Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 465 tisíc textů, miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Mám osteoporózu
datum / id30.05.2021 / 520978Vytisknout |
autorJanina6
kategorieFejetonyDalší dílo autora
témaHumorné
zobrazeno1498x
počet tipů32
v oblíbených0x
Mám osteoporózu

 

Přišli mi na ni čirou náhodou, ačkoli podle data narození už spadám do kategorie, která by si měla podobné záležitosti hlídat cíleně. Podobně jako krevní tlak, oční tlak, cholesterol, štítnou žlázu, ledviny, tlusté střevo a ňádra dmoucí. Chválabohu, prostatu lze v mém případě vynechat.

Tak tedy: mám ji. Aspoň to naznačil rentgenový snímek mého banálně vymknutého kotníku. Paní doktorka mě sice objednala na denzitometrické vyšetření, které by strašlivou diagnózu mělo teprve potvrdit nebo vyvrátit, ale bát se prý můžu hned. Taky bych měla hned upravit svůj denní režim a jídelníček. Pěstovat pravidelný pohyb, ideálně běh nebo rychlou chůzi, alespoň hodinu denně. Přizvat do svého života vápník, o jehož existenci jsem sice už vzdáleně slyšela, nikdy mě ale doopravdy nezajímal. Jím, co mi chutná, a dělám, co mě baví, ne? Tak s tím je teď, vážení, konec.

Po překonání prvního šoku jsem začala sbírat informace. Jsem sice staršího data, ale zdaleka ne prošlá, a osteoporóza není salmonelóza, abych se z ní musela… vy víte co. Na internetu najdete dneska všechno a ještě mnohé navíc. Takže vápník - kde ho vzít? A nejlépe hodně?

Právem mě tížila předtucha, že budu muset pít mléko. Nenávidím ho už od raného dětství. Rodiče to tenkrát mysleli dobře, ale čeho se vnucuje příliš… Výsledky mého pátrání byly však šokující víc, než ta neveselá diagnóza. Abyste věděli, mléko vašim kostem ten kýžený vápník dodá, jenomže když ho budete pít příliš, můžete si tím způsobit – hádejte co! Vyplavování vápníku z kostí! Podobně zmatené jsou i informace o vhodných potravinách. Zdroje jsou plné tabulek a tabulky zas plné čísel, které se ani v nejmenším neshodují. Taková brokolice má jednou ve 100 gramech nalezeno 60 mg vápníku, jindy až 205, záleží, na který odkaz zrovna kliknete. Sezamová semínka vypadají tak nadějně, dokud vám nedojde, že byste jich pro dosažení kýženého efektu museli schroupat každý den dvacet deka. Podle jiného zdroje dokonce sedmkrát tolik. Že vám to připadá jako v Kocourkově? No, však mně taky.

Jenže to není všechno. Brzy se dozvíte, že vápník sám o sobě vám není vlastně nic platný. Je třeba spolu s ním tankovat déčko, jinak se správně nevstřebá. Takže ideální je jíst například sardinky, které obsahují obojí. Nejlepším zdrojem však zůstává sluneční záření.

A tady jsem zabředla do zcela tajemných vod. Protože moje představa, že stačí víc chodit na slunce, byla dle odborných pramenů naprosto naivní. Považte: vitamín D se prý tvoří jen na kůži suché a nemyté. V tuku na jejím povrchu. Běda, když si před nebo po slunění dáte třeba sprchu nebo si jdete zaplavat. Efekt je potom nulový.

Až tedy potkáte za slunného odpoledne za městem ženskou, co smrdí potem, špínou a rybinou, jak ukusuje chleba se sardinkami a každé sousto zapíjí kefírem, nelekněte se. Budu to já, venčící svoji osteoporózu.

 

 
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

14.10.2021 07:30:48dát kritice tipJanina6

Jo. Víc nedodám, řekl jsi to přesně.

14.10.2021 06:37:551 tipů dát kritice tipStvN

K té "mírné začínající" osteoporóze. Všimni si, že kdykoliv jdeš na krevní testy, nebo na jiné testy, vždy se ve zprávě objeví nějkteré hodnoty mimo toleranci, ale obvykle ti lékař řekne, že to je ještě v normě. Takže se cítíš blbě, hodnoty máš mimo, ale vlastně jsi v normě a žádná z těch hodnot nevysvětluje, proč se cítíš tak, jak se cítíš. Na druhou stranu, když budou chtít být přesní, tak najdou příznaky všech nemocí, které si vyberou právě proto, že nejsme v toleranci, jako děti občas nejsou v grafu a doktorka ti řekne, že v tom a tom týdnu má dítě dělat to a to a když to nedělá přesně n den kontroly, tak to musíš začit řešit. A s věkem se to nelepší. Nevím, jestli je infarkt předepsaný geneticky, možná ano, protože nezřídka postihne i mladé, sportovní lidi, na druhou stranu nikde není psáno, že když sníš dvěstě kilo krkovičky, dostaneš infarkt, ani není psáno, že když budeš jít makrobiotickou stravu, tak ho nedostaneš, protože na stav těla působí více faktorů. Pohyb a fyzická práce do jisté míry tělo trénují, ale také ho ničí. Nikdy se nedozvíme všechno a nic není křišťálově čisté. Jak dobře známe své rodiče? 

13.10.2021 16:16:32dát kritice tipJanina6

Hezky jsi to rozebral. Nechci se "hájit", věřím, že za nemoci si opravdu můžeme sami, pokud to není něco dědičného - což bývá. Můj taťka třeba celý život fyzicky pracoval, věčně v pohybu, štíhlý, navíc jedl přes 30 let makrobiotickou stravu (což je extrém, který nepodporuju, ale každopádně je to jídlo s minimem tuku) a přesto prodělal těžký infarkt... Řekli mu, že stravou ovlivní tak 30 procent, zbytek je dědičnost. Co se týká osteoporózy, je bohužel poměrně běžná ve starším věku. Po padesátce tělo prostě už ten vápník, i když ho dostává, nedokáže pořádně zpracovat, stejně jako prý už nevytvoří ani vitamin D při slunění. Mlíko mi sice nechutná, ale cpu se sýry, jogurty, podmáslím... Ale je fakt, že na denzitometrii mi opakovaně naměřili jen takovou "mírnou, počínající" osteoporózu. A při mé nešikovnosti a věčném padání (to je zas kvůli dědičné neuropatii :-)) jsem si ještě nikdy nic nezlomila, tak to považuju za dobré znamení :-)

13.10.2021 16:06:15dát kritice tipStvN

Kamamura, četl jsem tvůj příspěvek. Je to smutný příběh. To nemohl napsat stejný člověk, který píše do mé diskuse.

13.10.2021 16:00:341 tipů dát kritice tipStvN

Závěr je vtipný, ačkoliv zdraví je smutné téma. Každý něco má. Něco si přivodil sám, něco ne. Někdy se tomu postaví a někdy to nedokáže. Někoho nemoc posílí, někoho zlomí. Kolikrát jsem si říkal, jestli to jsme vlastně schopni ovlivnit. Třeba je nám to všechno někde předepsáno. Jak nemoci, tak naše schopnosti s nimi žít a bojovat. Vlastně je to jednoduché. Pití mléka je dobré pro kosti. Někdo ale mléko nesnáší. Tím je předurčen k problémům, které jsou s absencí vápníku spojené. A jde to zlomit? No asi ne. Člověk má tendenci si říkat, tak do háje, proč to mlíko nevypije, proč necvičí, v čem je problém, když ví, že to je dobré, tak proč to nedělají. Ale ono to tak jednoduše nejde. Těžko se to soudí. Každý má nějaké slabosti, které neumí překonat a každý máme jiné. Někoho jeho slabiny doženou k osteoporóze, někoho k obezitě, těžko tvrdit "můžeš si za to sama". Myslím si, že tak to není. A zároveň to tak je. Protože jak můžeme na druhou stranu říci, že jsme si to nepřivodili sami? Co nám schází? Znalosti máme, přístup k potravinám i k pohybu máme, čas na to máme, peníze na to máme, jsou místa, kde nic z toho není, tak přecejenom, není správná otázka: "v čem je kruci problém?"

27.06.2021 16:57:19dát kritice tip8hanka

...práveže nedodržujem, ale vymyslela som si "trest", keď to preženiem s jedlom, či už množstvom alebo obsahom, pridám si dlhšiu trasu, je to príjemné aj užitočné zároveň, pri Váhu sa stále niečo deje, "šlape to" samo...ortopédiu zatiaľ obchádzam, aj keď ma začali trápiť aj  kolená - pri chôdzi nie, no pri podrepe je bolesť a o vyrovnaní sa z podrepu ani nehovorím...niekedy dokonca aj pri chôdzi do schodov či kopca...a ďakujem:)

27.06.2021 16:50:37dát kritice tipJanina6

Hanko, díky, musím říct, že tě velmi obdivuju! Jak dokážeš tohle všechno dodržovat. Jsi dobrá. S tím pohybem mám poslední dobou docela problém, protože bohužel kromě osteoporózy mám další problémy s nohama (neuropatii, v důsledku které se mi čím dál hůř chodí, a tím zase přetěžuju klouby, takže k tomu ještě chodím s kolenem na ortopedii a tak dál...). Ale nějak bylo, nějak bude :-) Ať se ti daří!

27.06.2021 16:19:17dát kritice tip8hanka

minulý týždeň som bola po prvý raz na denzitometrii, pre ťažký deficit vitamínu D. Pol roka som brala Vigantol, mesiac po skončení bol ťažký deficit naspäť...s obavami som  očakávala verdikt ohľadne kostí,  mám  viaceré diagnózy, ktoré netešia, prečo nepridať aj kosti...na počudovanie kosti mám dobré...po takej správe som prestala  brať doktorku ako autoritu a pokecali sme si celkom neformálne...mám šťastie, že niekoľko rokov odoberám kozie výrobky z farmy na samote, kozičky sa pasú v chránenej oblasti, biokvalita... k tomu som pridala chôdzu, podľa možnosti svižnú... máme pri dome hrádzu popri Váhu, chodím po nej čo najďalej, aspoň  8 -10 km denne, pokiaľ nie sú príliš veľké horúčavy či lejak...po pár týždňoch som pohyblivejšia, o 8 kg ľahšia, aj trochu viac sebavedomejšia...radila som sa s jedným z naj odborníkov u nás,  moje počínanie chváli, dokonca nevadí, že nedržím extra diétu, aj slaninku si doprajem, len sa snažím jesť menej, pečivo takmer vôbec, veľa ovocia a zeleniny, teraz hlavne melóny...  držím palce, nech bude lepšie...

22.06.2021 14:21:271 tipů dát kritice tipJanina6

Jardo, díky za čtení i komentář, a úplně chápu... však si troufám s nadsázkou psát jen o těch méně vážných problémech. Koukej ho brzy nemít.

22.06.2021 14:17:36dát kritice tipLakrov
redaktor prózy

 Asi je to hezký fejeton, ale ne pro mě, přesněji řečeno pro mne a poslední půlrok mého života. Mám ho... (nadcházející astrologické znamení) a ač si z něj dokážu dělat legraci, psát se mi o něm nechce; snad proto, aby u nás nezdomácněl... Omlouvám se za osobně motivivaný odsudek.

07.06.2021 09:23:45dát kritice tipOskar Koblížek

No tak, u dnešní „kvality mléka“ bych s vápníkem snad ani nepočítal. :-)) Zcestné informace jsou běžné hlavně u léků. Například u prášků na migrénu jsou vedlejší účinky bolest hlavy. Paráda!! Pokud budou svoji osteropózu studovat takhle podrobně všichni, tak to kolem bude prostředíčko, jak na hnoji. :o)) Dávka humoru, který jsem dnes opravdu potřeboval.

02.06.2021 21:30:13dát kritice tipK3

Ze všech potravin má vápníku nejvíc mák. Jenže z maku ho prý tělo zas tak moc nebere. Nejlepší je proto zelenina všeho druhu, krom těch které obsahují kyselinu šťavelovou jako rebarbora a šťovík. Poveený fejeton.

01.06.2021 18:15:21dát kritice tipEvženie Brambůrková

Nejlepší je k doktorům vůbec nelízt. A když už se to přihodí, pak jsem s internetem velmi opatná.

Určitě si pro sebe něco pěkného najdeš, abys nemusela tak děsně smrdět. A ta kombinace rybiček s kefírem bude velmi rychlá. Toaleťák všude sebou.. :-)))

01.06.2021 10:15:20dát kritice tipJanina6

Jejda, člověk tu jeden den není, a mezi tím tady přibylo tolik krásných komentářů! Omlouvám se, že už nezvládnu odpovídat každému zvlášť – DĚKUJU MOC všem, kdo četli a podělili se o své dojmy. Jste moc milí! Určitě tu diagnózu nějak dramaticky „neprožívám“, nemoci k věku patří a tahle zdaleka není nejhorší. Jak mám ve zvyku, snažím se ji brát spíš s nadhledem, proto tenhle fejeton. Komu připadal zábavný, můžu doporučit ještě „Nic necítím“, teď už to bude druhý do série.

https://www.pismak.cz/index.php?data=read&id=499966

 Kamamuro, tobě chci zvlášť poděkovat za upřímná slova, která přesto, že popisují těžkosti, jsou pro nás všechny vlastně povzbuzující. Jsi skvělý a máš můj obdiv!

 

A Próze měsíce děkuji za nominaci, vlastně jsem to ani nepovažovala za kdovíjak „literární“ dílo, ale zúčastním se ráda, bude mi ctí.

 

31.05.2021 18:25:311 tipů dát kritice tipMarkel

jo vigantol je dorá věc, taky beru na osteo. páteře. Doktor říká, že se sice nezlepšuji, ale také nehorším. Mám ještě spoustu zajímavých autoimunitních nemocí (to zní vznešeně, co?), snad to vydá na povídku či delší báseňku :-)), tobě dávám * neb líbilo, hlavně ten konec :-))

31.05.2021 16:54:12dát kritice tipPróza_měsíce

Mohli bychom dílko nominovat do soutěže PM za květen?

31.05.2021 16:00:42dát kritice tipMilanH

Je důležité venčit svojí osteoporózu :o)

31.05.2021 15:10:452 tipů dát kritice tiplastgasp

Pěkný, zajímavý, fundovaný a zábavný příspěvek mezi fejetony o zdraví. Stručně lze doporučit 20 kapek Vigantolu jednou týdně a sluníčko. Dobrý je to, musel jsem se zachechtat, protože jsem na Karláku v parku viděl sedět na lavičce slunící se paní v nejlepším věku pojídat chlebíčky s rybičkami. Nevím jestli si to nebyla ty. Pokud ne, tak je vidět, že tahle nemoc je rozšířená všeobecně. Kamamura by mohl svoji kritiku vydat s úspěchem samostatně.   

31.05.2021 12:51:03dát kritice tipAru

Kamamuro, koho to zajímá, přečte si to, koho ne, tak to číst nebude,

internet je plný nebezpečenství :D např. to že padl Google+ oplakávám dodnes a večer zapaluju svíčku :D Facebook, Twitter i Instagram stojí za pendrek, vždycky mě srali ti šťasní lidé s jejich perfektními životy s tím co měli k snídani, nebo jak krásný bobík udělali do záchodu :D:D

31.05.2021 11:52:026 tipů dát kritice tipKamamura

Díky, kamarádi, měl jsem pak trochu obavu, jestli jsem to s tím vyléváním nepřehnal (on to člověk vždycky píše tak trochu hlavně pro sebe), já jsem byl vždycky opatrný na internetu, maskoval jsem se za všelijaké přezdívky, ale dneska si říkám - co mi tak kdo asi udělá (horšího, než jsem si udělal sám)? Tak i vám ostatním, kdo si nesete nějaký ten kříž nebo křížek, přeju, ať se vám všechno podaří, a všechno "happyendem" skončí!

31.05.2021 10:50:141 tipů dát kritice tipAru

Kamamuro, také držím všechny palce, je skvělý že to tak vidíš a že jsi se našel

31.05.2021 10:40:45dát kritice tipblacksabbath

......pobavilo mě to i poučilo.....aaaa....Špičkový závěr.......!!!!!....*/*********

31.05.2021 09:28:24dát kritice tipMusaši

Osteoporózu má ve vyšším věku skoro každá žena. Není to nic fatálního. Na vápník jsou bohaté jahody. A teď jsou jahod plná tržiště. Další důvod, proč si je koupit. Tip.

31.05.2021 09:18:37dát kritice tipannnie

Neboj, s lékama a zdravým rozumem (a Boží pomocí) to zvládneš. Moc pěkně napsaný, vtipný. Tip a.

31.05.2021 08:56:41dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Kamamuro, držím ti palce!

30.05.2021 23:36:542 tipů dát kritice tipKamamura

Já jím různé druhy ryb, sardinky, lososa, tuňáka, štiky, kapry, cejny, co mi přijde pod ruku. Ryby, houby, lékořici a skopové jsem nekriticky miloval celý život. Ale prozradím něco z vlatního trápení, ať Janino vidíš, že osteoporóza ještě není to nejhorší. 

Já jsem měl takové asi pětileté období naprosté izolace, kdy jsem nechtěl vidět žádné lidi, pracoval jsem z domova, přestal jsem kamkoliv chodit, a řekl jsem si - není to tak, že bych se já zavřel doma, naopak, já jsem zevřel ten špinavý, zlý svět tam venku, a on teď nemůže dovnitř, takže jsem vyhrál!

Zjistil jsem ovšem, jako šlechta v povídce Alana Edgara Poea "Červená smrt", že před některými věcmi se dveře přibouchnout nedají. Po turbulentním asi týdenním období, kterému moje žena říká vtipne "transformační krize", a které proběhlo v letošním dubnu, jsem se rázem mnohých strachů zbavil, opustil noru, navázal zpřetrhaná přátelství (a začal psát sem na Písmáka). Také jsem ženě slíbil, že zas začnu chodit k doktorům, a že se zvážím - věděl jsem, že to bude tvrdé, ale co jsem viděl mě málem porazilo - vážil jsem sto devadesát čtyři kilo. Jak je možné, že jsem pořád naživu, říkal jsem si v šoku?

Verdikt paní obezitoložky, která  mi nejdřív nechtěla to strašné číslo věřit, musel jsem vlézt na váhu, byl nekompromisní - buď půjdu na bandáž žaludku, nebo umřu. Umřít se mi, jak jsem v dubnu zjistil, ještě nechce - rád bych viděl dceru na vysoké. A tak se od té doby snažím - zapisuji každý gram zkonzumovaného jídla do Kalorických Tabulek, všechno vážím, nad každým soustem přemýšlím, chodím každý den na procházky a snažím se cvičit s činkami - ale jde to zle. Zhubnul jsem za šest týdnů šest kilo, prý je to optimum. Graf v aplikaci ukazuje, že když to tak půjde dál (což zaručeně nepůjde), mám zhubnuto za dva roky. Dokážu ještě dva roky nedostat infarkt? Už z minula jsem měl ze šermu artrózu v kolenou, a když si neodpočinu a snažím se chodit co nejvíc, tak to bolí jako čert, někdy i v noci. kolena bolí, nárty bolí, kyčle, všechno bolí. 

Ale já se nevzdám - šak mám zubatou hned za paty, jak se zdá. A když mě dostihne - nešť, ve své transformační krizi jsem si vzpomněl až na své nejstarší vzpomínky, vím, proč jsem se přejídal, co jsem kde hledal, a co jsem od koho chtěl, usmířil jsem se se svými neúspěchy a dal jsem vale svým přátelům i nepřátelům. Dceři je třináct, rozumu má už víc než já, má hodnou a obětavou mámu, když mě zubatá srazí, nějak to zvládne. I já jsem to kdysi zvládl. 

Tož tak, ať se ti ta osteoporóza zahojí! Mě už se artróza v kolenou nezahojí, ani mi nikdo nespraví nohu zničenou třemi trombózami, ani zřejmě nestihnu včas zhubnout do bezpečných hodnot. Mě to ale nevadí, každý den je bonus, dárek navíc, každý den si užívám. Psaní jsem celý život odkládal na konec života, říkal jsem si piš, až něco budeš vědět, až něco zažiješ, ale zřejmě dál není na co čekat, tak píšu teď. 

Lovu zdar!

30.05.2021 22:54:30dát kritice tipKočkodan

 

Tvoje dílko se mi líbí. Tak aspoň že neřídne jejich výskyt na Písmáku.

 

No, moc tě nepotěším – tvoje dílko se mi nelíbí. (samozřejmě jen pokus o humor a reakce na informace na síti všech sítí)

30.05.2021 21:52:13dát kritice tipTej

I když téma poměrně vážně, je to vtipně a s nadhledem napsané, a to se mi líbí. Závěr je boží:). Věřím, že najdete tu správnou kombinaci, co by mohlo pomoct!

30.05.2021 20:13:431 tipů dát kritice tipDanny

Ahoj Janino, to je mi líto, že ti objevili takovouhle nemoc. Já sám nemám moc rád péči o tělo větší, než je nezbytně nutná, tak kdybych musel takhle přizpůsobovat jídelníček... chjo. Závěr vtipný a vtipný je i celý fejeton, tip.

30.05.2021 20:00:11dát kritice tipvesuvanka

Pěkně a vtipně napsané, závěr mě rozesmál :-))), TIP

30.05.2021 19:49:09dát kritice tipJamardi

Pěkné :) Zkus se inspirovat v řecké kuchyni - používají jogurt dost často. :)

Mně třeba mléko nevadí.

30.05.2021 19:26:35dát kritice tipThea v tramvaji

Vtipně napsané! Pobavila jsem se a také něco užitečného dozvěděla! :)

Jestli poběžíš Ostravou, slibuji, že se neleknu :)

30.05.2021 19:20:49dát kritice tipAbakus

záver je nádherne prevoňaný. Moja pratetička - potom,  čo si zlomila nohu keď  odmietla odovzdať svoju kabelku okoloidúcemu mala piť mlieko - takže skončila na vaječnom koňaku.  

30.05.2021 19:20:36dát kritice tipJá Lucie píšu...

Zatím mě to moc neomezuje, teda kromě sladkostí, na které mám strašnou chuť :) Třeba taková oříšková čokoláda, nebo tvaroh... Ooo můj Bože :D Brokolice je v poho, tu já ráda :)

Sluníčko a Vigantol zní jako dobrá kombinace ;)

30.05.2021 19:13:151 tipů dát kritice tipJanina6

Dík, Luci! Myslím, že je to v pohodě, užívám ten Vigantol, co o něm psala Marcela. A sluníčko mít ráda nepřestanu, i když už mi žádný vitamín nevyrobí. Alergie na mléko, to ti teda nezávidím. A co brokolice? Ta prý má vápníku hodně, ale jsou lidi, kteří ji vyloženě nesnáší :-)

30.05.2021 19:02:581 tipů dát kritice tipJá Lucie píšu...

I když mě Tvůj fejeton perfektně rozesmál přeji Ti, abys našla něco, co Ti VÁŽNĚ pomůže! Konec mě rozsekal :) Já mám zase na mléko alergii, takže uvidím, co čeká mě za srandičky, hehe :) Jinak suprově, čtivě napsáno!

30.05.2021 18:47:092 tipů dát kritice tipJanina6

Gabi, to mě těší :-) 

Aru, skvělý nápad!

Goro, ještě se může stát, že mě potkáš, jak olizuju zdi, tak abys věděla. Určitě se poznáme :-)

Lami, díky. Věřím, že to zvládnu, kefír zrychluje krok :-)

Marci, kurňa, ty člověku taky zkazíš každou radost. No jo, neměla jsem v dětství ohrnovat nos nad tím mlíkem :-(

30.05.2021 18:27:571 tipů dát kritice tipMarcela.K.

Jo, holka, tak tě mohu ujistit, že ani kefír, ani rybičky ti nepomohou.... Vitamín D stará kůže už netvoří, takže si nech napsat Vigantol v kapkách  a vápník se ti už taky do kostí ukládat nebude. Už jen vyplavovat ;-)

To je jako když na onkole přestanou kuřáci kouřit - s diagnozou carcinomu plic....

30.05.2021 18:24:57dát kritice tipLami

Doufám, že s těmi rybičkami a kefírem bezpečně dojdete až domů.Na dlouhé vycházky bych se být vámi nevydával.

30.05.2021 18:20:081 tipů dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Jani, to je pěkné, a ano - pokud bych takovou osobu s rybičkami v jedné a kefírem ve druhé ruce potkala, hned bych věděla, kdo je to!!

30.05.2021 16:36:261 tipů dát kritice tipAru

:D

to je dobře, že to bereš tak s humorem. nebo když už budeš venku, můžeš olizovat zdi, ušetříš a ještě sousedům omyješ zdi :D

30.05.2021 16:28:58dát kritice tipgabi tá istá

skvelé, pobavilo *

30.05.2021 16:25:24dát kritice tipJanina6

Díky, chtěla jsem hlavně pobavit. Vypadá to, že k stáru začnu dávat dohromady sbírku fejetonů o svých chorobách :-) "Nic necítím" se taky docela líbilo, tak můžu vesele pokračovat...

30.05.2021 15:51:573 tipů dát kritice tipKvětoň Zahájský

Muhehe, tak to je skvělý. Myslím fejetonek, nikoliv ta situace. Já mám zase údajně v krvi vysoký testosteron, ale, jsa sklerotikem, zapomněl jsem co to je a tak mi to nepůsobí starosti. Dokonce mám pocit, že to ani není testosteron ale cholesterol.

30.05.2021 15:42:29dát kritice tipbixley
redaktor prózy

janino, ten závěr mě fakt rozesmál! S různými - často protichůdnými - informacemi na internetu mám bohaté zkušenosti. Já bych jedla asi jogurty a občas si k obědu dala rybu...Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2022, provozuje Dobrý spolek, pravidla Pickup lines Letní dětský tábor