Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 458 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Poezie jsem já
datum / id06.01.2022 / 527571Vytisknout |
autorAlenakar
kategorieVázané veršeDalší dílo autora
zobrazeno210x
počet tipů14
v oblíbených0x
Poezie jsem já

 

 

Jsem Narcis nad vodou, tvář v rámu z krásných květů

růžových leknínů, co jednou odkvetou.

Jsem Ludvík čtrnáctý. Hle - tančím po parketu

a světlo rozdávám. Jsem zlatou kometou,

 

co jednou zhasne však a nebe bude černé...

Jsem Narcis v únoru, kdy vodu svírá led,

král Slunce musí spát a nehřeje své věrné.

- Mráz - křídla havranů a černých mračen let...

 

Jsem čtvero ročních dob. I jaro s píšťalkami

i podzim šustivý, kdy tančí z listí vír,

kdy vítr do uší jak víla Echó lká mi...

Nic prý mi nesluší líp, nežli klid a smír.

 

Lesk Versailles zbude přec i dlouho po mé smrti,

kdy davy čumilů tam budou okounět...

- Byl jsem jen figurkou, co před davem se vrtí?

Tvář v střepech zrcadla? - Co verš, to vyšší vznět!

 

Jsem přece stálicí, co na lících má slzy.

Jsem deštík májový: do zahrad padá třpyt...

Lid bývá nevděčný a tupý, sprostý, drzý.

Té tmy, co musí Král, jak slunce prozářit!

 

 

 
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

14.01.2022 09:07:04dát kritice tipAlenakar

annie,

taky přeju hezký den i hezký víkend.

Pravděpodobnější je, že se nikdy nedočkám, ale naděje umírá poslední.

14.01.2022 08:58:07dát kritice tipannnie

Tak přeju, ať se dočkáš. A taky přeju hezkej den a.

14.01.2022 08:26:38dát kritice tipAlenakar

annnie,

jistěže Písmák nemusí být erudované diskusní fórum. I kdyby to někdo nařídil, tak většina nicků na Písmáku by nebyla schopná takovému požadavku vyhovět. Zároveň ale nemůžeš úplně vyloučit, že by se na Písmáku mohl objevit nějaký skutečný intelektuál ochotný diskutovat o poezii a proto jsem vlastně tady. Čekám - tedy jsem.

13.01.2022 11:47:18dát kritice tipannnie

A proč by písmák měl bejt bůhvíjak erudovaný diskusní fórum??? To, že někdo píše a čte nemusí nutně znamenat, že má touhu zde o tom diskutovat. Je to virtuální svět. Já osobně například raději diskutuju v tom reálným...

13.01.2022 10:17:12dát kritice tipAlenakar

annnie,

jsem tu osmý rok a ještě nikdy se nenašel žádný diskutér, který by byl schopný a ochotný jít v diskusi do hloubky. Proto se musím ptát: existuje vůbec ještě skutečná diskuse, taková, jakou jsem zažívala v mládí na FF? Obávám se, že ne. Žijeme ve svých bublinách a jde nám už jen o to, abychom našli spřízněné duše. Co si myslí ti druzí nás buď vůbec nezajímá, nebo nás to pohoršuje. Jak se někdo "vůbec opovažuje" myslet jinak než my?  A když dojdou argumenty, někteří začnou na soupeře křičet: ty ku... , ty pi.... Mám s tím mnoho písmáckých zkušeností, některé z velmi nedávné doby.

11.01.2022 22:18:01dát kritice tipannnie

Alenokar, překvapuješ mě. Já přece nejsem úspěšnější než ty. A ostatně kdyby tomu tak bylo, byl by to důvod přestat zde zveřejňovat své texty??? Tím s tebou ovšem nepolemizuju - chápu, že to každý vnímáme jinak. Mně zase nebaví tady sáhodlouze debatovat v komentářích. A nemám na to čas. Ale pokud tebe to zajímá, diskutérů se tu najde dost... Můj závěr: tvé verše si se zájmem přečtu, účast v diskuzích přenechám jiným. Přeju hodně inspirace a dobrou náladu a.

10.01.2022 10:57:19dát kritice tipAlenakar

Radovane,

občas sem vložím nějakou básničku, která si, jak se naivně domnívám, přímo říká o diskusi. Pod touhle jsem doposud diskutovala jen s Litartsem. No - diskutovala... Jak můžeš diskutovat s člověkem, který všechno jen systematicky zahrává do autu?  Zeptáš se pana architekta na klasicistní architekty z Ludvíkovy doby a on ti na to vysype z rukávu definici kýče a začne ti tvrdit, že píšeš kýčovitě... Jeho myslenkové pochody bývají až impozantně "originální"!   Nikdo další ale o Ludvíkovi diskutovat nechce. Myslela jsem, že je to celkem populární osobnost.

10.01.2022 10:50:27dát kritice tipRadovan Jiří Voříšek
redaktor poezie

nevím jax došla na to, že je to špatná básnička, tipy nejsou všechno

10.01.2022 09:05:45dát kritice tipAlenakar

annnie,

v lednu už asi zveřejním jen jednu básničku - 12.1.. Mám ji v zásobníku. Aspoň budu mít čas na kritiky a na dialogy se čtenáři. Když už o člověka není zájem, měl by se odmlčet a ne se vnucovat. Asi nám Osud přidělil různé role. Ty jsi maximálně úspěšná autorka, se mnou se zase čas od času někdo dlouze baví. V tomto směru mi nedojdou síly nikdy. Zatím vždy došly té druhé straně.

10.01.2022 08:43:20dát kritice tipAlenakar

Litartsi,

ano - pokud kritizujeme, měli bychom to dělat tak, abychom autora neurazili, byli vždy příjemní a povzbudili jsme autora k smysluplnějším výkonům.

Tahle básnička je ale, jak jsem předpokládala, propadák. O tom, že za nic nestojí, rozhodly tipy. - Třináctka - nešťastné číslo. Píšu špatně. Máš pravdu, Litartsi.

08.01.2022 10:46:50dát kritice tipLitarts

Jakou mísu?

08.01.2022 10:28:26dát kritice tipRadovan Jiří Voříšek
redaktor poezie

kdepak nedotkli, ale abys nebyl mimo mísu

08.01.2022 08:51:01dát kritice tipLitarts

Trapně to působí tady. Laciným, kýčovitým "popiskem" jedné z největších politických osobností francouzské historie a evropských dějin té doby vůbec. Proč se tím zaobírám? Protože jsem básník a nauku o poezii znám velmi dobře.

Samozřejmě se může psát cokoli a o čemkoli, a tím také ztrapňovat.  Pokud kritizujeme, měli bychom to dělat způsobem, abychom se autora nedotkli a byli příjemní?

08.01.2022 00:50:27dát kritice tipRadovan Jiří Voříšek
redaktor poezie

Litarts:

píšeš mimo jiné toto: 

Zkreslené pravdy mnoha pozdějšími, ústními a písemnými podáními, i když mnohé z toho je jistě pravdivé. V takové básničce se ale pustit do Ludvíka XIV., je jen dalším (zde bezvýznamným) pokračováním v subjektivním zkreslování popisu takové osobnosti. 

Proč se tím vůbec zaobíráš? I kdyby tomu tak bylo, poezie není literaturou faktu. Není proto důvod nepsat o čemkoliv. Třeba o vílách, jednorožcích, Mance a Cipískovi, létajících kobercích ... Ujasni si a nauč se alespoň základy nauky o poezii a uvidíš, že se výsledky dostaví. Přestaneš se ztrapňovat a nebudeš působit nepříjemně.

07.01.2022 17:01:14dát kritice tipannnie

No právě :), toho jsem měla na mysli. Na to nemám čas, sílu, chuť - ani důvod... Tak hodně sil!

07.01.2022 11:39:04dát kritice tipLitarts

Kýč není poetizace poetického, ale znehodnocování poetického. Ironizujete Ludvíka i sebe? Takto to nevyznívá. Ale máte pravdu, že kýčaři mají často větší úspěch, než umělci.

 

07.01.2022 11:12:52dát kritice tipAlenakar

Litartsi

jak už jsem ti psala, původním vzděláním a povoláním jsem kunsthistorička. Proto ti nabízím daleko jednodušší definici kýče:  kýč je poetizace poetického.  Tato definice se dokonce hodí mnohem lépe pro poezii než pro výtvarné umění.

Ovšem skutečnost je taková, že mnozí umělci pracovali a pracují s kýčem, aby zvýšili čtenost svých děl a působivost svých sdělení. Zcela vědomě ve své tvorbě využívají přitažlivost kýče a je to ku prospěchu jejich děl. Kýč je tedy zcela legitimní prostředek uměleckého sebevyjádření. Jen jde o to, abychom my ovládnuli kýč a kýč neovládnul nás.   Z místních autorek se ke kýči vehementně hlásí třeba annnie a ta je nejúspěšnější autorkou na Písmáku.  Já integruji kýč do své tvorby taktéž, což ovšem rozhodně není případ mé básničky "Poezie jsem já".  Podstatou téhle básničky je přece ironie... Nebo ne?  Safián tu není a tak mi třeba ty můžeš říct, proč se ten text jmenuje "Poezie jsem já". Co bys myslel?

07.01.2022 10:59:53dát kritice tipLitarts

Vypíši Vám tedy, co je v umění považováno za kýč:

Kýč je druh umění, které se snaží sentimentálně zapůsobit pomocí jednoduchých, přehnaných emocí. Ty se snaží prezentovat jako velkolepější, než ve skutečnosti jsou. Je označován za nízké umění.

07.01.2022 10:29:35dát kritice tipAlenakar

Litartsi,

jsi mistr světa v "nicneříkání". Doporučovala bych dát se spíše na politiku. Tam je "nicneříkání" a sypání prázdných floskulí z obou rukávů tím nejskvělejším kvalifikačním předpokladem. Myslím, že pro poezii je tě škoda.

07.01.2022 10:26:01dát kritice tipLitarts

Historická fakta o někom jsou jedna věc a umělecká zpracování, opírající se o tato fakta, věc druhá. Vždy je v nich i něco navíc nebo i jinak.

Vaše básnické popisy a přirovnávání osobností zní nepravdivě, kýčovitě.

 

07.01.2022 09:58:18dát kritice tipAlenakar

Litartsi,

pokud nemáš dokonalé znalosti o historických faktech týkajících se osoby Ludvíka XIV, pak nemůžeš tvrdit, že všechny knihy a filmy o něm zkreslují historii. Ty jen plácáš nesmysly jako chytráci u piva s prakticky nulovým vzděláním. U údajného vysokoškoláka a architekta je trošku zvláštní, že se trvale uchyluje k bezobsažným frázím a floskulím. Skoro to vypadá jako bys ani žádné vzdělání neměl a na intelektuála si jen hrál.

07.01.2022 09:52:55dát kritice tipLitarts

Proč bych odpovídal na takové Vaše otázky? Vyjádřil jsem zde jen svůj pocit a názor na Vaši báseň.

07.01.2022 09:43:50dát kritice tipAlenakar

Litartsi,

zase jsi vůbec neodpověděl na žádnou z mých otázek. Co se diskuse týče, nemá smysl s tebou marnit čas.

07.01.2022 09:41:41dát kritice tipLitarts

Na to jen odpovím, že všechno je do jisté míry zkreslováním dějin. I ty dobově zapsané, subjektivně-objektivní pravdy. A čím historicky starší postava (osobnost), tím více navrstvených pozdějších úprav. Každé umělecké zpracování takové osobnosti přidává i vlastní fantazii.

Nic proti Vaší básni nemám, ale ten Ludvík XIV. mi tam nesedí.

07.01.2022 08:49:54dát kritice tipAlenakar

annnie,

je škoda, že komentáře necháváš stranou. Tuhle básničku jsem sem dala hlavně kvůli komentářům.  Nemyslím si totiž, že jako "umělecké dílko" by tady mohla mít nějakou šanci.

Ale pan Litarts se jako diskutér zatím činí. Uvidíme, kdy mu dojde energie a argumenty.

07.01.2022 08:27:03dát kritice tipAlenakar

Litartsi,

pokud tvrdíš, že každé literární nebo filmové vykreslení osobnosti Ludvíka XIV je "zkreslováním dějin", pak tedy musíš znát do detailů historická fakta a já se tedy ptám: studoval jsi historii na vysoké škole? A pokud ano, zaměřoval ses na evropské dějiny sedmnáctého a osmnáctého století?

Má básnička se přece vůbec nesnaží poučně portrétovat Ludvíka jako historickou osobnost. Jde mi o archetyp  "slunečního krále", narcisty na trůně. Ludvík nebyl jediný "král Slunce", ale je rozhodně nejznámnější.

Při tvém vzdělání bych spíše očekávala, že nás poučíš o architektonické specifice Versailles ve srovnání s jinými evropskými paláci daného období. Já bych pak třeba přispěla hrstkou informací francouském malířství za Ludvíkovy doby. Něco konkrétního by to chtělo a ne jenom povšechné fráze, které tu může sypat z rukávu a každý a ani na to nemusí být údajný vysokoškolák a údajný architekt.

06.01.2022 20:24:53dát kritice tipannnie

Výstižné, důvtipné. Komentáře ponechávám bez komentáře :) :) :)

Tip a.

06.01.2022 11:28:43dát kritice tipLitarts

Zkreslené pravdy mnoha pozdějšími, ústními a písemnými podáními, i když mnohé z toho je jistě pravdivé. V takové básničce se ale pustit do Ludvíka XIV., je jen dalším (zde bezvýznamným) pokračováním v subjektivním zkreslování popisu takové osobnosti. 

06.01.2022 10:45:27dát kritice tipAlenakar

Litartsi,

jak jsem napsala javavii, k téhle básničce mě inspirovalo sledování seriálu Versailles v Tv.  - A nebyl to první seriál ani první film o králi Slunce, který jsem viděla. Tato historická postava je trvale inspirativní už po celá staletí a sahají po ní nejen filmaři, ale i spisovatelé. Když byla ve Francii soutěž o "Největšího Francouze", umístil se Ludvík XIV na druhém místě hned po Napoleonovi. Ludvík je tu stále s námi. Je to postava, která názorně ukazuje, co se stane, když sebestředný narcista, který je zároveň velmi chytrý a nadaný, usedne na trůn, získá "neomezenou moc". Byla ale Ludvíkova moc neomezená? Nebyla a nemohla být. Nebyl to faraon. Žil v novověku. 

06.01.2022 10:42:22dát kritice tipRadovan Jiří Voříšek
redaktor poezie

Litarts:

O jmenovaném Ludvíkovi je toho známo tolik, že napsat - je to opravdu o nikom, mi přijde jako naschvál nebo ignorantství. 

06.01.2022 10:35:53dát kritice tipLitarts

Ano, napsal jsem jen, že mně to zní již trošku upovídaně. Co se týče konkrétní osoby, dávám přednost té, kterou alespoň trošku osobně znám. Psát takto o dávné a navíc cizí historické postavě, je opravdu o nikom. 

06.01.2022 10:35:021 tipů dát kritice tipAlenakar

Javavio,

dívám se teď na seriál Versailles v Tv a hlavně ten mě inspiroval. Je velkolepý a hrůzyplný zároveň.

06.01.2022 09:58:34dát kritice tipjavavia

SKvěle zpracováno, vázaný verš není jednoduchý, ty ho umíš parádně

06.01.2022 09:30:08dát kritice tipAlenakar

Radku,

díky za pochvalu i za típek.

06.01.2022 09:29:02dát kritice tipAlenakar

Lady,

myslím, že na Písmáku dokonalý vázaný verš nestačí. Verše musí mít emocionální náboj a musí čtenáře oslovit tématem a pocity, se kterými se mohou ztotožnit. Vzít si jako téma pro báseň francouzského krále a archetyp, který představuje, to znamená prohru už předem. Nevylučuje to ale diskusi s několika málo lidmi. Ta je možná, ne však jistá.  Básnička bude tedy s velkou pravděpodobností propadák.

06.01.2022 09:21:16dát kritice tipAlenakar

Litartsi,

jambické verše 13 - 12 tvoří alexandrín, jímž byla ve 12.století psána francouzská Alexandreis. Je to, doufám, nejvhodnější strofická forma pro cyklus o francouzském králi Ludvíkovi XIV.

Tohle určitě to není báseň o nikom. Je to báseň nejenom o konkrétní historické postavě, ale i o archetypu, který tento král představuje. 

06.01.2022 09:11:45dát kritice tipLitarts

Není to špatné, i když verše 13-12 slabik mi znějí trošku upovídaně. Horší je ale ten kritický, vyčítavý obsah o nikom.

06.01.2022 07:28:46dát kritice tipR. Kedar

Dokonalý jamb, paráda!

03.01.2022 13:25:40dát kritice tipLady de Winter

Wow, krásný archaizující fuckoff v dokonalém vázáném verši! Copak tomu vůbec lze neudělit tip? :) Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2022, provozuje Dobrý spolek, pravidla Školy v přírodě Letní dětský tábor