Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 455 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

další předvolební úvaha
datum / id27.09.2021 / 524268Vytisknout |
autoraleš-novák
kategorieJen tak pro radostDalší dílo autora
zobrazeno210x
počet tipů19
v oblíbených0x
další předvolební úvaha

i když se chystáte

volit Spolu 

za plentu musí

každý Sám

 
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

01.10.2021 14:34:411 tipů dát kritice tipAru

ano, to pišeme to samé, ti lidé, než aby přemýšleli, nechali, aby za jejich život rozhodovali jiní, ten systém je tak postaven, že se přerozděluje pravomoc a zodpovědnost, po druhé světové se také nepopravovali hromadně obyčejní vojáci, ale ti co stáli v hierchii nejvýš.

68 je česká absurdita, soudnému politikovi muselo být jasné, že kam směřuje vývoj Československa od začátku 68, že se to sovětům nebude líbit, bylo naprosto zcestné si myslet, že sověti na to budou jenom koukat a neudělají vůbec nic, zvlášť potom co předvedli v 56 v Maďarsku. tehdejší politici v Československu si nedokázali spočítat 1+1.

většina lidí vždy přijme vládu ať je jaká chce, i za války tady fungovaly obchody, továrny, i fabriky, většina lidí se nepostavila na odpor, ale jen jednotlivci, nebo uzavřené skupiny.

a dneska nosí většina lidí respiratory. kdyby se teď nařídilo, že se budou nosit plynové masky, tak to lidi budou nosit, ačkoli to nařízení je absolutně absurdní už teď a nemá vůbec žádný smysl. proto píšu, že většina lidí přenechá zodpovědnost na druhých, kteří jsou jim v hierchii nadřazeni a skoro nikdo v tom nespatřuje nic divného.

vytvořili jsme si absurdní a zvrácený systém a divíme se, že je absurdní a zvrácený, ale každý člověk k jeho fungování přispívá svým dílem, protože jsme všichni současti systému, který vesele udržujeme v chodu. jak už jsem psal, lidem nevadí když jsou klamáni a oblbováni

já to vidím takto, jako kompexní systém, kterého je každý součástí a jenž na své úrovni udržuje v chodu, zároveň svoji zodpovědnost za sebe rozměluje na druhé.

01.10.2021 13:55:45dát kritice tipKamamura

Aru - lidé zodpovědní sami za sebe by každý rok nemohli hořekovat, že za všechny jejich problémy může nějaká invaze z roku 1968. Ani by nemohli tvrdit, že druhou světovou válku způsobil úplně sám, jakousi magickou mocí zlý skřet jménem Hitler. Druhou světovou válku způsobili "normální lidé", úředníci, bankéři, opraváři, popeláři, básníci, továrníci, novináři a všichni ti přičinliví, akurátní Němci, kteří uvěřili, že je prima, že dá Hitler všem práci v továrně na zbraně, a že se v Evropě a na světě vůbec udělá trochu pořádek. 

Jak pravil Karel Švarcenberk na jednom setkání se zástupci srbských spolků v ČR - "USA byly ve válce v Jugoslávii v právu, protože se musel najít někdo silný, kdo tam vlítne, a trochu to tam srovná!". To je píseň podle těch samých not. 

01.10.2021 13:43:39dát kritice tipKamamura

A proto, Aleši Nováku, v USA ve svobodných volbách (a ano, volby jsou skutečně svobodné, můžeš volit svobodně koho chceš, i když pokud jsi třeba černoch, tak tě nechají u volební místnosti stát třeba devět hodin frontu, a podle zákonů jednoho státu (Georgia?), které prosadili místní republikánští zákonodárci, je trestné podat komukoliv ve frontě na hlasování jídlo nebo vodu). 

Ano, volby v USA jsou skutečně svobodné, i když je systém "cinknutý" obskurním systémem "volitelů", který zcela nespravedlivě zvýhodňuje republikány (pokud by se rozhodovalo prostou většnou, Trump ani Bush by se prezidenty nikdy nestali), a i přesto, že republikáni dělají vše legální i ilegální pro to, aby se černoši k volebním urnám nedostali, protože si uvědomují, že když budou hlasovat všichni černoši, kteří hlasovat chtějí, tak už nikdy, nikdy žádný republikán volby nevyhraje. 

Přestože jsou však volbu v USA svobodné, aleši, komunisty v nich volit nelze, ba nelze v nich ani velmi rozumné a pokrokové kandidáty, kteří měli opravdovu širokou podporu mezi mladými, kteří komunisty jen připomínají - a příkladem za všechny je Bernie Sanders. 

Bernie senders byl obrovskou nadějí pro USA, člověk, který kladl všechny správné otázky, věřím mu, že chtěl něco opravdu udělat s příšerným americkým zdravotnictvím a opravdu zlepšit postavení amerických otroků dneška, jejichž mzda nestačí ani na kamrlík, ve kterém by se dalo přespat, ale prostě ne, jak mi řeklo otevřeně několik američanů, Bernie Sanders prostě v USA volby vyhrát nemohl. Taková možnost je zcela vyloučena. 

01.10.2021 13:41:02dát kritice tipAru

tady se dostáváme k tomu, že většině lidem vyhovuje být obelháváni za cenu, že nejsou zodpovědni za nic - já nic, to doktor, politik, učitel, atd.

až lidi uznají, že za svůj život je zodpovědný každý sám, pak se svět změní, do té doby pokud se budou lidi spoléhat na instituce a autority, no tak je tyhle instituce a autority budou dál využívat a zneužívat, tak jak se jim to hodí

01.10.2021 13:33:04dát kritice tipKamamura

Aru, aleš - to ale jenom v případě, že daný stát neumí své volby správně zorganizovat. Podívej se třeba na USA, vzor demokracie a morrrrhhhální maják "svobodného světa" v temném moři totalitních režimů. Tam je to zařízeno tak, že můžeš volit buď republikány, nebo demokraty. Můžeš teoreticky volit i někoho jiného, ale to je prakticky zahozený hlas. Kampaně jak republikánů, tak i demokratů platí ti samí oligarchové a ty samé nadnárodní korporace - pamatuji se, že jsem viděl před lety nějakou reportáž mapující, kudy tečou finance na volební kampaně (jak říkával už detektiv Marlowe, tedy doufám, že zrovna on, "vždycky sleduj tok peněz, dovede tě k těm největším grázlům v pozadí každého zločinu"), a ta zjistila, že kampaně OBOU amerických politických stran platí stejných asi 22 subjektů. Z toho plyne:

Demokracie v USA je naprostou iluzí, protože lidé u voleb nemají standardní cestou možnost cokoliv změnit. Politici poslouchají nikoliv toho, kdo je volí, ale toho, kdo jim platí volební kampaň. Právě tito plátci si v tombole americké (i české) politiky kupují zákony šité na míru, a změny pravidel, které budou dále zvýhodňovat ty bohaté proti těm chudým. Proto došlo v letošních volbách v USA k násilnostem, proto získal Trump tolik stoupenců, že se mu podařilo přes osobní kretenismus málem celý systém úplně proměnit v diktaturu úplně nového typu,  proto vznikla hnutí Occupy Wall Street a Black Lives Matter, která ale rovněž nemění naprosto nic. Nastoupil demokrat Joe Biden, pro Trumpovi obrovská změna k lepšímu, ale vládne stejně stylem, který by slušel i hard-core republikánům. A proto měl pravdu i Karel Marx, když tvrdil, že definitorickým prvkem kapitalistické společnosti je neustálý a neutuchající třídní boj - fakt, že americká policie zastřelí přibližně jednoho černocha denně není nic jiného, než projev tohoto nekonečného boje. 

01.10.2021 11:09:25dát kritice tipaleš-novák

Kamamura: stinnou stránkou svobodných voleb je, že může každý volit koho chce. I komunisty...:o)

01.10.2021 10:18:04dát kritice tipAru

myslím, že kdyby více lidí volilo malé strany, tak už by ty strany malé nebyly

01.10.2021 10:12:43dát kritice tipKamamura

snake_01 - a to ti chválím, redaktore, je vidět, že v tom umíš chodit. Pěkně objektivně, neutrálně, hlavně nikoho neurazit, nebo někomu nestranit. Tak komu to pak hodit u té urny, co? Já nad tím dumám už pěknou dobu.

Komunisti nepřipadají v úvahu, totalitu už nikdy. ODS kradlo celá devadesátá léta v rámci oposmlouvy spolu s ČSSD, tak ti vůbec nepřipadají v úvahu. TOP09 byla osobní strana Miroslava Kalouska, který sice ovládal umění zákulisního čachru, ale sám měl dost temnou minulost, ve které se rýsují v šeru let devadesátých, kdy se na Klausův povel zhaslo, aby se dalo krást, i nějaké dost fatální události. TOP09 tedy také ne. Zelení jsou nevolitelní, protože jsou to oteplovači a nejraději by zakázali i auta a tovární komíny, a to bychom pak už mohli rovnou jezdit na koních a bydlet v jeskyni. Monarchisty také ne, protože čas se zpátky prostě vrátit nedá. KDU-ČSL už získali ze státního rozpočtu na ty svoje medievalismy bratru 160 miliard Kč, což by jim mohlo stačit. Jak praví přísloví, jez do polosyta. SPD jsou náckové, tam je to jasné. Volil jsem léta Piráty, ale jsou strašně naivní, chybí jim tak nějak ta stranická protřelost, a navíc zbytečně okopávají kotníky Rusku a Číně, což nám moc v zahraniční politice neprospívá. Co zbývá? Malé a obskurní strany, pro které hlasovat je totéž, jako zahodit hlas, nebo nejít volit vůbec. 

Hmm, tak já to asi tentokrát hodím tomu Babišovi, ten není ani pravičák, ani levičák, nestraní ani dělníkům, ani továrníkům, vlastně se ani nedá říct, že by něco konkrétního proti něčemu měl, což je zřejmě v politice vzácné a důležité pozitivum. Mezi lidi na venkov jezdí, má je rád, oni jeho také, a kalouskovské složenky a účty za stranickou korupci lidem neposílá, svojí korupci si pěkně nechá zaplatit od těch panáků z Brusele, a tak to má být, co říkáš. 

Aha, ty vlastně nesmíš říkat nic, tak nic neříkej. Mimochodem, vážně ale, ta tvoje stať o haiku byla dobrá, i když už je pár let stará, říkal jsem si, proč se tu dnes takových článků nepíše víc? Asi by to ale moc lidí nečetlo a neocenilo, bylo to dost dlouhé. Dlouhé, ale fakt dobré. Škoda.

01.10.2021 09:28:501 tipů dát kritice tipsnake_01
korektor, redaktor poezie

Kamamura: Možná došlo k mýlce kvůli slovu "podivná" nejde o hodnocení ve vztahu k obsahu textu ale k ambivalenci jako takové. Všechno, o čem mluvíš, samozřejmě vím (a mj. zahraniční tisk pravidelně sleduju). Nicméně jako redaktor si na Písmáku dávám poměrně pozor na to, abych se jednoznačně ideově neprofiloval. Jediné, k čemu se veřejně hlásím je liberální humanismus...

30.09.2021 19:56:55dát kritice tipPetr Pointa

 

I tuto sobotu vyrazí lidé

ve svátečním oděvu k urnám

Nejen ti ze spolku Přátel žehu..

 

 

30.09.2021 19:16:18dát kritice tipAru

snake_01: já nevím, ty myslíš, že za čtyři roky budou nějaký volby? vždyť se podívej co se děje za šílenství skoro dva roky a většina z nás poslušně sklonila hlavu

30.09.2021 18:15:541 tipů dát kritice tipKamamura

snake_01 - a že už totalitu mají v Polsku, to ti nevadí? Tam se vrací s panem Broučkem skoro až do patnáctého století. Nebo hnutí Qanon v USA, kde samotní američané, zpitomnělí propagandou Donalda Trumpa a křesťanských fundamentalistů napadli pátého ledna tohoto roku sídlo americké vlády v Kapitolu a chtěli oběsit nepohodlné politiky?

Sleduje tady vůbec někdo zahraniční sdělovací prostředky? Dokument "Social dilemma" na Netflixu někdo viděl? Tam ukazují skuteční inovátoři dneška - architekti Facebooku, Googlu a algoritmů umělé inteligence, jak se skutečně dnes staví totalita. Ne z pendreků a ostnatých drátů, ale z dezinformací a subtilních podprahových sugescí - takže zpitomnělý nadšený človíček si sám a rád, na vlastní náklady postaví zdi vlastního vězení.

Ale když člověk otevře místní noviny, nebo si pustí televizi, v českém hobitíně převažuje jediné téma - ten Babiš, aby on si za státní peníze nepostavil další Hnízdo. 

Můj šéf v práci, velmi chytrý člověk, mi jednou sdělil opravdu zajímavý postřeh: "Demokracie selhává, protože přestala být burzou ideí. Nikdo, ani politické strany, už skutečně radikální ideje nenabízí, nediskutuje o nich a nemá o ně zájem. Proto vítězí bezprogramoví oportunisté, kteří vlastně žádný program nemají a nikdy neměli."

A můj příspěvek k tématu aktuální krize: "Kapitalismus jako ekonomický model je fundamentálně nekompatibilní s demokracií jako politickým sytémem, protože vítěz kapitalistického zápasu všežravců sežere konkurenci a vytvoří monopol - nejdříve ekonomický, a posléze nevyhnutelně i politický, protože politická moc se v kapitalismu odvíjí od moci ekonomické. Výsledkem je stejná totalita, jako za jakékoli jiné formy diktatury."

Co ty na to, snejku?

30.09.2021 17:56:43dát kritice tipsnake_01
korektor, redaktor poezie

Aru: O letošní plenty se nebojím, ale jen aby tam byly i za čtyři roky...

30.09.2021 17:55:06dát kritice tipsnake_01
korektor, redaktor poezie

Podivná úvaha o předvolební ambivalenci:

ANO NE

28.09.2021 20:59:371 tipů dát kritice tipEvženie Brambůrková

Hlavně neříkat nikomu ANO.

28.09.2021 12:40:051 tipů dát kritice tipAbakus

no ak sa vám nepáči náš váš súčasný premiér, môžeme vám poslať niečo ďalšie a ešte lepšie. Náš odchov je kvalitný a  nekonečný! 

28.09.2021 09:55:091 tipů dát kritice tipKočkodan

 

U někoho se možná objeví po opuštění plenty plenty of doubts…

28.09.2021 09:20:40dát kritice tipDiana

Není snadné si vybrat. Babo, raď! ;-(

27.09.2021 20:35:24dát kritice tiplastgasp

Vtipný, originální postřeh ve způsobu volby. 

27.09.2021 20:31:251 tipů dát kritice tipKamamura

Norsko - když zmizí vychcaný ušatec, nahradí ho vychaný brejlovec, vychcaný břichatec, vychcaný mazanec, nebo mazaný vychcanec. 

Nicméně máš (nominálně) svobodu si mezi nimi vybrat. Oni pak stejně udělají opoziční smlouvu nebo Pakt národní stability a společně ti prošacují kapsy.

27.09.2021 20:29:151 tipů dát kritice tipKamamura

annnie - přesně!!!! Taky mě to napadlo, ale díky tobě to už nemusím psát.

Ještě snad:

Piky, piky na hlavu, 

že na Babiš nehraju!

27.09.2021 20:26:343 tipů dát kritice tipannnie

Před plentou

za plentou

nikdo nesmí stát

nebo nebudu hrát!!!

27.09.2021 19:10:26dát kritice tipatkij

Tak to sedlo...

27.09.2021 17:12:48dát kritice tipMarkel

skvělý :-)) *

27.09.2021 16:53:21dát kritice tipNorsko 1

Hlavně ať zmizí ten vychcaný ušatec

27.09.2021 16:50:59dát kritice tipAru

myslím že ti klucí milionoví tam nevydrží celý funkční období a že uvidíme nejeden pád vlády, možná za rok se zase sejdem u plent :D

27.09.2021 16:47:14dát kritice tipblacksabbath

Věřím na život po volbách. S každými novými volbami se blížíme naší světlé a nadějné minulosti nebo budoucnosti???...jak jsi to říkal, předsedo?

 

27.09.2021 15:56:16dát kritice tipK3

T.

27.09.2021 15:55:221 tipů dát kritice tipAru

aby tam ty plenty do voleb vydržely :))

27.09.2021 15:46:501 tipů dát kritice tipNorsko 1

Za plentou, nebo před plentou 

Zůstávám sám sebouKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2021, provozuje Dobrý spolek, pravidla Školy v přírodě Letní dětský tábor