Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 468 tisíc textů, miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Dr.Akula
datum / id04.11.2021 / 525570Vytisknout |
autorAbakus
kategorieJen tak pro radostDalší dílo autora
témaHorror
zobrazeno501x
počet tipů12
v oblíbených0x
Prolog

...drobné ukážky z nášho plne fungujúceho zdravotníctva...

Dr.Akula

Dr.Akula

Potrebovala som vyšetrenie a doktorka ma objednala na krv. Nikdy nie je jednoduché dostať sa mi na kobylku a už  vôbec nie nájsť a napichnúť žilu. Chce to trpezlivosť z obidvoch strán, veľa  cvičenia rukou a občas sa to na niekoľký pokus podarí. Obvykle odchádzam s modrinami na oboch rukách.

Sestrička lepila nálepky na ampulky s mojou krvou.

„Hm, vy ste tu ale boli pred  dvomi mesiacmi...“ podotkne doktorka a díva sa  do papierov.

„Ale objednali ste ma na dnes,“ opatrne podotknem.

„To je možné, ale poisťovňa nám to nepreplatí“ zahĺbi sa  doktorka opäť do papierov.

„Sestri?“

Sestrička podíde k umývadlu a ja iba bezmocne sledujem, ako moja drahocennne získaná krv pomaly steká z ampuliek do umývadla.  
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

08.11.2021 08:38:28dát kritice tipAlenakar

Žraloci jsou páni moří jen dokud se neobjeví kosatky. Inteligence vítězí nad pravěkými automaty.

05.11.2021 20:10:03dát kritice tipAbakus

Stav slovenského zdravotníctva nie je o tom, že by mal byť pochopiteľný. Ale stalo sa to pred niekoľkými rokmi. 

Na  druhej strane je ale fakt, že keď štrajkovali izraelskí lekári, klesla úmrtnosť v danom období v Izareli o niekoľko percent. 

05.11.2021 20:02:35dát kritice tipMarcela.K.

Pak tedy nechápu stav slovenského zdravotnictví.  asi jsme u nás už jinde, ale tohle tedy ne.

05.11.2021 19:31:58dát kritice tipAbakus

Marcela - je mi ľúto, ale miesto činu je - bolo umývadlo.  

05.11.2021 12:02:20dát kritice tipAbakus

Marcela - na tvoju počesť zistím fakty - teda počet mesicov a kam boli vyliate ampulky. A sľubujem, že to sem dám. 

Mimochodom nedávala som to sem ako literatúru faktu - nedala som meno lekárky, meno kamarátky...

Ale na veci to asi ťažko zmení niečo. 

Sama sebe tak akurát zmeriam teplotu, a  aj to je v poslednom čase s  digitálnymi teplomermi problém. Tak sa  snažím nebyť maródom a nezaťažovať náš už aj tak preťažený systém svojou "maličkosťou". Bohužiaľ osobná váha funguje aj potom, čo som jej dala nové baterky. 

05.11.2021 11:46:53dát kritice tipMarcela.K.

No tak teď už si připadám jako monstrum, protože já si krev odebírám sama. Samozřejmě za asistence třetí ruky(dcera, nebo manžel) protože potřebuju uvolnit škrtidlo.

Je to stále divné. Pokud je dotyčná v péči endokrinologa, tak nechápu, proč vyžaduje sama opakování vyšetření za dva měsíce. To, že se paní doktorka nepodívala do počítače je pochopitelné, asi kamarádku objednávala sestřička, ale i tak je divné, že by v endikrinologické ordinaci odebírali krev. 

Víš, to vylití do umyvadla je právě to, co celý tvůj příběh sráží a zdravotník ti ho nebude věřit.  Právě tím vylitím se snažíš z toho udělat "horor". jenže já jako zdravotník vím, že tak se to rozhodně odehrát nemohlo. 

Každý máme dost krve v těle ( 5-7 l) sestra si vzala 5-10 ml. Při menstruaci ji ztratí žena víc ;-)

05.11.2021 11:31:31dát kritice tipAbakus

To bude asi tým, že mám radšej hru so slovami, než šachy so skúmavkami - aj keď aj tie som už využila niekde inde. 

K ponorkám mám vlažný vzťah, lepší k žralokom, aj keď  sú to asi studenokrvné živočíchy.

05.11.2021 11:17:071 tipů dát kritice tipAlenakar

To by se jistě mohlo stát i v Česku.

Mně ale zaujal už ten název: Dr Akula. Rusky by to znamenalo doktor žralok.

A "Akula" je taky typ ruských raketonostných ponorek. ...Takže bezděčně vytváříš významy, o kterých možná sama nic nevíš.   Tip.

05.11.2021 11:07:47dát kritice tipAbakus

Ja ti rozumiem, týkalo sa vyšetrenia funkcie štítnej žľazy.

Ale znovu, z môjho pohľadu je jedno, prečo to lekárka nedá vyšetriť a skončí obsah skúmavky niekde inde než v laboratóriu. Som laik, neznalý poisťováckych predpisov... 

05.11.2021 11:04:42dát kritice tipAbakus

Nemyslím, že je dôležité kam sa  to vyleje! Dôležité je, že človeku zoberú krv a keďže to nespĺňa podmienky - termín posledného vyšetrenia, tak sa krv vyleje! Zvolila som umývadlo, pretože tam sa  štandardne leje moč.  

Skús  sa na to pozrieť z pohľadu pacienta. 

Nie každý ma dobre prístupné žily. Nie každý je hrdina  a nevadí mu túto procedúru absolvovať viac krát. Ale takých je pomenej. 

Viem že je to o ľuďoch, preto som to sem dala. Mohla by som napísať aj o tom, ako mi vzali krv a všetko bolo o.k., ale sem som to dala preto, že "Aj toto sa  deje."  A pretože sa to stalo kamarátke a mňa to vytočilo do vývrtky. Mimochodom  kamarátka zmenila lekárku.  

A až sem dám mamin dialyzačný denník - tak to asi ešte viac rozvíri inak stojaté vody písmaka. To by mi ale povedzme neurobilo radosť, ale možno spôsobilo zmenu myslenia v niektorých inštitúciach. 

 

05.11.2021 11:02:50dát kritice tipMarcela.K.

Promiň, teď jsem si to přečetla znova a vidím, že odběr ordinovala lékařka. Pak tomu už vůbec nerozumím. Pokud lékařka odběr k vyšetření potřebovala, je nesmysl, že by jí ho pojišťovna neproplatila. Je tu ovšem otázka na co dotyčná to lékařské vyšetření požadovala a zda bylo vůbec nutné jej opakovat po dvou měsících.

05.11.2021 10:53:28dát kritice tipMarcela.K.

A ještě k tomu vylévání moči do umyvadla. Asi to není dle předpisu, ale jste ochotni počkat, až sestra se šampuskou doběhne na WC?  Nebo si to má v ordinaci skladovat a fetovat i s paní doktorkou, než bude čekárna prázdná? 

05.11.2021 10:47:461 tipů dát kritice tipMarcela.K.

Ale tady přece jde o to, kam se krev vylévá - viz nadpis celého "hororu". Jenže je to celé nějak špatně uchopené. Už ten začátek - Potřenovala jsem vyšetření krve... Takže vyšetření nebylo indikováno lékařem? Protože kdyby bylo, pak pojišťovna samozřejmě platí.

Dále samé nešikovné sestry - nedokáží odebrat krev bez modřin. Jistě, jsou i takové, ale že by pokaždé? Tomu se mi nechce ani věřit...

Navíc hrozná doktorka, která zavčas nezjistila, že krev nelze odebrat kvůli hrazení pojišťovnou?!

Víš, já pracovala jako zdravotní sestra od maturity až do důchodu, má rodná sestra je lékařkou na transfůzním odd., moje máma celý život obětovala své profesi zdravotní sestry. Proto se mě toto dotýká a to velmi.

Já bych mohla vyprávět "horory" o lidech z druhé strany, ale vždy to je jen o lidech. 

Nad tímhle tvým příběhem se můžu jen pousmát a říci si : "No jo, zase jedna paní povídala." 

A k literární hodnotě tohoto "zápisku" se ani vyjadřovat nechci. 

05.11.2021 08:23:18dát kritice tipAbakus

Zistím v pribehu dňa a  dám to potom sem.  Pre "literárne" spracovanie to má význam. Ale osobne by ma to vytočilo, nezávisle na tom, kde by skončil obsah skúmavky.

05.11.2021 08:15:13dát kritice tipJanina6

"Je mi jedno, čo a kam sa vylieva" - chápu správně, že tedy Marcela má pravdu a to vylití krve do umyvadla je jen tvoje fantazie? Chápu, že je to detail, který na vyznění celého textu nemá až takový vliv (protože fakt, že se ampulka s krví vyhodí do odpadu, taky není nijak povzbudivý), ale je to tedy nasané podle skutečnosti nebo ne? Jestli se můžu zeptat. Hodně mě totiž ta představa vylití krve do umyvadla zarazila. Ještě jsem nic takového neviděla. U moči je to běžné, i když ani to není zrovna příjemné, když to v ordinaci člověk sleduje...

05.11.2021 08:13:38dát kritice tipAbakus

No ja som si myslela, že toto málokto bude  čítať a nemyslela som, že to vyvolá nejakú diskusiu. 

A to mám oveľa ťažšie tromfy v šuplíku - mamin dialyzačný denník. Ale dávkovať sem to sa  dá iba po kvapkách - tri krát denne a nezabudnúť potriasť!

05.11.2021 07:39:37dát kritice tipThea v tramvaji

Hrůza... vůbec nevím, co bych udělala já, kdyby se mi to stalo. Jsem klidné povahy ale toto!!! A výživná je i diskuze. No prostě v každém oboru se najdou slabé egocentrické kusy bez špetky lidskosti. Jen to v tom zdravotnictví víc bolí, než třeba v pekárně...

04.11.2021 20:16:16dát kritice tipAbakus

Ale zase aby som nekrivdila, občas páni doktori aj niekoho a niečo zachránia. Doviezli ma so zlomenou nohou na chirurgiu,  mala som na sebe tepláky. Najprv ošetrili toho čo spadol z lešenia, padol síce po mne, ale bol na  tom horšie, ja som spadla iba z koňa.  A potom ošetrili mňa - teda to som prvý raz videla chirurga opatrne párať tepláky - moje tepláky. Neboli ani značkové ani nijak krásne, ale rozhodol sa, že ich nezničí a tak vzal sklapel a páral. A mať dlhšie nohy, tak pára dodnes... 

04.11.2021 18:38:13dát kritice tipAbakus

Marcela - mohla som sem dať niečo, ako sa doktori úspešne starali o môjho brata - astmatiky vychovávaný v tmavom, vlhkom byte. To sa mama rozhodla, že až bude mať 15, zanesie pugrét destekej lekárke ako poďakovanie. A keď nastali jeho 15  a mama zaklopala, pani doktorka tam nebola. Udrel rok 1968 a pani doktorka emigrovala. 

Je mi jedno čo a kam sa vylieva - ale pokiaľ viem, tak moč naďalej do umývadla -a  tiež je to biologický odpad.  Blbé je, že občas má pacient pocit a  dosť často, že je tým biologickým odpadom on sám.  

04.11.2021 18:06:42dát kritice tipKamamura

Ono není všechno jen špatné - kdyby mi tu achilovku nesešili, tak už jednadvacet let pajdám o berli. Bez moderních léků na tlak a ředění krve bych taky asi nepřežil. Navíc skutečný horor není ani tak medicína, ale potravinářský průmysl. Poté, co jsem se v rámci hubnutí začal zajímat, jak funguje lidský metabolismus, mi došlo, že potravinářský průmysl zabije ročně řádově více lidí, než všichni teroristé a války dohromady. Pěkné druhé místo pak obsadil průmysl automobilový. 

Medicína se jen snaží po těchto dvou chasnících uklízet nepořádek - a občas s vaničkou vylije i skřítě. 

04.11.2021 17:55:43dát kritice tipKamamura

Abakus - já ale jsem rád, že žiju, fakt, a celkem intenzivně! A to zdaleka nejsem z lesa venku...

04.11.2021 17:53:22dát kritice tipČudla

Já měl podobnou zkušenost. Trpím artrozoi ramen a obě ramena mám po dvou operacích. Chodil jsem k ortopedovi, který mě léčil a operoval mi pravé rameno. Slíbil mi, že mi po oeraci napíše lázně, na které jsem měl nárok. Ale když jsem k němu přišel na kontrolu a zeptal se na ty lázně, tak mi řekl, že už má vyčerpanou kvótu a že by mu to pojišťovna  neschválila. Tak jsem ho poslal do p....e a přešel jsem k jinému ortopedovi, který mi ty lázně bez problémů napsal.

04.11.2021 17:53:16dát kritice tipAbakus

Kamamura - ešte raz som si mrkla tvoje horory - naviem, na čo si sťažuješ, buď rád že žiješ! Nerada by som vysekávala tipy do žuly - pieskovec je asi lepší na opracovanie.

 

04.11.2021 17:37:34dát kritice tipAbakus

Čudla - moja maximálna kôlnička na drevo je, keď  to hodím do písanej a neviazanej formy. Tam si môžem zabiť hrdinu tisícimi spôsobmi a nechať ho vzdychať a  nariekať od strany 16 po stranu 24.

04.11.2021 17:23:03dát kritice tipČudla

Jak jsem klidné povahy, v tomto případě bych asi z ordinace udělal kůlničku na dříví. /*

04.11.2021 16:24:43dát kritice tipdievča z lesa

pekný názov pre tento horrorík len tak pre radosť*

04.11.2021 15:00:51dát kritice tipAbakus

Kamamura - nesúťažím! Toto nie je TD - vaše skúsenosti so zdravotníctvom!  

Asi najromantickejšie zobudenie z narkózy  - moja babička:

"Tak čo pani Nováková, požili ste si na tomto svete dostatočne?"

V tom bolo zahrnuté všetko, aj to, že jej zlyhávajú ľadviny a aj to, že na dialýzu mali v tom čase nárok ľudia iba do 45. roku života.

04.11.2021 14:56:52dát kritice tipAbakus

Gora - to by som musela mať iné skúsenosti s našim zdravotníctvom a  to zatiaľ nemám. Asi som príliš mladá. Nie všetko má na svedomí byrokratický systém, skôr je to o osobnom postoji a kinderstube lekára.

04.11.2021 14:36:20dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Určitě bych nedávala "vinu" jen zdravotníkům - spíše byrokratickému aparátu, který po nich vyžaduje mnohdy nesmyslné papírování. I oni jsou omylní, najdou se mezi nimi profesně méně kvalitní pracovníci - ale věřím tomu, že valná většina bere svou práci jako poslání. Nejen v covidové době bych od pacientů čekala uznání za to vše, co udělali pro záchranu ostatních!

04.11.2021 14:27:162 tipů dát kritice tipKamamura

Dobrá tedy, nechtěl jsem, ale připojím své horory z ordinace, abych dokázal, že jsou ne sice možná běžné, ale rozhodně možné. 

- tři různí doktoři mi třikrát přehlédli trombózu levé nohy, následkem čehož už možná do smrti nebudu moci pohodlně sedět na židli (zní to jako blbost, ale je to podstatné omezení)

- ledvinový kámen mi byl diagnostikován jako žloutenka, kterou jsem neměl 

- opilý doktor, který měl službu na pohotovosti, chtěl píchat ucho mé tehdy pětileté dceři - naštěstí jsme mu v tom s tchýní po prvním zavrávorání zabránili

- službu konající doktorka nepoznala, že mám přetrženou Achilovu šlachu (visela na posledním kousku). Zachránil to starý praktik, který ji seřval a mě odeslal na operaci. V rámci pooperační péče jsem každé pondělí na nádvoří pražské nemocnice U milosrdných sester čekal cca šest hodin na převaz - měl jsem dorazit v devět, přijel jsem v osm, abych se na nádvoří mezi čekající lazary vůbec vešel, v jedenáct dorazil i doktor, do dvanácti bral známé a tlačenky, pak jsme přišli na řadu my, "občané z lidu". Tam jsem také dostal svou první trombózu, kterou mi přehlédli.

- V roce 2014 mi byl po třetí přehlédnuté trombóze dopuručen Warfarin na ředění krve, na který mám zvýšenou citlivost, což se nevědělo. Výsledkem bylo krvácení, které mi spustilo asi osmihodinovou koliku, se kterou mě na urologické klinice při VFN (doktoři jí říkají familierně "Kostka") zanechali v čekárně mezi diabetiky a epileptiky, takže to tam vypadalo dílem jako v Michellangelově dílně, a dílem jako v Dantově předpeklí. 

Po této poslední zkušenosti jsem utíkal k neumětelům jako legendární Šemík, a pět let jsem se bál navštívit doktora. Dodnes, když vidím obrysy Kostky v ulici Ke Karlovu, rozklepu se mi kolena. 

04.11.2021 13:55:37dát kritice tipMarcela.K.

No tak promiň, ale tohle je blbost. Rozhodně sestra nevylila krev do umyvadla. Odběr do zkumavky, ať už jehlou, nebo přes klobouček. Jistě, zkumavku lze otevřít, ale proč by to dělala, když ji stejně musí  vyhodit do biologického odpadu. Takže opět jen "horor z ordinace", který posluchači tak milují.

04.11.2021 13:45:24dát kritice tipJanina6

Otřesné.

A dobře popsané.

04.11.2021 12:47:45dát kritice tipannnie

Chjo...

04.11.2021 12:43:25dát kritice tipAbakus

8hanka - maximum, kam som to vyškriabala bolo, že na pohreb gynekológa som nešla ja, ale brat!

04.11.2021 12:42:30dát kritice tipAbakus

Iba raz som si písala s lekármi - cez zrkadielko. V čase internetu moja mama musela so sebou nosiť zrkadielko - malý zápisníček, kde  sme si písali. Raz som napísala, že si prosím pri ďalšom zákroku vybrať lekára  a pracovisko sama. Bolo to ako pichnúť do osieho hniezda. 

04.11.2021 11:58:04dát kritice tip8hanka

hrozné je, že sa to stáva čoraz častejšie, pritom by  sa nemalo vôbec...sme len položka, ktorá sa nehodí k danému dátumu...

kamarátke sa stalo niečo podobné, chúlostivé vyšetrenie na gynekológii, kvôli ktorému nespala, totálne vynervovaná a keď mala po ňom a vypisovali sa papiere, lekár zahlásil - no ale ešte neprešiel rok, až zajtra!!! Dnešok nám nik nepreplatí...

viac tam nebola...už 9 rokov...(zmeniť lekára problém, všetkých "špecialistov" je málo, majú plný stav a ktovie, aký by bol iný, či by bol iný)

04.11.2021 11:41:13dát kritice tipannnie

Nojo, ale než se to stane, kolik pacientů stihne vysát? A až se to stane, kolik pacientů to odnese? :)

04.11.2021 11:37:26dát kritice tipAbakus

Alegna - dno je je ešte horšie.  Sem som to dala, pretože to mnou otriaslo a naivne som si myslela, že keď  to dám ďalej, bude to mnou otriasávať menej. 

04.11.2021 11:36:18dát kritice tipAbakus

Annie - doba osvietenstva  je za nami. Skôr  som sa  stretla s  tým, že jedného dňa  sa  aj lekár stáva pacientom a  nestačím sa  diviť...

04.11.2021 11:30:08dát kritice tipannnie

Myslím, že bych to vytiskla a paní doktorce poslala poštou... Třeba by jí svitlo...

04.11.2021 11:26:10dát kritice tipAlegna

to je otřesný zážitek

04.11.2021 11:08:31dát kritice tipAbakus

je to tvrdá realita - preto je "lepšie byť bohatý a zdravý..."

04.11.2021 11:04:11dát kritice tipAbakus

Nezdrhla som ja, ale kamoška, ale stojí to za to, aby to človek po červených kvapkách naložil do formálneho internetu.

04.11.2021 11:00:06dát kritice tipannnie

Au. 

Fuj.

Zdrhéééj...

04.11.2021 10:59:01dát kritice tipgabi tá istá

neuveriteľné! ach jaj *Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2022, provozuje Dobrý spolek, pravidla Pickup lines Letní dětský tábor