Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 462 tisíc textů, miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

STŘÍPKY - VÁNOČNÍ
datum / id23.12.2021 / 527289Vytisknout |
autorMarcela.K.
kategorieMiniatury prozaickéDalší dílo autora
zobrazeno180x
počet tipů12
v oblíbených0x
Prolog

STŘÍPKY - VÁNOČNÍ

Každé vánoce jsme měly upletené.

„Běžte bruslit, venku je krásně,“ tvrdila maminka, ale nám se vůbec nechtělo. Vždyť i králíci v králikárně měli ve dne přes pletivo pověšený koberec, protože mrzlo. Ale maminka byla neoblomná. Když řekla, že je venku krásně, bylo krásně a bruslit se jít musí!

Dřevěná bouda na kluzišti je promrzlá až praská. Škvírami mezi prkny do ní nafoukal sníh. Jsme tu samy dvě. Děti nikde, jen vzadu u hokejové branky se motá pár velkých kluků. Ztuhlé prsty nechtějí poslouchat. Sestřička mi pomáhá zašněrovat brusle. Jsme zmrzlé jako dva opuštění ratlíci. Snažíme se zahřát, ale nohy v botkách máme studené, mráz leze pod nehty. Po tvářích se mi kutálejí slzy: „Zuzanko, já chci domů, je mi hrozná zima.“ Zuzka je starší a rozhodne: „Jde se! Přece tu neumrzneme.“                                Sundáváme brusle, zkřehlé prsty vypovídají službu, ale představa tepla doma u kamen nás popohání do kopce. Zvoníme a brečíme. „Maminko, prosím, pusť nás domů. Venku je hrozný mráz a na kluzišti nikdo není.“ Maminka se směje a honem vaří čaj. Tře a hladí mi prsty u nohou a říká: „Vy moje zmrzlinky, tak nebulte. Měly jste přijít hned.“

Nevím, nepamatuji si, jestli mi pak ještě někdy v životě byla tak hrozná zima, jako to předvánoční odpoledne.

Je Štědrý den. Jdeme se Zuzankou pro babičku Marii. Bývá o Vánocích u nás na večeři a na dárky. Ježíšek už to o ní ví a nosí jí je k nám. Venku je bílo a tak si bereme sáňky. Babičku už bolí nohy a tak ji kousek svezeme. Musíme opatrně, abychom ji nevyklopily do závěje.

Zvoní zvoneček, voní jehličí a my se sestřičkou vybíháme z koupelny, kde jsme si myly po večeři ruce a pouštěly v umyvadle lodičky ze skořápek s maličkými svíčičkami…

„Byl tady, byl tady!“ křičím a směju se.

Ne, nepamatuji si, co nám kdy přinesl. Jen vím, že ten rok, co jsme málem umrzly na kluzišti, nám nadělil dva bílé svetry. Zuzanka ho měla s modrým kostkovaným lemem a já s červeným. Jenom ten můj svetr za něj musela doplést ten rok maminka. Nadělil mi ho i s navlečenými jehlicemi. A pak že dělá zázraky!
Názory čtenářů (Skrýt smazané)

26.12.2021 13:02:19dát kritice tipJarmila_Maršálová

(:-)

26.12.2021 11:42:19dát kritice tipblacksabbath

jé....to je milé vyprávění...:-))))

25.12.2021 12:13:171 tipů dát kritice tipbixley
redaktor prózy

Hezká vzpomínka. Za mého dětství se polévalo vodou volejbalové hřiště v brněnském parku Lužánky a tam jsme taky chodívali bruslit. Ale nikdy jsem takhle nepromrzla. Moje matka nám taky pletla svetry, když svetr nedopletla, dala do vánočního papíru jeho jednotlivé části a k tomu napsala "záloha na svetr". 

Je zajímavé, že člověk si více pamatuje dar, který má spojený s nějakou příhodou. Hezké.

25.12.2021 10:22:01dát kritice tipŠtírka

Krásné vzpomínky...

25.12.2021 07:59:33dát kritice tipMarkel

krásné *, klid a pokoj přeji

24.12.2021 13:27:51dát kritice tipK3

Jako malý jsem tak byl zmrzlý často a pak když to přišlo k sobě pálilo to jak oheň. Ale stejně jsme byli venku celé dny. Hezky napsané.

24.12.2021 05:48:04dát kritice tipJamardi

Hezká vánoční vzpomínka! Ježíšek se zřejmě špatně domluvil s panem Mrázem. Nebo byste musely mít větší ochotu venku mrznout. :)

23.12.2021 22:30:17dát kritice tipatkij

dělá...a někdy je dost originální. Krásné svátky, Marcelo. 

23.12.2021 20:54:26dát kritice tipF.M.R.C.

Měkké dárky jsou vždycky vítané.Obzvláště od doby,kdy v jedněch obchodech bylo zboží jako svetr,boty nebo teplé ponožky zalepené se zákazem prodeje osobám od 0 do 100 let a v druhých bylo,jenže ty se na příkaz krále a jeho pochopů musely neprodleně zavřít.

Svetr jsem taky dostal.

Nevzpomínám si ale,že bych takhle promrzl:-))

Krásné a s atmosférou plnou vzpomínek...sice ne mých,ale těší mě je číst.Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2022, provozuje Dobrý spolek, pravidla Pickup lines Letní dětský tábor