Na Písmáku publikuje 52 tisíc autorů, 469 tisíc textů, miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Plán
datum / id28.09.2021 / 524281Vytisknout |
autorNorsko 1
kategorieJen tak pro radostDalší dílo autora
zobrazeno339x
počet tipů7
v oblíbených0x
Plán

 

 

Plán 

 

Zešílet. Vyskočit z okna 

a přijít o obě nohy,

ale přežít 

A jak Belmondo 

ve Zvířeti 

nechat se 

vozit na vozejku 

a jak idiot 

švirgat očima,

klamat úřady 

až vypustěj 

další 

lítostivej frank.

Zlatý voči 

pánové,

do toho 

máme daleko 

Bojíme se.

Ale 

je to hezká představa 

 

 

 
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

28.09.2021 13:48:17dát kritice tipBačkovský

Dík za reakci. Tady si lidi často raději nadávají. Trochu situaci lidí mimo společnost znám, snažím se pomáhat, reagoval jsem hlavně na otázku možnosti svobody atd Tak se měj    

28.09.2021 13:30:13dát kritice tipKamamura

Bačkovský - ano, já to beru, děkuji ti za tvůj názor. Asi bych mohl napsat, že fakt, že pistoli u spánku necítíš ještě neznamená, že tam není, a argumentovat mnohými případy lidí, které polistopadový režim existenčně naprosto semlel, včetně známého a svérázného chudáka, kterého znali lidé z mého okolí, a kterého úřady v zimě vyhodily ze státního bytu na mráz, kde ten pán promptně hned umrzl. Asi bych mohl napsat i báseň o tom, že největší odpůrce předchozího režimu Palach se zapálil, a plamen bylo v prostoru a i čase vidět široko daleko, zatímco rampouchy, ve které se proměnili bezdomovci jako oběti nového režimu, zebou jen ve vzpomínkách nemnohých. Ale asi nenapíšu nic, protože bojů jsem si užil v poslední době dost, a tak ti přeju hezký den, třeba ještě napíšeme každý něco samoztatně pěkného, než se promění v noc.

PS píšu v inverzním barevném schématu, aby bylo vidět, že jsme názorově v opozici! ;-)

28.09.2021 13:03:35dát kritice tipBačkovský

Pardon patří také, díky za opravu

28.09.2021 12:55:07dát kritice tipNorsko 1

Take je japonsky ?

28.09.2021 12:52:35dát kritice tipBačkovský

Pro Kamamuru - Asi jsem proletář, ale u spánku pistoli necítím, alespoň zatím. Nejsem hlasitý obhájce svobody, ale  pro některé byla svoboda důležitější než pud sebezáchovy. Možná Noam Chomský přemýšlí ze své posice, o sobě nebo situaci v USA. o něco svobodnější jsme, zlatý krmítko nepotřebuji (stačí mi obyčejný). To jen abych take s někým někdy nesouhlasil. 

28.09.2021 12:39:15dát kritice tipNorsko 1

Jsem katem už dávno, nic nového pro mě

28.09.2021 12:35:46dát kritice tipKamamura

To je tvoje volba - myslím, že dostaneš i dobře zaplaceno, protože moc lidí to dělat nechce. 

28.09.2021 12:34:45dát kritice tipNorsko 1

Tudíž budu katem

28.09.2021 12:32:39dát kritice tipKamamura

Pud sebezáchovy svírá v pařátech každého, proto jsou řeči o lidské svobodě jen řečmi - jakmile takovému hlasitému obhájci "svobody se svobodně rozhodnout" namíříš na hlavu pistoli, je po svobodě. A pistoli má dneska u hlavy každý proletář (a to metaforickou pistoli existenční - ztráta práce, bezdomovectví, default hypotéky, dluhová past, insolvence, vězení, sociálně segregace a ostrakizace, atd.) - což je výraz, kterým označuji všechny, kdo prodávají svůj čas v nějaké "práci" za fixní mzdu, tedy i sám sebe. Můj šéf rozlišuje tři moderní kasty - proletáři (Vonnegut jim v knize "Mechanické piáno" říká "takaru" - jestli chcete vědět proč, tak si tu knihu přečtěte ;-), což jsou podle mě všichni tady na Písmáku, pak řídící kádry - ty jsou definovány tak, že se jedná o jedince, kteří vlastní čtyři luxusní residence v těch nejdražších světových lokalitách, aniž by museli cokoliv dělat. Třetí vrstva - pomocné řídící kádry - je někde uprostřed; jedná se o jedince, kteří sice vlastní zmíněné čtyři luxusní residence na drahých parcelách, ale musí ještě nějakou činnost vykonávat, aby si udrželi svůj status. 

Noam Chomsky tvrdí, že 80 procent té chudší části populace (tedy všichno kromě 20 procent nejbohatších), nemají absolutně žádnou reálnou možnost jakkoli ovlivnit prostředky tzv. demokratické volby, nebo tzv. občanské neposlušnosti ovlivnit dění kolem sebe - a já s ním naprosto souhlasím. Vzpomeňme jen, jak dopadlo hnutí Occupy Wall Street. Oslavovaná společenská "svoboda" je tedy pouhou iluzí. Ano, máme o něco prostornější klec, a jsou v ní pozlacená krmítka, ale na rozdělení moci a mechanismech jejího výkonu se mnoho nezměnilo. 

Čímž se dostáváme k tomu, co mám nejvíc za zlé kléru a různým křesťanským lobby a politickým stranám - totiž že blokují přijetí zákona o euthanazii, dokonce i dnes, kdy se zdravotnictví komercializuje, a společnost už není ani schopna (a ochotna) nabídnout všem svým členům a dekvátní léčbu zdravotních problémů, které často činí existenci nesnesitelnou. Můj dědeček například prosil doktory, ať ho zabijí, ale měl smůlu - legislativa to neumožňuje (především díky křesťanské lobby), k vedoucím kádrům dědeček nepatřil a dopředu si "exit strategy" také nenaplánoval, tak trpěl až do konce jako zvíře. 

Proto tvrdím - udržovat dělný lid násilím naživu je kruté a nehumánní. Ve středověku se tak chovalo k lidem jen jediné povolání, kterým všichni opovrhovali a kterého se báli, takže jeho příslušníci museli žít stranou lidí za městem nebo vesnicí - a adeptovi onoho řemesla se říkalo všelijak, například také Mistr Málodobrý, neboli stručně řečeno kat.

28.09.2021 12:18:31dát kritice tipNorsko 1

Regionální rozdíly nejsou podstatné, hlavně když si rozumíme

28.09.2021 12:15:46dát kritice tipMarkel

zajímavé *, u nás se říká švidrat :-)), bydlím v 5. patře a někdy si říkám, jaké by to asi bylo. Já bych si totiž nic nepolámala, jen bych se lehce vznášela až na chodník jako podzimní list, tím jsem si jist(a) :-))

28.09.2021 12:12:53dát kritice tipNorsko 1

Dík markel

28.09.2021 11:32:35dát kritice tipNorsko 1

Spíš správně švirgat

28.09.2021 11:16:53dát kritice tipPetr Pointa

Jde to i bez fáze I, věř!  Jen nasadit ten správný tón před úředníkem! Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2023, provozuje Dobrý spolek, pravidla Wiki of 21st century Letní dětský tábor