Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 451 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Princezna
datum / id30.05.2021 / 520981Vytisknout |
autorLami
kategoriePísmáci dětemDalší dílo autora
zobrazeno82x
počet tipů6
v oblíbených0x
Princezna

 

 

Byla jednou jedna malá holčička a ta se jmenovala....,ale to já vlastně už nevím, protože je to hodně dávno.

          Budeme jí říkat Princezna.Když byla totiž ještě docela malá, ze všeho nejraději si hrála právě na princeznu.Vždy se pečlivě nastrojila, aby vypadala jako ty skutečné princezny, které viděla v knížkách co jí maminka četla na dobrou noc nebo ty v televizi.Dokonce měla i korunku vystřiženou z tvrdého papíru vybarveného žlutou pastelkou.Maminka ji opatřila tenkou gumičkou, takže se nechala nosit na hlavě a nepadala.Tenký průhledný šátek byl závoj a jako plášť s vlečkou jí sloužila velká deka. 

           Princezna se procházela po bytě pomalým, vznešeným krokem.Byl to její zámek.V předsíni stálo velké zrcadlo, u kterého se často zastavovala, otáčela se zleva doprava a zhlížela se v něm.Občas upravila vlečku, nařasila šaty a srovnala korunku.Jednoho dne také přišla před zrcadlo, dlouho se na sebe dívala a její tvářička náhle zvážněla.

      "Šem klášná."  řekla.

A věřte mi nebo ne, byla to pravda.Její vlásky, které si tak ráda česala, jí padaly v droboučkých ruličkách až na ramínka, nosík měla malý a rovný, tvářičky buclaté jako andělíček.Opravdu byla krásná, krásná jak obrázek.

            Uplynulo pár let.Princezna povyrostla a rodiče řekli, že napřesrok už půjde do školy.Chodila si hrát na hřiště u domu na sídlišti.Všechny děti ji tam poslouchaly, dokonce i kluci, asi proto, že byla tak krásná.Jednoho dne o prázdninách bylo na hřišti jen málo dětí.Skoro všichni odjeli na tábory nebo s rodiči na dovolenou.

             Princezna se vydala na pískoviště.Byl tam ale jen Pavlík, se kterým si ještě nikdy nehrála a nějaká holčička, kterou neznala.Dělali bábovičky.Pavlík vyhrnul suchý písek a lopatkou nabíral ten mokrý zespodu, aby bábovky držely a šly dobře vyklepnout z formiček.Cizí děvčátko prosívalo kamínky a odkládalo je stranou.Bylo znát, že si dobře rozumějí.Princezna zatím došla až k Pavlíkovi.

             "Pojď si se mnou hrát."

Pavlík s holčičkou zvedli hlavy a podívali se na Princeznu.

             "Ale my už si hrajeme s Markétkou."

To se Princezně nelíbilo a zakabonila se.Všichni si s ní přece chtěli hrát.A vždycky.A jak řekl Pavlík to slovo my.Jako by se jí ta cizí holka, co se jmenuje Markétka, mohla rovnat.

             Děti si všimly, že se Princezna mračí.

              "Jestli chceš, můžeš prosívat písek.Já budu kopat a Markétka dělat bábovičky a pak se vystřídáme."

              Jenže o to Princezna neměla zájem.Chtěla si hrát s Pavlíkem jen sama.Pomalu se otočila, že odejde a přitom schválně rozšlápla dvě bábovičky.

               "Co děláš?"  vykřikly děti.

               "Stejně byly hnusný."  pohodila hlavou Princezna a odcházela pryč.

               "S váma si hrát nebudu."

 Markétka s Pavlíkem se za ní chvilku dívali, ale potom se znovu zabrali do stavění.Princeznu už potom vídali jen málo.Její tatínek byl důstojník a rodina se často stěhovala.Do školy už nastoupila v úplně jiném městě, kdesi na Moravě.

                Je to mnoho let a Princezna je jistě maminkou a možná i babičkou.Nevím o ní vůbec nic od té příhody na pískovišti, ale věřím, že je pořád  "klášná".

 

 

            

 
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

01.06.2021 18:49:10dát kritice tipLami

Evženie - to je na dnešní moderní, technikou, internetem a televizí zpracované děti většinou moc, zavázat si boty.Proto mají ty na suché zipy.Děkuji za komentář.

01.06.2021 18:18:231 tipů dát kritice tipEvženie Brambůrková

Kdyby chtěla, aby jí Pavlík zavázal střevíček, bylo by to dokonalé :-))))

31.05.2021 13:03:54dát kritice tipAru

dcera vévody by měla být vévodkyně, pokud na ní ten titul přechází. tak to se těším na pohádku, kde plány budou v plánech jiných ;)

31.05.2021 12:54:041 tipů dát kritice tipKamamura

Dobré, poučné, ze života, ale já jsem se při čtení dopustil nepřesnosti a měl jsem za to, že se jednalo o faktickou prionceznu, která si ráda hrála na princeznu, což mi připadalo obzvlášť sofistikované, a už jsem to chtěl chválit jako "plány v plánech jiných plánů", ale pak jsem si všiml, že tatínek té domnělé "princezny" je nějaký důstojník (nemusí to být ve feudálním systému nejméně král, ani vévodové, hrabata a rytíři se nekvalifikují, jak se vlastně říká dceři vévody, vévodnice?!), a to mojí iluzi rozbilo. 

Ale nevadí, inspirovalo mě to k napsání vlastní pohádky, která ještě neexistuje, ale během odpoledne doufám, že existovat začne!

31.05.2021 12:37:06dát kritice tipAru

to ano Lami, ale muži jsou zkonstruovaní, tak jak jsou a první dojem je prostě první dojem, s tím se nedá hnout :D

31.05.2021 12:08:51dát kritice tipblacksabbath

"Klášná"...... pohádka a poučná.....doufejme, že z toho vyrostla...ta princezna ne ta pohádka...:-)))).................*/************

30.05.2021 22:35:38dát kritice tipKočkodan

 

Teď už bábovičky nikomu nerozšlapává, ale třeba peče výborné bábovky. (smajlík se sbíhajícími se slinami v závorce)

30.05.2021 18:38:03dát kritice tipLami

Aru - Nejsou všichni Pavlíci stejní.Některým jde o víc.Dík za tip.

30.05.2021 18:31:571 tipů dát kritice tipAru

jistě už dávno poznala, že nepotřebuje vlečku, ale stačí výstřih, to zabere na každého Pavlíka :D

30.05.2021 17:50:00dát kritice tipLami

Díky Diano.Jen si nejsem jistý reakcí dětí.Zkusím to na vnučce, jestli bude ochotná mě chvíli poslouchat.Když jí chci totiž číst nějakou pohádku,řekne mi, že to je pro malé děti.A pustí si něco z Youtube.

30.05.2021 17:10:421 tipů dát kritice tipDiana

Klášná může být, ale už snad není pyšná :-)))  Pohádka je taky klášná :-)))Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2021, provozuje Dobrý spolek, pravidla Školy v přírodě Letní dětský tábor