Na Písmáku publikuje 52 tisíc autorů, 471 tisíc textů, miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Pan Vrtiška: Záhadně záhadná záhada - díl druhý
datum / id05.08.2021 / 522821Vytisknout |
autorblacksabbath
kategoriePovídkyDalší dílo autora
sbírka(17.) SPOLUPSANÍ (Dračí výprava, Ťapšlap, Mňauki, Vrtiška a jiné),
zobrazeno517x
počet tipů14
v oblíbených0x
Prolog

Spolupsaní Aru + blacksabbath


Pan Vrtiška: Záhadně záhadná záhada - díl první

Pan Vrtiška: Záhadně záhadná záhada - díl druhý

"Jabloňová zem? Tedy Ostrov jabloní, tedy Avalon?" Žasnul Vrtiška, až se mu z toho úplně zkroutily kníry, že si je pak musel urovnávat.

"Ano, toto je Avalon a já jsem víla Morgana, ale poutníci obvykle připlouvají na lodi po jezeru." doplnila Morgana, i po těch staletích stále krásná a mladá.

"Ale my jsme přiletěli, paní, ze snu. Já jsem Linda a tady Jiří Vrtiška je světově známý záhadolog, tak jestli máte nějakou záhadu k mání, my vám ji vyřešíme a v tom pyžámku s koťátky si lehá Ferda." Přidala se Linda a hrozně při tom litovala, že je pořád v noční košili, ke všemu růžové s těmi zlatými opičkami a černými míčky. Úplně ji při tom zčervenaly tváře, jak myslela na to, že je jenom v noční košili, přitom ji rudly tváře ještě víc, protože musela myslet na to jak moc ji rudnou tváře.

 

Ferda si lehnul na svěží trávu a dal si packu pod hlavu, věděl že tyhle rozhovory bývají na dlouho. Druhou packou si utrhnul sedmikrásku a dal si ji za ucho. Radši ani neposlouchal, protože Jiří neměl ani zápisník a když to není zapsaný, tak to není případ, tudíž se Ferda snažil vžít do role, že je obyčejným psíkem, ale moc mu to nešlo.

"Aha, tak to mnohé vysvětluje, tak tedy vítejte, můžete tu být jak dlouho budete chtít. Záhadu tu sice pro vás žádnou nemám, ale když se porozhlédnete, třeba něco najdete. Nebo možná si budete chtít rozšířit své obzory?"

"My bychom se spíš chtěli vrátit vílo Morgano domů, do postelí," řekl Vrtiška v pruhované noční košili a decentně si zívnul, aby naznačil, že odešli pod halucinogenním vlivem Makového mužíčka.

 

"Hm, to nepůjde tak snadno, když jste přilétli sami. Budete muset jít do vílího království za královnou víl. Jistě vás sem pro nic-za nic na vůni svých květů nepřinesla. Můžete letět na duze nebo projít stromem poznání."

"Já bych volil cestu stromem. Jednak raději chodím po svých a jednak se ještě můžeme něco dozvědět. Co ty na to, Watsone?" Linda jenom kývla hlavou.

"Jak je libo," pravila víla Morgana a udělala rukou malý kruh, pak ještě jeden větší a dotkla se kůry stromu.

Strom se otevřel a oni uviděli a užasli....

Uvnitř stromu byla pěšinka. Ne nějaká obyčejná. Tahle byla lemovaná spoustou rostlin a květin. Některé zářily jako slunce a bylo od nich světla habakuk. Jiné měly barvu rubínů. Některé byly azurové a vydávaly jemné tóny, jako když se lehce přejede harfě po strunách. Nad vší tou kráskou se třepotala spousta roztodivných motýlů. Jejich křídla něžně čeřila vzduch.

"To je krása," vydechla Linda.

"To je krása," opakoval po Lindě Vrtiška nezmohoucí se na jiná slova.

" Háááááááf," opakoval po nich Ferda svou psí řečí.

 

Stoupali, totiž sklesávali stále níže a níže do svažující se chodby, či tunelu, nebo snad skála to byla? Kdo ví, Jiří neměl notýsek a Ferda své kožené vaky. Šli ne nepodobní náměsíčným spavcům, kteří za Seléné chodí, chráněni pouze stříbrnými luky, před hrozícím uklouznutím bosé nožky.

'Ach jo, to tam prostě už nemůžeme konečně dojít?' Myslel si Ferda, když světlušky s miniaturními lampičkami se mu naháněly kolem hlavy.

"Jiří, ježto jsem skoro také už docela slušná záhadologyně, napadá mě že jdeme určitě do jakéhosi tuze zvláštního podzemí."

"Ach Lindo, bojím se, abychom tam snad nepotkali athénské loďstvo i s Homérem v podzemním jezeru. Co to vlastně povídám, to asi ta silná vůně květin na mne působí, ježto kafe jsem měl naposled ještě doma."

'To jsou zase mudrlanti a mě se tu bimcají papučky o krk.'

"Jiří, Ferda je nějaký smutný, koukej jaký hází po nás voči."

"Ó to on má hladíka, to já poznám, snad nám něco dá královna víl na zub."

'To z vašich řečí jsem úplně na větvi,' myslel si Ferda.

"Haùúůûüű." 

 

Když tu, tunelující se chodba skončila a ocitli se v podzemní jeskyni, plné hopkajících, totiž skotačících víl, čtenáři mladší osmnácti let je viděli v krátkých průsvitných šatečkách, zatímco pro starší byly úplně svlečené. Vrtiška nemohl vůbec odtrhnout voči od tý krásy, zatímco Linda se na něj dívala docela až naštvaně, vzala do náruče Ferdu a zakryla mu oči, aby uchránila jeho nevinnou psí dušičku.

 

Jiřího oči i oči Ferdy, vlastně hlavně je samotné, zachránil od Lindina proslovu laskavý hlas.

"Vítám vás, moji milí! Jsem ráda, že jste bez potíží doletěli a došli do mého království. Doufám, že váš let i cesta byly kouzelně barevně voňavé. Já jsem královna víl Elphame a mám k vám prosbu, milý pane Vrtiško."

"Ano a jakou? Jde zde snad o nějakou záhadu?"

Jiří už byl zase ve svém živlu. Záhady ty on tuze rád.

"Ano, moji milí. Měli jsme ples. Ples víl, abyste mi rozuměli. Měl to být ples zásnubní, ale....

po prvním tanci, když mělo přijít na pokleknutí, on se vypařil," vyprávěla převelice tiše královna a utírala si pavučinkovým kapesníčkem své hluboké oči.

Pan záhadolog by si nejraději poposkočil. Vílí záhada. Tak to tady ještě nebylo!

"Kdo On? Jak zmizel? Kam zmizel? Proč zmizel? Stalo se ještě něco mimořádného? Byl tady někdo nepozvaný?"

Otázka padala za otázkou, protože je přeci všem nad slunce jasné, že záhadolog se musí vyptávat a pídit po záhadných detailech. A to z toho důvodu, aby byl při vyluštění záhadné záhady úspěšný.

 

Konec druhého dílu....
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

11.08.2021 19:46:19dát kritice tipblacksabbath
redaktor prózy

už se to dozvíš:-))))

11.08.2021 19:19:24dát kritice tipbixley

Víla má záhadu! Skutečně eskutečné! A dál??

06.08.2021 11:45:31dát kritice tipblacksabbath
redaktor prózy

Jani...děkujeme za tvou přízeň.....třetí díl - konečný... bude cobydup

06.08.2021 11:19:05dát kritice tipvesuvanka

Moc dobře se mně četlo, pohádka se pěkně rozvíjí. Těším se na pokračování :-)))

06.08.2021 07:21:391 tipů dát kritice tipblacksabbath
redaktor prózy

Tak jste si to vyříkali...odblokovat.....podat ruce a všechno dobrý......Aru a ty huš-huš.....čeká tě pookračování na díle č. 3....já už jsem začala a čtenáři dychtí:-)))))

05.08.2021 23:40:371 tipů dát kritice tipspálený motýl

Aru: chci Tě číst, ale dnes už jsem opilý

05.08.2021 23:38:361 tipů dát kritice tipAru

hele, mě normálně lítá nálada nahoru/dolu, takže pak ty komenty ode mě vypadají jako od blázna, ale po letech deprese se to teď spíš drží nahoře.

prostě jsem chtěl zapomenout, to je celý, když nedorozumění nešlo vysvětlit.

číst mě fakt nemusíš, je to pořádnej blázinec co mám v hlavě

05.08.2021 23:24:23dát kritice tipKočkodan

 

Jsem raději, že Jiří, Ferda a Linda (ne Monika, jak nedávno psal jeden trumbera) potkali vílu Morganu a ne korzára Morgana.

05.08.2021 23:19:43dát kritice tipspálený motýl

Aru: vše má svůj smysl, fakt jsem si myslel, že si z mně děláš jen srandu, i podle kritik, co jsi pak psal, přestal jsem číst i blacky, protože jste kamarádi, moje skleněná chatrč je vlastně dřevěná, zkusím Tě víc číst

05.08.2021 23:07:48dát kritice tipAru

jestli seš to ty, tak věz, že jsem tě chtěl jenom trochu popostrčit v psaní, přišlo mi, žes to potřeboval, to cos psal se mi tehdy líbilo, ale neboj nebudu tě otravovat, můžeš si sedět ve svým skleněným zámku a říkat, že jsem si s tebe dělal srandu, jestli ti pocit ublíženosti dělá dobře

05.08.2021 23:03:13dát kritice tipspálený motýl

Aru: možná jo, jsi hodně chytrej.......

05.08.2021 22:57:45dát kritice tipAru

nebudeš ty ten člověk co mě zablokoval, za to že jsem mu projevil obdiv a on si myslel, že si z něho dělám srandu a pak tu měl ještě jiný nick, kde mě zablokoval rovnou při založení, vypadáš totiž na něj

05.08.2021 22:25:38dát kritice tipspálený motýl

Kamamura: to první jsem viděl a četl, to druhé viděl v kině, vem si, že jsi někdo, kdo chce něco říct, nikdo si to tu nepřečte a Aru si z Tebe udělá jen srandu, nejde o požírání knih...

05.08.2021 22:24:54dát kritice tipKamamura

Spálený Motýl - he?! Proč se nesmí dělat sranda ze všeho?! On je na to nějaký zákon?

Trochu jsi mi připomněl mnicha Jorgeho z Ecova Jména Růže. Drsný příběh, ale rozum nakonec (jako vždy) naštěstí zvítězil. Škoda jen těch spálených knih. Nepřipálil sis křidélka právě tam, při onom klášterním pořáru?!

A Život Briana od Monty Pythonů jsi viděl? To je teprv panečku biják, ti uměli satiru tak, že je pak celá další generace jen napodobovala. 

Jo, staré dobré časy... taky leccos pamatuju,

05.08.2021 21:37:101 tipů dát kritice tipblacksabbath
redaktor prózy

emanueli....díky za bodík a už nezlob:-)))))))) počkej si na rozuzlení:-)))))))))

05.08.2021 21:27:52dát kritice tipspálený motýl

Elphame neví, co chce, upíná se jako víno.

05.08.2021 21:19:481 tipů dát kritice tipblacksabbath
redaktor prózy

Pššššt.....slyšíte???? Královna víl Elphame pláče...který z vás jí nabídne svůj kapesník??????...Já vím....oba dva!

05.08.2021 21:15:331 tipů dát kritice tipAru

věk si můžeš snadno zjistit z mojí hlavní stránky, takže to nemusíš tipovat. ano, rád si dělám srandu, takže si nemám dělat srandu? mám být vážný, zlý a nevrlý? to chceš? aby lidi brali všechno smrtelně vážně?

já měl naopak pocit, že nechceš být čten a z posledních komentářů, že nestojíš speciálně o mojí pozornost.

já se prostě rád bavím

05.08.2021 21:15:171 tipů dát kritice tipblacksabbath
redaktor prózy

Al.....to je krásné že se dívíš krásně.....:-)))))...no to je otázka...kdepak on je?....Aru! Slyšíš?!....Spadla tady otázka...Kdopak nám ji zodpoví???...Já vím! Al. určitě to bude díl třetí........DĚKUJEME!!!!!!

05.08.2021 21:12:042 tipů dát kritice tipblacksabbath
redaktor prózy

pánové, pánové...klidně si tady piště....když se nebudete mlátit po hlavě a bude to slušné...proč ne.....ale .....v klídku jo????....Ty vaše komentáře jsou pod pohádkou!!!!.

05.08.2021 21:04:401 tipů dát kritice tipspálený motýl

Aru: kdybys nebyl dobrý, asi o Tobě nevím, má Tě ráda i blacky, jsi podle mě mladší, než já, nelíbí se mi, že si děláš srandu z všeho, jinak Ti slává patří, já jsem rád, že mě vůbec někdo čte a někdy mám potřebu se taky vyjádřit, ať blacksabbath není naštvaná, že si tu píšem, klidně mi napiš, co si myslíš jinam, třeba už jsme si to vyříkali 

05.08.2021 20:58:56dát kritice tipAlegna

věděla jsem, že se budu divit a divím se a krásně... kdepak ten snoubenec asi je?

05.08.2021 20:52:471 tipů dát kritice tipAru

takže nemám komentovat? nebo mám jen tebou vybrané autory, nebo jen tebou preferované témata mám probírat? a nepíšu kritiky, ale komentáře, pokud vím, tak tobě jsem nic nekomentoval a máš teď třetí avízo.

to je mi jasný, že si měníš jména a zakládáš si nové, nejsi první kdo to tak dělá a mění identitu a mate všechny okolo

05.08.2021 20:34:24dát kritice tipspálený motýl

blacksabbath: motýlů je letos plno

Aru: víc se setkávám s tvýma kritikama, pořád se musí něco dít a ano, nejsem uplně nový

05.08.2021 20:20:241 tipů dát kritice tipAru

motýle, motýle, nic jsi ode mě nečet, tak jaký furt ;))

05.08.2021 20:18:00dát kritice tipblacksabbath
redaktor prózy

dievča..zmizol On....kam a proč????.....snad se to v příštím díle dozvíme

05.08.2021 20:14:09dát kritice tipblacksabbath
redaktor prózy

emanueli.....dočti podle své chuti.....alespoň k části, kde lítají motýli....

05.08.2021 20:13:091 tipů dát kritice tipdievča z lesa

mimoriadne avalonsky napínavé ... veď ani nevieme, kto čo zmizol, zmizla, zmizlo ...*

05.08.2021 20:09:47dát kritice tipspálený motýl

Aru má taky furt něco s Avalonem a Morgan, choďte spolu do fitka. Mám dočíst? Mlhy byly, jsou a budou.

05.08.2021 19:51:581 tipů dát kritice tipblacksabbath
redaktor prózy

Přátelé.....děkujeme rukou společnou a nerozdílnou, protože tady se snad ani nepozná, kdo kterou větu psal (nebo snad jen docela malinkato)...nás to baví a vás, jak je vidět z komentářů, taky....tak vzhůru dolů...do království vil na díl třetí ....možná bude poslední....ale kdoví.....

Irčo....je vidět, že čteš velice pozorně.....děkujeme za korekci!!!!

05.08.2021 19:43:451 tipů dát kritice tipblacksabbath
redaktor prózy

Kamamuro...můžeš začít "Už nastavili zrcadlo".....

05.08.2021 19:28:311 tipů dát kritice tipAru

no nevím, pokud moje sezení není měkce potažené, příjemné na dotek, vkusné na pohled a za mnou vpravo nestojí generál v carské uniformě a vlevo dáma v plesových šatech, tak tam si prostě nesedám :D:D

05.08.2021 19:25:10dát kritice tipAru

Elphame je královna víl Lucko, myslím že je ze Skotska ;)

Goro, ale ve dvou se to lépe táhne

Lucko nemůžeme nic zaručit, maximálně slíbit :D

děkujeme moc ;)

05.08.2021 19:23:31dát kritice tipKamamura

Aru - to ja halt tou zamilovaností. Láska je slepá, tzn. má tendence schválně přehlížet i zjevné nedostatky. Věř zkušenýmu! :-D

05.08.2021 19:20:061 tipů dát kritice tipAru

Korektor se tímto omlouvá, takové chyby se stávají maximálně jednou za deset let ;D

05.08.2021 19:19:35dát kritice tipJá Lucie píšu...

Máme tu něco jako vílu Zvonilku :D Co tam asi Vrtiška vyzáhaduje... Na dalším díle si dejte stejně záležet, jako na tomhle :)

05.08.2021 19:18:21dát kritice tipKamamura

Gora - že jo? Delší příběhy právě nechají teprvá vyniknout kumštu autora, podobně jako jazzový trumpetista také ve dvou taktech, které mu domácí Vlachovka milostivě povolila, díru do světa neudělá. 

Jsem rád, že jsem tu narazil do dalšího sounázorovce! ;-)

05.08.2021 19:14:271 tipů dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Mléko já ráda, Aru... a vaše psaní taky. Máte můj obdiv, nezdá se to, ale není snadné psát delší příběhy.

 koukej jaký hazí po nás voči - hází

05.08.2021 19:10:09dát kritice tipAru

Kamamuro, nejde jen o to být první, ale i místo musí být dobré, např. já mám dvě 56. v prvním komentáři a to je místo exkluzivní :D

05.08.2021 19:06:45dát kritice tipAru

tak myslím, že tentokrát se mohu s klidem sobě rovným poplácat po svém korektorském rameni, neb mé oči ničehož neobjevily :D

mámé to pohádkově vílí, iví a i trochu té erotiky si najde, pochopitelně dospělý čtenář. a těm co nebylo ještě 18: erotika? ne! raději mléko! :D:D

05.08.2021 19:03:06dát kritice tipNami 99

Moc hezké vyprávění.

05.08.2021 18:58:27dát kritice tipKamamura

Já jsem to zatím nečetl, běžel jsem si zabrak flek v kotli u pódia, zatímco kámoš šel pro lahváče. Až začnou lítat rachejtle, tak si to užijeme pěkně v epicentru! ;-)

05.08.2021 18:56:56dát kritice tipAru

tyjo, vy jste rychločtenáři :D

05.08.2021 18:54:32dát kritice tipEvženie Brambůrková

Tak to je velice napínavé. Já snad ani neusnu.

05.08.2021 18:52:38dát kritice tipKamamura

Prga!!!Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2023, provozuje Dobrý spolek, pravidla Wiki of 21st century Letní dětský tábor