Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 450 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Jak?
datum / id30.04.2021 / 519978Vytisknout |
autorafro..minerva
kategorieVázané veršeDalší dílo autora
zobrazeno119x
počet tipů6
v oblíbených0x
Jak?

 

 

Jak dnem se mží

a v drobných kapkách padá voda z mraků

a kane změtí úzkosti i strachu,

jež zrcadlí se v kalužích,

jak vlastně žít?

 

Vždyť smysl cílů cosi vymazalo.

Vždyť příliš mnoho strastného se stalo

a tak málo

nadějí přetrvalo.

 

***

 

Jak dnem se tmí

a těla domů svírá souhra stínů

a splývá silou smíření i splínu,

jíž rozpíná se v ulicích,

jak opět snít?

 

Vždyť každá touha vyzní do ztracena.

Vždyť zklamání je příliš velká cena

a ta změna

nebývá pochopena

 

***

 

či nahrazena,

když tíha prostých faktů

je synkopou změny taktu.

 

 
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

01.05.2021 09:22:48dát kritice tipafro..minerva

Děkuji.

Nicméně pokud by byl zájem o vychrlení, tak budu ráda i do zprávy. Zrovna toto mne zaujalo s onou polemikou.

01.05.2021 08:13:11dát kritice tip✩✩ Ostrich

Mně ty hvězdičky nevadí a plní funkci oddělení. Váhám, jestli se rozepsat k tématu, zrovna jsem si včera sepisoval jakousi polemiku s Yalomovou Existenciální psychoterapií, tak bych to sem mohl vychrlit... Ale básničky bývají přece jen povzdech, který volá po účastném čtenáři, který řekne "já tě chápu", nikoliv otázka, která volá po řešení. 

Tak tedy *** 

30.04.2021 14:49:44dát kritice tipSafián

Nevím, jak to s tou grafickou podobou myslíš. Grafická úprava knížek je velmi slabá.

30.04.2021 12:20:50dát kritice tipafro..minerva

To ano. Jistě. Každý recitátor to přednáší s kouskem sebe, ale ruku na srdce... Jak často je nyní poezie a kde přednášena jako tomu bývalo za dob totality? Velmi velmi velmi málo. Když už tak je poezie čtena. Vzhledem k současné době je kladen důraz na grafickou podobu a to vlastně naprosto všeho.

30.04.2021 10:14:46dát kritice tipSafián

 Když vezmu, že zápis básně je něco jako noty a každy interpret je přečte trochu jinak, pak mi členění hvězdičkami  ve smyslu, který uvádíš, přijde nejen zbytečné, ale dokonce matoucí. Noty mají mnoho prostředků, jak vyjádřit vůli autora. Ty poezie zdaleka nemá.  To může být problémem u básní, které něco zobrazí, ale emoční interpretaci ponechají na čtenáři nebo interpretovi. Ti mnohdy ani nepostřehnou, že se tu přímo žádá o jejich spoluúčast.

30.04.2021 09:57:40dát kritice tipafro..minerva

Děkuji za kritiku a i za velmi příjemný rozbor. Ano, konec je naschvál narušen čímsi, co by mělo evokovat synkopu, ačkoliv v jistém ohledu si právě použití odporuje. Je to cíleně vybraný moment ambivalence a to především z hlediska metra, ale významově.

Abych vysvětlila hvězdičky... Dlouho jsem přemýšlela, jak graficky pomoci čtenáři, který se přímo nevyzná v teorii verše, aby si uvědomil, že opravdu každý mezi hvězdičkami umístěný díl je vlastně jediným celkem, který se opakuje či zrcadlí a tvoří jistou velmi jasnou strukturu nejen metra, ale i znovu významu. Nic lepšího mne nenapadlo. Vlastně je to pokus o grafickou výpomoc vzhledem k jisté nepravidelnosti v pravidelnosti o níž se snažím. Pokud jde o konečný dovětek, tak ten skutečně zasahuje do posledního opakování onoho systému z první strofy a současně tvoří jakoby tečku či doznění oné struktury v poslední třetí části.

30.04.2021 09:45:06dát kritice tipSafián

Pěkná sonda do duše zamotané v splínu. Jako by ty verše rozmazané vlhkostí a stíny diktoval sám Boris Pasternak. Mají v sobě, možná mimoděk, cosi z ruské lyrické školy, jak nám ji na Písmáku před časem představil na Lermontovově  příkladu Musaši. Nerozumím hvězdičkám.  Po druhé strofě jsem se domníval, že jde o celek složený z krátkých básní. Ale po čtvrté, kde hvězdičky rozdělují významový celek, mi došlo, že to tak nebude. Je to nějaký pokyn pro recitátora nebo jen lichá schválnost?Ocenil bych poslední verš, který, ač v samém závěru trochu znejistí metrum, právě touto nejistotou pěkně korunuje celkové vyznění básně.

 

30.04.2021 07:36:09dát kritice tip Litarts

Jsou tam pěkné metafory.Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2021, provozuje Dobrý spolek, pravidla Školy v přírodě Letní dětský tábor