Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 457 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Slavné smrti
datum / id06.11.2021 / 525643Vytisknout |
autorbixley
kategorieÚvahyDalší dílo autora
zobrazeno116x
počet tipů14
v oblíbených0x
Slavné smrti

Je zajímavé, že určité osobnosti má většina lidí spojené nikoli s tím, jak žily a co udělaly, ale především s tím, jak zemřely. Tedy že byli zavražděni. Je to zpravidla to první, co se každému při vyslovení jejich jména vybaví.

Tak třeba takový Albrecht z Valdštejna. Byl zavražděn v Chebu. Tečka. Ale co k tomu vedlo? Kdo to vlastně byl? 

Byl to především vévoda meklenburský, frýdlantský a kníže hlohovský a zaháňský, velmi vzdělaný, který v mládí procestoval Evropu a znal několik jazyků. Za třicetileté války byl nejvyšším velitelem císařských vojsk. Jako vůbec první začal vydržovat stálou armádu z příspěvků nepřátelských i spojeneckých území a z vlastních prostředků, tedy z výnosů svého vévodství. Bojoval na straně císaře proti Protestantské unii, později upadl v nemilost a byl císařskými důstojníky úkladně zavražděn. Stalo se tak 25. února 1634.

Není bez zajímavosti, že horoskop mu dvakrát sestavil Johann Kepler. Vladštejn ovšem Keplera sám nenavštívil, o horoskop ho požádal Valdštejnův prostředník, který Keplerovi uvedl jen datum Valdštejnova narození.

Kepler z postavení hvězd vyvodil závěry o bystré a inteligentní osobnosti s vysloveně asociálními sklony a odporem ke všemu všednímu a konvenčnímu, s touhou po výjimečnosti a zejména o osobnosti až chorobně ctižádostivé, projevující dravost a podezíravost vůči okolí. Bude považován za samotáře, nepozná lásku manželskou ani bratrskou, k nikomu nenajde bližší vztah. Bude lakotný a ukrutný. Valdštejnovi dále předpověděl, že dojde vysoké hodnosti a bohatství, na cestě za ním si však proti sobě popudí mnoho nepřátel, s nimiž bude vždy zápasit. V roce 1625, kdy horoskop končil, se spojil Valdštejn s Keplerem znova s žádostí o další horoskop. Kepler mu vyhověl a na počátek roku 1634 předpověděl budoucímu vévodovi neshody s okolím a kritické období v jeho jednání a chování.

Bohužel měl pravdu.

Druhou slavnou smrtí, u které se zastavíme, je smrt Františka Ferdinanda d 'Este. Jak všichni vědí, došlo k ní 28. června 1914 v Sarajevu a hned poté vypukla 1. světová válka. 

Františkovým otcem byl Karel Ludvík z rodu Habsburků a matkou dcera bourbonského krále obojí Sicílie Ferdinanda II., Marie Annunciata. V jeho krvi se tedy spojily dva silné panovnické rody. 

Následníkem trůnu původně vůbec být neměl. Ale události tomu chtěly, aby se jím stal. V roce 1889 totiž jeho bratranec, císařův syn (rozuměj Františka Josefa I.) a následník trůnu korunní princ Rudolf spáchal v loveckém zámečku v Mayrlingu sebevraždu kombinovanou s vraždou své milenky a kromě Rudolfa měl už císař jen tři dcery. Následníkem trůnu se tudíž stal druhý bratr císaře Františka Josefa I., otec Františka Ferdinanda, Karel Ludvík, neboť první císařův bratr Maxmilián byl v roce 1867 popraven v Mexiku a neměl žádné potomky. Dalším v pořadí byl proto František Ferdinand jako nejstarší syn Karla Ludvíka.

František Ferdinand po svém nástupu na trůn plánoval uskutečnit přeměnu rakousko-uherské monarchie ve federativní Spojené státy Velkého Rakouska. Chtěl odstranit státní dualismus, tedy uspořádání, které vzniklo v roce 1867 na základě rakousko-uherského vyrovnání. K tomu už ovšem nedošlo. 

K jeho osudné cestě do Sarajeva, kde byl zavražděn, se váže příhoda s vozem vlaku, kterým cestoval. Do Sarajeva měla rodina z Chlumu u Třeboně cestovat vlastním salonním vozem do Terstu a odtud lodí. Tehdy však musel být vůz z vlaku odstaven už při příjezdu do Chlumu kvůli kouřícímu ložisku. Do Vídně tedy museli jet běžným vozem I. třídy, z Vídně pak pokračovali narychlo přistaveným soukromým salonním vozem; v tom však zase nefungovalo elektrické osvětlení a muselo se svítit svíčkami. Podle poznámek arcivévodova osobního sekretáře Paula Nikitsche se s ním František Ferdinand loučil slovy: "Co říkáte tomu osvětlení? Jako v hrobce, ne? Nejprve přijede můj vůz hořící do stanice a tenhle cizí vůz také nechce zjevně spolupracovat. Na, žijte blaze. Na shledanou."  

Třetí slavná smrt, o které se zmíníme, je smrt amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Ten byl rovněž zavražděn. Stalo se tak 22. listopadu 1963 v Dallasu.

JFK (džej ef kej), jak mu všichni říkali, byl zvolen v lednu 1961 a ve svých 43 letech se stal nejmladším prezidentem americké historie. Během jeho vlády proběhla invaze v zátoce Sviní, karibská krize, vybudována byla Berlínská zeď a pokračovala válka ve Vietnamu. Dále probíhalo vesmírné soupeření mezi USA a SSSR, v jehož rámci vytyčil cíl přistání člověka na Měsíci. V rámci hnutí za lidská práva se uskutečnil pochod na Washington za práci a svobodu.

Ve svých 46 letech byl také nejmladším americkým prezidentem, který byl zavražděn. K atentátu došlo, když  v rámci kampaně pro prezidentské volby 1964 projížděl ulicemi Dallasu v otevřeném voze doprovázený manželkou Jacqueline, texaským guvernérem Johnem Connallym a jeho manželkou Nellie. Po Lincolnovi, Garfieldovi a McKinleymu se stal čtvrtým americkým prezidentem, jenž podlehl následkům atentátu spáchanému v době jeho funkčního období.

A poslední smrt, kterou se budeme zabývat, je smrt Jana Masaryka, syna našeho prvního prezidenta. Ta dosud nebyla vyjasněna, takže stále nevíme, zda šlo o sebevraždu, vraždu nebo nešťastnou náhodu. 

Jan Masaryk byl po vzniku Československa po nějakou dobu čímsi mezi ceremoniářem a otcovým prostředníkem. 1. března 1919 vstoupil do služeb ministerstva zahraničí. Od roku 1919 do října 1920 působil jako chargé d’affaires ve Washingtonu. V roce 1925 se stal čs. Vyslancem v Londýně. V roce 1940 se stal ministrem zahraničí londýnské exilové vlády.V roce 1945, 26. června, v San Francisku za ČSR podepsal Chartu Spojených národů. Po nějakou dobu doufal v úlohu ČSR coby jakéhosi mostu mezi Východem a Západem a v demokratizaci SSSR. Byl ovšem zklamán v červenci 1947 Stalinovým nesouhlasem s účastí Československa na Marshallově plánu. 

Masaryk byl ministrem zahraničí v první poválečné, tzv. košické vládě i druhé vládě Zdeňka Fierlingera a v první vládě Klementa Gottwalda. Ze svého úřadu neodstoupil. Snažil se být loajální k Benešovi i ke Gottwaldovi, ale postupně se dostával do neřešitelné situace. Byl jedním ze tří ministrů, kterým byly komunisty v září 1947 poštou zaslány krabičky s výbušninou (tzv. Krčmaňská aféra). Tím, že v únoru 1948 nepodal demisi, de facto pomohl legalizovat vládu komunistů. V kabinetu bylo 26 členů, k demisi bylo třeba 13 hlasů, jeden hlas chyběl - Masarykův.

Nad ránem 10. března 1948 byl Masaryk nalezen mrtev pod oknem koupelny svého bytu v Černínském paláci. Jak již bylo zmíněno, dodnes nevíme,jaké okolnosti k tomu vedly. Ale všechno nasvědčuje tomu, že ho zavraždila StB.

Je třeba si uvědomit, že i když tyto osobnosti proslavila především jejich smrt, že za svůj život vykonaly mnoho dobrého a na to bychom neměli zapomínat.

 

 

 

 

 

 

 
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

07.11.2021 19:30:16dát kritice tipbixley
redaktor prózy

Evži, o nic nového mi ani nešlo, jen o to, že bychom se měli především starat o to, jak naši předkové žili. :-) Díky. 

07.11.2021 19:27:15dát kritice tipEvženie Brambůrková

Je to pěkné, ale nic nového.

07.11.2021 13:26:021 tipů dát kritice tipbixley
redaktor prózy

Díky, blacki. Hezky jsi to vyjádřila v jazyce latinském...

07.11.2021 12:37:50dát kritice tipblacksabbath

ráda jsem četla neboť.......Repetitio est mater sapientiae...........*/***********

06.11.2021 21:11:38dát kritice tipbixley
redaktor prózy

Karle, přesně tak, díky.

06.11.2021 20:37:54dát kritice tipK3

Poučné. Historikům lze těžko něco vyvracet, ale bůhví jak to všechno bylo.

06.11.2021 18:45:39dát kritice tipbixley
redaktor prózy

Jamardi, děkuju.

Kočkodane, neumírej a oblažuj nás i nadále svými vtipnými komentáři!

Jardo, připomínat si některé události musíme stále, abychom se z nich poučili.

06.11.2021 18:03:20dát kritice tiprevírník

Rád jsem si zopakoval pár historických osudných událostí.

06.11.2021 17:15:29dát kritice tipKočkodan

Při spatření názvu jsem viditelně ožil.

A po dočtení posmutněl, že dílko zase nebylo o mně... ;-)

06.11.2021 16:40:11dát kritice tipAru

nežijeme každý svůj život sami a neděláme v něm sami rozhodnutí?

na druhou stranu Kennedymu přítižil zásadně jeho bratr. částečně je to souhra okolností s našimi vlastními rozhodnutími, d'Este nakonec prohlédl, že jde na smrt, přesto na znamení nedal. Albrecht byl hnán svou špatnou povahou, ale nakonec vše co udělal, udělal jen on sám

:))

06.11.2021 16:37:11dát kritice tipJamardi

Doplnila jsme si informace o těchto lidech. Děkuju. Máš pravdu, je lepší mít v paměti živého člověka a ne jeho mrtvolu.

06.11.2021 15:13:18dát kritice tipbixley
redaktor prózy

Díky.

06.11.2021 15:06:26dát kritice tipdievča z lesa

zaujímavé čítanie*

06.11.2021 14:46:18dát kritice tipbixley
redaktor prózy

vesuvanko, díky.

06.11.2021 14:36:09dát kritice tipvesuvanka

Zajímavá a pěkně napsaná úvaha, TIP

06.11.2021 14:14:421 tipů dát kritice tipbixley
redaktor prózy

Ireno, díky, předpokládala jsem, že o Valdštějnovi budeš jako rodilá obyvatelka Chebu informovaná.

Ano, o Masarykovi se vlastně mluví nejvíc, je o něm natočen film, a to je dobře, protože ukazuje jeho život. Určitá inspirace to byla.

06.11.2021 14:09:06dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Renato, jestli se mohu zeptat, proč sis vybrala tyto osobnosti? O Masarykovi byl tuším minulou neděli v televizi film, možná tě to inspirovalo...

Četla jsem se zájmem. V chebském muzeu jsem mnohokrát viděla postel s nebesy, kde byl Albrecht zavražděn, chodili jsme tam se školou:-)

06.11.2021 13:39:48dát kritice tipbixley
redaktor prózy

Děkuji všem za komentáře, jsem ráda, že trochu zaujalo.

Aru, takže si za to mohli sami?

06.11.2021 13:25:48dát kritice tipAru

Vladštejn skončil jak žil, kdo by věřil takovému intrikánovi.

Františe d'Este zase vzal znamení jako hotovou věc, že jinak být nemůže, ne jako varování.

a rodina Kennedyu přece vzešla z mafiánksých poměrů, proti kterým se pak otočila v podobě Johnova bratra jako ministra spravedlnosti, který tvrdě šil do mafie a to se neodpoušťí, příčina - následek.

u Albrechta by se dalo polemizovat co dobrého vykonal, spíš si upevňoval postavení a uzavíral výhodná manželství, pro peníže, nebo právě pro upevnění svojí pozice

06.11.2021 13:15:05dát kritice tipF.M.R.C.

Výborně.Historie mě baví.Tip.

06.11.2021 12:57:53dát kritice tipAlegna

se zájmem jsem přečetla, obzvláště o Albrechtovi....

06.11.2021 11:49:37dát kritice tipMilanH

Je to tak:-)

06.11.2021 11:48:33dát kritice tiplastgasp

Bezva přehled známých událostí.

06.11.2021 11:33:52dát kritice tipzeleda

Moc pěkný a fundovaný historický pohled. Vláda a moc - dva faktory, které se neštítí ničeho, ani vražd. Nic nového, je to velmi četné i v dnešní době. Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2021, provozuje Dobrý spolek, pravidla Školy v přírodě Letní dětský tábor