Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 454 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Bára má Emilku
datum / id16.08.2021 / 523007Vytisknout |
autorMovsar
kategorieMiniatury prozaickéDalší dílo autora
zobrazeno112x
počet tipů9
v oblíbených0x
Bára má Emilku

Pařížská

Do Pařížské zrovna zavážejí zboží. Z kabiny vyskočí hromotluk, otevře návěs náklaďáku a pomocí háku vytáhne na chodník modré umělohmotné bedny. Tak, paninko, jsem tu s těma ráčmenama. Pěstěná blondýna, opálená karibským sluncem, vykročí z obchodu Patek Philippe, útlocitně pohlédne k bednám a s povzdechem kývne na livrejovaného dveřníka, aby je odnesl do zákasí. Ještě tu mám ty kabele, ukazuje hromotluk dovnitř návěsu. To bude naproti, ukáže blondýna na výklad se štítem Hermés. Tady mi to podškrábněte, já mizím s těma kabelema, loučí se hromotluk. Naproti se situace opakuje.

 

Mládež

Nad hotelem Continental se otáčí dlouhé rameno jeřábu. Neděle, nadto pokročilá, na tom nic nemění, stavba si žádá pilný provoz. Jeřábník soustředěně tahá za páky, a jen v krátkých chvílích, kdy svítí červená, upíjí z bandasky bílou kávu, co mu ráno uvařila žena. A zatímco tata v potu tváře dobývá rodině chléb, jejich třicetiletý synek nahoře na Letné jezdí na skejtbordu po soklu pomníku pana Stalina a upíjí z plechovky třešňové pivo.

 

Bára má Emilku

Stály v Ovenecké, dvě hipsterky, jedna, s těhotným břichem, zapřená do berlí, druhá fit. A měnily informace o společných známých: která je v tom, která už porodila a které děcko roste jak z vody. A že Bára má Emilku.

Za desatero domy a desatero silnicemi, několika tramvajovými kolejemi a jedním parkem žijí byjí Bára s Emilkou. Vypravěč o nich neví zhola nic, jen tolik, že se mají rády, protože holky s takovými jmény se musejí mít rády. A to někdy uplně stačí.

 

Křehká chvíle

Nad letenskou pivnicí už se klene podvečer. A nedělní podvečer, to je čas svého druhu. Hruď bere temný cit, řekl by básník. Lidé v pivnici zjevně nejsou vůči tomu času imunní, nehuláká se tu, jak by se k pivnici hodilo, ani se tu nikdo hurónsky nesměje; jen dívky občas nenápadně odhalí kokosové zoubky. Promlouvá se tu tiše, tak tiše, že nebýt hluku městských autostrád, slyšel bys i šum limonád. A tak tu vládne zvláštní usebrání posledních hodin posledního dne. A když svatý Antonín bije šestou, je to jako by nějaký potměšilec paličkou pokoušel křehkou chvilku.
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

17.08.2021 13:47:494 tipů dát kritice tipMovsar

I já jsem rád, že zazvoníte u těchto dveří a řeknete: Tady máš bábovku uznání. A já vás pozvu na expreso se sekaninou. 

16.08.2021 09:18:55dát kritice tipannnie

Sakra, je to tak dobrý, že se na nic (dů)vtipnýho nevzmůžu. Asi tě přestanu komentovat a budu ti jen dávat závistivý tipy :) Nebo se stanu redaktorem (funkce redaktorky v Písmákově není) a začnu ti dávat výběry. Jdu o tom přemejšlet, zatím tip a.

16.08.2021 07:05:58dát kritice tipHelen Zaurak

Pánečku, to koukám, v některých momentech textu, tolik nového jsem objevila! Děkuji, ráda jsem četla... :-)

14.08.2021 17:58:42dát kritice tipblacksabbath

Skvělé čtení k odpolední kávě....*/***************************

14.08.2021 11:40:26dát kritice tipJamardi

Dobře naťukáváš. Možná by se něco mohlo změnit, ale lidem by se neměla brát radost. Nebo ne?

S vyjadřováním hromotkluka, který něco přiveze, se snad každý vyrovná, ale je fakt, že někteří jsou strašně šokovaní, když se setkají s něčím, na co nejsou zvyklí.

13.08.2021 22:45:311 tipů dát kritice tipMovsar

Děkuju Goro. Ty bys mohla klidně tlumočit, vždyť už je všechny znáš. 

13.08.2021 10:23:051 tipů dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Kouzlíš, Movsare, a počet tvých novotvarů by možná již zasloužil movsarovský překladač :-)Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2021, provozuje Dobrý spolek, pravidla Školy v přírodě Letní dětský tábor