Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 458 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

pokoušíme (se)
datum / id14.01.2022 / 527892Vytisknout |
autorBiskup z Bath a Wells
kategorieVolné veršeDalší dílo autora
zobrazeno106x
počet tipů7
v oblíbených0x
pokoušíme (se)

pokoušíme se

– žonglovat se žraloky

– extrahovat kávu z loktů

– usmát se dřepem

– vysypat šuplíky do popelnic podzimu

 

pokoušíme se povznést

nad všechno

co náš převyšuje

 

pokoušíme se žít

bez mlíka bez Bible bez manuálů

bez všeho

 

pokoušíme se povznést

nad všechno

co náš převyšuje

 

pokoušíme se povznést

sami
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

18.01.2022 07:04:08dát kritice tipBiskup z Bath a Wells

;-)

18.01.2022 07:03:58dát kritice tipBiskup z Bath a Wells

duše prý váží 21 gramů... ;-)

18.01.2022 07:02:251 tipů dát kritice tipBiskup z Bath a Wells

Někdo by mohl namítnout, že logika je čistě lidský výmysl, a měl by pravdu. 

Asi se shodneme, že nám vadí především to dogma, které se s tím často pojí. A východní náboženství nejsou tolik dogmatická, tolik agresivní.,..

17.01.2022 13:37:12dát kritice tipblacksabbath

také se o leccos pokouším.....*/***

17.01.2022 10:59:41dát kritice tipAru

Kamamuro, stejně tak můžeš tvrdit, že neexistuje ani lidské vědomí, protože ani lidské vědomí také nikdo očima neviděl, ani ho nezaznamenal přístroji, byla zaznamenána aktivita mozku, ale těžko bys čiště mechanicky mohl tvrdit, že to je ono vědomí ;))

17.01.2022 10:27:08dát kritice tipKamamura

Čistě logicky nepotřebuji boha vůbec, ve smyslu údajné odpovědi matematika jménem Laplace Napoleonovi, když se Napoleon ptal, proč Laplace nepíše ve své knize o integrálním počtu nic o bohu, tak mu Laplace údajně odpověděl: "Tuto hypotézu jsem nepotřeboval!" (Historka může být vymyšlená, ale idea samotná stojí za zamyšlení). 

Čistě logicky, pokud bychom dokázali popsat a vysvětlit celý svět bez konstruktu jménem Bůh, k čemu nám potom ten konstrukt je? (Roli plyšového medvídka pro dospělé zpochybňovat nechci, každý ať se konejší, jak dokáže, existence je dost obtížná sama o sobě). 

Čistě fakticky je totiž personifikace (zatím) nevysvětlitelných jevů znakem primitivních kultur - čím kvalitnější modelem okolního světa daná kultura disponuje, tím více od personifikace upouští (v tomto smyslu je buddhismus, zenový buddhismus, taoismus, a vůbec většina orientálních filozofií daleko před křesťanstvím, judaismem nebo islámem, protože se bez personifikace víceméně obejdou - buddhisté, jak známo, Buddhu Gautamu (ani jiného Buddhu) neuctívají). 

Čistě fakticky reagují na zmínky o Bibli i jiné živočišné druhy než dobytčata - filozofové, religionisté, teologové, profesionální i amatéřští, a čistě logicky nelze říci, že "všichni mají nějaký problém" jen proto, že o tématu chtějí vést dialog, nebo třeba psát básně, povídky nebo knihy. 

17.01.2022 07:33:11dát kritice tipBiskup z Bath a Wells

No jistě-éé, za nás nikdo nic neudělá...

Každý to má jinak, pro někoho je Bible cesta, pro jiného zfalšovaný blábol atp. Pro někoho je zmínka o Bibli polemika alias červený hadr, já zůstávám v ohradě. A ještě k tomu, co psal Aru, pokud tolik milionů/miliard lidí věří každý v jiného boha, asi bude hodně z nich po smrti rozčarovaných, pokud ne všichni... nebo dojde k symbióze.

Čistě logicky nemůže existovat univerzální manuál úplně pro každého...

Čistě logicky nepotřebuji k víře v boha církev.

15.01.2022 12:10:56dát kritice tipAru

on je problém co definuješ pojmem bůh, 3,6 miliard lidí definuje univerzálního boha jako Jahveho, což je směšný, ale líbí se mi představa, tys o ní sám psal, že v šintoismu se uznává tisíce bohů, což jsem ochoten řadit Jahveho právě tam, ale rozhodně bych ho nepasoval do role univerzalistického vědomí mimo čas a prostor, to zase náboženské organizace něco vymysleli, aby mohli lépe ovládat lidi (to jak funfuje Polsko je dostatečně ukázkové), protože lidé mohou věřit i bez církve, ale církev rozhodně nemůže fungovat bez věřících.

nakonec si nemyslím, že kritika míří na samotného boha, ale na to jak ho představitelé církve předkládají lidem a to jak funguje církev, takže nakonec se stejně míchají pojmy dohromady. ona zvlášť katolicka církev si libuje v tom zamíchat pojmy, tak aby moc nedávaly smysl a to ukazuje lidem :D

15.01.2022 10:47:18dát kritice tipKamamura

Nojo, Aru, Fridrich Nietsche je mrtev, ale jeho filozofie žije dál, a důkazem toho je fakt, že jeho jméno zná dnes skoro každý, dokonce i tady na Písmáku, a to je co říci. 

Zatímnco Bůh, jako konstrukt lidské představivosti, pravda možná mrtev není, protože vymyšlené bytosti nemusí umřít (narozdíl od těch reálně existujících), zase ale není jisté, jestli vůbec dva lidé, kteří konstrukt "Bůh" používají, se vůbec shodnou na jeho vlastnostech, a pokud se shodnou, zda náhoudou taková definice nebude vnitřně sporná (víme už, že "všemohoucnost", je silně problematický koncept, stejně jako vševědoucnost, "svobodná vůle, atd.), a o knihách, o kterých se tvrdí, že je napsal, se nakonec ukázalo, že se jedná o falza, a že je všechny napsali lidé, zatímco Nietzsche si podle všeho psal své knihy aspoň sám (v tomto směru je skóre 1:0 pro Nietzscheho). 

15.01.2022 10:32:32dát kritice tipAru

"bůh není mrtev - Fridrich Nietzsche je mrtev." - Aru

:D

15.01.2022 10:31:42dát kritice tipKamamura

"Nad vlastní prdel nevyskočíš." - trpasličí bijec a bodrý chalan Yarpen Zirgin v příběhu o Zaklínači Andreje Sapkovského

"Bůh je mrtev." - Fridrich Nietzsche

"You were desperate, so you called for an intervention of a higher power (as people often do), and indeed, your call was answered, and voila - here I am!" - Hearn Gadbois, perkusista a mentor

"Zajisté lze dokázat, že matematika je resultativní, úplná, a vnitřně bezesporná." - jistý pan Hilbert (že mu ale ten slamák sekne, což?)

"Bohužel nelze!" - jistý pan Gödel u hypotéze pana Hilberta.

"Co je strnulé a nehybné, to směřuje ke smrti. Co je pružné a ohebné, to směřuje k životu." - Lao C'

"Když se nepovzneseme my sami, naším vlastním systematickým úsilím, tak kdo to za nás udělá?! A nevěřím, že ke světu existuje nějaký "manuál", bez ohledu co tvrdí různé rádoby svaté knihy. Život je manuálem sám k sobě, a všechno, co máme, jsou induktivní hypotézy tvořené v nedostatku času za pochodu - naše, a těch druhých, co tudy šli před námi." - já, po přečtení tvé básně. 

"Je mi záhadou, proč Kamamura zaplňuje těmi svými sračkami celý Písmák" - MajaX

14.01.2022 14:31:251 tipů dát kritice tipBiskup z Bath a Wells

To... určitě.... :-D

Vždycky... záleží... na situaci...

14.01.2022 13:55:52dát kritice tipAru

to záleží na situaci :)

14.01.2022 12:49:13dát kritice tipBiskup z Bath a Wells

dělání, dělání je lék... ;-)

14.01.2022 12:39:37dát kritice tipAru

pokušíme se žít nějak :D

i nedělání je dělání, takže i žití bez "návodu" je návod :D

14.01.2022 10:52:15dát kritice tipAlenakar

To v žádném případě ne. Každý si nemůže dělat, co chce. Od toho jsou tady zákony - ty lidské i ty boží. A svoboda? Do jaké míry jsi opravdu vnitřně svobodný, to poznáš teprve tehdy, když někdo začne tvou svobodu omezovat. Lidé jsou ve své většině, bohužel, jen stádo, proto Bible tak často mluví o pastýřích. Jestli bys dokázal jít proti proudu a dokázal vnitřní svobodu obhajovat tváří v tvář totalitě, to nikdy předem nevíš. 

14.01.2022 10:42:00dát kritice tipBiskup z Bath a Wells

Proto píšu "Ať si každý dělá, co chce" (zjednodušeně řečeno). ;-)

14.01.2022 10:35:23dát kritice tipAlenakar

Biskupe,

pro biskupa je celkem odvážné zkoušet žít bez Bible...

Jsem už stará a tak mě vždy rozesměje, když někdo říká: měli bychom to, měli bychom ono... Připomenu si přísloví: Když chceš Pánaboha rozesmát, dělej si nějaké plány.

Ale ty jsi mladý a já ti tvá předsevzetí přeju. Je ostatně začátek roku a měli bychom si dávat nějaká předsevzetí. Hlavně ta reálná.

14.01.2022 10:29:401 tipů dát kritice tipBiskup z Bath a Wells

Heh :) 

Já si myslím, že každý by měl žít tak, aby si v životě našel nějaký smysl, aby do sebe všechno zapadlo aspoň na okamžik. Nebo by se o to měl aspoň pokoušet. Nebo ne, pokud to tak chce. ;-)

14.01.2022 10:15:33dát kritice tipAlenakar

A to je právě ten problém, že se pokoušíme povznést sami. Proč to ale děláme?  Protože nám to přikazuje současná liberální filosofie?

To já se bez Bible žít nepokouším. Pokouším se naopak žít s Biblí.  ...Tip za slova do pranice.Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2022, provozuje Dobrý spolek, pravidla Školy v přírodě Letní dětský tábor