Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 465 tisíc textů, miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Mnich robot a nástrahy skautského tábora
datum / id05.08.2021 / 522815Vytisknout |
autorsupizmus
kategorieFejetonyDalší dílo autora
zobrazeno300x
počet tipů13
v oblíbených0x
Mnich robot a nástrahy skautského tábora

   Kdo mě zná ví, že vše podstatné v mém životě, týkající s víry, mám spojené se skautingem. Proto jsem rád, že i v klášteře jsem dostal pod patronát doprovázení zdejšího oddílu a navrch mi komunita ve své neobyčejné laskavosti uznala tábor coby pastorační aktivitu a jezdím na něj nad rámec dovolené. 

   Letos jsem se na něj neobyčejně těšil. Vnímal jsem ve svém životě jistou robotičnost - do kostela na modlitby a na mše jsem chodil pomalu jak do továrny (chyběly už jen píchačky namísto kropenky), při čase určeném k rozjímání jsem zaměstnával mysl úvahami nad tím kdo postoupí či nepostoupí v hokejové extralize do play off a kdo má šanci se udržet v nejvyšší soutěži fotbalové. Při mších jsem napjatě vyčkával výzvu "Jděte ve jménu Páně!" a celkově můj duchovní život vykazoval všechny známky vyhaslosti. A nebylo jak jej nakopnout.

   A pak přišel ten tábor. Ano, chyběla mi, hodně mi chyběla denní mše a možnost být, sice jen tělesně, před Eucharistií. Breviář jsem lepil jak to šlo, ale šlo to! A modlitba? Pohled na hvězdné nebe při noční hlídce nebo telefonát z Povodí o tom, že se má desetinásobně zvednout potok a máme být připraveni k evakuaci, to vše činilo modlitbu jaksi věcnější, pravdivější a vroucnější. Víc jsem při ní byl jako Supo než jen jako robot vykonávající rutinu.

   Žel již krátce po návratu zpět mě uvítaly staré, dobré, vyjeté koleje. Všechny modličky, úlitbičky, zlozvyky a nectnosti se vrátily na místo určení a duchovní život přijal podobu robotického vykonávání povinností.

   A tak mi tábor spíš než nakopnutí umdlévající spirituální dimenze nastavil zrcadlo, že pořád se motám jako začátečník na plytkém povrchu a hluboký, kontemplativní vztah s Pánem je stále ukryt v dálavách. Proto prosím o modlitbu, aby spadly všechny závory a bloky a Hospodin mohl tu nefunkční plechovku nahradit živým člověkem.
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

06.08.2021 07:18:502 tipů dát kritice tiplastgasp

Vzácná úvaha a sebe zpyt. Jistě si poradíš, určitě víš jak na to. 

06.08.2021 00:53:12dát kritice tipKamamura

Ze studni zemské tíže volám: "Kde jsi, Hospodine?"

Však mezi hvězdami mi místo Jáhve Cthulhu kyne!

Ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn!

Nějak moc chapadel má dneska ten náš Pán!?

05.08.2021 23:47:043 tipů dát kritice tipukrytá v máku

Na táboře je člověk vždycky tak trochu v jiném světě, prožívá vše daleko intenzivněji... a pak ty návraty do reality, do určitého stereotypu života, bývají kruté. Nicméně věřím, že jsi posilněn mnohými zážitky, které si neseš všude s sebou, a z kterých můžeš ještě dlouho čerpat, i On Tě posilňuje, aniž to třeba tušíš a ve správný čas pocítíš... nebo až zpětně..., ale důležité je, že Tě drží. Neustále.

A tábor Ti závidím, hned bych jela zase :)! 

Moc krásné povídání... díky za něj :)!

05.08.2021 21:47:231 tipů dát kritice tipK3

Myslím že si to tu vyjádřil víc než dobře. Že robotické vykonávání církevních povinností církev spíš snižuje než posouvá, a že by jí neškodilo se trošku přizpůsobit a přiblížit se k lidem, tam kde jí potřebují, a nečekat až oni příjdou za ní. Loni jsem si třeba četl u Růžového paloučku myšlenky J. A. Komenského a měl jsem pocit, že on by měl i dnes s církví podobné problémy jako dřív. Mimochodem, možná by se se taková náhradní mše dala zinscenovat i na skautském táboře pod tou božskou oblohou, jak se zmiňuje ivi blacksabbath. Vždyť přeci skautské myšlenky jsou podobně ušlechtilé:).

05.08.2021 20:09:551 tipů dát kritice tipKočkodan

Nejsi ale plechovka nafouklá a s vnitřním obsahem, ze kterého by se zvedal žaludek. (na dálku podávám levou pracku)

05.08.2021 17:59:161 tipů dát kritice tipEvženie Brambůrková

Pro potěchu duše je mnoho krásných věcí kolem nás. A to hvězdné nebe je jen jednou z nich.

05.08.2021 17:53:382 tipů dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Supo - supíku - se stereotypy se musíme vyrovnávat všichni. Skautská myšlenka je báječná a podílet se na jejím chodu 

tě určitě naplňuje spokojeností... ale nic netrvá věčně. Dobře jsi to napsal. Přeji ti sílu. A bylo mi potěšením se potkat!

05.08.2021 17:31:541 tipů dát kritice tipblacksabbath

Ono mít takové hvězdné nebe nad sebou je boží......heac est domus dei

jsi mu tam tak nějak blíž...ty si s tím určitě poradíš.....*/*******************Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2022, provozuje Dobrý spolek, pravidla Pickup lines Letní dětský tábor