Na Písmáku publikuje 52 tisíc autorů, 469 tisíc textů, miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Tělo
datum / id09.02.2022 / 528639Vytisknout |
autorDanny
kategoriePovídkyDalší dílo autora
témaFilosofické
zobrazeno169x
počet tipů7
v oblíbených0x
Tělo

Na křesílkách psychiatrického oddělení, situovaných vedle pokojů, se pacienti scházejí, když není žádná terapie a chtějí si pokecat.
"Ahoj Pavle," řekla Jana, "Tebe si pamatuju z dřívějška: proč jsi teď tady?"
"Měl jsem sebevražedný myšlenky," vydechl Pavel, "naštěstí jsem nic neudělal, svěřil jsem se mámě a tak jsem tady. Psychiatr říká, že se snažím být agresivní sám proti sobě, ale to je podle mě blbost."
"Proč je to blbost?" zeptala se Jana, "co je to podle tebe jinýho?"
"Chápeš, nechci zničit sebe, ale jenom to tělo, tu hmotu, který mě omezuje," vysvětlil Pavel, "pak bych z něj zase vylétl a duše by žila svobodně."
"Jak víš, že to tak je?" nesouhlasila Jana, "jak víš, že tu hmotu nepotřebuješ, že duše, když jí takhle násilně vyrveš z těla, bude v dobrém stavu? To tělo tu k něčemu máš, jinak bys tu nebyl."
"Ale k čemu?" zeptal se Pavel.
"Právě k tomu, abys mohl žít tady. Sbírat pozemské zkušenosti, aby ti došlo třeba to, co nevíš. A ta hmota - jak víš, že je proti tobě?"
"Hmota zpomaluje. Nemůžu tvořit přímo myšlenkou." zkusil vysvětlit Pavel.
"A co když to tak zrovna teď má být?" rozebrala to Jana, "pamatuješ, jak jsi tady byl minule? Zhroutil ses tehdy z práce, která byla nad tvé síly, to si pamatuju. Říkal jsi, že jsi tehdy překotně surfoval po internetu, poslal někam životopis a pak už to jelo a už to tak nějak nešlo zastavit: právě to zrychlené myšlení, které ten net vůbec nebrzdí, vedlo k destrukci..."
"No ano!" zvolal Pavel, "a co všechny nemoci, tělesné bolesti a tak?"
"To bude něco podobného," pokračovala Jana, "potřebuješ v nějaké oblasti zbrzdit, zpomalit. Počítač by ohlásil chybu, tělo to signalizuje bolestí nebo nemocí: jak říkám, kdybys ho neměl, třeba by ses rozlítl někam, čeho bys potom litoval. Sice je pravda, že nejsi jenom tělo, někteří lidé si neuvědomují, že mají i mysl a vědomí, ale ignorovat a nemít jej rád - to taky vede k problémům."
"Takže z toho vyplývá mít rád svoje tělo a nebýt vůči němu agresivní..." uzavřel Pavel. Uvědomil si, že někdy se kromě oficiální terapie s lékaři něco vyřeší i na křesílkách.
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

11.02.2022 14:56:43dát kritice tipEvženie Brambůrková

Někdy stačí jen nabrat správný směr.

10.02.2022 10:19:59dát kritice tipDiana

Dobře napsáno.

09.02.2022 22:34:05dát kritice tipK3

Léčba šokem.

09.02.2022 13:49:24dát kritice tipMajaks

Jako super, jen nejak autor vynechal tu pasaz, kdy se Pavlovi vztyci muzska chlouba, Jane zvlhne epicentrum rozkose a oba se v opojeni atidepresivy oddaji primo na kresilku bezuzdnemu sexu.Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2023, provozuje Dobrý spolek, pravidla Wiki of 21st century Letní dětský tábor