Na Písmáku publikuje 52 tisíc autorů, 469 tisíc textů, miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Čarodějnice
datum / id30.05.2021 / 520975Vytisknout |
autorDanny
kategoriePovídkyDalší dílo autora
zobrazeno382x
počet tipů10
v oblíbených0x
Čarodějnice

Otec Theofil dokončil své modlitby. Usmál se: má od Boha úkol, důležitý úkol. Opustil svoji světnici a vyrazil k budově vězení.
"Tak jak to bylo, Markéto?" zeptal se ostře, "jak to bylo s tvým čarodějnictvím?"
"Žádné čarodějnictví, otče, jen bylinky," odpověděla Markéta, drobná žena s pískově žlutými vlasy, která trpěla ve vězeňské cele, "já jen zjišťuji, které bylinky jsou dobré proti které nemoci. Vždyť ty bylinky taky stvořil Bůh..."
"Rouhání!" vykřikl otec Theofil, "já už toho mám dost, na hranici s ní!"
Na upalování se jako obvykle sešlo hodně lidí. Otec Theofil měl svoji přenosnou kazatelnu vepředu a dal si dobře záležet na svojí řeči. Očišťuje duše čarodějnic od hříchu: na onom světě mu ještě poděkují. A zároveň očišťuje svět od čarodějnic, že. Sebeuspokojení z něj jen sálalo. Na závěr pozoroval, jak tělo dívky, kterou odsoudil na smrt, stravují plameny.
Když se vrátil do své světnice, čekal tam jeho sluha: "Otče Theofile, nebudete tomu věřit, ale chytli jsme další čarodějnici. Ale je taková... taková nějaká jiná. Abych řekl pravdu, trochu se jí bojím."
"Nesmysl," nesouhlasil Theofil, "půjdu se na ni hned podívat."


V cele, kde byla dříve Markéta, nyní seděla jiná žena: vysoká, s dlouhými černými vlasy a pobaveným pohledem v hezké tváři: dívala se na své okolí až s ironickým výrazem.
"Á, velebníček," usmála se, "jmenuji se Dafné, ale víc ze mě nedostanete."
"Tvá kouzla a čáry..." začal otec Theofil, ale Dafné jej přerušila:
"Ale no tak, přece bych neprozrazovala svá obchodní ani duchovní tajemství - a od vás se také nic nedovím: Bible je pravdivá, protože je tak psáno v Bibli, která je pravdivá... Ušetřete mě toho..."
"Na mučidla!" křikl otec Theofil.


"Samozřejmě jsem si znecitlivěla tělo, ten kat se úplně zbytečně namáhal," prohodila lehkým konverzačním tónem Dafné za dvě hodiny. Stále měla ve tváři onen pobavený výraz.
"Zapírá. Samozřejmě je tvrdošíjná. Očistíme její duši. Hranice čeká!"
"No konečně," vzdychla Dafné, "však uvidíš, velebníčku, tyjátr na který nezapomeneš."


Srocení lidí bylo opět veliké. Otec Theofil pronesl další ohnivou řeč, skoro tak ohnivou, jako ty plameny, které měly následovat. Kat dovedl Dafné na hranici. Zapálil oheň.
Vtom se tělo čarodějnice rozsvítilo a začalo se měnit. Zničeho nic se žena proměnila v orla, čímž se osvobodila od provazů, které ji držely, i od roubíku. Orel zakroužil nad hranicí a vzkřikl lidským hlasem:
"Velebníčku, to je, co? Mohla jsem se osvobodit už ve vězení, ale chtělo se mi uspořádat nějaký ten tyjátr pro všechny tvoje ovečky. Tak jaké to bylo, pokusit se upálit pro změnu skutečnou čarodějnici?"
Poté pták odletěl pryč.
"Chci být chvíli sám," vydechl Theofil a vrátil se do své světnice.

Otec Theofil převracel růženec sem a tam. Věděl, že poslední slova čarodějnice ho budou pronásledovat mnoho let, vlastně celý život. Nikdo předtím se takhle neuměl bránit. Nikdo. "pro změnu skutečnou čarodějinici..." marná byla jeho služba, marná: s hrůzou si uvědomil dosah těchto slov: z toho totiž vyplývalo, že žádná z předchozích žen a dívek, které upálil, skutečnou čarodějnicí nebyla.
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

01.06.2021 18:02:14dát kritice tipEvženie Brambůrková

Škoda, že to tak nebylo opravdu a tolik lidí muselo zbytečně umřít.

31.05.2021 19:26:50dát kritice tipPentlochnap

Podle toho, co máte v profilu se ve fantastice celkem orientujete, takže víte, že toto téma není nic nového.  Což na druhou stranu neznamená, že by z toho nemohla být dobrá povídka. Mohla, zamakejte a bude!

Doporučil bych vám víc zapracovat na vykreslení postav. Trochu víc se do toho položit a vypsat detaily, pocity, popisy atd. Ono se to trochu natáhne, ale zase to získá na plastičnosti a trochu to ožije. 

Takže za mě dobré, ale může to být o dost lepší.

 

Jako obvykle se jedná jen a čistě o můj názor, na který nemusí být brán zřetel.

31.05.2021 15:10:43dát kritice tipblacksabbath

Asi jsem nebyla v minulém životě čarodejnice.........první hranice mě pálila.....u druhé jsem si říkala....dobře ti tak........do konce života...a i po něm...Je lidstvo schopno....poučit se z hitorie????....................*/*************************

31.05.2021 09:09:04dát kritice tipannnie

Těžký temný téma. Dobrá povídka. Na mě možnà zbytečně polopatickej záběr, ale to je totéž, co je občas vyčítáno mně :)

Tip a.

30.05.2021 15:27:47dát kritice tipDiana

Ano, myslím a doufám, že katolická církev je na dobré cestě a evagelíci k tomu nemají daleko. Už žádná dogmata, manipulace a fanatismus. Není nad zdravý, selský rozum... Výborně, Danny.

30.05.2021 13:13:59dát kritice tipAru

je zajímavý, že katolíci se aspoň omluvili za zrůdnosti co páchali ve jménu Ježíše (který nikdy nic podobného nehlásal, a tak šli přímo svými činy proti němu) , mám takový dojem, že evangelíci, tak dosud neučinili, ačkoli i oni pořádali masová zvěrstva a to už nebyl středověk. myslím si, že pod naháněním čarodejnic tehdejší muži maskovali nenávist k ženám a pokus k jejich úplnému zotročení. naštěstí absolutismus sebral fanatikům vítr s plachet, ale je to pořád časovaná bomba, pokud by dostali znovu velkou moc, opět se rozhoří ohně, někteří evangelíci co jsem pochytil jsou toho názoru, že se čarodejnictví znovu rozrůstá a že je potřeba vrátit nedávné praktiky. číst pak samotné procesy, to je čistý horror.

30.05.2021 13:01:00dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Danny, možná je lépe, že do detailů nevykresluješ muka, která ženy, nařknuté z čarodějnictví, podstupovaly.

Zajímavý příběh.Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2023, provozuje Dobrý spolek, pravidla Wiki of 21st century Letní dětský tábor