Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 451 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Hudební Popelky
datum / id01.05.2021 / 520050Vytisknout |
autorbixley
kategorieÚvahyDalší dílo autora
zobrazeno94x
počet tipů8
v oblíbených0x
Prolog

Ukázky:


Helen Lokuta sings Cinderella's aria of G.Rossini's "La Cenerentola" - YouTube


Prokofiev - Cinderella Suite - Grand Waltz - YouTube


Cinderella's Ballad: "When the day falls into darkness", from Alma Deutscher's opera Cinderella - YouTube

Hudební Popelky

Pohádku Popelka máme snad u nás navždy spojenou se Třemi oříšky pro Popelku. Ale i když odhlédneme od toho filmu, pro českou verzi této pohádky jsou typické macecha, zlé sestry – a oříšky, ve kterých Popelka najde šaty na ples.

Existují však i jiné verze. V té ruské například poskytne šaty a kočár Popelce víla jako odměnu za to, že jí Popelka dá kus chleba, když je převlečená za žebračku.  I ruská Popelka má zlou macechu a protivné sestry a na plese ztratí střevíček. Princ potom jezdí se střevíčkem po celém světě. Hudebně tuto pohádku zpracoval Sergej Prokofjev jako balet, který měl premiéru v roce 1945. Je to dílo plné krásných hudebních čísel, počínaje tancem Popelky se smetákem přes hádku sester a přetahování se o šátek, tanců víly-žebračky, víl jara, léta, podzimu a zimy, valčíků na plese a konče orientálním tancem při cestách prince po světě. Své kouzlo má také hudebně pojaté odbíjení hodin o půlnoci.

Baletní inscenace mohou být různé. Od naprosto klasické až po různé inovace a gagy. V jednom představení například macechu a sestry představovali muži, pochopitelně v dámských šatech. V jiném zase ošklivost jedné ze sester byla zdůrazněna její tloušťkou a tomu byl přizpůsoben i její pohyb po jevišti. Ještě v dalším Popelka nenavštívila ples, ale filmové ateliéry a předváděla číslo jako Charlie Chaplin. Ale ať už bylo provedení jakékoli, krásná hudba zůstávala.

Úplně odlišnou verzi pro svou operu zvolil Gioachino Rosini. Libreto napsal Jacopo Ferretti Tato Popelka, která měla premiéru v roce 1817, je v postatě taková maskulinní. Angelina, jak se Popelka jmenuje, má sice taky dvě zlé sestry, ale místo macechy otčíma. Na ples jí umožní dostat se zase muž, ve skutečnosti princův učitel, který se rovněž převleče za žebráka. Na plese si Popelka s princem vymění náramek, nikoli střevíček. A princův učitel také zařídí, aby se za bouřky princi porouchal kočár a princ musel zastavit u domu Popelčina otčíma a Popelku tak našel.

I tuto operu lze zpracovat klasicky, s kostýmy odpovídajícími začátku 19. století, tak ji přenést do dnešní nadsázky, jak ji například uvedli v Národním divadle, kde Popelka vypadá jako hipster, její otčím má na sobě hokejový dres. Princ si v prvním dějství přehodí role se svým komorníkem, takže přichází převlečen za podkoního v kožené bundě a tričku s nápisem Limo Drive, komorník  má na sobě smaragdový oblek a blyštivé boty, dlouhé zlaté vlasy a k tomu enormní, ale tenký černý knírek à la Dálí. Ale to je už extrém.

A na závěr ještě jedna Popelka od desetileté skladatelky Almy Deutscher. Už jsem se o ní zmínila v úvaze Fenomén Alma. Její Popelka nedře na nějakém statku a neztratí na plese střevíček. Almina Popelka je skladatelka, kterou macecha, majitelka operního domu, mučí přepisováním not. A princ je básník. Nenajde svou Popelku podle střevíčku, ale podle ztracené melodie, kterou jedině ona dokáže dokončit. Tato Popelka měla premiéru v roce 2016 a byla pojata ryze pohádkově.

Jaké další hudební Popelky nás ještě čekají?
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

02.05.2021 21:35:48dát kritice tipbixley
redaktor prózy

Díky za tip, alegno.

02.05.2021 10:53:24dát kritice tipLami

To asi ta touha po originalitě.Někdy se to stává i renomovaným umělcům.Hlavní je se poučit a nedělat to víc jak jednou za deset let.

Je to podobné jako se stavbou domu.Dejte architektovi tučný rozpočet a volnou ruku a postaví vám Takešiho hrad.

02.05.2021 09:33:09dát kritice tipbixley
redaktor prózy

Viděla jsem na ČtArt Verdiho Rigoletta v podobné předělávce. Na scéně stál například karavan,vekterém bydlela Rigolettova dcera. Taky se ptám: proč?

02.05.2021 09:01:36dát kritice tipLami

Jako školáci jsme byli na pár činoherních představeních.Kostýmy byly vždy klasické, žádné úlety.V této formě by se měla kultura předávat těm mladým.Vždy jsem si to užil, i když jsem byl patrně vyjímkou.Příbeh je přece zasazen do nějaké doby, která měla svá specifika a od našich časů se liší.Nejde jen o to předat příběh ale seznámit s dobou, v které se odehrává.Mladí jsou pohlceni tou svou dobou a nic jiné je nezajímá.Jak se pak mají poučit z historie?Po představení by se mělo ve škole o něm diskutovat a nejasnosti, např kolem dobových reálií, vysvětlit.Snad jednou přijede Romeo pod Juliin balkon na harleyi (možná se to už stalo, nevím) ale to není můj šálek kávy.

      Možná by bylo dobré lépe zvažovat, zda na taková představení budou chodit diváci.Je to možná problém štědře dotovaných scén jako je ND.Divadlo si na sebe muselo vždy vydělat a zajistit všem obživu.Tomu podléhal výběr repertoáru i vše ostatní.Možná jsou štědré dotace kontraproduktivní a dobré divadlo ubíjejí, protože lidé se už nemusí tolik snažit.Viděl jsem ten článek pod odkazem.Katastrofa.

 

01.05.2021 22:51:06dát kritice tipbixley
redaktor prózy

Díky, dievča.

01.05.2021 20:58:44dát kritice tipbixley
redaktor prózy

Lami, no, to byxh si netroufla. Vycházela jsem z této recenze (představení jsem bohudík neviděla):

La Cenerentola – Popelčin příběh, jak jej neznáte – Kulturio.cz

01.05.2021 20:48:011 tipů dát kritice tipDiona

Bixley, jako vždycky musím já poděkovat Tobě za zajímavé čtení. Přeju Ti hezký večer :-)

01.05.2021 20:46:01dát kritice tipLami

Může to pochopit zasvěcený člověk, který zná děj hry.Ale vzít na to pár školních tříd.... nevím, nevím.

01.05.2021 20:44:41dát kritice tipbixley
redaktor prózy

Díky za tip, Diono.

01.05.2021 20:41:27dát kritice tipbixley
redaktor prózy

S tím naprosto souhlasím, Lami. Taky ty aktualizace nemám ráda, je to jakási nadsázka pro nadsázku.

Kočkodane, ty jsi to zase rozlouskl. :-)

01.05.2021 20:37:402 tipů dát kritice tipKočkodan

 

Asi ani příliš nepřekvapí, že pohádku Tři oříšky pro Popelku nemají ve velké oblibě veverky. Naopak řidiči vozů Kuka a další pracovníci v odpadovém hospodářství ji přímo zbožňují.

 

01.05.2021 20:28:35dát kritice tipLami

Doufám, že snad zůstane u tradičního pojetí co se týká kostýmů.Před pár lety byl uveden  Dalibor v nějakých avantgardních kostýmech a nedopadlo to dobře.Tak to asi je, když režisér má jakousi  "vizi" , k tomu ještě hezký rozpočet a nikdo ho nedokáže zarazit.Stále si myslím, že jestliže je hra zasazena do určitého časového období, musí tomu odpovídat jak kostýmy tak i ostatní reálie.Přijde mi to stejné jako ty americké remaky evropských a jiných filmů, které jsou vždy horší než originál.S hrůzou očekávám premiéru Jáklova filmu  "Jan Žižka".

01.05.2021 20:27:09dát kritice tipbixley
redaktor prózy

Tuhle Popelku s Jiřím Štědroněm a Evou Hruškovou si taky pamatuju, ivi.

Irčo, Popeláka jsem taky viděla, to snad předělal Josef Lada.

Díky oběma.

01.05.2021 20:23:05dát kritice tipblacksabbath

Mám ráda pohádky....a Popelka....ta patří k mým nej....vzpomínám si ještě na jednu...černobílý televizní film z roku 1969 režisérky Vlasty Janečkové a třeba ještě někdo jiný přidá svou oblíbenou......postupně si všechny odkazy rozklikám a poslechnu si.....děkuji!!!!.............*/********

https://www.youtube.com/…Xa8

01.05.2021 20:13:33dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Je to věčné a posluchačsky/divácky velmi vděčné téma, Popelka. V Tv jsem myslím někdy zahlédla i O Popelákovi, ale to nebylo ono:-)To Almina Popelka - skladatelka by mne lákala víc...

Díky za přiblížení, Renato - snad se přiměju něco z odkazů vyslechnout.

01.05.2021 20:12:18dát kritice tipbixley
redaktor prózy

Leonardo da Vinci?

01.05.2021 20:05:31dát kritice tipEvženie Brambůrková

Máš pravdu, Popelek je spousta, hlavně amerických a moderních. Já mám rádu tu, kde se vyskytuje i Leonardo da Vinci. Ale nad klasiku není.Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2021, provozuje Dobrý spolek, pravidla Školy v přírodě Letní dětský tábor