Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 452 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Prezidentský sonet
datum / id03.05.2021 / 520127Vytisknout |
autorLami
kategorieVázané veršeDalší dílo autora
zobrazeno331x
počet tipů10
v oblíbených0x
Prezidentský sonet

 

 

Když na Hradě, či na zámku v Lánech

občas s mým milým dvorním kancelářem

rokujeme o mým smělých plánech,

stoličnou dolívá mi obrýlený skřet.

 

Třebaže potom tvrdě padnu na zem

a jasno, že co chci se sotva stane,

sním stále dál své vize milované

jak v křesle kolečkovém dobudeme svět.

 

Hradnímu pánu vše co se mu zlíbí.

Jsem nad zákony, vaše řádky jsou jen cár;

co je mi po lidech a jejich neštěstí.

 

Sám sobě pánem jsem a nedělám chyby.

Když jednou rozhodne a pokyne mi Car,

vlastnímu národu dám ránu z milosti.

 

 

 

 

 

 

 
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

06.05.2021 14:17:26dát kritice tipLami

Je mi docela jedno jaký byl před čtvrtstoletím.Pravděpodobně úplně stejný, jen mu nechyběla energie záporné vlastnosti maskovat.Hezký je argument o neúplatnosti.To znamená, že když škodí státu zdarma je to v pohodě?

06.05.2021 10:08:592 tipů dát kritice tipa2a2a

Občas je to i nezbytné

06.05.2021 10:03:371 tipů dát kritice tipNorbert von Amehr sa Vracia

Slušnosť je nebezpečný podvod, je treba sa mu občas vyhnúť, do piče...

05.05.2021 00:27:152 tipů dát kritice tipSafián

a2a2 - já vím, že se i na politiku díváš očima jakési vyšší morálky, která se mi ale jeví spíše nedostupným ideálem než reálnou silou. Stejné vlastnosti, které připisuješ M.Z. mají všichni politici a mocní podnikatelé. Rozdíl je možná jen v eleganci se kterou nás oblbují. A s tím, jak moc se nám to šmajchlování líbí.

04.05.2021 17:33:41dát kritice tipLami

Kamamura- asi jste špatně četl můj předposlední koment, kde vysvětluji termín -dobudeme svět.Neměl jsem na srdci nic o ekonomice za jeho vlády.Nejsem klausovec.To je reakce na jeho prohlášení z poslední doby.A to úplně poslední je ta rána z milosti.Ještě bych chtěl říct, že nejsem a nebudu nikdy členem žádné strany ani hnutí.

04.05.2021 15:49:31dát kritice tipa2a2a

Kamamura,

dovolím si částečně oponovat. Poukazuješ, že na rozdíl např. od V. Klause mu nikdy nešlo o peníze a považuješ to za veliké plus.

To plus nicméně nijak nevyváží jeho podivné charakterové vlastnosti, které nepřímo i přímo ovlivňují naše životy (legitimizování vulgarit, objektivní pošlapavání ústavních pravidel, která v dobré víře vznikala v naději na respekt ke slušnosti, nesčetné veřejné útoky, lži a pololži, apod.)

Psát otevřený dopis? Je víc než zřejmé, že otevřených přímých apelů na něj samotného bylo nespočet a sloužily jen k jeho pobavení.

Zdůrazňuješ jeho rétorické a analitické schopnosti, intelekt. O to tristnější je, že ho nevyužívá ve prospěch země, jak by mohl i z titulu svého úřadu měl.

A neomlouvejme to jeho stářím. Už, když byl před dvaceti či kolika léty premiérem, byl znám svou mstivostí vůči vlastním spolupracovníkům, např. paní Buzkové, později proti V. Špidlovi, atd. , což vyústilo bojkotem mnohých sociálních demokratů při jeho prvním pokusu o prezidentský post.

K čemu intelekt, rétorické umění, jestliže slouží především vlastnímu velikášství.

 

04.05.2021 15:08:311 tipů dát kritice tipKamamura

Stejně se světu nedá upřít určitý pokrok. Za milovaného Rakouska by šel autor básně bez milosti sedět do šatlavy za urážku majestátu - však si vzpomeňme na ubohého hostinského Palivce, co dostal deset let za výrok, že mouchy, cituji velikána české literatury, "sraly na císaře pána". Za Hoovera a McCartyho by FBI vykopla autorovi dveře a zkoumala by, zda není komunistickým provokatérem (Voskovec nakonec skončil ve vězení dřív, než stačil vůbec otevřít ústa). Komunisté by na něj nasadili agenta, a měl-li by lukrativní povolání, mohl by se s ním rozloučit. 

Jen dnes si může každý víceméně psát, co chce, pokud neurazí někoho bohatého s armádou právníků. 

Co se obsahu týče, opravdu si nemyslím, že by Zeman někdy snil o dobývání světa. Úpadek fyzický, intelektuální, a pravděpodobně i mravní, ten na něm sledovat lze, to nerozporuji. Nerozporuji ani aroganci, sebestřednost, tvrdohlavost, pomstychtivost, domýšlivost a zákeřnost v politickém boji, to jsou vlastnosti, kterými Zeman oplýval v různé míře vždy - dřív je alespoň kompenzovala pronikavá inteligence, analytické myšlení, všestranná erudice a výjimečné rétorické schopnosti, o které ho bohužel z velké části připravilo stáří (aniž by si toho ke své škodě sám všiml). Na rozdíl od Klause a většiny politické scény mu ale nikdy nešlo o peníze a hmotný prospěch, a to je u mě osobně obrovské plus. Jeho motivací bylo dokázat ostatním, že jsou skutečně "neumětelové", za které je Zeman (někdy právem, někdy ne), vždy považoval, jsa zhrzeným, zahořklým, elitářským intelektuálem (ačkoliv se vždycky uměl tvářit jako člověk z lidu). Ránu z milosti ovšem národu nedal, tu mu dala zpackaná privatizace bez řádného systému zákonů, který by chránil slabé před silnými a bezohlednými, jakož i naivní a hloupá víra, že volný trh sám o sobě je samospasitelný. 

Nicméně jakkoliv je Zemanovo neuvědomění si vlastního úpadku tragické, je neméně tragické přesvědčení těch, kteří se v bezpečí zdánlivé internetové anonymity shromažďují, aby mu celkem bezmocně spílali (proč mu nenapsat otevřený dopis, pokud chci něco říci, že?), protože i když Zeman už inteligencí nepřevyšuje tak markantně většinu svých názorových oponentů, přesto je jim pořád i vzhledem k pokročilému věku přinejmenším důstojným soupeřem, alespoň co se argumentačního a rétorického umění týče, jak ostatně ukázal duel s Drahošem. 

A že má nepopulární názory a cíle? Máme přece svobodu a demokracii, nebo ne? Nikdo nikoho nenutil, aby Zemana volil prezidentem, stejně jako nebránil nikomu jinému, aby volil kohokoliv jiného. Za chvíli mu vyprší druhé funkční období, a to bude definitivní konec jeho politické kariéry. 

Kdoví, jak budeme vypadat a uvažovat my v jeho věku - možná lépe, ale dost možná o hodně hůře. Jsem si vědom, že mi tahle odpověď (eufemisticky řečeno) popularitu nepřinese, ale abych se bál něčích slov, na to už jsem starý. Nakonec, vyjadřuji se (alespoň v tomto příspěvku) slušně a zdvořile, řečí spisovnou (až na citát z Haška), a totéž očekávám od svých názorových oponentů. 

04.05.2021 15:04:021 tipů dát kritice tipSafián

Když ještě nebyla media, byly mnohé druhy poezie, paskvily, posměšky, echa, sonety, ale i písně, dokonce i ty kostelní, a bůh ví, jak se všechny ty formy jmenovaly, běžným nástrojem politiky a propagandy. A byly mnohdy i pěkně řízné. Dnes se v tomto směru setkáme už jen s chabým odvarem. Proto je dobře, že se podobný příspěvek objevil na Písmáku. A je dvakrát dobře, že se nejedná o sterilní obecně "dobroserný" příspěvek, ale o třaskavý šrapnel vystřelený jednou ze znesvářených stran. U takového šrapnelu nejde ani tak o pravdivost náboje, možná ani o jeho účinnost, ale o hluk, který způsobí. Ale možná ani o ten ne. Možná je tu nejdůležitější něco jiného, a to naděje. Naděje opřená o pocit morální převahy. Snad lépe než sám autor to vyjádřil A2a2: je neuvěřitelné ..... ale je to spravedlivá odměna národu českému za jeho volbu. 

04.05.2021 14:30:36dát kritice tipLami

Kolečkové křeslo je tu známkou slabosti.Jak politické, tak fyzické, a nakonec i morální.Megalomanské plány(kanál Dunaj-Odra-Labe), jsou asi touhou, něco po sobě zanechat.Takový pěkný, drahý, betonový pomník.(to je to-dobudeme svět-uděláme něco velkého,ať to stojí co to stojí).

Jinak bych chtěl poděkovat všem za komenty.Je hezké napsat něco nad čím se jiní zamyslí.Za to vám všem děkuji, za to zamyšlení.

04.05.2021 07:53:001 tipů dát kritice tipTej

Ve druhém verši asi kancléřem? Ale to je drobnost, jinak s tím souznim, asi bych tam taky nemusela mít narážku na to křeslo...., Jde spíš o to, jak se chová...ale jinak máš pravdu....smutné, že tu nemáme žádnou morální autoritu ve vysoké politice

04.05.2021 07:46:191 tipů dát kritice tipbixley
redaktor prózy

Já ten vozík brala jako metaforu jeho celkové odtrženosti od reality...

04.05.2021 07:42:061 tipů dát kritice tipannnie

No, mně tam trochu chybí kousek překvapení, ale z ideologických důvodů nemůžu nedat tip :) Miloše do koše! A připomínám zde nádhernej tvar Jana Básníka, kterýho se bohužel vzápětí sám zalek a vymazal ho: náš pan prdelent...

S přáním světlejších zítřků

a dobrého rána

loučí se Anna

03.05.2021 23:31:421 tipů dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Volby, aby si to někdo nevykládal jinak:-)

03.05.2021 23:08:57dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Věřme však, že když hodně -

do půl roka a do dne!

Hin sa ukáže:-)

03.05.2021 23:05:26dát kritice tipbixley
redaktor prózy

Da da.

03.05.2021 23:00:321 tipů dát kritice tipa2a2a

Nesuďme zas tak zle,

posuzujme citlivě,

a vzpomeňme na Kozinu.

 

Jak může mít zeman vinu,

když vše řídí ruský car.

Stačí pár chyb, mylný krok,

a přispěchá novičok.

 

 

 

03.05.2021 22:26:481 tipů dát kritice tipBříza

nenávist není nic, co by mi v žití chybělo . . .

03.05.2021 22:26:171 tipů dát kritice tipa2a2a

Lami, ačkoliv s tebou v zásadě souzním, ten vozík tam být neměl, dokonce argumentuješ, že když má někdo fyzický neduh, měl by odstoupit. Co tak americký prezident D, Rooswelt, jediný, který byl zvolen, tuším, že 4x za sebou a úspěšně převedl USA přes větší zkoušku, než je pandemie. Jinak máš pravdu, je neuvěřitelné, co za lidi sídlí na Hradě, ale je to spravedlivá odměna národu českému za jeho volbu.

03.05.2021 22:12:371 tipů dát kritice tipMartyska

Jo,no.Báseň dobrá.Prezident,premiér,Hamáček,ministři zdravotnictví,Piráti...žádná sláva.Rok 2020 a 2021 je vážně příšerný,doufám,že další bude lepší.

03.05.2021 20:30:122 tipů dát kritice tipNorbert von Amehr sa Vracia

A když náhodou ne

tak někdo Creepyho Joea

navede na odpálení

raket čisté radosti

03.05.2021 19:40:43dát kritice tipLami

Je vidět, že ty Evženie i bixley jste z Prahy.A tak vás obě zdravím na těch sto kilometrů.A děkuji.

03.05.2021 19:36:101 tipů dát kritice tipEvženie Brambůrková

Souhlasím s bixley. Obrýlený skřet je ještě příliš laskavé pojmenování, my mu říkáme hůř, stejně jaké další hradní svoloči.

A president nemůže být člověk, který nestojí za svým národem, ale škodí, kde může. Zákeřný, podlý a jízlivý. To kolečkové křeslo by mu nikdo nezazlíval, ale tu zlobu a urážky ano.

03.05.2021 18:51:15dát kritice tipLami

Přesně tak, bixley.

03.05.2021 18:48:421 tipů dát kritice tipbixley
redaktor prózy

Já to vnímám jako narážku na to, že přestože si uvědomuje své zdravotní a fyzické limity, setrvává stále na svých názorech, které jdou proti vlastnímu národu.

03.05.2021 18:45:13dát kritice tipLami

Právě jsem vysvětlil Goře ve zprávě.Skřet není pan prezident ale ten další z trojlístku.Křeslo = nemohoucnost fyzická jako člověka( ale neodstoupí) i politická(je prezidentem malé země bez vlivu).

03.05.2021 18:44:172 tipů dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Nevím, satira nemusí být založena na zdůraznění fyzických "nedokonalostí" - tak to vnímám, ale proti gustu...

03.05.2021 18:41:381 tipů dát kritice tipbixley
redaktor prózy

Já toho skřeta chápu spíš povahově, skřeti jsou obvykle zlí. A pan prezident už sám řekl, že bude jezdit na vozíku, dokonce bude na vozíku v říjnu udělovat vyznamenání.

03.05.2021 18:34:421 tipů dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Ani ne tak tvrdé, jako posměšné... že je někdo malý nebo na vozíku?

03.05.2021 18:32:14dát kritice tipbixley
redaktor prózy

Ano, tak to bohužel je.

dvorní kancléř

03.05.2021 18:29:02dát kritice tipLami

Prý je to tvrdé, ale já si to nemyslím.A taky nikomu sprostě nenadávám.Děkuji za zastavení.

03.05.2021 18:18:171 tipů dát kritice tipDiana

No ano, podařená satira :-)))Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2021, provozuje Dobrý spolek, pravidla Školy v přírodě Letní dětský tábor