Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 468 tisíc textů, miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Tak tedy zítra...
datum / id03.11.2021 / 525450Vytisknout |
autorAlenakar
kategorieVázané veršeDalší dílo autora
témaHistorické
zobrazeno1074x
počet tipů22
v oblíbených1x
Prolog

Možná textík pro šanson s vojenskou tématikou, něco jako " Pít víno na kuráž, milovat markytánku". 

Tak tedy zítra...

 

 

Jen přítmí - slzy uplakaných svící,

jimž tělo z vosku plamen užírá,

lesk epolet, smích, víno, důstojníci

a náhle dopis v ruce kurýra.

 

Smích utichne, když zlomena jest pečeť

a rozkaz shůry přečte velitel.

Tak tedy zítra.  Termín další zteče...

Všem hořkne v ústech víno dolité,

 

svůj příští osud každý v duchu vidí.

Tak tedy zítra?  Kdo zůstane živ?

Zas nebožtíci budou z živých lidí,

nic rázem není stejné jako dřív.

 

Tak tedy zítra!  Ráno za svítání

se budou koně řadit k útoku,

ač mnohý z mužů nezdřímne si ani

a prosedí noc s šavlí u boku.

 

Jen přítmí - slzy uplakaných svící,

jimž tělo z vosku plamen užírá,

lesk epolet a ticho - důstojníci...

Proč mnohý z nich už předem umírá?

 

 

  
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

19.11.2021 09:38:19dát kritice tipAlenakar

Tak já už mlčím... Už mlčím.

19.11.2021 00:17:34dát kritice tipSafián

Alenakar, já ti přece úspěch přeji. Pokud mé poznámky považuješ za pokus vrazit klín mezi tebe a čtenáře, vyhledej lékaře - trpíš stihomamem. Zborův příspěvek jsem nečetl nebo zapomněl, už nevím., Ale, ať byl jakýkoliv, hájím jeho právo vyjádřit se. A to i v případě, že by se mýlil.  Každý čtenář , tedy i Zbora a já, to přece může vidět po svém. Nechápu, proč se básnířka jako ty, tak rozčiluje, navíc ze zcela malicherných důvodů.

18.11.2021 10:25:02dát kritice tipAlenakar

Safiáne,

pro mne je důležité, že si mě mí čtenáři opět našli navdory tvým kritickým výhradám. Já píšu pro lidi, ne pro kritiky a mým čtenářům vůbec nevadí, že se má vojenská básnička odehrává v devatenáctém století. To vadilo jen tobě, tak jako Zbora zase usoudil, že můj textík "Závěrečná" je jen vata. Čtenáři byli opět jiného názoru. ...Tak tedy - nečtěte mě, páni kritikové, nebudeme se hádat a všude bude klid a mír.

18.11.2021 10:04:01dát kritice tipAlenakar

Nino,

přečti si třeba Vojnu a mír. Dozvíš se to. Tahle básnička je situovaná do první poloviny devatenáctého století. Příslušníci šlechy, dle staletých tradic, sloužili většinou u jízdy a pokud měli vojenskou školu, jako třeba poručík Lermontov, byli to velící důstojníci. Takový (pouhý) poručík ovšem nestál na kopci nad mapami, ale hnal se s tasenou šavlí v čele svých mužů, většinou prostých venkovanů, kteří se však vyznačovali tím, že to byli "koňáci" a uměli opravdu, ale opravdu dobře jezdit. Jinak by je k husarům nevzali.

17.11.2021 02:27:47dát kritice tipSafián

Alenakar, to, o čem bych se chtěl bavit, dnes na Písmáku není možné. Takže to ani nevytahuji. Nebezpečí, že bych se na základě zdejší debaty utvrdil v názoru nebo ten názor změnil, opravdu nehrozí. 

15.11.2021 22:10:10dát kritice tipNina Lili

Tohle je opravdu krásný obraz.. To tiché očekávání...Jak se najednou život smrskne na tu malou chvíli, až by mě zajímalo, nad čím dumali ti, co neusnuli...

12.11.2021 08:59:18dát kritice tipAlenakar

Safiáne,

nebylo to poprvé, co jsi mi nezodpověděl otázky, které pro mne byly důležité. Vždy se bavíš jen o tom, o čem se chceš bavit ty, nikoli o tom, o čem se chci bavit já. Témata, která se ti nehodí do krámu, prostě smeteš se stolu. K čemu jsou takové dialogy? K ničemu! Já si nenechám určovat, o čem se budeme bavit a o čem ne. ...Ostatně naše tzv. "diskuse" vždy vedly jen k tomu, že jsme se dokonale utvrdili ve vlastních názorech. Jistě tady najdeš vhodnější partnery pro "dialog", než jsem já.

11.11.2021 23:25:48dát kritice tipSafián

Alenakar, proč bych měl odpovídat na otázky, které nejsou k věci? Do osobní roviny jsi to posunula ty. A ne poprvé. Lekce slušného chování si mi dávej po libosti. S kým chceš nebo nechceš mluvit, je tvoje volba. S tím já nic nenadělám.

 

11.11.2021 08:25:38dát kritice tipAlenakar

Ano - už je to zase tady... Dala jsem ti pár otázek. Ptala jsem se, zda jsi vůbec byl na vojně a pokud ano, tak v jaké době a jaké jsi případně dosáhl nejvyšší hodnosti. Ale milostpán na mé otázky zase neodpovídá. Ostatně jako vždy a následují, jako vždy osobní útoky.

Dokud se nenaučíš slušně chovat, nehodlám se s tebou dál bavit. Měj se. 

08.11.2021 12:31:04dát kritice tipSafián

Alenakar, už je to tady zase, dámské osobní útoky. Že tě to baví. Kolikrát jsme to už prožili. Inu dámská volenka. Já tě o ničem nepřesvědčuji. Ve věci básně, která je sama o sobě bych poukázal např, na čistou lyriku. To, že se dnes pohled na literaturu tak zpolitizoval, že hlavním kriteriem je světonázor, po něm světonázor a zase světonázor je spíše smutné. Zdá se ale, že každý mluvíme o něčem jiném. 

08.11.2021 09:39:59dát kritice tipAlenakar

Zeanddrichu,

moc děkuji za historickou vsuvku.

Já osobně bych se nejraději dostala do psychického stavu samurajů, kteří se chtěli v noci před bitvou hlavně pořádně vyspat.

08.11.2021 08:59:59dát kritice tipAlenakar

Safiáne,

neexistuje žádná "báseň o sobě" (ó - jak kantovská představa!). Všechny básně píšou autoři s jistým světonázorem, čtou čtenáři s jistým světonázorem a kritizují kritici s jistým světonázorem. Tomu prostě neutečeš. Žádná báseň nevzniká mimo prostor a čas a já jsem si toho moc vědomá, i když bych si  moc přála opak.

Překvapil jsi mě svými vulgárními výrazy, nad kterými jsem se jen smutně pousmála. Jsi velmi ješitný a vůbec se neumíš ovládat. V souvislosti s tím se musím zeptat: byl jsi vůbec na vojně? A pokud ano - v jaké době a jakou jsi dosáhl nejvyšší hodnost? Máš jednoho jediného přítele, který se účastnil nějaké války? ...Myslím, že ty rozumíš válce asi jako Hurvínek.

Tu situaci, o které píšu jsem osobně prožila v souvislosti s událostmi v Polsku v roce 1981. Co ty o tom víš? Byl jsi vůbec už na světě? V básni dávám někdy historický háv událostem z nedávné současnosti. ...Pak se mohu v duchu smát kritikám lidí, kteří nic podobného ani neprožili ani nikdy neprožijí.

 

 

05.11.2021 17:09:193 tipů dát kritice tipZeanddrich E.

Bedřich Veliký (jinak Fridrich II.) v předvečer každé své bitvy (po celou noc prý většinou) nespal,..., psal básně, přemítal a meditoval.

V bitvě potom chodil nechráněn v prudké palbě, a spisovně přemlouval své šlechtice do útoku.. (a zemřel potom stářím doma, v relativně pokročilém věku).

((...)).

Do bitvy by lidé prostě neměli chodit bez přípravy.. .

05.11.2021 12:16:14dát kritice tipSafián

Alenakar. Já nepsal konzervativci o liberalismu. Životní, politický i bůhvijaký jiný názor nechávám stranou. denně chodím kolem Wolkerovy sochy, ke které dali současní politici ceduli, že se jedná o levicového básníka. Snad proto, aby v něm chodci viděli strašáka. Také o Jánáčkovi se traduje pěkná historka. Jakýsi poslanec mu prý  jednou řekl: Ta vaše Maryčka Magdonova připomínala socialistickou schůzi. Janáček se na něj zadíval a povídá: Na ja. tak jsem to chtěl mít. I když chápu podmíněnost umění i to, že tento pohled v poslední době nabral tak na síle, že je téměř pohltil, já si stále dovoluji dívat na ně jako na věc samu o sobě. Jak je udělané, přesvědčivé a , většinou, pravdivé. Tvoje báseň je udělaná pěkně, o tom žádná. Kdyby měla název odkazující na dobu , kterou zobrazuješ. třeba datum předvečera nějaké bitvy (i fiktivní) nebo úvod, že někde jsi a představuješ si, co bylo, nebo podobné motto, bylo by všechno v pořádku. A to i přesto, že  o pocitech těch lidí víš úplný hovno. Nikdo přece nemůže brát vážně třeba sonety (neříkám, že takové píšeš, právě ty, ale čas od času se tu takové vyskytnou), kde vítr duje do plachet a střílí se z arkebuzy Tam, kde se podobné kontroverzi vyhneš a uhlídáš slovník, jsou tvoje básně skvělé. Své doby se nemůžeš zbavit. I kdybys zavřela obě oči, vždycky tu bude. A bylo to tak i v dobách, o kterých píšeš. Návraty tvořily kontrast. Děje se to i dnes. Penderecki přece zradil Novou hudbu, odvrhl prázdno pouhého experimentu, řekl, že vše po Mahlerovi je špatně a začal podle toho psát (ale oproti Mahlerovi přece jen posunul hudební řeč). Hamlet a Ofelie jsou častými náměty. Bude záleřet na tom, jaký tomu dáš kabát. Tady asi historizující sloh moc nepomůže. Verš může být vázaný, ale musí být současný, jinak to bude jen cvičení. Praerafaelisté jsou skvělí. Ale už je to dávno, kdy jsem se jimi zabýval. I když, pokud jsem si nespletl dobu, jsem na ně myslel při psaní jedné básně.

05.11.2021 10:11:51dát kritice tipAlenakar

Danny,

možná jsem byla v minulém životě husarem, ale zcela určitě jsem četla Vojnu a mír, takže jsem o předvečerch bitev minimálně aspoň literárně poučená. Většinou to dopadlo tak, že zabiti byli hlavně mladíci, kteří chtěli strašně jako vojáčci vyniknout a získat vyznamenání a pak také různí rozklepaní neurotici. Naopak ti, kteří dokonce zabiti být chtěli, tedy extrémní dobroruzi, kterým bylo už všechno jedno(lidé jako třeba Lermontov) nejenže zabiti nebyli, ale nikdy se jim nic nestalo. Čekala je totiž ve většině případů soubojová kulka. - Jak říkají Slováci: koho majú obesiť, ten sa neutopí.

05.11.2021 10:04:29dát kritice tipDanny

nejvíce se mi líbí poslední sloka. tip.

05.11.2021 10:01:59dát kritice tipAlenakar

Psát ale konzervativci, že je jeho báseň málo liberální, to je poněkud zbytečné. Víš přece, že současnost rozhodně není můj šálek čaje.

Příští týden zveřejním básničky na "shakespearovské" náměty: Hamleta a Ofélii. Ve skutečnosti to ale souvisí spíše s Hlaváčkem než se Shakespearem a také s výtvarným uměním. 

Je pro mne totiž fascinující, že už v polovině devatenáctého století byl pokrok (jak oni říkali"mašinismus")pro některé "zpátečníky" naprosto odporný a vydávali se pro konzervativce tím jediným správným směrem - totiž dozadu. Miluji prerafaelity a ráda bych si o nich s někým pod Hamletem nebo Ofélií popovídala. Ty jsi tady jeden z mála vzdělanců, ale nevím, jestli jsou zrovna prerafaelité tvoje parketa. Bylo to ovšem hnutí i literární, nejen výtvarné.

04.11.2021 21:27:45dát kritice tipSafián

Alenakar, nikdo přece od tebe nechce nějaké ospravedlnění. Ty jsi báseň napsala, já ji okomentoval. To je vše.

04.11.2021 09:55:48dát kritice tipAlenakar

Safiáne,

proč bych měla svou báseň "ospravedlňovat"? Před kým? Před tebou? Když tě mé archaické básně nebaví, nevšímej si mě. Jak vidíš - i bez tebe tu budu mít své čtenáře. Mí čtenáři mi rozumějí a to mi stačí. 

04.11.2021 09:51:58dát kritice tipAlenakar

lenczo,

taková dávno zašlá krása. Ale pořád lidi zajímá a to mě těší.

04.11.2021 09:50:13dát kritice tipAlenakar

Dagmaram,

děkuji za pochvalu.

04.11.2021 09:49:03dát kritice tipAlenakar

ukrytá,

tvou kritiku bych pod svými vázanými veršíky nehledala. Takže - příjemné překvapení. Díky.

04.11.2021 09:47:22dát kritice tipAlenakar

Sarrah,

dlouho jsi tady nebyla. Díky za hvězdičku.

04.11.2021 09:34:00dát kritice tipAlenakar

Evženie,

dík za milou kritiku.

04.11.2021 09:09:28dát kritice tipAlenakar

F.M.R.C.,

díky... Ti hoši, o kterých píšu jsou husaři. Hlavní zbraní husarů byla šavle. Navíc měli s sebou při útoku krátkou pušku a pistoli. Ty zbraně byly samozřejmě nabité, protože nabíjení trvalo dost dlouho. Palné zbraně husar ale používal teprve tehdy, když pod ním někdo zastřelil koně. Šavle byla v té době mnohem účinnější než pistole. Meče používali jezdci ve starověku a ve středověku, ale časem se zjistilo, že pro jezdce je výhodnější zahnutá sečná zbraň, tedy šavle, popřípadě japonská katana.

04.11.2021 09:00:18dát kritice tipAlenakar

Čudlo,

jsem ráda, že se líbilo. Díky za zastavení a za hvězdičku.

04.11.2021 08:55:32dát kritice tipAlenakar

Blackie,

to ruští klasikové, obzvláště Tolstoj často popisují atmosféru večera před plánovaným útokem. Já jsem to jen zveršovala.  Po probdělé noci často následoval masakr, který klasik, jako Tolstoj, umí popsat velmi dramaticky ale s vkusem. Do zveršování bitevních scén se ale zatím pouštět nebudu. Na to nemám. 

 

03.11.2021 16:13:23dát kritice tipSafián

Je to krásné, ale ... Dnes asi nevyjedou vojáci na koních, ale na obrněných transporterech nebo poletí ve vrtulnících. A rozkaz asi nebude číst velitel při svíčkách. Natož s takovým předstihem. Ani zařazení pod historické tvou báseň neospravedlní. 

03.11.2021 15:01:59dát kritice tiplencza

Ty jo! Krásné...

03.11.2021 14:48:04dát kritice tipDagmaram

pěkné :-)

03.11.2021 14:32:01dát kritice tipukrytá v máku

*Víno máš a chvilku spánku, díky, díky, verbíři.* Opravdu jsem si mezi řádky málem zpívala markytánku :)). Skvěle a vydařeně napsáno :)!

03.11.2021 07:09:59dát kritice tipSarrah

*

02.11.2021 21:27:10dát kritice tipEvženie Brambůrková

Paráda.

01.11.2021 18:58:13dát kritice tipF.M.R.C.

Přijměte prosím nikoli můj meč,ale můj skromný tip.Krásné.

01.11.2021 16:32:11dát kritice tipČudla

Líbí /*

01.11.2021 12:52:32dát kritice tipblacksabbath

a la vivandière......zamáčknou slzy v oku.....*/*********************************

01.11.2021 10:41:29dát kritice tipAlenakar

fialko,

díky za chválu od spřízněné duše.

01.11.2021 10:39:44dát kritice tipfialka...

Těšilo mne číst :-)

01.11.2021 10:35:33dát kritice tipAlenakar

Díky, Diano.

Jedním z těch pijících důstojníků by mohl být třeba Lermontov.

01.11.2021 10:32:571 tipů dát kritice tipDiana

Výborně! To nemá chybu!Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2022, provozuje Dobrý spolek, pravidla Pickup lines Letní dětský tábor