Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 458 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Myslela jsem, že jste umřel
datum / id11.01.2022 / 527810Vytisknout |
autorBiskup z Bath a Wells
kategoriePovídkyDalší dílo autora
zobrazeno199x
počet tipů12
v oblíbených0x
Myslela jsem, že jste umřel

Všude jsou cihly. Připadám si jako v komíně. Komín, stoka, je mi to fuk. Plazím se, protahuju se skulinami, kloužu po igelitech vymáchaných v oleji. Páchne to tu hůř než v opičím výběhu. Metan, sirovodík, krysa s vajíčkovou vložkou přes ksicht, perte to do mě.

Z potrubí se na mě vyvalí smradlavý proud vody. Vlezu do něj, už melu z posledního. Neomylně zamířím do opuštěného bytu, v němž nasaju vůni zemřelého, která se stále drží ve zdech a v nábytku.

 

Bětka seběhne schody. Proč čekat na výtah? Je jí devět a s ničím si ještě neláme hlavu. Když potká pana Černého, jak se belhá z bytu o holi, zastaví se a začne si ho zvědavě prohlížet.

„Myslela jsem, že jste umřel,“ prohlásí Bětka a zvědavě pokývá hlavou.

„To jsi se spletla.“

„Jdete na nákup?“

„To víš, že jo."

V supermarketu je to jak v úlu. S tím rozdílem, že z něj nosí lidi věci ven. Pan Černý lítá s pytlíkem rohlíků mezi regály, bere do rukou konzervy a prohlíží si je ze všech stran. Když proleze všechny uličky, začne ztěžka oddychovat. Nastřádaná energie je ta tam. Má pocit, že mu pukne hlava. 

Prosebně upne oči k pokladní: „Pamatujete si mě?“

„Já jsem tu nová,“ odsekne pokladní.

Její slova jsou jako rána kyjem.

Vleče se domů. Nohu tahá za sebou. Vybelhá tři schody. Když bere za kliku od vchodu, píchne ho u srdce tak silně, že to s tím sekne. Jakmile otevře oči, uvidí mladinkou sousedku, která se nad ním naklání.

„Vezmu vás za maminkou,“ řekne Bětka. „Potřebujete horkou polévku a aspirin.“

 

„To… to není možné,“ vykoktá maminka Bětky, když se před ní vynoří kulhající soused.

„Mami, potřebuje teplo a klid. A aspirin.“

„Babička vám byla na pohřbu. Můžete mi to nějak vysvětlit?!“

Pan Černý se kouká na vyděšenou podsaditou ženu v červenobílé zástěře, kterou vytrhl z přípravy oběda. Zřejmě dělá koprovku nebo kulajdu, vůně kopru je cítit po celé chodbě. Nebo je to jiná bylinka? Těžko říct, když jste nikdy nejedli kopr ani nic jiného a všechno znáte jenom z pocitů lidí, do kterých jste vlezli.

Měl by odpovědět. Vysvětlit jí to nemůže, protože pravdu můžete říct jenom tomu, kdo je ochotný ji přijmout.

„Došlo k hroznému omylu,“ řekne. „Byl jsem označen za mrtvého, ale byl to pouze kolaps. A aby toho nebylo málo, v márnici ztotožnili moje doklady s jiným nebožtíkem.“

Listuje ve vypůjčeném mozku jako v kartotéce. Hledá sebemenší zmínky o tom, jakými neduhy trpěl a na co vlastně zemřel. Hledá odpověď v jejích očích, které na něj hledí s nedůvěrou. Pak mu tu sepne. Pravidelné procházky v Třešňovce a nákupy v supermarketu. Vdovec. Slabé srdce, třetí infarkt.

„Až se dám trošku dohromady, vypravím se do Třešňovky. To víte, moje srdíčko potřebuje pravidelný pohyb.“

„Kdybyste něco potřeboval, dejte vědět,“ řekne sousedka. „Ale dneska se vám do bytu stěhuje syn, tak budete mít pomocníka. Zůstane u vás?“

Po tváři mu přejede pichlavý osten. „Samozřejmě, že ano.“

„To ráda slyším. Teď mě omluvte, musím dodělat koprovku.“

Než sousedka zabouchne dveře, vykoukne z nich Bětka a zamává mu na rozloučenou.

 

Schody vylezu po čtyřech.

Nesmí mě odhalit. Nevím, jestli bych zas utekl dřezem. Potřebuju se dostat někam, kde vydržím aspoň měsíc nebo dva. Tohle je na nic. Byl jsem panem Černým rád. Měl svoje zvyky, svoje známé a sousedy, svoje záliby. Měl svoje tělo, které nikdy mít nebudu.  

Doplazím se k záchodové míse, zanechávám sliz všude okolo. Smrskávám se. Vrací se mi průhledná barva a přísavky. Zas mě čeká nekonečný zapáchající tunel s rozdivočenými krysami.

Naposledy nasaju vůni zemřelého, s nímž se už potkají jenom červi.
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

13.01.2022 09:12:08dát kritice tipBiskup z Bath a Wells

Fajn

13.01.2022 09:09:28dát kritice tipPróza_měsíce

Nominuji do lednového kola soutěže Próza měsíce.

13.01.2022 09:08:00dát kritice tipBiskup z Bath a Wells

Dík. Červi se rozlezou... :-) :-)

12.01.2022 19:45:37dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Dobré, Biskupe!

Červy bych tam nedávala, je to moc "profláklé" spojení se smrtí, ale jinak bezva.

12.01.2022 16:53:24dát kritice tipBiskup z Bath a Wells

Díky moc a souhlasím. 

12.01.2022 14:34:56dát kritice tipLakrov
redaktor prózy

Po onom záměrně odpudivém začátku, který si vykládám jako "ilustrační upoutávku",mě to celkem zaujalo. (Ono mě to vlastně zaujalo už názvem.)Vystihuje to mou náladu posledních dní,dobře se to čte a některé slovní konstrukce považuji za originálnía výstižné pro popisovaný stav, jež z toho tuším.Souhlasí autor s nominací do lednového kola soutěže Próza Měsíce ("PM") ?

12.01.2022 10:27:361 tipů dát kritice tipBiskup z Bath a Wells

Podívejte se... je to nějaká potvora a la červ, sliz a pod., pro ilustraci doplním, že pracovní název povídky byl "Mutant"... ;-)

12.01.2022 10:26:36dát kritice tipBiskup z Bath a Wells

Díky.

Bavilo mě to psát a to se snad pozitivně odrazilo i na čtivosti...

12.01.2022 10:25:291 tipů dát kritice tipBiskup z Bath a Wells

Díky. Snažím se psát tak, jak popsuješ. Bez vaty a tak...

- Stačí mu ta vůně, kterou nasál v bytě, alespoň tak jsem to zamýšlel

- Dík moc za upozornění, to s tím "pro zdraví" bylo mimo, dal jsem to pryč

Měj se...

12.01.2022 08:11:47dát kritice tipAru

průhledná barva a přísavky... iví, další možnost je, že pán byl chobotnice, NEBO Krakatice a po večer se bavil potápěním lodí :))

12.01.2022 07:26:48dát kritice tipblacksabbath

jjjj...(Aru)....blemzák....

11.01.2022 20:58:58dát kritice tipK3

Není to zrovna moc příjemné čtení, být červem nebo něčím ještě hnusnějším. Ta holčička? Zajímavé. Ale mě to zase připomíná Poa, ovšem jenom tematicky, protože on psal obšírně, ty na to jdeš zkrátka. Je to dobrá povídka. Až bude v PM tak si ji přečtu ještě jednou.

11.01.2022 15:31:521 tipů dát kritice tipJanina6

Tohle se mi skvěle četlo. Líbí se mi úsporný styl se skoro filmově působícími „střihy“, díky kterým má děj větší spád. Žádná vata. To je docela umění! Jediná věc mě zarazila, totiž představa, jak se onen tvor usídlil v těle pana Černého až po pohřbu. To by se pak asi musel vyhrabávat z hrobu? A nebo to chápu špatně a tvorovi stačila pouhá „vůně zemřelého“ v prázdném bytě k tomu, aby z ní tělo „zrekonstruoval“? No a ještě jedna maličkost – když devítileté dítě sbíhá schody, nevěřím, že přemýšlí stylem „udělá něco pro zdraví“. To je uvažování mnohem staršího člověka.

11.01.2022 15:11:21dát kritice tipBiskup z Bath a Wells

Já jsem si hrál jen Édith Piaf :-), ne, kecám, to spíš ten indie rock... ;-)

11.01.2022 15:01:35dát kritice tipfrk

Já to hrála (Edith Finch).

 

11.01.2022 10:01:42dát kritice tipBiskup z Bath a Wells

právě že ne... ale líbí se mi tam ten přívlastek "indie" ;-)

11.01.2022 09:55:18dát kritice tipKamamura

Hrál jsi to?

11.01.2022 09:51:22dát kritice tipBiskup z Bath a Wells

What Remains of Edith Finch - hodně zajímavý námět...

11.01.2022 09:51:17dát kritice tipNorsko 1

Kamamura usíná. Je vyčerpán, celý se rozdal. Nebudeme ho rušit

11.01.2022 09:45:35dát kritice tipKamamura

Tohle mi připomnělo geniální hru What Remains of Edith Finch, kde se v jedné epizodě protagonistka dívá na svět očima malé holčičky, která nemůže hlady spát, tak hledá po bytě, co by snědla, sní bonbóny, sušenky, i rybičku v akváriu, a furt nemá dost, tak lomcuje dveřmi, ale maminka říká "Už spi, najíš se ráno při snídani!", tak holčička dál šmejdí, a uvidí ptáčka na větvi stromu za oknem. Voňavého, křehoučkého, masitého ptáčka, tak potichu otevře okno, aby ho nevyplašila, a čáry máry - najednou je z ní kočka!

V kočičí podobě pronásleduje ptáčka po větvích stromu, ptáček letí  jako blázen (protože mu jde o život), najednou křupne větévka, a kočička padá a padá... a v pádu se promění v sovu. A sova vidí pole kolem domu, plné sádelnatých hrabošů, tak létá a žere a létá, a pořád nemá dost, a najednou se ale promění v letu v žraloka!

To se rozumí, tlustý a těžký žralok se ve vzduchu máváním ploutví neudrží, tak padá a padá, v pádu se potluče o větve stromů, dopadne do lesa, a kutálí se a kutálí, a snaží se vyhýbat větším kmenům, protože by se zasekl a nakonec by bez vody lekl... což se mu daří, a tak se pod lesem skutálí do moře, které je jeho doménou - a moře je plné nádherných, šťavnatých ryb, a žralok žere a žere, a je větší a větší, až se promění v cosi nestvůrného s mnoha chapadly a tlamami, něco, co má tak šílený hlad, že tomu už ryby nestačí, když v tu se nablízku objeví rybářská loď.

Nově zrozená příšera nepozorovaně vklouzne na palubu, chapadly se posouvá od úkrytu k úkrytu, a postupně zardousí a sežere celou posádku včetně pasažérů a kapitána, a z kapitánského můstku spatří, že loď kotví u poloostrova, na němž je podivný, vysoký dům, v jehož jednom pokoji s výhledem na přilehlý sad spí malá, růžolící, a hlavně šťavnatá holčička. Příšera na nic nečeká, vyšplhá po zdi k oknu, potichu si otevře, a vklouzne holčičce pod postel... a čeká. Čeká, až holčička usne. 

Jenže holčička usnout nemůže, má strach, tak si aspoň píše deníček. Milý deníčku, nemohu spát, protože pod mojí postelí je příšera. Volala jsem maminku, ale ta mi nevěří, myslí si, že jsem malá a hloupá, a že si vymýšlím. Bojím se podívat, protože vím, že je to nejděsnější příšera na světě, a bojím se usnout, protože vím, že na to ta příšera čeká, protože má ukrutánský hlad, slyším, jak jí kručí ve všech žaludcích, kručí a kručí, a moje oči se klíží a klíží...

....

...

..

.

11.01.2022 09:27:31dát kritice tipBiskup z Bath a Wells

jo, spíš to druhý... ;-)

11.01.2022 09:20:17dát kritice tipAru

takže to nebyl upír, ale jenom nějakej blemzák :))

11.01.2022 08:54:18dát kritice tipBiskup z Bath a Wells

Tak jo teda.

11.01.2022 08:50:33dát kritice tipNorsko 1

Seš

11.01.2022 08:50:03dát kritice tipBiskup z Bath a Wells

Dík, ale Měrka nejsem. ;-) Ale díky tobě vím, že existuje, a mám přidáno na seznam knih...

11.01.2022 08:48:45dát kritice tipNorsko 1

Ahoj měrko. TipíkKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2022, provozuje Dobrý spolek, pravidla Školy v přírodě Letní dětský tábor