Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 454 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Beren, Lúthien a černá borovice
datum / id25.08.2021 / 523336Vytisknout |
autorAlcedothis
kategorieMiniatury prozaickéDalší dílo autora
zobrazeno85x
počet tipů6
v oblíbených1x
Beren, Lúthien a černá borovice

Na konci šedesátých let jsem nějaký čas strávil v anglickém městě Oxford, kde jsem na univerzitě v rámci stipendia studoval dějiny umění a urputně se snažil dokončit disertační práci zabývající se „zvrhlým“ uměním s pracovním názvem: „Zvrhlé umění očima Adolfa Hitlera“. Protože jsem každé odpoledne vyšetřil trochu času, chodil jsem rozjímat do botanické zahrady Oxfordské univerzity, jedné z nejstarších vědeckých zahrad na světě. A právě tady jsem si oblíbil krásný jehličnatý strom, černou borovici. Pravidelně jsem u ní potkával starého pána v manšestrových kalhotách a sportovním saku s bystrým pohledem a trochu odstávajícími ušima, který mi vyprávěl všelijaké příběhy. 
Občas jsem mu nerozuměl, protože anglicky umím spíše průměrně, a Beren, jak se mi představil, měl neznělý hluboký hlas a často si na konci věty vložil oblíbenou dýmku do úst a škrtl zápalkou. Přesto jsem něco pochytil. Například mluvil o stromech jako o vznešených živých bytostech. Jejich rozvětvené koruny mu připomínaly způsob, jakým se staví jazyky, a také pověsti a pohádky. Podle něj nejvznešenější výtvory lidského ducha. Také mi vždycky kladl na srdce, že je důležité, co uděláme s časem, který nám byl vyměřen. Jednou zničehonic zavzpomínal na to, jak nenáviděl ­Hitlera, který prý pokřivil vnímání severské mytologie. „Ten omezený barbar zkazil a zneužil severského ducha, kdysi tak ohromný přínos pro svět,“ prozradil mi jednou. 
Jelikož mám židovské předky, z nichž většina vyletěla komínem, a můj strýc byl v té době v Jeruzalémě rabínem, požádal jsem ho, ať myšlenku trochu rozvede. Muž se mi zahleděl zpříma do očí a začal mi vyprávět, o tom jak před druhou světovou válkou projevilo jedno německé nakladatelství zájem o práva na překlad jeho knihy do němčiny. „Ve svém dopise se mě zeptalo, jestli jsem Árijec. Byl jsem pobouřený…“. „A co jste jim odepsal?“ zeptal jsem se. „Odpověděl jsem, že ten termín nic neznamená. Pokud se však nakladatel ve skutečnosti ptá, zda mám židovskou krev, tak s politováním konstatuju, že tomu tak není.“
Když Berenovi v roce 1971 zemřela manželka ­Lúthien, jeho duše se po okraj naplnila smutkem, na čas se uzamkl a klíč zakopal u hrobu milované ženy. Na podzim roku 1973 se Beren za ní odebral do Země neumírajících. Když čísla tohoto roku otočíte, zjistíte, kdo byl spisovatel s pronikavým pohledem. „3 prsteny pro krále elfů pod nebem / 7 vládcům trpaslíků v síních z kamene / 9 mužům: každý je k smrti odsouzen / 1 pro Temného pána, jenž dlí na trůně v zemi Mordor, kde se snoubí šero se šerem.“ Tak už tušíte, kdo byl onen pán? Pokud jste ho nepoznali, máte štěstí. Můžete si přečíst jednu bezesporu z nejúspěšnějších knih 20. století, aniž víte, jak dopadne. Protože jak Beren tvrdil: „Jeden sen je silnější než tisíc skutečností.“
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

25.08.2021 16:24:38dát kritice tipMajaks

Ja zminovanou knihu cetl a myslim, ze kazdymu je hned od zacatku jasny, jak to dopadne.

25.08.2021 13:19:381 tipů dát kritice tipvesuvanka

Moc pěkně napsané, zaujal mě nejen Beren, ale i černá borovice (Pinus nigra). Také bych uvítala trochu větší písmo. TIP

25.08.2021 11:48:47dát kritice tipAlegna

hm, je to hezky napsané, ráda jsem četla a poznala Berena i jeho smýšlení

Větší písmo by se mi lépe četlo :)

25.08.2021 11:48:42dát kritice tipAru

Og æren til Theia, dronningen i sør, i antikkens Hellas og Gaia, som glemte føttene våre, selv om vi fortsatt går på den.

;)

25.08.2021 11:43:24dát kritice tipAru

severskou mytologii mrví kde kdo, Marvel je třeba v tom excelentní, co neni v Eddě, (nebo v textech z té doby, mimo ty křesťanský bláboly), to pro mě není osobně severská mytologie :))

Ære til det gamle nord! :D

 

25.08.2021 10:26:02dát kritice tipspálený motýl

to s tou borovicí se mi líbíKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2021, provozuje Dobrý spolek, pravidla Školy v přírodě Letní dětský tábor