi opupínkovali hrůzou, ale ti neřeší českou gramatiku....:-)

13.04.2021 17:46:02dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Ta druhá je /teď/ dobrá až na poslední větu, ta ještě není, jak by mohla být, podle mne by bylo lepší napsat dvě krátké věty.

Další dvě miniaturky by potřebovaly poupravit včetně gramatiky.

13.04.2021 16:31:10dát kritice tipNajezený

Díky za postřehy. 

13.04.2021 15:13:19dát kritice tipMajaks

nevim no... treba 'domu, ktery vyhorel' je asi spatne, ne? 'domu' je prislovce, tezko ho muzu rozvijet pomoci 'ktery'

zeptal se na to, v kolik jede autobus - to se asi napsat da, ale 'na to' je tam nadbytecny, nezni mi to dobre

a tak jako nejak vubec... chtelo by to poladit

jinak se mi ten druhy pribeh docela libil, jeste bych z neho teda smazal to pokracovani pristeKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2021, provozuje Dobrý spolek, pravidla Školy v přírodě Letní dětský tábor