Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 458 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

BŮH ZEMŘEL
datum / id23.12.2021 / 527293Vytisknout |
autorOzzozorba
kategoriePovídkyDalší dílo autora
zobrazeno103x
počet tipů2
v oblíbených0x
BŮH ZEMŘEL

Obléknul jsem si černý oblek s černou kravatou a vydal se mu na pohřeb. Obleky moc nemusím. Rád nosím něco volnějšího, třeba tepláky nebo mikinu. Ale bůh je bůh a pohřeb je pohřeb a jít na něj v teplákách a teniskách by se mohlo chápat jako neúcta.

Obřad se konal v lese, uprostřed mýtiny. Na palouku se shromažďovala lesní zvířátka. Zajíci, jeleni se svými laněmi i kolouchy, pár sov sedělo na jediném stromě, srnci a kanci a taky jsem zahlédl lišku (až docela vzadu) a mnoho dalších zvířat. Přicházeli ještě opozdilci medvěd s medvědicí.

Čekal jsem, větší počet účastníků obřadu; zemřela přece tak významná osobnost. Dokonce i Slunce vyšlo zpoza mraku a natahovalo své paprsky. Musel jsem si sundat sako, jinak bych se koupal ve vlastní šťávě. Na obloze se rozzářily tři hvězdy a vysoko na nebi kroužili mrchožrouti. Ale když neviděli nikde tělo, odletěli pryč.

Na pohřbu jsem byl jediným člověkem, a proto se očekávalo, že pronesu obřadní řeč. Trochu jsem si odkašlal a předstoupil před zvířátka. Chvíli jsem čekal, až vítr dohraje šumivou hudbu trav a pak jsem promluvil.

„Děkujeme ti pane Bože, že jsi nás chránil a opatroval a odpouštíme ti vše zlé a vzpomínáme jen na to dobré, které jsi za svůj dlouhý život vykonal. A nebylo toho málo!  Na jednoho boha možná až příliš. Byl jsi přece jen na všechno sám, protože nikomu jinému jsi nevěřil. Spočívej v pokoji a míru. Amen.“

„Amen“ zamumlala zvířata a tráva zašuměla.

Pak se snesl letní déšť, který mi stékal po tváři. Krůpěje byly opravdu slané.

- Měl dědice? Ptal se vlk.
- Měl jediného syna, ale ten už je dávno mrtev. 
- Komu tedy odkáže svůj majetek? Kvikla svině.
- Vše co měl, už dávno před svou smrtí rozdal. 
- Tedy nebudou problémy. Pravila liška a zvířátka se pomaloučku vytrácela zpátky do lesa i já jsem šel svou cestou.  
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

25.12.2021 10:04:45dát kritice tipProsecký

Milý Kamamuro:

1. navthuji z výše svého věku tykání,

2. neberte moje texty jako tvrzeni, ale jako nadsázku a ironii. Moje ekonomické texty - viz blog na idnes.cz a

3. Vaše a moje tvrzeni se nevylučují, protože lidatvo není homogenní ve shodě jednající celek.

 

Hezké Vánoce!

25.12.2021 09:43:43dát kritice tipKamamura

Slovutný pane kolego Prosecký, autore mnohých ekonomických publikací, které podle Vašich vlastních slov ke své škodě málokdo kupuje dobrovolně; poznámka o Vašem povolání byla komplimentem, nikoliv invektivou. 

Protože se Vám však při interpretačním procesu invektivou jeví, jsem ochoten Vám dát za pravdu a připustit, že by za určitých okolností mohla invektivou být, stejně jako byla tentokrát nepochopeným komplimentem. 

Evoluce měří všem jediným metrem, hloupým a chytrým - přežití. Pokud nastane scénář "hothouse Earth", přežije jen zlomek života na Zemi. Racionální civilizace by proto učinila z tohoto tématu hlavní bod svých úvah, diskuzí i snažení.

"Logiku" mají jen ti, kdo jsou konzistentní při používání nějakého systému pravidel, a těch je i zde na Písmáku jen hrstka. S logickými systémy, které obsahují spor je ten problém, že z nich vyplývá  jakékoliv tvrzení. 

Příklad - koncept všemocného Boha je sám o sobě vnitřně sporný.

25.12.2021 07:11:04dát kritice tipOzzozorba

I ten největší hlupák má svou logiku :)

24.12.2021 13:05:51dát kritice tipProsecký

Invektivu, Kamamuro, přecházím. Musím s tebou polemizovat: Lidé jsou pověrčiví, ale i ti hloupí jsou velmi racionální. Devastovat planetu nikdo nechce, ale mnozí si říkají, že nemusejí začínat jako první, protože by na to doplatili.  

24.12.2021 10:59:461 tipů dát kritice tipKamamura

Proseckého neber nikdy vážně, je to ekonom.

Povídka se mi líbí, bylo by to krásné, kdyby se lidé dokázali zbavit pověr, a ujmuli se svého největšího božího daru, to jest racionálního myšlení, a přestali konečně devastovat jedinou planetu, kterou máme reálně k dispozici.

24.12.2021 08:48:31dát kritice tipOzzozorba

... a ty jsi četl špatně bibli. Ježíšek byl pouhý syn. 

24.12.2021 07:04:47dát kritice tipProsecký

To sis spletl s Velikonocemi.Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2022, provozuje Dobrý spolek, pravidla Školy v přírodě Letní dětský tábor