Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 451 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Tragický osud
datum / id03.05.2021 / 520119Vytisknout |
autorNajezený
kategorieMiniatury prozaickéDalší dílo autora
témaHumorné
zobrazeno38x
počet tipů3
v oblíbených0x
Tragický osud

Rád žiji v iluzi, že jsem umělec, neboť kdybych se měl podívat pravdě do očí, jak je má tvorba hrozná a diletantská, asi bych hrůzou zešílel z toho, kolik jsem věnoval téhle zbytečnosti času. Hodně lidí žije podobným způsobem života. Myslí si, jak jsou jejich díla úchvatná, a když na ně promluví pravda skrze kritiky na jakémkoliv literárním webu, začnou se utápět ve vlastních slzách hněvu a v depresi, jak je ten život nespravedlivý.  Když oni přece sami sebe viděli, jak z nich budou novodobí Shakespeaři či se budou podobat věčně filozofujícímu Platonovi, a potom přijde ta strašlivá pohroma, která ti se smíchem tvrdí, že jsi nic. Jak takovou pravdu má člověk psychicky zvládnout?  Asi tak, že raději bude dále žít v iluzi, že je geniálním umělcem… 

To píšu o sobě. Miliony námětů na skvělé příběhy mě napadají v hlavě, jenže je nedokážu ve čtivé podobě přenést na papír. Jsem zoufalý! A proto dovolte, abych se vám alespoň představil. Mé jméno je Pavel Nepřeneslnápadnapapír. Vidíte? Už mé příjmení je samo o sobě hrozné. A bohužel i z mé ženy, která se za svobodna jmenovala Kateřina Dobromyslová a psala jednu čtivou povídku za druhou, se po naší svatbě stala Kateřina Nepřeneslnápadnapapírová, a proto už zkrátka i přes veškerou snahu nenapsala nic a jen celé dny vzlyká, co se to z ní hrozného stalo, že ji její milovaná múza, která s ní trávila celé ty nádherné roky, opustila. Já bych věděl. Ale samozřejmě mlčím, protože by se se mnou určitě rozvedla a zase by z ní byla Kateřina Dobromyslová jako za svobodna. Je to tragédie. Kvůli svému dost podivně znějícímu příjmení jsem ani neodmaturoval, jelikož jsem nemohl ve slohové práci své nápady přenést na papír. Ale já vím, že kdybych se jmenoval jinak, určitě bych dokázal tvořit. Vždyť i ve snech, kdy jsem někým jiným, například Dobromyslem, dokážu psát celé romány a jsem v nich na sebe hrdý. Asi mi nezbývá nic jiného než se přejmenovat. 

Rodiče s mým rozhodnutím samozřejmě nesouhlasili a snažili se mě slovy i násilím donutit k tomu, abych tak neučinil.

„Copak ty nejsi hrdý na náš rod? Se za nás stydíš, ty chlípníku, že chceš být tím, čím nejsi?! Jednou ses jako Nepřeneslnápadnapapír narodil, a tak i jako Nepřeneslnápadnapapír zemřeš!" řval po mně otec, a abych před jeho šíleným hněvem nezdrhl, jak to vždycky ze strachu dělám, svázal mě na elektrické křeslo, abych dostal strach z vlastní smrti, a posadil se na mě. 

„Ach, můj synu! A jak by ses teda chtěl jmenovat?" zeptala se má přívětivější matka, která se zrovna věšela na lustr vytvořený z provazů, aby sama na sobě mohla vyzkoušet, jestli se na našem novém lustru dá či nedá oběsit.

„Třeba Dobromysl, jak se jmenovala kdysi má žena."

„Tak na to zapomeň!" zakřičel otec bez mé matky, která zjistila, že se na tom lustru oběsit dá… 

A nejen to. Jelikož se zrovna věšela nad mým otcem, spadla mu jako oběšená mrtvola i s lustrem na hlavu. Takže při tom těžkém nárazu zhynul i on.

„Do prdele, co teď?" uvědomil jsem si, že jsem ještě ve větší prdeli, a navíc mé tělo, které bylo pořád uvízlé v tom křesle, se nemohlo za žádnou cenu mou vůlí pohnout.

„Co tu jako budu dělat? Vždyť tu jednoho dne umřu hlady!"  pomyslel jsem si hrůzou, jelikož má žena byla na dovolené s jiným frajerem a v domě už nikdo jiný nebyl.

Ale naštěstí přišel zázrak z nebe. Na mém křesle bylo nějaké červené tlačítko.

Zaradoval jsem se: „Ha! To mě osvobodí! Až ho spustím, tak se můj pás povolí, a já budu zase volný a stane se ze mě Dobromysl! No, není to úžasný?!" a s radostí ho zmáčknul…

 
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

03.05.2021 22:40:28dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Jenže ty jsi dnes ten nápad na papír přenesl, tak gratuluji ke zlomení smolnatého přízviska:-)...

Krom dvou mrtvol v závěru textu se mi miniatura líbila, škoda, žes nastavenou laťku na konci spíš podlezl než přeskočil.

03.05.2021 21:36:45dát kritice tipannnie

Poučení z toho plyne: psaní je fakt nebezpečný! Myslím, že ministr zdravotnictví by to měl oznamovat velkými písmeny už na písankách...

Tip a.Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2021, provozuje Dobrý spolek, pravidla Školy v přírodě Letní dětský tábor