Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 464 tisíc textů, miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

TD - Provizorium
datum / id19.06.2021 / 521529Vytisknout |
autorJanina6
kategoriePovídkyDalší dílo autora
zobrazeno920x
počet tipů19
v oblíbených0x
Prolog

Tematický den - Den malin nezralých


 


Když jsem přemýšlela o tématu „nezralých malin“, vzpomněla jsem si, že jsem kdysi chtěla napsat román. O tom, jak se (za mého mládí) studovalo, bydlelo na kolejích, prožívalo vztahy a podobně. Pracovní název zněl Provizorium. Takové období malin, které ještě zdaleka nejsou zralé, i když se tak rády tváří… Jak jsem listovala prvními stránkami, co jsem tenkrát načrtla, začala jsem mít chuť to po letech opravdu napsat. Jenom si nejsem jistá, jestli by čtenáře něco takového bavilo. Například i proto, že hlavní hrdinky jsou dvě dívky (které se ani neznají a jejichž osudy plynou nezávisle na sobě) a jejich nejbližší okolí na kolejích tvoří zase dívky. Není to nuda? Nabízím malou ochutnávku a budu vděčná za vaše dojmy.


TD - Provizorium

 

(Darina)

 

            Darina už měla sbaleno. Dva těžké kufry stály v chodbičce a velikou plátěnou tašku nacpanou k prasknutí si hodila na rameno. „Tak já du,“ řekla směrem k protější posteli. „Eště tu máš míšana,“ upozornila ji Naďa přiškrceným hlasem, jako by se měla rozbrečet. Darina se zastavila. Věděla, že míšan se jí už nikam nevejde. „Tak si ho nech. Na památku,“ usmála se a Naďa řekla tak dík a oči se jí začaly podezřele lesknout. „Já ti pomůžu s kuframa. Mně je to tak líto,“ vysoukala ze sebe, a to už brečela doopravdy. „Nebreč,“ řekla jí Darina, které bylo líto málokdy a máločeho. Momentálně leda peněz, které bude muset zaplatit za podnájem, až si nějaký sežene. „Vždyť se uvidíme na fakultě,“ dodala nepřesvědčivě, protože Nadiny slzy ji trochu vyvedly z míry. Nebyla na podobné projevy náklonnosti zvyklá. Pokud pro ni někdy nějaká ženská brečela, tak leda ze vzteku. Ženy Darině odjakživa záviděly, některé ji nesnášely, všechny pomlouvaly. Většinou k tomu měly dobrý důvod.

            Naďa patřila k tomu malému procentu dívek, které neměly zapotřebí Darině závidět. Chovala se k ní jako kamarádka a za ty dva roky na kolejích spolu ledacos zažily. Veselé mejdany, večery ve vinárnách a diskotékách, noci, po kterých si pleťovým mlékem stíraly rozmazané šminky a kávou s citrónem léčily kocovinu. Docela si rozuměly. Přesto teď Darina nechápala, proč by měla ronit slzy. Jedno období jejího života právě končilo a ona se už těšila na Petra. Skleněnou výplní dveří uviděla jeho auto, zaparkované před hlavním vchodem. Petr měl béžovou škodovku a stačilo mu to, i když by si mohl dovolit lepší vůz. Měl taky byt dva plus jedna, který mu rovněž stačil, a stálou přítelkyni Ivu, která mu občas nestačila. A právě na to občas měl občas Darinu. Darině to vyhovovalo. Ivě to nevadilo.

            Petr řekl ahoj Darině a dobrý den Nadě, a zatímco nakládal kufry, zaškemrala Naďa „A stav se někdy“ a Darina s úsměvem přikývla a věděla, že ji to ani nenapadne. Petr vyjel opatrně, byl konec listopadu a silnice se leskla namrzajícím deštěm, a kdyby Darina někdy přemýšlela o svém životě, mohlo ji napadnout, že se podobá té silnici, té cestě při jízdě autem, cestě, která se odvíjí jako filmový pás. Ale Darina teď nepřemýšlela o ničem, dívala se před sebe, oddávala se radosti z jízdy a opačným směrem ubíhaly sliby, tváře, slova, adresy, uschlá kytka, plyšový míšan, spousta míšanů, co se jí nikdy nevešli do kufru.

 

(Jindřiška)

 

            „Tak Darinka se nám už stěhuje,“ hlásila Míša s nosem přilepeným na sklo. Její nos byl pro tyto účely zřejmě stvořen: měla roztomilý pršák. „No jo, Naďa jí vleče kufr, ta by bez ní nešla ani na záchod. Hele, pojď se kouknout, přijel si pro ni nějakej chlap. Vypadá docela dobře takhle z dálky,“ usoudila Míša a přitiskla se k oknu ještě těsněji, aby jí nic neuniklo. Při pohledu z boku přestal její nos působit dojmem, že byl pro tyto účely stvořen, a začal vzbuzovat podezření, že jeho tvar je naopak důsledkem častého připlácnutí na sklo.

            „Ona vypadá dobře i zblízka,“ zamumlala Jindřiška, která nebyla na příjmu.

            „Ale né! Já myslím toho chlapa! Prosímtě, zavři ty skripta, než z toho úplně zblbneš, a pojď se koukat! No jo, už se rozvaluje v autě. Třeba zrovna kvůli němu měla ten průšvih, co říkáš?“

            „Nic.“

            „No právě,“ naštvala se Míša. „Ty už totiž neříkáš nic hodně dlouho. Ty furt jen čumíš do knížek. Hele, musíš bejt aspoň trochu ukecaná, když chceš bejt učitelka.“

            „Já budu mít o to ukecanější žáky,“ ujistila ji Jindřiška, „a vůbec, kdes přišla na to, že chci být učitelka?“

            „Tak proč si lezla na pajdák,“ řekla Míša. Byla to řečnická otázka. Míša samozřejmě věděla, proč Jindřiška lezla na pajdák. Jindřišce uletělo letadlo. Původně to sice vypadalo na ujetý rychlík, který se pokusí honit osobákem. Ale po prvním roce studia s konečnou platností pochopila, že to bylo letadlo. Že jí uletělo letadlo a ona ho honí na koloběžce.

            „Víš co,“ zaklapla v náhlém rozhodnutí skripta, „já na to kašlu. Kdyby mě někdo hledal, jsem dole u klavíru.“ Prolítla dveřmi, prolítla chodbou, seběhla dvě patra. Rozladěné piáno uslyšela už na schodech. Někdo cvičil stupnice a moc mu to nešlo. Zase bude muset počkat. Odevzdaně si kecla na židli u vrátnice. Pozdravila vrátnou, která na vteřinu zvedla oči od pletení. Přečetla si cedulku na nástěnce: V PÁTEK KONTROLA POŘÁDKU NA POKOJÍCH. Ušklíbla se.
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

21.10.2021 18:34:53dát kritice tipJanina6

Dík, to mě těší.

21.10.2021 17:42:13dát kritice tipJamardi

Každý má jiné problémy a jiné prožitky. Dobře se to čte.

13.10.2021 16:17:41dát kritice tipJanina6

:-)

Jo, měla bych si přiznat, že je to prostě lenost.

13.10.2021 12:29:05dát kritice tipStvN

Pocit, který jsi popsala, mám prakticky každý den, když si čtu to, co jsem napsal včera :) 

09.10.2021 16:02:58dát kritice tipJanina6

Díky, tak to je asi lepší, než jsem doufala, když tě to bavilo. Jo, postavy jsem vymyslela myslím dobře, problém je, že jsem to plánovala napsat někdy před 20 lety. Tenkrát jsem si načrtla pár kapitol a potom mě asi začal tolik zaměstnávat život, že psaní šlo stranou. A dneska to, co tenkrát pro mě mělo náboj a smysl, vidím už z jiné pozice... a nejspíš té chuti napsat to už není dost. Věci, co jsem tam chtěla řešit, už pro mě nejsou tak aktuální.

08.10.2021 20:21:02dát kritice tipStvN

Zaujalo mě to, ale je to hodně krátké k dalšímu soudu. Postavy jsou fajn. Jsou rozdílné. Každá chce něco jiného. Je to dobrý základ. 

13.09.2021 14:04:59dát kritice tipZeanddrich E.

A na Katastru v Břeclavi jsem měl, cca už před 25 lety (šílené!:) ) mladou kolegyňku Darinku ve vedlejší kanceláři,..., nesmírně chytrou, a přitom zároveň milou dívku:) 

((...)).

13.09.2021 14:00:50dát kritice tipZeanddrich E.

Mohu Tě ubezpečit, že příběhy ze života dívek, a zvláště asi mužům, můžou přinést dosti zajímavého:)

21.07.2021 09:37:56dát kritice tipJá Lucie píšu...

To je správná strategie. Především je to nejlepší tak, jak to cítíš :)

21.07.2021 09:06:24dát kritice tipJanina6

Jé, ahoj! Ráda tě zas virtuálně "vidím" :-) No, nechám to chvíli uležet, možná v zimě, až se mi nebude chtít jezdit na kole a bude víc času ťukat do klávesnice... Díky za povzbuzení.

20.07.2021 19:51:15dát kritice tipJá Lucie píšu...

Janino, ukázka je supeeer! Nutně potřebuju vědět, co bude dál :) Líbí se mi, jak se hlavní hrdinky vůbec neznají, ale vlastně toho mají dost společného. Ten nápad se mi zamlouvá :) Rozjeď to a piš! 

27.06.2021 16:51:46dát kritice tipJanina6

Mám radost, díky za povzbuzení :-)

27.06.2021 15:54:51dát kritice tip8hanka

mňa čítanie bavilo a nielen preto, že som kedysi dávno bývala na dievčenskom internáte...píšeš zaujímavo, je len na Tebe, či budeš chcieť pokračovať...dám si Ťa medzi obľúbencov, aby som neprišla o pokračovanie, ak sa rozhodneš ...

na základnej a strednej som si písala denníky,  o niekoľko rokov som ich zlikvidovala, teraz mi je to trochu ľúto, mnohé spomienky vyšumeli z hlavy, denníček by ich pripomenul ...

23.06.2021 20:15:001 tipů dát kritice tipK3

Já se ještě přidám. Nic bych nevyhazoval a vůbec nezáleží kolik je toho podobného napsáno, důležité je to napsat s chutí a potom to bude vždycky vyčnívat a nemusí to ani ležet v knihkupectví. Chce to jen tu pravou chvíli, až si to samo řekne:).

23.06.2021 17:36:28dát kritice tipJanina6

No jo, to mi nedošlo, že ty mě znáš jen jako Vedlejší cestu... Na Pište-povídky už taky dlouho nechodím, zmizeli odsud lidi, kteří mě tam zajímali nejvíc... A musím přiznat, že ani mně to teď kdovíjak nepíše. Vlastně jsem teprve nedávno po hóóódně dlouhé době napsala "čerstvou" povídku a dvě básničky. Zdejší prostředí na mě asi dobře působí :-) Tak ať se ti daří ve všem a přijď zas!

23.06.2021 13:53:22dát kritice tipIQ nick

Ahoj Janinko! I já tě tu ráda vidím! Musím se přiznat, že jsem tě pod tvým zdejším nickem nepoznala. Až teď jsem prozkouzmala tvůj profil a tvá geniální nezapomenutelná báseň Cokoli řeknu mi prozradila tvou identitu. :-)) 

Já se odpovědi nevyhýbám (a to ani elegantně) jen tu prostě nejsem. Velmi zřídka nahlédnu, sem tam něco přečtu, nekomentuju téměř vůbec.

Je mi to moc líto, ale musím tě zklamat. Já teď nějak nepíšu. Nechce se mi, ani nemám nápady. Tak to tady budete muset zvládnout i bez mých výplodů :-)))))

Srdečně zdravím. Teď, když jsem tě objevila jsem zabrousím častěji. 

23.06.2021 10:43:42dát kritice tipMarcela.K.

Jo, Jani, tak s tím oblečením to mám stejně ;-)

Má představa není až tak , že by mělo jít o kroniku rodiny, na to jsem málo systematická, ale spíš jen zachycení některých chvilek a příhod z mého života...jenže vybrat to, co by pak bavilo vnoučata číst - to je oříšek ;-)

23.06.2021 08:19:53dát kritice tipJanina6

A IQ nick se elegantně vyhnula odpovědi... tak kdy si od tebe přečtu něco nového??? Tvoje povídky se mi vždycky moc líbily.

23.06.2021 08:18:37dát kritice tipJanina6

Marci, rodinná kronika musí být super, obdivuju každého, kdo se do toho pustí! Já bych asi neměla tu trpělivost... Taky probírám staré deníky a zápisky a přiznávám, že u mě je to skoro jako s oblečením... pořád to schraňuju, že se bude někdy hodit, ale někde v hloubi duše už tuším, že nebude... :-)

23.06.2021 08:15:36dát kritice tipJanina6

Díky moc, myslím, že máte kus pravdy všichni... :-) Tak, jak jsem to měla zhruba vymyšlené, by to pravděpodobně bylo čtivo opravdu spíš pro holky nebo ženy (a ani já na tom nevidím nic špatného). Jen je to opravdu "šuplíková vykopávka" a co mi připadalo zajímavé tenkrát, když jsem se nacházela v tom prostředí a věku, tím si dneska už nejsem tak jistá. A je fakt, že nenáročného "čtení o ženách a pro ženy" je dneska spíš nadbytek...

Jsem ráda, že jsem mohla přispět k Tematickému dnu, a co s tím "materiálem" provedu, si nechám ještě rozležet v hlavě. Díky moc za vaše dojmy a podněty, protože "cizí oči" jsou nenahraditelné.

22.06.2021 20:11:23dát kritice tipK3

IQ nick, samozřejmě na tom nic špatného není a nechtěl jsem to nějak snížit. To ty jsi si to špatně vyložila. Nemyslel jsem samozřejmě pro malé holky. Možná by se to líbilo i mě, ale tak to na mě v tu chvíli zapůsobilo.

22.06.2021 20:04:15dát kritice tipK3

Jano, tak jsem to nemyslel, myslel jsem spíš ženy všeobecně, ale nejlepší když dáš na svou intuici.

22.06.2021 14:55:32dát kritice tipMarcela.K.

Tip ti dám, protože to je napsané tak, že to čtu se zvědavostí... horší je, že mi to po dočtení připomíná to, v čem se teď plácám a řeším co s tím. Uklízím. Po rekonstrukci domu a spoustě jiných, "důležitějších programech", které plnily můj život, jsem se dostala k úklidu svých "papírů a sešitů"... je to děs! zjistila jsem, že jsem si právě v době studií psala deníky, mám jich několik a nevím co s nima. Ty blbosti, které jsem tam dokázala napsat!   Přišel už čas je spálit? Nebo z nich čerpat do rodinné kroniky, která čeká, zatím bez jediného záznamu, na to, až ji popíšu?

Nechci ti, Jani, mazat medu...vždyť mě znáš. Bude někoho zajímat takový román? V dnešní době, kdy spousta lidí knihy píše i vydává, ale kdo je čte?

Ty psát umíš, ale napsat dobrý román, to není nic lehkého, ale to ty víš...takže pokud se do toho pustíš, přeji výdrž a dost síly. 

22.06.2021 14:18:08dát kritice tipJanina6

Jé, nazdar Íkvéčko :-) dlouho jsem tě neviděla a vidím tě moc ráda! Doufám, že si brzy budu moci přečíst od tebe něco nového!

22.06.2021 11:35:21dát kritice tipIQ nick

Fakt nevím co je špatnýho na tom napsat čtení výhradně o ženách a převážně jen pro ženy. Příběhů výhradně o mužích jsou plný regály knihoven a jestli to baví číst i ženy nikoho nezajímá.

Mně se ukázka dost líbí, ráda si přečtu pokračování.

b :-) 

22.06.2021 09:09:27dát kritice tipJanina6

Karle, máš asi pravdu, to je přesně ono, nad čím teď zrovna přemýšlím. Začínala jsem to psát, když mi bylo těch třiadvacet... a dneska už některé věci vidím jinak. Asi už to nakonec nechám v tom šuplíku jako vzpomínku na časy nezralé :-)

21.06.2021 23:39:17dát kritice tipK3

...na to občas měl občas Darinu.

Já ti nevím, teď po dočtení si myslím, že je to spíš takové vhodné čtení pro holky.

20.06.2021 17:19:43dát kritice tipKočkodan

 

Janino, jen klidně lifruj dál, já nebudu mít dívek nikdy dost. (provizorní smajlík)

19.06.2021 22:16:38dát kritice tiplastgasp

Symbolika malin nezralých vyjádřena úsporně a cíleně. Vykročení do nejistoty a hledání postaveno na konfrontaci v úsudku, představě i očekávání. Příběh vybízí k přemýšlení o pokračování a je citlivě přerušen.

19.06.2021 21:29:37dát kritice tipAndělka1

***

19.06.2021 20:09:59dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Janino, také by mne zajímalo, co bylo dál. Navíc píšeš tak, že to čtenáře prostě musí chytit!

Námět je dobrý, mladé ženy, které mají vše před sebou, to zní slibně.

19.06.2021 19:55:47dát kritice tipAru

Jani, vždyť je to super napsaný, za Arua určitě pokračování ;)

19.06.2021 18:57:081 tipů dát kritice tipblacksabbath

zajímavý pohled na "Takové období malin, které ještě zdaleka nejsou zralé, i když se tak rády tváří".......*/***************

19.06.2021 18:32:31dát kritice tipbixley
redaktor prózy

Janino, mně to docela zaujalo. Kdyby do toho vstupovali partneři nebo mužští příbuzní, určitě by to bylo bezva čtení. Ale mám-li soudit ukázku, opravdu se milíbila, jsou tam vykreslené různé typy žen.Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2022, provozuje Dobrý spolek, pravidla Pickup lines Letní dětský tábor