Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 465 tisíc textů, miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Jdou lidé z nočních směn (Ke třiceti dnům pracovníků v závislé činnosti)
datum / id12.03.2022 / 529711Vytisknout |
autorZeanddrich E.
kategorieVolné veršeDalší dílo autora
zobrazeno244x
počet tipů16
v oblíbených0x
Prolog

 


 


Ad cesta ve zlínském (tehdy ovšem gottwaldovském) parku, jedno ráno roku (asi) 1988, ..., cesta z (anebo teprve na směnu?) Barum Rudý říjen Otrokovice (kde jsem v té době pracoval částečně jako mlynář staré gumy,..., a částečně jako jeden ze sedmi u pásu (pro výrobu jirkolitu, apod. :) ) na tzv. Regeneračce :)  ) 

Jdou lidé z nočních směn (Ke třiceti dnům pracovníků v závislé činnosti)

 

 

 

Jdou lidé z nočních směn
(( aneb Ke třiceti dnům pracovníků v závislé činnosti... ))

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Jdou  lidé z  nočních směn; ti
z nich, co   sami se sebou
uzavřeli  smlouvu (-slib), přicházívající
po  probdělé   noci


kolem  půl čtvrté
ranní, ti   mají teď
zvláštní  světlo v   očích; -všiml
si  toho každý, kdo
je   potkal.

Nebudou   se,  po   příchodu domů,
snažit   usnout; dnes
je   ten   den, kdy
v   rukou
ucítí   hlínu.
Tvárná   bude; co
z   toho   vzejde, bude
nadlouho..((Jsou   ráno v   ulicích dva
druhy   lidí; ti, co v   noci nespali, jsou
jakoby o   půl  života  starší,..., o   půl   

života dál))
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

17.03.2022 19:56:57dát kritice tipsokol a lípa

já když v noci nespim, tak se tak nezčiluju

15.03.2022 15:42:25dát kritice tipZeanddrich E.

To Prométheus: ..jj; cesta k  čemukoliv  dokonalému je klopotná (,..., ale, zdá se, forma Tvých komentářů dosažitelné dokonalosti (alespoň tedy zde dole, u nás) již dosáhla :) )

15.03.2022 15:35:22dát kritice tipUtgard-Loki

Abosomakotrε se ntεm yε, brεbrε nso yε – Chameleón říká, že je dobré být rychlý, ale že je stejně tak dobré být i pomalý (ghanské přísloví). 

14.03.2022 17:25:012 tipů dát kritice tipSilene

Z.: Je dost možné, že se u tebe soustřeďují od autorů, kteří je naopak vůbec nepoužívají. A vůbec žádnou interpunkci. I závorky a podobná havěť potřebují někde zakotvit. 

14.03.2022 16:53:28dát kritice tipZeanddrich E.

To Silene - no vidiš; -a to mi ještě (asi) nějaký skřítek (skřítci) přidává závorky další - zrovna tady jsem dnes odstraňoval jednu půlzávorku  , o které bych snad přísahal , že tam předevčírem nebyla .. :).

14.03.2022 04:43:572 tipů dát kritice tipOdpoutaný Prométheus

Zeanndrichu drahý, souputníku na cestě nekonečnou Nocí!  Znám ten pocit, kdy dotyk vlahé hlíny na rukou vybízí k Tvorbě - a je jedno, jestli jsi hrnčíř, tesař, malíř, spisovatel, nebo třeba kovář.

Když září na nebi ta správná souhvězdí (a Cassildina píseň zní duetem s vodopády Carcossy), tak jsou ti, kdo jsou spalováni Horečnatým Dílem vždy současně kováři a současně rozhavenou matérií na Kovadlině, kterou je samotný svět. Do každé rány kladiva úsilí, soustředění a talentu je třeba dát všechno, a každá rána současně roztříští kosti i svaly, ze které vzešla její síla, a kovář tak opracovává své vlastní hořící Já, až dojde k transmutaci, člověk se promění v jinou verzi sebe sama, možná lepší, možná horší (podivné termíny).... a další den je možné prostě psát o kousek lepší texty, očekávat víc by bylo neskromné, troufalé... a nebezpečné. 

A nic si nedělej z těch, kteří by tvé křehké příběhy chtěli řezat na kusy jako řezník bourá prasečí mrtvolu na různé typy masa, na které se pak narazí cenovka. Však on je za to Dionýsos potrestal tou nejstrašnější kletbou - dal jim okusit jen doušek ze svého opojného vína, takže tuší, jak sladké je odevzdání se a ztracení se ve víru tvorby, kdy tělem pohybuje neznámý rytmus, ústa volají slova, kterým nikdo nerozumí a ruce kreslí ve vzduchu podivně cizokrajné, a přesto důvěrně známé symboly, které rozkvétají všemi barvami duhy, a co runy, glyfy nebo písmena se skládají do příběhů, které pak vítr roznáší do celého světa. Nicméně jejich džbán je prázdný, a jsou tak odsouzeni stát venku s palčivě jasnou hlavou a pocitem neuhasitelné žízně. Dionýsos je věru bůh, kterého neradno zbytečně dráždit Apollonovými šípy pozbíranými po kdejakých zapomenutých bojištích, protože božských zbraní by se ruce smrtelníků neměly ani dotknout...

13.03.2022 22:45:321 tipů dát kritice tipSilene

Většinou mě u autorových textů zmáhají mnohočetné závorky, kurzívy a množírna interpunkce, a tak se možná ke své škodě neprosekám k samotnému sdělení. Tu jsem se ale přes text dostala: a že snad i do něj. Zamlouval by se mi i v hutnější variantě, bez hliněných slok, sestavený pouze z první, druhé a poslední. Dokonce víc.    

13.03.2022 20:43:391 tipů dát kritice tipBenetka

Já jsem jako učeň ve firmě které jsem se upsal řezal karbinou azbestové desky. Toho prachu! A tenkrát respirátor... Co to je?! A potom po letech někdo přišel na to že je azbest rakovinotvorný... Uffff. Toš tak.

Jinak k tvému textu: Líbí se mi to autentické zachycení reality.

12.03.2022 19:57:52dát kritice tipEvženie Brambůrková

Jako brigádníky z VŠ nás nahnali do provozu ve Škodovce v MB. Já byla v brusírně paken.

Ochrana dýchacích cest neexistovala. Jen doufám, že se nikdo kvůli těm brzdám nezabil.

12.03.2022 13:09:38dát kritice tipannnie

Pavle, tak to je úžasnej obraz, díky a.

12.03.2022 12:23:53dát kritice tipPavelK

Zajímavý text. Když jsem v roce 1991 přišel do fabriky, tak tam na lakovně měl každý den vzduch barvu podle toho čím se zrovna stříkalo. Ty lidi v tom pracovali bez jakýchkoli ochraných pomůcek.

12.03.2022 12:09:371 tipů dát kritice tipZeanddrich E.

Díky, Anko:)

Rozhodně tehdy šli ti lidé, v naprosté své většině,  ze směn z nějakých těžkých

(a ovšem většinou i velmi špinavých :); -např. já jsem byl po každé směně  pokryt jemnou tmavou gumovou vrstvou - ve vzduchu se totiž pohybovaly  částečky velmi jemně rozemleté (někdy až na prášek) a horké gumové drtě )

provozů (se strojovou výbavou mnohdy z dvacátých a třicátých let; -tak tomu bylo zrovna právě u nás) ve Svitu, ..., v Barumu, a já nevím, co vlastně za fabriky tam tehdy, v tom souměstí Otrkokovice - Gottwaldov byly v provozu :)

 

12.03.2022 10:28:40dát kritice tipannnie

Jdou zahradničit? Na kurz keramiky?

Zajímavej text.

A hodně mě zaujalo profesní zařazení mlynář staré gumy. Tip a.Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2022, provozuje Dobrý spolek, pravidla Pickup lines Letní dětský tábor