Československá literární komunita

Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.

Přidejte se

"Bižů"

08. 08. 2021
10
16
345
Autor
stromeček

Bižů“                                                                Motto: Není velkých a malých životů,

                                                                                                                          to jen lidé je neumí docenit.

 

 

  Praha má velmi dlouhou historii, kterou tvořili nejen slavní velikáni, ale i lidé, jejichž životní příběhy nikomu nestály ani za zmínku.

  Jedním takovým člověkem byla i Maruška Pultarová, kterou po několik desetiletí znali všichni štamgasti na smíchovské straně Vltavy, ale nikdo jí neřekl jinak než „Bižů“.

 

  Maruška se narodila těsně po skončení války. Tatínek se z ní vrátil jako veterán, který přišel v bojích na Dukle o levou ruku. Přivedl si ze Slovenska i její maminku, které se už pod šaty kulatilo těhotenské bříško. Národní výbor mu přidělil invalidní penzi a správcovství činžáku na Újezdě, ke kterému náležel i suterénní byt. Správcovský plat i penze byly malé, ale dohromady zajišťovaly určitou jistotu v té neklidné době.

  Maruška se narodila předčasně a lékaři brzy zjistili, že se to neobešlo bez následků. Podle tehdejších pravidel byla zaostalá a ještě ke všemu, jak se později ukázalo, těžce zadrhávala v řeči. Otec to nesl velmi těžce a spolu s válečnými běsy, které se mu stále vracely, ho deprese o pár let později dohnaly k tomu, že se v opilosti oběsil. Maruška však pro maminku byla tím nekrásnějším dítětem na světě a trpělivě ji učila vše, co potřebovala v životě znát.

  Výchovný systém uznal Marušku za nevzdělatelnou, ale ona si už ve svých deseti letech uměla nakoupit, uvařit, uklidit a spoustu dalších užitečných věcí.

  Aby vyšly s penězi, chodila maminka ještě ke správcování uklízet a mýt nádobí do několika hospod. Marušku brala sebou, a ta jí ráda pomáhala.

  Každé ráno chodily do práce kolem krámku s bižuterií a Maruška se zamilovala do červených korálů s velkými plastovými koulemi, které visely za výlohou. Sice šetřily každou korunku, ale když je dostala ke dvanáctým narozeninám, tak už měla v životě vše, co potřebovala. Nechtěla je sundat z krku ani v noci a každému koho znala, říkala „mo-moje bižů“.

 

  Uběhlo pár let a z Marušky vyrostla velmi hezká dívka. Nejeden mládenec na ní hleděl se zalíbením, ale jen do chvíle než promluvila.

  Léta dřiny se však na mamince podepsaly a byla stále častěji nemocná, takže ji musela Maruška v práci zastoupit. Cestu dobře znala, práce byla jednoduchá a mezi lidmi, které vídala každý den. Nakonec maminka skončila v nemocnici a Maruška za ní chodila po nábřeží až na František. Více než rok, každý den, než jí pan doktor jednou za maminkou nepustil.

Promiň, Maruško, ale už není mezi námi.“

  Vzal si jí stranou a trpělivé vysvětloval pomíjivost lidského života. Ptal se ji také, jestli má nějaké příbuzné, ale jen zavrtěla hlavou a odešla. Rok odloučení učinil své a tak dále chodila do práce ve svých plátěných šatech s červenými korály na krku, uzavřená ve svých stereotypech. Každý, kdo ji znal, už ji neřekl jinak, než „Bižů“.

 

  Doba se měnila, všechno bylo dražší a ona stále častěji nemohla vystačit s tou trochou peněz, co dokázala vydělat.

  Změnilo se to až jeden večer, když se od rozjařené společnosti oddělil celkem pohledný opilý mladík a nabídl jí peníze za to, že s ním půjde do zadní místnosti. Neviděla v tom nic špatného. Za něco, co neznala a nakonec se jí to i celkem líbilo, dostala spoustu peněz.

 

  Jak už to tak bývá, zvěst o tom, že „Bižů“ je svolná, se roznesla velice rychle a opilců bez morálních zábran se našlo vždycky dost. Kde není žalobce, není ani soudce. A tak nebýt revoluce, vše by po desetiletí zůstalo ve starých kolejích.

 

  Najednou se ale svět měnil závratnou rychlostí. „Bižů“ nechápala, proč najednou mizí staré hospůdky a místo nich vyrůstají vietnamské jídelny a drahé podniky, kde o ní nikdo nestál. Nakonec přišla o práci a na celém Smíchově zůstaly jen tři hospůdky, do kterých se mohla uchýlit. Jedinou jistotou pro ní byla rutina, a tak si nadále každý den oblékla plátěné šaty, na krk nezapomněla zavěsit milované korále a bloumala po známých místech, dokud se nenašel někdo, kdo pro ní měl jejích „pě-pět set“.

 

  Toho roku byl dlouhý teplý podzim, ale začátkem prosince přišel ledový vítr, plískanice a první sníh.

 

  František, výčepní od „Holasů“ se rozhlížel po poloprázdném lokále, když přišla „Bižů“ a sedla si do kouta k nálevnímu pultu.

Proboha, jak to vypadáš?“

Ruce se ji třásly zimou a kapky ledového potu ji stékaly každou vráskou v obličeji.

Vždyť máš horečku, proč neležíš doma v posteli?“

Ne-nemám pe-peníze“

František jen zakroutil hlavou a přinesl z kuchyně velký hrnek horkého čaje, který vylepšil trochou rumu.

Na, zahřej se trochu. Nemáš hlad?“

Ne-ne-nemám peníze“, opakovala s rukama přitisknutýma na hrnek. Přinesl talíř dršťkové, ošatku s pečivem a povídá,

Dáš mi to jindy“. Tím byla věc pro něj vyřízená a tak se otočil a šel se věnovat hostům.

Fra-ntišku“ zaslechl za sebou. Když se na ní podíval, měla v ruce své milované korále a s napřaženou rukou mu je podávala.

Bu-budu mít pe-peníze, za-zaplatím“. Nechtěl si je vzít, věděl, co pro ni znamenají, ale když viděl její odhodlaný výraz, pokrčil rameny, pověsil je na hřebík na zápultí a řekl.

Máš je tady, kdykoliv si je můžeš vzít“.

 

  Hlídka jí našla na lavičce pod Petřínem jen kousek od jejího domu. Byla napůl zapadaná sněhem a v bezvědomí. Přivolaná erzeta ji odvezla do nejbližší nemocnice, ale její unavené tělo už nemělo sílu bojovat s těžkým zápalem plic.

 

  Životní pouť „Bižů“ se uzavřela v noci na dvanáctého prosince v nemocnici „Na Františku“. Bylo jí 64 let.

 

  Rozptylová loučka hřbitova na Malvazinkách je důstojné tiché místo obklopené vzrostlými platany. Jen kovová branka ve hřbitovní zdi jako by ukazovala cestu, kudy mohou duše zemřelých odejít na lepší místo. A právě na tuto branku o několik dní později kdosi neznámý zavěsil červené korále s absurdně velikými, plastovými koulemi.

 


16 názorů

stromeček
10. 08. 2021
Dát tip blacksabbath

vesuvanka

Z našeho úhlu pohledu ano, ale myslím, že ona by svůj život za špatný nepovažovala. Děkuji za čtení.


vesuvanka
10. 08. 2021
Dát tip blacksabbath

Smutný příběh, pěkně a čtivě napsaný... S podobným osudem, jako měla Bižů, je bohužel víc lidí. Je mně jich líto.


stromeček
09. 08. 2021
Dát tip

8hanka

Bydlím na malé vesnici a dobře vím, že jedna věc je vidět druhým do talíře a druhá, kecat jim do vaření.

Omezené chápání paradoxně tyto lidi chrání. Myslím, že "Bižů" svůj život nevnímala jako zas tak špatný.


8hanka
09. 08. 2021
Dát tip

téměř...viem, ako si to myslel, no i tak zabolelo...možno by sa dožila oveľa viac...

anonymita nie je len vo veľkých mestách, divil by si sa, že aj v tých menších či malých ľudia akosi zľahostajneli, prestali vnímať tých okolo...


stromeček
09. 08. 2021
Dát tip 8hanka

8hanka

Anonymita velkých měst v sobě skrývá ještě mnohem drsnější příhěhy. "Bižů" se ve svém malém vesmíru dožila téměř důchodového věku.Takové štěstí jiní neměli.


stromeček
09. 08. 2021
Dát tip

Jamardi

Ano, samozřejmě z hlediska dnešního vidění světa máš úplnou pravdu, ale tento příběh je hodně poplatný době. V padesátých letech bylo naprosto odlišné vnímání soběstačnosti člověka. Tito lidé potom žijí ve svém mikrosvětě a navenek působí bezproblémově. Podobné příznaky jsme zvyklí hledat jen u dětí a dospívajících. Pokud se někdo dostane za hranici dospělosti okolí o začne automaticky vnímat jako soběstačného.


8hanka
09. 08. 2021
Dát tip

príbeh vyvolávajúci zimomriavky aj slzy...stačil by niekto, kto by prebral žezlo po maminke, usmernil ju, pomohol, keby bolo treba, dozrel na ňu, ostala ako kôl v plote...

smutný koniec človeka, ktorý zostal sám...koľko je takých medzi nami, málo o nich vieme, niekedy nevidíme ani to, čo sa deje s našimi najbližšími...


Jamardi
09. 08. 2021
Dát tip

Je to dobře podané.

Toto je opravdu velice těžké. Někteří lidé úplně soběstační nejsou, vlastně to není nikdo, ale někteří víc a na některých je to víc vidět. Tady paní doplatila na to, že byla moc hrdá, ale na druhé straně se jí nedivím, když byla hodně podceňovaná. Asi kvůli tomu zadrhávání v řeči.

Někteří lidé soudí podle vzhledu člověka, jestli se s ním dá mluvit nebo ne, ale ono to může být i tak, že dotýčný je silný epileptik, který dostává záchvaty na veřejnosti a zvláště třeba v prašném prostředí s oblečením (lidé v invalidním důchodu si nechodí šít do krejčovaství). A proto si nic nekoupí a chodí ve starém oblečení a když jde na koncert, je nevhodně oblečen. A to všechno závisí taky na rodině.

U někoho si říkám, že mu nemusela být uznána snížená svéprávnost, mám na mysli někoho kdo žije sám v bytě (ale má určenou osobu pro dozor) a mluví docela rozumně. Ale na druhé straně má zvláštní výraz v obličeji, takže je možné, že se toho hodně naučil při komunikaci s lidmi, že vždycky chodil nakupovat a tak. Možná mohl dopadnout jinak - a zase to záleží na rodině.


stromeček
09. 08. 2021
Dát tip

K3

Lidé často ani nechtějí tyto hranice hledat, protože jsou zároveň také měřítkem morálky. Děkuji za čtení.


K3
09. 08. 2021
Dát tip

Lidi jako "bižů" to nemají lehké. Hranice svéprávnosti je velmi křehká a zranitelná.


stromeček
09. 08. 2021
Dát tip Gora

Gora

Osudy jsou si někdy podobné, ale tuto povídku jsem napsal dnes dopoledne. Děkuji za čtení.


Gora
08. 08. 2021
Dát tip

Pěkný příběh, stromečku. Nebyl zde už dříve? 

Dobře se čte, i když není právě veselý. 


stromeček
08. 08. 2021
Dát tip

čudla

a snad i trochu poučné. Děkuji za čtení.


stromeček
08. 08. 2021
Dát tip blacksabbath

Máš pravdu Evženie. O to horší je to pro lidi, kteří mají úplně jinou startovací pozici. Děkuji za čtení.


Čudla
08. 08. 2021
Dát tip

Smutné.. /*


Ztráta jistoty známých míst a zaběhnutého rytmu je pro mnoho lidí konečná.

Hezky napsané, i mě to dojalo.


Na psaní názorů musíte mít ověřený email.
Sdílení
Nahoru