Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 454 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Granátový riff
datum / id30.08.2021 / 523497Vytisknout |
autorBubulína
kategorieVázané veršeDalší dílo autora
zobrazeno135x
počet tipů4
v oblíbených0x
Prolog

Pokud by měl některý z redaktorů problém s určitými slovními spojeními, odkazuji jej na knihy Štěpána Kopřivy (např. str. 299 kniha Aktivní kovy část Aktivní rtuť). Domnívám se, že pokud jsou tato slovní spojení vydávána ve statisícových nákladech, jsou oficiálně schválena pro použití v literatuře, a tím pádem využitelná i v poezii. Kdyžtak mi mohou založit škatulku Poezie braková. Děkuji Vám velmi pěkně.


A teď už nechme zaznít kapelu Howling rocks a jejich Granátový riff:

Granátový riff


Když si hňácám kajetána
stanu se jen upírem,
když však dá mi ňáká dáma
zvládnu pohnout vesmírem.

Jakpak by ne - bod mám pevný
páku mohu použít.
Ovšem pozor - nejsem levný
nenechám se zneužít.

Soustředění, klid a snění
odnesou mne do dáli.
Loutkovodič scénu mění.
To jsme ještě nehráli.

Kašpárek si stále myslí:
Ten největší pořád jsem.
Platón lehounce znejistí:
Svět už není okouzlen.

Iluze se rozplynuly
zůstal jen chtíč syrový.
Kdo o život ještě stojí,
ten nechť si uvědomí:
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

17.09.2021 09:02:34dát kritice tipMusaši

Buddha řekl: tvoříme svět svými myšlenkami.  Kupodivu myšlenkami, nikoli činy. Možná jen karma ví, co si skutečně myslím a jaké jsou mé skutečné záměry.  Ostatně - tohle je téma, se kterým magie pracuje už tisíce let.

Ano, je to tak, že částečně můžeme tvořit budoucnost svou vůlí. Jenže nejsme na světě sami a naše vůle se většinou kříží s vůlí jiných lidí.

17.09.2021 06:09:26dát kritice tipBubulína

Začala jsem číst Amita Goswamiho, jako první čtu Kvantového lékaře. Docela se to dá. Jako vždycky je pro mě tahle litaratura jako máslo, ale už jsem objevila metodu, jak je to stravitelnější = číst to naráz s nějakou známou knížkou, která mi šmakovala v minulosti, takže pak je to jako když si máslo namažu na chleba a jsem schopna to sníst. S Kvantovým lékařem čtu Svobodný národ. Vždycky chvíli to a pak chvíli to a paráda. Amit Goswami je fascinován podstatou homeopatie, stejně jako já jsem fascinována jejím praktikováním, takže společnou základnu máme. Přelouskal a pochopil C.G.Junga, takže byl schopen udělat výtah jeho díla, což je pro mě jako výpisky z hodin, na kterých jsem nebyla. Pokud jsou výpisky kvalitní, lze látku pochopit aniž by student musel absolvovat hodinu, tak jsem zvědavá, jestli to poberu takhle. A proč o něm píšu? Skutečně mi potvrzuje můj názor, že si svou realitu spoluvytváříme. Pokud jsi přesvědčen o tom, že žádnou budoucnost nemáš, skutečně ji mít nebudeš. Naopak pokud jsem já přesvědčena, že si vázané verše své čtenáře vždycky najdou, mohu je tvořit pro budoucí generace stále. Chápeš? Měl bys, pokud jsi opravdový znalec magie: prostě a jednoduše hlášku 'Dum spiro, spero.' myšlenkově transmutuješ na 'Dum spiro, sciro.'

16.09.2021 09:17:39dát kritice tipMusaši

Bubu,

jistěže budoucnost existuje, ale jen pro vás mladé, neklidné, vysoce progresivní a vysoce emocionální. Na staré harcovníky vázaného verše, jako jsem já, Pan Básník nebo Litarts už dávno spadla klec, byla nad nimi zlomena hůl a zavřela se nad nimi voda.

15.09.2021 12:09:24dát kritice tipBubulína

Ano Julie, to je můj současný názor. Ovšem nemohu slíbit, že ho nezměním = objevila jsem spisovatele Amita Goswamiho a objednala jsem si dvě jeho knížky. Uvidím, jestli půjdou přečíst, doufám, že jo, protože by měly krásně doplnit pana Pratchetta. Praktický výsledek provázanosti kvantového světa a vědomí čili cyklus knížek o Zeměploše znám, tak je čas zkusit se našprtat teorii. Hihihi třeba se mi potvrdí má domněnka, že Zeměplocha je časoprostorový portál a v roce 3000 bude půl obyvatel zeměkoule tvrdit, že jsou reinkarnovaným Terrym. A ve finále mohou mít všichni pravdu, což je na tom všem to ze všeho nejlepší.

 

 

15.09.2021 07:01:181 tipů dát kritice tipCharybdis

Je-není, existuje-neexistuje aneb Bubulínino slovíčkaření. Schválně jestli už si to pamatuji, kdyžtak mě oprav - z lidského pohledu v lineárním čase existuje pouze přítomnost. Minulost a budoucnost neexistují a mění se v závislosti na osobě pozorovatele. Z hlediska časoprostoru tj.pokud uznáme čas jako další rozměr, to vidíme jinak. Je přítomnost. Je minulost (byla). Je budoucnost (bude). Vše se prolíná v právě přítomném okamžiku. Spojovacím prvkem je osoba pozorovatele, jedinečná jako otisk prstu. I když stejnou událost prožije více pozorovatelů, jejich následný popis se od sebe bude lišit. Někdy jen velmi málo, jindy výrazně. Všichni vidíme stejné dílko, ale každý ho hodnotí odlišně. Na základě své minulosti čili životních zkušeností. Dalo by se říct, že jsme jako body, které dohromady tvoří odraz v zrcadle = každý z nás letí z nějakého směru a odrazí se v úhlu dopadu. Protože letíme každý odjinud, odrazíme se každý jinam. Někdo někdy řekl, že když víš, odkud přicházíš, víš také, kam jdeš tj.kam budeš kráčet.

13.09.2021 17:22:29dát kritice tipBubulína

Kamamuro, děkuji za vysvětlení. Vychází mi, že je to tak široký pojem, že bych to na některá dílka mohla taky napasovat, ale do žádné škatule nechci, chci si psát podle toho, jakou mám zrovna náladu a chuť. U písmenek je ta absolutní svoboda prostě nejlepší ze všech.

A co se týče tipů od kamarádů, to tu být klidně může, to je pravda, ale na druhou stranu mi nic nedonutí dát například tip Libuši, protože bytostně nesouhlasím s větou, že budoucnost není. Jasně, že budoucnost neexistuje, protože ji tvoříme, ale chybí mi tam právě ten odkaz na to tvoření, naděje, že se vždycky najde někdo, kdo tu káru popotáhne zas o kousek dál, kdo si dá tu dřinu a budoucnost tvořit bude. Oproti tomu ty básničky v kritikách, to je klasická rozervanost, to klidně otipuji. Hledání je v pohodě, ale nihilismus to už je u mě přes čáru. Hmmm, teď se sama možná nihilismus dopouštím, ale jako kritik mohu, jako tvůrce nikoli (dík Šalamoune).

09.09.2021 15:22:06dát kritice tipAru

Kamamuro a co jsou teda Písmáčtí psavci, dalo by se to nějak rozdělit? ;)

09.09.2021 15:04:31dát kritice tipKamamura

Bubulína - "undergroundový" znamená přesně a doslova "podzemní". Třeba v britském metru jsou častým zjevem hudebníci vydělávající si na živobytí hrou do čepice nebo klobouku - ti všichni jsou undergroundoví, protože se nacházejí pod úrovní vozovky. Ve sci-fi filmu "Equilibrium" existovalo undergroundové hnutí proti dystopické diktatuře také v doslovné podobě - jeho členové prostě chodili kanalizací, a nikdo je kdoví proč nemohl najít (hodně mě to pobavilo). Undergroundoví jsou například všichni horníci, rovnou už z definice. ;-)

09.09.2021 15:01:081 tipů dát kritice tipKamamura

Musaši je zkrátka člověk plný rozporů - někdo by dokonce řekl "kontroverzní". Zde ho vidíme v přímém přenosu, jak si plete gentlemanství s měšťáctvím, a dokonce o sobě říká (hahaha...), že je "undergroundový básník.", zatímco v dialogu se mnou pořád dokola tvrdí, že důkaz kvality jeho tvorby spočívá v počtu tipů, které posbíral od svých kamarádů. 

Víš, Musaši, skutečný undergroundový básník, to byl třeba již zmiňovaný Magor Jirous (kterým ty komicky opovrhuješ), který se pramálo staral o hlasitý aplaus, který se nebál pár neškodných sprosťáren, a když se šlo na dřeň, neváhal, jak sám říkal, "dát někomu přes držku". Undergroundový básník tvoří proto, že musí, nebo kvůli nějaké formě (většinou politické) angažovanosti. Jenže o tobě platí, co řekl Bill Cutting o Williamu Tweedovi z Tammany Hall ve filmu "Gangy z New Yorku": "You are neither hot nor cold. And because you are lukewarm, I will spew you out of my mouth! You can build your filthy world without me." Což je také geniální odpověď autentického člena undergroundu (Bill Cutting byl vůdce Bowery Boys, jednoho z nejmocnějších gangů ve Five Points) představiteli myšácky ambiciózního měšťáctva. Věnuj též pozornost významnému poklepání špičkou nože na vlastní skleněnou oční bulvu - Daniel D. Lewis, který "Řezníka Cuttinga" hrál, to údajně zaimprovizoval, a jeho protějšek pohotově zahrál zděšení - kulturní šok v přímém přenosu!

Mimochodem, ten film doporučuji každému, kdo ho nezná a kdo má specificky počesku naivní představy o historii americké "demokracie". Scorsese natočil geniální dílo. 

A ty si Musaši, stejně budeš muset jednou vybrat - oheň nebo led, underground nebo popkulturu. Ono se sice dá stát nebo sedět na dvou židlích, ale když se židle rozjedou od sebe, zranění bývají velmi bolestivá. 

09.09.2021 14:16:30dát kritice tipBubulína

Děkuji Musaši. Objednán je, poprvé budu mít širokoúhlý, tak jsem zvědavá, jak to bude vypadat. Měl by přijít v pondělí, takže během příštího týdne už zas budu fungovat v plném nasazení a v plánu je archeologická návštěva :-). Hele, co přesně znamená udergroundový? Zakopávám o tohle slovo pořád dokola. Google tvrdí, že je to tvorba bez kompromisů, to jakože Tě nezajímají následky? Uvažoval jsi třeba někdy o vydání knížky vlastními náklady?

07.09.2021 09:15:10dát kritice tipMusaši

Přeju brzké vyřešení problémů s monitorem.

O tipy jsem stál, když ještě místní "trh" byl relativně svobodný. Dnes už je natolik zmanipulovaný, že žádné nové básně do hlavního seznamu děl ani do dílny nevkládám. Jsem undergroundový básník. Píšu už pouze pro budoucí literární archeology.

06.09.2021 17:13:32dát kritice tipBubulína

Stačí, jsem krom dalších přídavných jmen i skromná, takže vážně stačí. I kdyby tady žádný tip nebyl, tak bych byla spokojená. Tipy jsou tu pro takové typy jako jsi Ty. ;-) Píšeš hezky, o tom žádná, určitě zas někdy přijdu na prohlídku, neboj, nezapomněla jsem, akorát teď řeším technické problémy - odešel monitor, mám takový náhradní, už mi bolí oči, jdu objednat nový. papapa

06.09.2021 10:16:35dát kritice tipMusaši

Já nedisponuji žádným "nadhledem", protože schovívaost je cestou do pekel. Umění musí být dokonalé. Ale žijeme dnes bohužel ve světě kupčíků, takže: ať si každý kupuje, co chce. Trh ocenil tvůj textík na čtyři tipy. Když ti to stačí, je to tvá věc. 

31.08.2021 17:03:271 tipů dát kritice tipBubulína

Benetka, děkuji Ti za vážnou kritiku. :-)))

31.08.2021 17:00:58dát kritice tipBubulína

:-))) Kamamuro :-)).

Wasabi používám pro mytí oken, protože při takovém množství dobře zahrané lásky a bezpečí přetékám....možná je to i závistí či sebelítostí, nevím čím, ale funguje to spolehlivě. Ten jeho vzkaz Nemocnici Na Homolce byl taky dobrej. Před skutečnou noblesou a upřímnou nonverbalitou jsem jak intacta a zahajuji úprk, byť to jde s měknoucími koleny značně ztuha . Sice jsou po tom lehce upatlaná a do prvního deště se přes ně špatně kouká, ale co nadělám. Pravda, někdy je pak umyju ještě jednou klasickou chemií. Jdu se podívat po té Durynské tlačence.

31.08.2021 16:41:21dát kritice tipBubulína

Pane Musaši, tolik sebekritiky není zapotřebí. Je třeba rozlišovat a umět poznat, kdy mám před sebou lesklou plochu a kdy mi někdo nastavil zrcadlo. V Tvém podání teď slovník vypadá, že slušňák=pokrytec a gentleman=manipulátor. Všichni s nadhledem ten rytmus vidí a slyší. A pokud se iluze zhroutily, je vše v pořádku a musím Tě pochválit za vyplnění příkazu. Piškotek nemám, tak Ti aspoň upřímně poděkuji, protože jsi mi upozornil na chybu, kterou jdu hned opravit: ve slově rif mají být dvě f nikoli jedno. Pak bude jasné, že jde o kytaru a nikoli o bicí. Díky

31.08.2021 16:37:40dát kritice tipKamamura

Tak já bych si prosil patnáct deka toho syrového chtíče, to mi minule chutnalo, a dám si k tomu Durynskou tlačenku a wasabi, protože večer jdu ještě nahazovat sousedovi haiku na zeď, tak ať to ze mě není cítit. Děkuji uctivě, paní Bubulínová. 

31.08.2021 16:23:07dát kritice tipBubulína

Souhlas Charybdis.

Taky si myslím, že období povinného smutku za pana Jana Kantůrka i pana Pratchetta již máme za sebou. Zarecitujme si s panem Erbenem...

Mrtvola byla do hrobu dána,

siroty po ní zůstaly;

i přicházely každičkého rána

a tátu svého hledaly.

I zželelo se otci vlastních dítek

a duše jeho se vrátila

a vtělila se v drobnolistý kvítek,

jímž mohylu svou pokryla....

a vydejme se se vzpomínkami na ně dál. Na čem stavět opravdu je, tak chutě do díla, ať na nás mohou být pyšní. Smrť je do své knihovny jistě pustil, takže o všech našich počinech jsou v případě zájmu neprodleně informováni - např. kniha Mort str.60 a 109 v dotisku prvního vydání 2007. Nejni nad to, napsat si sám pro sebe pořádnej scénář. Pánové, vzpomínáme na vás s láskou a zatím ještě trochu posmutnělým úsměvem.:-))

31.08.2021 09:52:55dát kritice tipMusaši

Bubu,

jsem příliš velký slušňák na to, abych mohl za tohle dát tip. Když odhlédnu od vulgarit, kterými gentleman opovrhuje, překvapuje mě, že ti zcela chybí smysl pro rytmus. Mé iluze o tobě se začínají hroutit. Kdo nezvládá bicí, ten by se neměl texty vůbec zabývat.

30.08.2021 20:13:31dát kritice tipBenetka

Toš totok je moja krevní skupina! Totok možu!!! A Ty si fuckt! zjev a & oridžinl!!! (Pochva) ((Ééé téda pochvala! Lala la!!! ))

30.08.2021 19:57:25dát kritice tipCharybdis

Teda Bubulíno, ty jsi rafinovaná jako cukr. Ten největší  je komedie režiséra Roba Schneidera, který zároveň ztvárnil hlavní roli. Velmi dobře mu sekunduje David Carradine opět v roli Kwai Chang Cainea, tentokrát jako senseie na volné noze. Kouří cca 200 cigaret denně, při pornu si leští meč a má nezapomenutelné hlášky. Film je skvěle česky nadabován, takže další prima oddechovka na deštivé odpoledne pro ty, kdo mají raději obrázky než písmenka. Ti, kdo milují písmenka samozřejmě sáhnou po Těžkém melodičnu.:-)

30.08.2021 19:49:26dát kritice tipRadovan Jiří Voříšek
redaktor poezie

dík za vysvětlení

30.08.2021 17:58:45dát kritice tipBubulína

Je to zacyklená básnička, takže proto končí dvojtečkou, která jako by odkazuje na úvodní veršíky.

30.08.2021 17:39:09dát kritice tipRadovan Jiří Voříšek
redaktor poezie

s používáním slov i spojení, i neschválených, novotvarů, patvarů, slov autory účelove vynalezenými problém nemám 

navíc báseň má slušný rytmus, vesměs slušné trocheje

jen minidetail - ten nechť si uvědomí: ... co?

30.08.2021 17:14:07dát kritice tipAru

:D

naopak iluze vystoupaly :))Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2021, provozuje Dobrý spolek, pravidla Školy v přírodě Letní dětský tábor