Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 457 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

RTFM
datum / id07.11.2021 / 525685Vytisknout |
autorDanny
kategorieMiniatury, hříčkyDalší dílo autora
témaMysteriózní
zobrazeno177x
počet tipů12
v oblíbených1x
Prolog

informystická analogie

RTFM

když se uživatel
zeptá linuxového gurua
na něco, čemu nerozumí
odpovědí bývá
RTFM
což je anglická zkratka
která přibližně znamená
"přečti si ten zasranej manuál"

lidé se zkrátka
když nerozumějí životu
snaží číst svaté knihy
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

09.11.2021 10:23:24dát kritice tipŠtírka

Nemyslím si, že lidé když nerozumějí životu, snaží se číst tzv svaté knihy... já si myslím, že hlavně, když lidi nerozuměj životu, tak o tom vůbec nevědí, jako když je někdo hloupej, tak nemá pochybnosti protože se to nikdy nedoví. Ovšem ti co hloupí nejsou mají pochybnosti pořád. Takže jsem jenom nahodila pár otázek a nepřidala žádnou odpověď. On život je tady vlastně proto aby se žil.

09.11.2021 09:02:22dát kritice tipDanny

Kamamura: bod (a) jsem akceptoval jakožto defekt básně, ta spojka je tam neobratná, proto jsem zeditoval dílo, aby to bylo logičtější. díky.

09.11.2021 05:47:58dát kritice tipKamamura

Zjednodušená struktura textu je následující:

"Pokročilí uživatelé linuxu často odkazují nezkušené uživatele na manuál (1), a proto mají lidé tendenci hledat porozumění životu ve svatých knihách (2)"

Vidím následující problémy:

a) spojka "a proto" vyjadřuje kauzalitu: "Zakopl jsem, a proto jsem si zlomil nohu", ta zde ale vůbec není zřejmá, podobě jako třeba ve výroku: "Mormoni mi na rohu vnutili nějaký svůj letáček, a proto mě pak pokousal pes."

b) RTFM je spíše klišé, než většinová praxe - nahlédnutím do odborných konferencí (postfix-l, ku příkladu) zjistíme, že často dokonce i takový guru jako Weitse Venema, sám autor Postfixu, si najde čas, aby osobně odpovídal na často dost triviální dotazy. 

c) Jak nám názorně demonstrovala tady kolegyně Alenakar, svaté knihy nejsou jediný zdroj podobných informací - Tao-te-Ťing je traktát filozofický (ačkoliv lidový taoismus prvky náboženství obsahuje), a mimo náboženských knih existují i velmi respektované knihy věnované filozofii zcela sekulárního ražení (často zmiňovaný Nietzsche, například). 

08.11.2021 14:44:27dát kritice tipAru

Kamamuro, je na to jednoduchý úsloví: "když nerozumíš životu, nedělej nic, ono to nějak dopadne, dělat v takové chvíli je nejenom životu nebezpečné, ale zavání to navíc průserem,"... navíc svatý, chytrý a moudrý manuály kdybys je všechny přečet co lidi za asi 5000 let vymysleli, no tak podle toho se absolutně nedá řídit, vždyť, jak to bude protichůdný :))

víš proč tu máme karmu? lidi se toho dost navykonali, plus kdokoli chtěl být tzv. svatým, tak nedělal nic, buď na zapádě se modlil od rána do večera, nebo na východě meditoval od rána do večera, rozhodně dělat něco v takovém kontextu je chyba :D:D

08.11.2021 14:28:19dát kritice tipDanny

Kamamura: napsal jsem tam někde, že jsou skutečně manuálem k životu? to si tam vkládáš ty, já to tam nenapsal, napsal jsem jen že se je tak lidé (nenapsal jsem "všichni") snaží brát - prostě je tam ironická rovina (ani to RTFM přece není lékem na všechno, to jako ajťák jistě víš) která bohužel asi není zas tak úplně patrná

08.11.2021 14:19:27dát kritice tipKamamura

Tao te Ťing není svatá kniha, protože taoisté na nějakou svatost zvysoka kašlou, stejně jako na světskou slávu a plané lichocení. "T ťing" bude asi "I ťing", neboli Kniha proměn, nicméně nerozumí jí ani ti, co jí k věštění používají. Tarot jsou obrázkové karty podobné dětskému kvartetu - řeknou člověku vždycky to, co chce slyšet, stejně jako zrcadlo-zrcadlo z pohádky. 

K básni mám tu výhradu, že "lidé" mi připadá jako nepřípustná generalizace. Protipříklad - vyznavači voudoun na Haiti nebo v New Orleans, když nerozumějí životu, tak tancují tak dlouho, až je posedne loa a vyjeví jim vše, co chtěli vědět. A nebo se třeba jen probudí s bolavými zády. 

Slavný indiánský náčelník Tekumseh, když nevěděl, co dál, tak putoval sám mnoho a mnoho dní divočinou, aby se nakonec utkal v temnotě samoty a jeskyně s Mesingovonem, přízrakem svých pochybností v podobě obludné hlavy bílého muže vznášející se v jeskynní temnotě. Jestli uměl vůbec číst, to nevím. 

Někteří lidé v případě pochybností takzvané svaté knihy určitě čtou. 

Ale kde bere autor básně jistotu, že jsou skutečně "manuálem k životu"? 

A i kdyby náhodou nebyly, co je na nich vlastně svatého?

A i kdyby náhodou byly, co je na nich vlastně svatého?

08.11.2021 10:51:22dát kritice tipAlenakar

Já nejenže čtu svaté knihy(Tao te ťing), ale když nevím, jak dál, zeptám se knihy T ťing nebo tarotu.. Tip.

07.11.2021 23:05:101 tipů dát kritice tipSafián

Pěkný nápad. Možná by neškodilo dotáhnout první strofu.

07.11.2021 17:44:24dát kritice tipDanny

Abakus: řekl bych, že to v životě funguje taky, dokonce ve dvou variantách: (1) jít se vyspat (2) jít si zameditovat

07.11.2021 17:40:03dát kritice tipAbakus

no ešte pomáha dosť vypnúť a znovu zapnúť - o niečo rýchlejšie, ako čítať manuál. Len neviem, či to funguje aj v živote...

07.11.2021 14:49:42dát kritice tipRadovan Jiří Voříšek
redaktor poezie

Má to nápad, i když jsem si myslel po první sloce, že ne

07.11.2021 14:22:26dát kritice tipNorsko 1

Ten zasranej manuál. JesKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2021, provozuje Dobrý spolek, pravidla Školy v přírodě Letní dětský tábor