Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 458 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Vášnivé dotyky
datum / id13.01.2022 / 527873Vytisknout |
autorbixley
kategorieMiniatury prozaickéDalší dílo autora
zobrazeno245x
počet tipů25
v oblíbených0x
Vášnivé dotyky

Je to nádhera přisát se k této vláčné voňavé kůži, zabořit do ní všechny své póry a vnímat hebkost a jemnost dokonalých pohybů. Musím na to jít jemně, nechci zanechat příliš velké stopy své vášně, ale přece jen mi to nedá, přitlačím trochu víc a cítím v celém těle obrovskou rozkoš. Ještě ochutnám tohle místečko, je tak čisté, neposkvrněné… Ách, snad jsou tyto příjemné pocity oboustranné, přeji si, aby to bylo splynutí těl i duší.  Je to vlastně i námaha, ale na to nedbám, i přes únavu pokračuji v této slastné hře. Uf, po celém těle se mi rozlévá radost a uspokojení.

Kéž bych tohle mohlo prožívat pořád, já, razítko z jednoho malého nádraží!
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

27.01.2022 01:55:45dát kritice tipZeanddrich E.

To Alenakar:  ..Ano, pokud si sami volíme jméno, vypovídá o nás hodně moc :) ((pokud se tedy nejedná o nějakou tu internetovou zkratovou zkratku typu kkjfg87g568 (kdy za nás mluvily spíše naše prsty :) ) )) (a možná i proto mne tato jména tak zajímají:) )

Hezký den Ti přeji, e  r

24.01.2022 09:13:08dát kritice tipAlenakar

Zeanddrichu,

někdy je ve volbě literární přezdívky i něco sebekritického. Vzpomněla jsem si na to naposled, když mě "otevřhuba" počastoval nadávkou "ty pi..."

22.01.2022 01:10:32dát kritice tipZeanddrich E.

(PS: 

To Alenakar: také mne zaujalo zdejší jméno (kryptojméno)  Lady de Winter":),...,  ale i další zdejší; všeobecně mne zajímají jména, která  člověk „dává  sám sobě": ) (( ...)).

 

A také ovšem se snažívám rozklíčovat jméno třeba i naší hostitelky; - proč asi použila jedovatý samek" do svého zdejšího jména, když ve světě je trend opačný (např. v Turecku dokonce mají na taksících" napsáno Taksi")? :) ((- je to ovšem čistě Tvoje věc, Biksley :) já se, např., v životě    podvědomě asi vyhýbám firmám s jedovatými názvy,..., ale pokud už se někdy useberu a překonám, tak myslím, že mne vždy nakonec posílí :) (nemohu to jen dělat příliš často :) ) ))

Hezký  den vám oběma přeji :) )

21.01.2022 22:06:44dát kritice tipZeanddrich E.

hezké :)

20.01.2022 08:41:17dát kritice tipAlenakar

Nemám absolutní přehled o tom, do jaké míry byl za socialismu film výdělečný nebo prodělečný. Jistěže stát do propagandy investoval nemalé peníze. Kromě toho ale vznikaly i velmi kvalitní filmy(hlavně v šedesátých letech během tzv."nové vlny", jejíž součástí byl i výše zmiňovaný Menzel), které jsou dodnes součástí zlatého fondu světové kinematografie. A pak se také natáčely i kasovní trháky, které pak nejspíš státu vydělaly na mnohá kvalitnější díla. Mohl by o tom vyprávět režisér Zdeněk Troška, který držel četné rekordy v návštěvnosti se svým cyklem Slunce, seno a...

Co se poezie týče, mnozí nakladatelé milující současné básníky, to řeší podobě jako socialističtí filmaři: vydají dvě kuchařky nebo tři detektivky, což jim pak umožní dotovat jejich obllíbeného básníka.  Škoda, že nemá více nakladatelů k dispozici Patrika Hartla. Ten by jim jistě vydělal na nejednu prodělečnou básnickou sbírku.

17.01.2022 11:28:05dát kritice tipbixley
redaktor prózy

Ono je dneska totiž všechno drahé. Jednak celá filmařská technika, jednak různé rekvizity. I když spousta věcí se dnes dělá počítačovými efekty. Například v Markétě Lazarové se vyráběla brnění i drátěné košile. Ale za socialismu pokud Barrandov nějaký patřičně uvědomělý film schválil, tak ty peníze na to dal. Dnes se musejí shánět dotace. Podobně se finančně podporovala díla básníků, kteří šli takzvaně KSČ na ruku. Nevím, jak je to v té bývalé Západní Evropě, kde socialismus nikdy nebyl.

17.01.2022 11:04:36dát kritice tipAlenakar

Filmaři jsou různí, někteří hledají současné scénaristy, jiní šátrají v minulosti a někdy vyhmátnou literárního giganta. Každopádně si ale každý filmař musí vydělat na chleba. Naopak dnes jakýkoli básník může vydat sbírku, pokud na to má peníze... Vlastně všechny druhy umění předpokládají jistý finanční zisk, jen poezie dnes jde vždy do mínusu a jediný literární časopis, který ještě existuje v papírové formě, musí být dotovaný státem.   ...Není na tom něco až úděsně "podivného"?

17.01.2022 10:54:16dát kritice tipbixley
redaktor prózy

Já jsem tím scénářem o ničem myslela hlavně televizi. Samozřejmě že filmaři chtějí bodovat kvalitními uměleckými filmy hlavně na zahraničních festivalech, ale raději vymyslí něco svého, než by převáděli literární předlohu.

Dumase jsem použila jen jako markantní příklad, není to můj oblíbený autor. 

17.01.2022 10:46:19dát kritice tipAlenakar

Tentokrát nesouhlasím. Žijeme v kapitalismu a dobrý filmař musí natočit film, který něco vydělá- to za prvé. O peníze jde až na prvnním místě. A když se režisérovi a jeho spolupracovníkům podaří vytvořit dílo výnosné a zároveň ještě umělecky hodnotné, pak klobouk dolů.

Dnes existuje filmový průmysl, ale už v devatenáctém století existoval literární průmysl. Představa, že by třeba tvůj oblíbený Alexandr Dumas starší byl nějakým poustevníkem tvořícím v podkrovním pokojíčku by byla velmi naivní. Dumas byl firma stejně jako je dnes firma třeba Steven Spilberg.  I Jules Verne byl firma. Tito pánové ani sami své romány celé nepsali, měli na to lidi, často jen vymýšleli děj, který pak "zpracoval" příslušný anonymní autor. Verne dokonce mnoho svých románů ani sám nevymyslel.  Spisovatelské firmy vydělávaly v devatenáctém století tolik jako středně velká továrna, takže velcí spisovatelé si mohli žít jako příslušníci šlechty... Naopak v Rusku dlouhá desetiletí tvořila literaturu jen a pouze šlechta.

...Kdysi, třeba ještě za Máchy, si na sebe musela vydělat i poezie. Dnes je to něco nepředstavitelného

17.01.2022 10:29:51dát kritice tipbixley
redaktor prózy

Ono to není pohodlné jen pro ty čtenáře, ale hlavně pro filmaře. Museli by ten román přečíst a pak složitě dumat, jak to převést, to radši vykopnou scénář o ničem.

17.01.2022 10:20:30dát kritice tipAlenakar

Ono si stačí večer pustit televizi a je tam celé mračno starších nebo novějších filmů, které lze strávit při brambůrkách a pivku snadněji a rychleji než objemný román. Četba vyžaduje jistou námahu a je opravdu jen málo spisovatelů, kteří umějí psát tak skvěle, že čtenáři od jejich knih neumí odtrhnout oči. Většina lidí se chce hlavně bavit a volí ten jednodušší způsob zábavy. I cesta do kina je vlastně "námaha" a tak mnozí prožívají dobrodružství nejraději zaboření do křesla vystlaného kožešinou.

17.01.2022 10:11:26dát kritice tipbixley
redaktor prózy

To máš pravdu. Dumasovo dílo už díky mnohým filmovým adaptacím koluje mezi lidmi jako novodobé pohádky.  Obecně mám ale dojem, že v poslední době zájem o literární předlohy ustupuje. Na rozdíl třeba od situace před sedmdesáty šedesáti lety.

17.01.2022 10:00:13dát kritice tipAlenakar

Mnohé literární a posléze filmové postavy se během času změní v jakési velebné nadčasové archetypy. Každá generace filmařů chce znova a znova zfilmovat třeba Hraběte Monte Christa. Proč? To je otázka. Kromě romantického děje může diváky fascinovat i otázka viny a trestu, pomsty a milosrdenství stejně jako v případě Tří mušketýrů nejen přátelství v boji ale i vzdorování totalitní nadvládě kardinála de Richelieu, možná jakékoli totalitní nadvládě. ( V této souvislosti je ale zajímavé, že si jedna místní autorka dala přezdívku Lady de Winter... Že by vědomý příklon ke zlu nebo jen "sranda", jak soudí annnie?)

17.01.2022 09:47:18dát kritice tipbixley
redaktor prózy

S tím samozřejmě souhlasím. Vyjadřovací prostředky jsou odlišné. Tři mušketýry jsem třeba četla. Tam se v úvodu skoro na sto stranách popisuje postupné seznámení dArtagnana s mušketýry. Pro film by to ovšem bylo zdlouhavé, tak se to odehraje během pěti minut. Určitá informace se vypustí,nová, ryze obrazová, přidá. Podobné je to s poetikou Rozmarného léta. Záleží také na hercích, jak to podají. 

17.01.2022 09:32:56dát kritice tipAlenakar

Když se tedy bavíme o filmech natočených podle literární předlohy, ihned mě napadá Vladislav Vančura. Jeho dílo jsem kdysi četla v době, kdy jsem se naivně domnívala, že se stanu spisovatelkou. Je paradoxní, že byla zfilmována jeho "nezfilmovatelná" díla jako Markéta Lazarová (František Vláčil) nebo Rozmarné léto (Jiří Menzel). Film má zcela jiné vyjadřovací prostředky a v obou případech se režiséři zhostili převodu literatury do filmové řeči vynikajícím způsobem. Každý ale naprosto jinak.

17.01.2022 09:15:18dát kritice tipbixley
redaktor prózy

Já ti to neberu, vulgární to je. Ale každá mluvíme o něčem jiném. Já hlavně o tom, že je třeba oddělit knihu od filmu, který je podle ní natočen.  Někdy se objeví i kniha podle filmu, ale většinou se sahá k literatuře, která se zfilmuje. Takových zfilmovaných knih jsou mračna. Třeba Tři mušketýři. Ty taky málokdo četl. 

17.01.2022 09:01:29dát kritice tipAlenakar

Otec měl v knihovně "Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet". Sáhla jsem po tom jako po zakázaném ovoci, ale ta vulgarita a plzlost, které se z toho začaly sypat, mě brzy znechutily tak, že jsem knížku vrátila do poličky. Zhnusilo se mi to asi tak jako Bukowski, kterého tu mnozí milují až dodnes. Jenže Bukowského poezii (ne prózu) jsem četla, tu z mládí se zaťatými zuby, tu ze stáří se zájmem a s pochopením. Bukowski totiž, na rozdíl od Hrabala, ve stáří přecejen trochu dospěl a zmoudřel. ...K Hrabalovi se už nikdy nevrátím. Snesu jen několik málo filmů podle jeho próz.

17.01.2022 08:46:21dát kritice tipbixley
redaktor prózy

Ladislava Fukse mám taky ráda. Hrabal má zkrátka svůj specifický styl, který se nemusí každému líbit. Jenom mám pocit, že Menzel tak trochu tomu Hrabaloviudělal medvědí službu. Lidi si po shlédntí filmu myslí, že četli Hrabala. 

Mimochodem, odposlechla jsem celou audioknihu Ostře sledované vlaky, nikde tam není explicitně název,jen naše městečko a naše stanička.

17.01.2022 08:26:54dát kritice tipAlenakar

bixley,

já jsem nečetla celou žádnou Hrabalovu knihu. Několik jsem jich začala číst, ale připadaly mi tak plebejské a oplzlé, že jsem je znechuceně odložila. Na FF jsme v sedmdesátých letech vedli diskuse o tom, který tehdejší spisovatel je nejlepší. Spolužáci navrhovali Hrabala, já jsem byla ostře proti. Navrhovala jsem Ladislava Fukse a tento názor zastávám až dodnes.

15.01.2022 09:30:05dát kritice tipbixley
redaktor prózy

Já taky děkuju za milou reakci.

15.01.2022 09:23:39dát kritice tipJanina6

Díky za milý humor!

14.01.2022 11:51:48dát kritice tipbixley
redaktor prózy

:-)))

14.01.2022 11:44:23dát kritice tipAlegna

:))*

14.01.2022 11:43:28dát kritice tipAlegna

:))*

14.01.2022 11:24:30dát kritice tipbixley
redaktor prózy

Nejde o to, jestli se to točilo v Kostomlatech,ale jestli v té knize je explicitně napsáno něco ve stylu "naší malou staničkou Vyhnálov projíždí ostře sledované vlaky..." nebo tak něco. Upřímně řečeno mě zajímá víc ta kniha než ten film. Ten je taky skvělej, ale výchozí je ta kniha.

14.01.2022 11:19:30dát kritice tipAlenakar

Hrabal pracoval jako výpravčí v Kostomlatech nad Labem. Jestli se tam ale film doopravdy točil, to si už mušíš vyhledat přes Google.

14.01.2022 11:14:42dát kritice tipbixley
redaktor prózy

Nemohla jsem si vzpomenout na název toho nádraží. Nevím, jestli je v knize vůbec uveden. Ve filmu samozřejmě být musí. 

14.01.2022 10:59:20dát kritice tipAlenakar

Ale to já přece vím. Viděla jsem ten film s Neckářem aspoň desetkrát. Nádražíčko Vyhnálov - Sever má sice svou reálný předobraz, patří však spíše do říše symbolů.

14.01.2022 10:53:36dát kritice tipbixley
redaktor prózy

Tohle je nádražíčko z Ostře sledovaných vlaků Bohumila Hrabala, kde Hrabal v jedné scéně popisuje výpravčího Hubičku, který je hodně na ženské, jak jedné mladé dívce razítkuje holou zadničku...

14.01.2022 10:30:20dát kritice tipAlenakar

Já jsem vlastně psala taky jen o jednom nádražíčku: Vyhnálov - sever.

Většinou to bylo nostalgické a smutné, nikdy tak krásně smyslné jako tvůj textík.

14.01.2022 10:25:39dát kritice tipbixley
redaktor prózy

Hmm, ale tohle je jenom jedno...

14.01.2022 10:24:19dát kritice tipAlenakar

Umíš se krásně vžívat... Tip.

Taky jsem ráda psávala o malých nádražích.

14.01.2022 08:22:10dát kritice tipbixley
redaktor prózy

Díky. :-)

14.01.2022 08:15:56dát kritice tipAbakus

pobavilo, dostať niekedy razítko bolo dosť umenie.

13.01.2022 21:56:52dát kritice tipbixley
redaktor prózy

Karle, díky.:-)

13.01.2022 21:55:33dát kritice tipK3

Taky jsem si říkal co je to za kulišárnu. Ještě jsem neviděl "krále," ale příště si ho už nenechám ujít. Menzel byl mistr.

13.01.2022 20:45:55dát kritice tipbixley
redaktor prózy

Hihi.

13.01.2022 20:25:29dát kritice tipF.M.R.C.

Menzelovsky múzické.Hmmm.

13.01.2022 19:57:12dát kritice tipbixley
redaktor prózy

Čudlí, fialko, díky

13.01.2022 19:56:26dát kritice tipbixley
redaktor prózy

To jsem ráda. :-)

13.01.2022 19:46:48dát kritice tipEvženie Brambůrková

Zrovna nedávno jsme shlédli :-)

13.01.2022 18:03:18dát kritice tipbixley
redaktor prózy

:-)

13.01.2022 18:01:55dát kritice tipkvaj
redaktor prózy

Fakt jsem s napětím čekal, co se z toho vyvine.

13.01.2022 16:59:58dát kritice tipbixley
redaktor prózy

Přemku, hlavně se mi líbí ten odborný  termín!

13.01.2022 16:56:23dát kritice tiplastgasp

Objev kuriózního fenoménu, jakým je objektofilní animismus, se v razítku podařilo vykreslit úžasně. Tipuji.

13.01.2022 16:52:26dát kritice tipbixley
redaktor prózy

Ireno, díky.

13.01.2022 16:40:40dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Dobrý nápad, Renato:-)

13.01.2022 16:25:06dát kritice tipbixley
redaktor prózy

blacki, díky.

13.01.2022 16:09:05dát kritice tipblacksabbath

za dílo dávám štempla....totiž ... tip!

13.01.2022 15:51:38dát kritice tipbixley
redaktor prózy

:-)

13.01.2022 15:49:40dát kritice tipannnie

:) Tip a.

13.01.2022 15:44:58dát kritice tipbixley
redaktor prózy

:-))

13.01.2022 15:39:28dát kritice tipJamardi

Chápu že už mělo razítko papíru plné  zuby :)

13.01.2022 14:05:17dát kritice tipbixley
redaktor prózy

Hanko, díky za tip.

13.01.2022 14:04:54dát kritice tipbixley
redaktor prózy

Kočkodane, díky, štempla netřeba.

13.01.2022 14:01:48dát kritice tipKočkodan

Hýžďová pointa tvoje dílko nehyzdí, právě naopak – málem jsem z ní padnul na zadek. Že je velmi zdařilá, to ti dám, Renato, klidně i písemně se štemplem.

13.01.2022 13:57:44dát kritice tipbixley
redaktor prózy

Díky za tip, Zdeňku.

13.01.2022 13:49:26dát kritice tipbixley
redaktor prózy

Danny, nejen na film, hlavně na knihu. :-)

13.01.2022 13:43:54dát kritice tipDanny

:))) pěkná reference na film

13.01.2022 13:31:04dát kritice tipNorsko 1

Razítko je nami. Nami je razítko, ze samejch starejch blbejch vtipů

13.01.2022 13:30:15dát kritice tipgabi tá istá

áno, áno, sorry

13.01.2022 13:25:513 tipů dát kritice tipNami 99

Být malým razítkem

z jednoho nádraží,

co na holou jízdenku

otisk svůj vyráží.

13.01.2022 13:23:30dát kritice tipbixley
redaktor prózy

Norsko, tak tak.

13.01.2022 13:20:33dát kritice tipbixley
redaktor prózy

Milane, díky.

Aleši, tak trochu.

Gábi, to není razítko Václava Neckáře, ale výpravčího Hubičky alias Josefa Somra... :-)

13.01.2022 13:06:13dát kritice tipNorsko 1

Somrovo vyznání. Tolik supizmus

13.01.2022 13:04:35dát kritice tipgabi tá istá

tušila som, že sa nám takto neodhaľuje Renáta, ale že to bude razítko Vaška Neckářa, to so nečakala :)*

13.01.2022 13:00:331 tipů dát kritice tipaleš-novák

pokračování Ostře sledovaných vlaků? :o)

13.01.2022 12:54:42dát kritice tipMilanH

:o)Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2022, provozuje Dobrý spolek, pravidla Školy v přírodě Letní dětský tábor