Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 451 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Theia zlatá i stříbrná
datum / id23.05.2021 / 520760Vytisknout |
autorAru
kategorieVolné veršeDalší dílo autora
sbírkaTheia píše...,
zobrazeno192x
počet tipů10
v oblíbených2x
Prolog

Theina studie/rozbor a komentáře.


Pindaros píše toto: "Matko Slunce, Theio mnoha jmen, kvůli tobě lidé ctí zlato jako mocnější než cokoli jiného; a díky hodnotě, kterou jim propůjčuješ, ó královno, se lodě soupeřící na moři a spřežení koní v závodech v rychlém víření stávají zázraky. A v atletických soutěžích dosáhl vytoužené slávy ten, kdo si vlasy ověnčil mnoha věnci, když zvítězil rukama nebo rychlostí nohou. Srdnatost lidí však posuzují bohové a jen dvě věci pěstují nejsladší květ života v rozkvětu blahobytu: mít štěstí a vznešenou pověst. Neusiluj o to, aby ses stal Diem; máš všechno, pokud ti podíl na těchto krásných věcech připadne. Smrtelné cíle se hodí ke smrtelníkům."


Pindaros naráží na to, že je volaná (nejen) jako Euryphaessa, tedy "široko zářící," která obdarovala zlato a stříbro svou brilantností a vnitřní hodnotou. Jméno Theia je odvozeno z řeckých slov thea "zrak" a theiazô "prorokovat." Stejně jako její sestry Foibé a Themis je i Theia věštecká Bohyně, spojená s proroctvími, v Thesálii měla svůj chrám. Theia je jedním z původních titánů, kteří jsou velkými a mocnými bytostmi. Řekové věřili, že její oči jsou paprsky světla a pomáhají jim vidět vlastníma smrtelnýma očima.


Kvůli svému spojení se světlem je často zobrazována jako krásná žena s dlouhými vlasy a světlem, které ji obklopuje (nebo se světlem drženém v jejích rukou). Theia je matkou slunce a měsíce i úsvitu a dcerou Gaii (v českých krajích je překlad prostě jako Země, což ani v nejmenším nezachycuje její podstatu). Theiny barvy jsou zlatá (slunce) a stříbrná (měsíc). Z hlediska aury je zlatá božská a vysoce duchovní barva, stříbrná pak souvisí s vizionářstvím, tvořivostí a duchovním spojením. Jako matka slunce (Hélios) a měsíce (Seléné - Luna) a dcera Gaii (Země,) tvoří Theia spojení mezi naším hmotným světem a světem vyšším božským a duchovním, skrze svojí záři, vidění a vhled.


U Herodota se dočteme, že: "Nejdříve ze všeho tedy byl Chaos, ale pak Země..., (Gaia)" svět (duchovní/božský) tedy existoval, ale potýkal se (byl) v chaosu? Gaia se stala ukotvením a řádem samotným? (pro lidi?) Jedno ale je jisté, jsme zde na Gaie/Zemi a naše těla jsou odsud a smrt je jen branou kamsi.


Příklon k materiálnímu/fyzickému světu vytvořil v člověku rozkol, který trvá. (Nebo tento rozkol přivedl člověka do materiálního/hmotného světa?) Říká se, že byly doby, kdy v Egyptě chodili Bohové mezi lidmi. Toto rčení pramení nejspíš z dřívějších znalostí duchovního světa a blízkosti, kterou lidé patrně k duchovnímu světu měli. Ještě věděli a viděli, to co je dnes člověku pohroužnému ve svět neduchovní nepřístupno. Zbyly ale mýty, texty, které promlouvají přes věky. Přesto Bohové nikam neodešli, řídí odvěké cykly, které se postupně střídají, ale člověk už se o to nezajímá, jako o věc překonanou.


Mnohými dokonce to může být považováno za absurdní, vymyšlené, nebo jen pohádka pro malé děti, protože ony jevy a vědomosti nejsou už běžně dostupné, dokonce v technickém světě, který jsme si postavili za zcestné a bláznivé.

Theia zlatá i stříbrná

Do snů vcházím

z mýtů k vám,

sílím každým dnem.

I přes závoj

na tváři

vidím skrz hvězdy

do vašich srdcí,

jasnou aurou zářící.

V mé náruči

ochranu dám

těm co mě zavolají.

 
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

23.05.2021 15:30:13dát kritice tipAru

a co říkáš na tu formulaci iví?

na anglické wiki toho je víc a na anglických stránkách také

23.05.2021 14:46:481 tipů dát kritice tipblacksabbath

Koukám, že jsi přidal prolog....zajímavé čtení....kde jsi tohle všechno vyšťoural....já vyšťourala jen to, že to  je v řecké mytologii titánka první generace.....ty snad s nama navazuješ kontakt.....tohle není samo sebou******************************************************************

23.05.2021 10:06:30dát kritice tipAru

díky Milane ;)

23.05.2021 09:36:48dát kritice tipMilanH

Krásné !!!

22.05.2021 22:55:11dát kritice tipKamamura

To mi připomělo děj japonské hororové hry Silent Hill 4, ve které se hlavní hrdina přestěhuje, a v novém bytě se jednou ráno vzbudí, a zjistí, že se nemůže dostat ven - okna nejdou otevřít, na sousedy se nemůže dobouchat, a na dveřích jsou zevnitř desítky řetězů a zámků, a pod nimi lísteček: "Nechoď ven! Walter."

Po chvíli prohledávání se pak ozve rána, a hrdina zjistí, že v kouplně se objevila ve zdi obrovská díra, kterou je možné lézt do snů lidem, které předtím hrdina pozoroval z okna na silnici. Nakonec se ukáže, že samotný byt je živoucí bytostí s vlastní agendou... ale to už nebudu prozrazovat, zahrajte si to sami, byla to jedna z mála her, u které jsem se v dospělosti bál tak, že mi drkotaly zuby!

22.05.2021 22:51:26dát kritice tipKočkodan

 

Do mého srdce by možná bylo lepší moc nekoukat...

 

Kouknutí na tvoje dílko ale nijak zásadně nelituji. ;-)

 

22.05.2021 21:38:29dát kritice tipAru

Theie Evži ;)

já budu chrnět, už teď jsem notně ospalý,

díky :)

22.05.2021 21:02:37dát kritice tipEvženie Brambůrková

Jestli si v noci vzpomenu, tak zavolám. Číslo tu napsané není, ale já řvu dost nahlas, tak to uslyšíš :-)))

22.05.2021 19:53:07dát kritice tipAru

vesuvanko, nevěděl jsem jak to Písmáctvo vezme, tak jsem to dal do MIMO, aby to tolik nedráždilo, ale vyjde to až zítra, tak můžu když tak přeřadit

22.05.2021 19:49:00dát kritice tipAru

děkuju moc ivi, jsem rád, že se líbí, teda Theia je taky ráda ;)

22.05.2021 19:40:231 tipů dát kritice tipvesuvanka

Aru, to je moc pěkná báseň, která oživuje řeckou mýtickou bytost, TIP. Proč jsi ji zařadil do kategorie MIMO?

22.05.2021 19:39:39dát kritice tipblacksabbath

Aru,,,,to je krásné...ukládám si...a pro tebe

https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/…119Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2021, provozuje Dobrý spolek, pravidla Školy v přírodě Letní dětský tábor