Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 456 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Nikdykde 58.
datum / id03.11.2021 / 525551Vytisknout |
autorBenetka
kategorieMIMODalší dílo autora
zobrazeno65x
počet tipů10
v oblíbených0x
Prolog

Další zápis do občasného deníčeku...


https://www.youtube.com/watch?v=6z8o7qAIlIU&ab_channel=DIETOTENHOSEN *

Nikdykde 58.

V sobotu právě když si v kuchyni hrál na Zdeňka Pohlreicha mu cinkla zpráva: Chtěl bych váš psací stroj. Je ještě k mání? Ale jistěže! Pak si pro něj večer přijedu. Domluveno. Poobědval a chtěl si dát dvacet - poslední měsíc dva se vrátil k tomu prastarému sobotonedělnímu zvyku. Jenže Lvice byla proti. Zvonila jedna zpráva za druhou. Fotka za fotkou. Byla někde se špuntem* na výletě - a vlastně doteď ani neví kde? Ale jezdil tam vláček a obloha byla modrá a Ona...... A tak opět povstal jak hen ten oný Fénix z blata... Či jak to bylo. Či?

Zabalil svíčky a sirky a jel navštívit dušičky na hřbitůvcích. Nejprve do Bulhar. Tam spinká babička a dědeček a strejda z maminčiny strany. Škoda že nevidíte jak je krásný podzim řikal jim. I když... Oni i možná vidí...? Docela dost foukalo ale i tak byl krásný sluníčkový den. V Bulharech je hřbitůvek na kopci a tak bylo vidět daleko do kraje. Když tak o tom přemýšlí tak tam opravdu jede jen jednou za rok. Skrzevá Lednici kde se vyučil a kde zase vyrostl nový hotel. Kolem rybníků a taky skrze Charvátskou Novou Ves kde vyrůstal a kde na hřbitůvku spinká druhá babička dědeček a taky maminka. Dobrý den! Zdraví skupinku starších dam. Ná Slávku! Si to ty? Ná šak ani sem ťa nepoznala! Jo no jo... Ale nakonec poznala. A Slávek úplně naopak - vůbec neví kdo to byl. Však už taky bydlí v jiné vesnici víc jak třicet roků. Ale někteří rodáci jej stále poznávají! Navzdory tomu že on se nechytá... Ahoj mami! Přivítá se a pokračuje. Už jsem byl za babičkou a pozdravuje tě. A v duchu si tak řiká že až on takhle jednou bude někde spinkat jestli taky někdo příjde a řekne: Ahoj Slávku! Dneska je venku krásný den!?

Včera po ránu mu psala AnděLenka že 1.11. zemřel jejich soused na domečku ve Tvrdonicích kde už ale Slávek nikdy nebydlel. Obrátil oči v sloup upadl a bylo poněm. Než bys řekl... Já newim... Švec? A takhle je to prosté. Jeden den tu jsi a druhý... 55 let se dožil. To je jen o tři víc než má Slávek. Hmmm... Prý infarkt. Jo - tohle by Slávek bral. Ať to s nim švihne hned a honem jak ze starym Magdonem... A né že bude ležákem -kusem hmoty- v eLDéNce ve Valticích. Přesto... Přesto Slávka přepadl smutek. Ještě o kapičku větší než obvykle. Seděl na paletách a odepisoval když přiskotačila Zlatohnědá a počala švitořit. Ale pak zmlkla a řiká: Čo je Slávi? Si volaaký smútny. Řekl jí to a chvilku byla taky smutná. Ale pak Slávek povídá: Dodáky mi dej na stůl a vem si z tácku perníček. Pekl jsem. A její smutek byl rázem pryč. Poskočila si jako rozverné kůzlátko a se slovy mňam! Perníčky! Odtančila pryč... Jo no - pak se ještě vrátila asi třikrát a vždy plnou pusu ruce bříško jeho perníčků... Máš to moc dobré Slávi... Úsměvsmajl - v podstatě protvan buchet sežrala sama... Otesánka!

A večer pak opravdu někdo zvonil a že prý si jde pro stroj. Slávek otevřel a tam takový... Mladíček! Možná osumnáct mu bylo. Podává mu dvě piva se slovy dovolil jsem si malou pozornost! A Slávek mu podává stroj a on řiká: Udělal jste mi velkou radost! 

Krásnýhořkosladkýsobotoneděloponděloúterek......
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

08.11.2021 17:22:10dát kritice tipZeanddrich E.

Hezky napsáno

 

((...)).

(do Bulhar jsme svého času jezdili na diskotéky..)

06.11.2021 09:52:12dát kritice tiplastgasp

Lajkuju ti z Poštorné. S tvojí tvárnou češtinou by se hezky povídalo u distančního netkafé.

04.11.2021 15:19:19dát kritice tipblacksabbath

Bene...moc hezky jsi všechny své pocity zabalil do perníčků....*/**********

03.11.2021 21:23:56dát kritice tip8hanka

páčia sa mi potulky po cintorínoch, onakvejšie stretnutia s blízkymi, než boli počas ich života, nečakané stretnutia s ľuďmi, ktorých si už veľmi nepamätáme, no oni nás áno, farebné listy padajúce zo stromov, vôňu sviečok a myšlienky, kedy asi my a ako...len dúfame, že to bude rýchlejšie, ako by si povedal Švec, ani si nestihneš uvedomiť, že je to  konečná...

a zavoňali mi perníčky, i ja by som sa ponúkla...jeden písací stroj som pred časom vyložila ku kontajnerom, rýchlo zmizol, druhý, starožitný, mám odložený,  ani neviem, či je v ňom ešte funkčná páska... a ozaj, aj hudba skvelá...

03.11.2021 20:58:34dát kritice tipKočkodan

Mám podobný názor jako Lída – pestrá paleta pocitů. (a jako bonus ještě i palety)

03.11.2021 20:12:571 tipů dát kritice tipannnie

Moc pěkný. Ráda to čtu. Vlastně to tak maličko žiju s tebou. Tip a.

03.11.2021 20:08:101 tipů dát kritice tipEvženie Brambůrková

Já s tebou souhlasím. Když už to přijde, tak rychle. :-)))

Hezky jsi to napsal.

03.11.2021 19:47:391 tipů dát kritice tipAlegna

dneska se ti tam vešla pěkná škála pocitů ... tobě taky krásnýcochcešabybylokrásné

03.11.2021 19:38:141 tipů dát kritice tipgabi tá istá

hřbitúvek je krajší ako cintorínček

pekne si to, Slávku *Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2021, provozuje Dobrý spolek, pravidla Školy v přírodě Letní dětský tábor