Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 458 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Odvážnému štěstí přeje?
datum / id03.01.2022 / 527582Vytisknout |
autorHanaT
kategorieFejetonyDalší dílo autora
zobrazeno70x
počet tipů2
v oblíbených0x
Odvážnému štěstí přeje?

Říká se, že odvážnému štěstí přeje, ale je na tomto šprochu skutečně pravdy trochu? Otázka, která stojí za namáhání buněk mých mozkových. Pokusím se dostat k jádru této věci, tak to má vypadat přeci.

Tedy k té odvaze, co to vlastně je a mohu ji sehnat povalující se jen tak někde na podlaze? Je to rozhodně něco, co šlechtí člověka a tato pravda k nám nemusela přijít ani zdaleka. Stačí podívat se do naší historie, jak Jan Hus odvážně kázal, to se každému žáku do paměti vryje. Stát si za svým chce prostě koule, zvládla to však i Milada Horáková, a to žádné neměla. Ta uměla volit slova a vystupovat se nestyděla. Stejně to měl i Václav Havel, ačkoliv byl režimem svobody zbaven, stále odmítal jít s davem.

Taky bych to umět chtěla. Postavit se do čela, promluvit, když bylo by třeba. Obětovat se za správnou věc, nenechat se pouze vléct. Ne každý se narodí s tímto darem. Tito lidé, včetně mě, často bývají nazýváni sraby. Moje bojácnost spočívá především v neozvání se, když vyučující položí otázku v hodině. To si vždy jen zamumlám odpověď pro sebe a když slyším tu správnou, říkám si, že jsem udělala dobře, když jsem mlčela. Jiným situacím, kdy měla bych dokázat svou statečnost, se raději vyhýbám úplně. Možná jsem srab profesionál, ale aspoň mě to nedostalo za mříže.

A jak je to se štěstím hrdinů? Z výše zmíněných byl jeden upálen, druhá oběšena, třetí stal se prezidentem. Z této rovnice vychází mi, to není žádná věda, že štěstí odvážnému nepřeje. Tolik lidí už zemřelo na odvahu, tolik lidí mělo naděje.
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

04.01.2022 11:40:38dát kritice tippepř

štěstí-co nejvíc peněz, někdy toho štěstí nevyužijeme...

04.01.2022 11:32:00dát kritice tipAru

úplně si nejsem jistý, jestli to naplňuje atributy fejetonu

04.01.2022 11:30:19dát kritice tipAru

ano, na odvahu je třeba mít... odvahu :D

ale ne do každý pře se vyplatí jít, zvlášť kde není naslouchání, ale z chyb rosteme ;))

03.01.2022 16:48:46dát kritice tipK3

Pořád to platí.Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2022, provozuje Dobrý spolek, pravidla Školy v přírodě Letní dětský tábor