Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 463 tisíc textů, miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

[MIMO] Jaromír Nohavica - "Narozen v komunismu, umřu v komunismu"
datum / id18.03.2022 / 529921Vytisknout |
autorUtgard-Loki
kategorieMIMODalší dílo autora
témaPolitické
zobrazeno861x
počet tipů6
v oblíbených0x
[MIMO] Jaromír Nohavica - "Narozen v komunismu, umřu v komunismu"

https://www.idnes.cz/kultura/hudba/jaromir-nohavica-koncert-putin-valka-na-ukrajine.A220317_132508_hudba_jgo?zdroj=kolotoc_idos
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

01.04.2022 09:26:37dát kritice tipAlenakar

Loki,

já vůbec nemám potřebu polemizovat s ničím, co uvádíš ve svém dlouhém diskusním příspěvku.

Když jsem reagovala na Snakeovy komenty, vzpomněla jsem si na svou diskusi s kybernebožtíkem haijinem, místním rebelem nejprve zablokovaným písmáckou cenzurou, později elektronicky popraveným. Zdůrazňoval mi, že většina autorů tady na Písmáku píše proto, aby mohli s kamarády sdílet své emoce.  - Ano, patrně to tak bude. Před válkou na Ukrajině zde vyjadřoval své občánkovské postoje jen málokdo. Většina autorů se totiž zabývá jen sama sebou, svými pocity a jejich adekvátně módní prezentací. Dnes je naopak velmi výhodné být na Písmáku "angažovaným básníkem".

Co se Marxe týče, podléhal pangermánským myšlenkám navzdory svému židovskému původu. Nenáviděl Slovany a obzvláště Čechy a vysmíval se Rukopisu královédvorskému. Většinu života se nechal vydržovat kapitalistou Engelsem. Nač se vůbec bavit o takové kreatuře?

31.03.2022 16:33:491 tipů dát kritice tipUtgard-Loki

Na zdánlivě "komunistickém" sloganu není nic komunistického (podobně jako nikdo vlastně nečetl Marxe a stal se z něj mem, kterým po sobě lidé v diskuzích házejí jako verbálním exkrementem), britové mají podobný slogan, který zní: "Nobody is an island." Rčení nikoho k ničemu nenutí, pouze vyjadřuje ten fakt, že už od úsvitu lidstva byl člověk tvor společenský a blahobyt mu přinesla specializace a dělba práce, a ano, proto je diverzita lidských charakterů a názorová pluralita nesmírně cenná, a stojí za to za ni bojovat (v tomto kontextu je trochu smutné, že česká "svoboda slova" skončila de iure dne 26. 2. 2022 prohlášením české prokuratury, že kdokoli, kdo opakuje ruské narativy může být kriminalizován, ačkoli de facto skutečná svoboda slova nikdy neexistovala a neexistuje, protože většina lidí ji prostě nedokáže docenit - s tím souvisí i průběh a konec zmíněné francouzské revoluce, která sice stála mnoho životů, ale nakonec přinesla důležitý dějinný posun, a to zrušení francouzské feudální monarchie, která se podobně jako režimy bývalého východního bloku a dnes pravděpodobně USA i Ruska ukázala neschopnou dále vládnout). 

No a když už jsem začal Marxem, musím uvést ještě jeden jeho výrok z jeho Kapitálu, a to, že "svoboda je poznaná nutnost". Platnost této vpravdě nadčasové teze pozná během dospívání každé dítě - buď převezme postupně během zodpovědnost za svá rozhodnutí a začne svůj život řídit strategicky (čím dříve, tím lépe), nebo zůstane kopajícím nemluvnětem a bude až do smrti dávat vinu za svá špatná rozhodnutí a nedostatek kázně svému okolí. 

Co je v našem případě onou "poznanou nutností"? Pro každého asi něco jiného, ale je zřejmě možné se shodnout na známé tezi, že "i filozof (a tedy určitě i básník, spisovatel, nebo kdokoliv jiný) potřebuje svou vlastní krev". I pro prokletého básníka musí někdo vypěstovat anýz, fenykl, pelyněk a víno nebo obilí, aby je zručný lihovarník mohl proměnit na absint a bylo z čeho čerpat inspiraci. Pokud tedy neumí člověk fotosyntetizovat, vždycky je závislý na výstupech někoho jiného, s kým se musí umět domluvit. 

A jak ukazuje současná krize, asijské kolektivistické systémy dávají těm západním, individualistickým pěkně na frak, možná proto, že britsko-americkému (neo)kolonialismu již definitivně odzvonilo, a bez bohatství a levné práce z kolonií (svět se deglobalizuje, všimli jste si?) bude prokletým básníkům ve Starém světě brzy pěkně frišno. 

31.03.2022 08:54:361 tipů dát kritice tipAlenakar

Induane,

už od pravěku jsou lidé velmi rozdílní. Někdo je bojovníkem, někdo je zemědělcem a někdo třeba hrnčířem a s láskou vymýšlí nové tvary svých nádob. Už od pravěku existuje poezie, někteří básníci píší verše spojené s náboženstvím, jiní hrdinské eposy a opět další reflexivní lyriku.Ty, co píší reflexivní lyriku pak nemusí vůbec zajímat ani válka ani politika.

...I za té nejkrutější totality se vždy mnoho básníků věnovalo jen a jen intimní lyrice, psalo o lásce, o kráse, o přírodě a o smrti. Komunistický slogan že, "nežijeme ve vzduchoprázdnu" vyjadřoval názor, že každý se musí projevovat jako občánek, jako politická bytost.  - Nemusí! Je paradoxní, že nejtotalitněji vždy myslí ti, co rádi žvaní o svobodě a nakonec vykládají druhým, co člověk "musí". Jak známo "Velká francouzská revoluce" začala pod heslem volnost - rovnost - bratrství a končila gilotinou a utínáním hlav.

28.03.2022 14:50:271 tipů dát kritice tipUtgard-Loki

Alenakar - protipříklad ve formě zpolitizované lyriky se najde! ;-)

28.03.2022 14:46:17dát kritice tipaleš-novák

 Nohavica říká, že medaili nedostal za poklonkování Putinovi, takže nemá důvod ji vracet. Jde o ocenění jeho práce.

Kdokoli si o tom může myslet cokoli jiného. Zatím.

28.03.2022 14:16:31dát kritice tipInduan

Snaku, myslím, že tentokrát máš pravdu spíš Ty a Alenakar se mýlí - jednak se opravdu dílo nedá oddělit od autora či okolností vzniku, byť by bylo sebelepší a sebezajímavější a jednak je v i v té nejapolitičtější básni opravdu kus politiky, protože i světonázor a to, co nás v životě zajímá a co komentujeme, popisujeme a čím žijeme je ve výsledku politické - stačí vzpomenout na scénu z filmu Barbar Conan, kdy náčelník s bojovníky sedí v kruhu kolem ohně a ptá se jich, co je v životě nejdůležitější. Jeden z bojovníků říká: "Vítr ve vlasech... Sokol na předloktí... Krásná žena po boku..." (z toho by bylo haiku jak vyšité - mimochodem) Ale Conan nesouhlasí: "Rozdrtit nepřítele! A hnát ho před sebou! A slyšet nářek jeho žen!" (nu - i z to by šlo chápat jako krvežíznivé haiku a to, že většina autorů je politicky spíše hippies a pacifistická neznamená, že to není politika - tak jako ateismus je svým způsobem také víra). A co se týče toho znehodnocení díla okolnostmi a autorem? Představte si konverzaci nad uměleckým dílem v podobě úžasného pokrmu: "Je to skvostné - naprosto originální chuť - jedním slovem vynikající... Opravdové umělecké dílo! Z čeho je to maso, mistře?" A odpověď: "Z člověka..." Opravdu vás původ neovlivní? A pokud ano, co to vypovídá spíš o vás než o umělci (který bývá zvrácený vlastně často - když se tak podíváme třeba na historické i moderní obrazy, přímo to z nich čiší - a my to běžně obdivujeme)? Takže pořád téma k velké diskuzi. (A ano - včera jsem zhléhl nový horor "FRESH" a hodlám na něj napsat recenzi, i když je to béčko - myšlenka zajímavá - doporučuju... ;-) )

28.03.2022 11:24:57dát kritice tipAlenakar

snake,

myslím, že Orwell se mýlil. Ty sám přece musíš vědět, že starojaponská haiku byla většinou zcela apolitická. A starojaponská haiku snad nejsou literatura?

Většina národních písní (jejich textů) je zcela apolitická... Pokud bychom třeba brali Rukopis královédvorský za autentickou památku české literatury, pak by v něm byly politické a apolitické texty zastoupeny půl napůl. Epika je politická a lyrika apolitická.

Silně pochybuji, že by se v minulosti básníci apolitickým postojem nějak účelově vymezovali jakožto tvůrčí osobnosti. Orwell měl patrně na mysli spisovatele - intelektuály z dvacátého století. Mezi básníky je ovšem jen málo intelektuálů. A mezi textaři snad ještě méně.

28.03.2022 11:11:301 tipů dát kritice tipsnake_01

Alenakar: O to se nepřu, v tom s tebou naprosto souhlasím, dílo je třeba oddělovat a vnímat nezávisle. Já jsem ale mluvil o politickém rozměru ceny jako takové. NC reprezentuje kromě literární hodnoty i hodnotu politickou nebo hodnotovou. Stejně tak ceny v 50. letech (v komunistických satelitech) měly politický rozměr, protože sloužily k propagaci určitého druhu literatury. 

Mj. Orwell tvrdí, že neexistuje nic jako apolitická literatura, a že dokonce i cílené distancování se od politiky je samo o sobě politickým postojem.

28.03.2022 09:38:001 tipů dát kritice tipAlenakar

Induane,

existovala dlouhá historická období, kdy byli umělci anonymní. Stačí se jen seznámit s bohatou výzdobou egyptských či staroindiockých chrámů nebo některých gotických katedrál. Možná je daleko lepší, když je umělec zcela anonymní. Nemůže se stát třeba vůdcem rebelie. 

28.03.2022 09:00:22dát kritice tipAlenakar

Snake,

dílo se dá vždy oddělit od autora i od politiky, pokud k tomu existuje dobrá vůle. Když jsem se kdysi dávno ještě zabývala prózou, jedním z mých nejoblíbenějších spisovatelů byl nositel Nobelovy ceny Knut Hamsun, který se později stal aktivním nacistou a "nobelovku" věnoval Josephu Goebbelsovi. Přesto jeho povídky a romány jsou nadále vynikající. S tím prostě nikdo nic nenadělá.

V sedmdesátých letech byl dle mého názoru nejlepším českým spisovatelem Ladislav Fuks. Později jsem se dověděla, že byl, stejně jako Nohavica, spolupracovníkem STB.  Ale opět: jeho dílo zůstává vynikající a má ohlas až dodnes, ať už jde o jeho knihy nebo o filmy podle nich natočené.

Vždy musíme posuzovat dílo a život autora odděleně. Vím o tom hodně z vlastní zkušenosti. Spousta lidí se tady  s vervou naváží do mé osoby, aniž by napsali jedno jediné slůvko o básničce, pod kterou na mne útočí.

25.03.2022 16:06:34dát kritice tipLet_it_go..

 

Písmák je místo nás, důchodců nejen intelektuálních.

Vymlouvat se na nezkušenost tedy nemůžeme žádnej.

 

25.03.2022 15:49:511 tipů dát kritice tipLet_it_go..

 

A stejnak to pak budu muset napsat, tak proč ne teď: Nohavica je sakra chytrej člověk, vyzná se v lidech a umí to s nimi. K tomu pár akordů a může se z něj stát opravdický bard. A taky že! Chodí od tržiště k tržišti, roztáhne plachtu s obrázky, ukazuje na ně bidlem, pěje pravdy o vrchnosti. Vybere pár šestáků a... než se přesune o vesnici dál, staví se ještě u majitele panství. Tam nahlásí, kdo se mezi poddanými nejvíc smál, k šestákům přidá zlaťák a vše se opakuje třeba až do jednadvacátýho století.

 

(Aru, víš co mi to dá práce teď poslat avízo všem, ale ne tobě? Budeš pykat!;))

 

 

25.03.2022 15:32:08dát kritice tipLet_it_go..

(chyba: tuhle diskuz založil někdo jiný, sorry)

25.03.2022 15:26:55dát kritice tipLet_it_go..

 

Milý Aleši. Já tě mám prostě rád. A tak až jednou budu stavět postavu od věty Folkové publikum dokáže oddělit interpreta od jeho díla, nebude dohledatelno, kde jsem k něčemu takovýmu přišel.

Kámáfutra je mamlas, ale za tuhle diskuz mu děkujme. A já - si ji jdu CELOU přečíst;).

 

25.03.2022 15:20:59dát kritice tipaleš-novák

To, že je Okamura v pořádku, si myslí 10% voličů...:o)

25.03.2022 15:19:08dát kritice tipInduan

Myslím, že ne Aleši - žil jsem v Třinci a jako příklad bych zmínil přítelkyni, která uctívala Okamuru, měla jeho podepsanou knížku a argumentovala, že když Okamuru podporuje i tak skvělý písničkář s tak empatickými texty, jako Nohavica, že to prostě musí být v pořádku...

25.03.2022 15:10:34dát kritice tipaleš-novák

Induane, tahle obdivná a napodobovací schémata platí spíš u popových hvězd, které jsou terčem bulváru.

Folkové publikum dokáže oddělit interpreta od jeho díla, proto taky přes všechny složitosti, přestože není v televizi,  má Nohavica vyprodané koncerty.

25.03.2022 14:58:40dát kritice tipInduan

(Omlouvám se za pravopisné chyby - jedná se o dysortografii - poruchu dyslektického spektra - napřed jdou emoce a obsah (mozek v té chvíli pravidla zcela ignoruje a zaměňuje podobně znějící) a až potom, když si to dodatečně přečtu a ty chyby vidím - nebudu to kvůli tomu mazat, jestli nevadí - podle toho, jestli mě budete soudit za obsah nebo pravopis pak budu soudit já vás jako lidi - díky za pochopení)

25.03.2022 14:47:37dát kritice tipInduan

Pro pochopení kontextu a destruktivity Nohavicova chování je dobré si přečíst pár článků na internetu. Donášení STB, vyjadřování podpory Okamurovi - to vše může vypadat jako drobné prohřešky proti etice, ale stále lidsky pochopitelné - jsme tvorové omylní, ale medaile od Putina byla pořád je úplně jiná liga. Nohavica je oblíbený masami a lidový a proto v rukou diktátora nebezpečný - dokáže za něj manipulovat veřejným míněním lépe než nějaká rozvědka - stačí, aby se s Putinem vyfotil a lidé budou spolu s ním adorovat Putina - tak to prostě funguje. Léta jsem Nohavicu poslouchal, jeho texty znám z paměti, ty písně jsou opravdové básně a jsou skvělé. A Hitler byl zase celkem fajn malíř - sice ho odmítli akademici, protože neuměl malovat postavy v pohybu, ale byl to prostě dělník umění. Stejně jako svého času Nohavica - bez ohledu na to, jak hezké jeho písně a básně jsou - je to svým způsobem nejen talent, ale i řemeslo a to můžu prohlásit jako ne moc dobrý básník, ale přesto básník, který do svých básní dal tolik citu, že to na lidi působí, i když po technické stránce nic moc - na Nohavicu nemám jako básník a na Hitlera zase jako malíř, i když jsem namaloval pár desítek obrazů a lidi se na nich poznávali :-) Pochodující figurky mi ale nejdou.

V čem je pointa? Zatímco u mě se lidem může občas dělat špatně z (ne)kvality mého umění (Moji báseň: "Maso v kolejišti" lze s úspěchem používat jako dávidlo :-) ) a proto jsem si také přímo své občanské přijmení nechal změnit na Cimrman - aby bylo jasné, že je to spíš přehnaná vášeň a empatie než talent, u jiných - mnohem kvalitnějších autorů se člověku může dělat špatně z jejich názorů nebo způsobu proplouvání životem. A to se pak stávají dávidlem i ty kvalitní kusy jejich umění nebo kvalitního řemesla. Prostě: Koukat se na obraz od Hitlera a netušit, kdo za ním stojí, je něco úplně jiného, než koukat se na obraz od Hitlera a vidět za ním ty miliony mrtvých a především zmučených. Za Putinem jsou jich včetně nepřátel režimu zatím možná menší čísla, ale jak by se zeptal klasik: Kolik by jich bylo třeba, aby to nebylo správné? Aby se vám při pohledu na medaily od něj dělalo automaticky špatně? Opravdu si můžeme vážit a neštítit se člověka, kterému nevadí, že jeho medaile je v podstatě pomazaná výkaly zloducha, který se jí dotknul? Který mu ji předal? Který vraždí děti? Je nějaký způsob, jak si ještě vážit jeho díla, aniž by na tohle musel člověk myslet? Asi jediný: Vydávat díla, která jsou lepší než jejich autor, čistě anonymně, je-li si autor své slabosti vědom. Sebelepší dílo si totiž může autor navždy umatlat svou i nechtěnou politickou angažovaností tam, kde se porušují lidská práva. Ale když už jde o ta nejzákladnější práva - právo nemít ustřelenou nohu, ruku, hlavu... Nemrznout v kritu bez vody a jídla... Nemuset se bát, že na tebe někdo pustí yperit nebo VX nebo že ti nad hlavou bouchne atomovka nebo vakuovka... Já nevím - u morálně zdravého člověka jakéhokoliv zaměstnání nebo stupně umělecké či profesionální třídy by automatickým reflexem mělo být zvracení a vrhnutí medaile po jejím dárci. Není to povinnost - stejně jako pozdravit. Je to pro morálně zralého člověka SAMOZŘEJMOST.

25.03.2022 12:34:26dát kritice tipaleš-novák

aha, takže "jedna paní povídala..." Nějaký doložitelný citát od Nohavicy jsem ještě nezachytil...

25.03.2022 12:28:091 tipů dát kritice tipsnake_01

Aleši, Nohavica se k SPD veřejně hlásil a prohlašoval, koho půjde volit, tuhle informaci mám potvrzenou nejen mediálně, ale zároveň přímo od známých, se kterými se Nohavica na toto téma vysloveně bavil.

25.03.2022 12:24:31dát kritice tipaleš-novák

snake: jak se dá  v době svobodných a tajných voleb zjistit, koho Nohavica volí?

25.03.2022 12:20:181 tipů dát kritice tipsnake_01

Alenakar, respektuju tvé rozhodnutí, chci k tomu ale jen dodat, že bohužel některá témata jsou od politiky neoddělitelná. Například kulturní medaile jsou (všude na světě) zároveň politickým gestem. I taková Nobelova cena za literaturu téměř nikdy nereprezentovala pouze literární, ale taky politické názory (dokonce i ta pro J.S.). Stejně tomu je s medailemi od vůdců diktatorních režimů. Je sice možné před tím zavřít oči a tvrdit, že to s politikou nemá nic společného, ale na věci to nic nezmění.

25.03.2022 12:19:042 tipů dát kritice tipUtgard-Loki

No vidíte, přátelé, jaká pěkná diskuze se tu rozvinula pod zajímavým tématem, mám z vás velkou radost. O víkendu možná taky něco napíšu, až bude čas...

25.03.2022 12:09:421 tipů dát kritice tipAru

Let it go, díky za avízo, vracím neporušené zpět ;))

25.03.2022 09:22:59dát kritice tipAlenakar

snake,

snažíš se převést diskusi na pole politiky. Já se tady na Písmáku o politice nikdy bavit nebudu.

V odstavci 1 jsem s tebou ale zcela zajedno.

25.03.2022 09:17:541 tipů dát kritice tipsnake_01

Alenakar: Mám za to, že se tu ale sváří dva různé problémy.

1. otázka kvality Nohavicových textů a jeho přínosu ve věci šíření dobrého jména ruské literatury (tady, doufám, je názor celkem jednoznačný, Nohavica je kvalitním básníkem a jeho přínos je prokazatelný. Každý, kdo by využíval chyby v charakteru spisovatele k odsuzování celého jeho díla, dělá tradiční chybu, která postihovala už literární kritiky v 19. století). Za sebe můžu dodat, že Nohavica byl hrdinou mého mládí a to, že teď volí SPD neznamená, že bych si kvůli tomu zvova a znova nepouštěl Mikymauzoleum. (Jen mě to vede k zamyšlení, jak se mohlo stát, že můj šampion humanismu se najednou přiklání ke krajní pravici s otevřeně radikálními názory na lidská práva; nemá to ale vliv na mé hodnocení Nohavicova díla.)

2. otázka převzetí/nepřevzetí ceny od diktátora. Tady tvrdím, že pokud umělec přebírá cenu od diktátora, dobrovolně tím propůjčuje diktátorovi svůj vlastní profesní i morální kredit - a to je podle mě chyba. Vím, že si umělci běžně nejsou vědomi politického rozměru předání/převzetí ceny a nepředpokládám, že by Nohavica chtěl převzetím ceny naznačit, že souhlasí s Putinovými lidsko-právními názory. I tak ale Chtě/nechtě posloužil politickému záměru V. Putina.

Rovnou dodávám, že se to netýká sportovních cen, protože tady je jejich udělení podmíněno měřitelným sportovním výkonem, na poli kultury je ovšem situace jiná a umělec, kterému je předávána cena vždy zároveň naplňuje skrytý nebo zjevný politický záměr předávajícího (jen si vzpomeň na literární ceny u nás v 50. letech).

 

25.03.2022 09:16:511 tipů dát kritice tipLet_it_go..

Včera sem byl kokot, teď jsem navíc klapař. Je hotovo!!!

(bez avíz, dobře tedy)

25.03.2022 09:13:19dát kritice tipAlenakar

Let_it_go,

myslím, že si mě s někým pleteš. Ten s katanou byl Musaši. ( A nebo že by to byl Kamamura?) ...Pořád dokola je to jen tam u vás v Klepařově a protože naše "diskuse" právě začíná nabývat klepařovských kvalit, já s takovouto "diskusí" končím. Měj se a dávej na sebe pozor. 

25.03.2022 09:08:33dát kritice tipLet_it_go..

Já vím alenku, ty si to s tou samurajskou mačetou. Porád dokola, porád dokola to samý...

25.03.2022 09:08:26dát kritice tipAlenakar

Let_it_go,

posílal jsi mi avíza a já jsem ti odpovídala. Dále mi posílal avíza Induan a já jsem mu též vždy odpovídala. Odpovídám jen tomu, kdo mne přímo osloví. Necítím žádnou potřebu vyjadřovat se ke každému komentu v téhle diskusi.

25.03.2022 09:01:381 tipů dát kritice tipLet_it_go..

 

Svévolně se účastnit diskuze, ale střídavě si zacpávat uši podle toho, mluví li ten či oný? Obávám se, že tohle asi;) neprojde.  Božínku:(.

 

25.03.2022 08:57:57dát kritice tipAlenakar

Let_it_go,

já jsem jedním z nejslušnějších nicků tady na Písmáku. Tu vepřovou kaňku sis tam přidal ty sám.

Nohavica se v jednom svém textu chtěl "poklonit básníkům české země". Těm se klaním i já. A klaním se i třeba i básníkům americkým nebo francouzským jako byli Poe nebo Baudelaire, protože to byli skuteční básníci.

25.03.2022 08:53:51dát kritice tipAru

pokud možno mě vynechte z avíz, jestliže nemá komentář se mnou co dočinění

25.03.2022 08:47:061 tipů dát kritice tipLet_it_go..

A kurva! Já svině česká globalistická. A mám to.

25.03.2022 08:41:431 tipů dát kritice tipAlenakar

Let_ it_ go,

jsem ráda, že Nohavica je stále vzorem pro mnoho českých básníků a textařů. Ráda bych uměla psát takové texty jako on nebo Vysockij. Štítím se anglicko - českých globalistů, jako jsi ty, Let_it_go... Obrací se mi z nich žaludek. Stačí si pustit Óčko CZ +SK a člověk tam slyší jen anglicky zpívané módní "trendovky", které by mohly být natočené stejně v USA jako v Albánii. Díky Bohu za Nohavicu nebo za Radůzu!!

24.03.2022 13:08:081 tipů dát kritice tipLet_it_go..

Číst to tady fáákt nebudu, ale co nehodit radostně pár vět věda, že se vám to nebude líbit: je mi jedno jak, důležitější je pouze to, aby si Česká společnost odvykala vytvářet si z podobných lidí vzory. Dnešní Ruský argument pro šikanu dareby je trapas, ale co - nechť účel světí prostředky. Já si přitom umažu hubu jen na písmáku, to je kolikrát spíš okrašlující prvek.

 

 

24.03.2022 12:40:271 tipů dát kritice tipBačkovský

Nepřijmout peníze na charitu (Člověk v tísni) proto, že Nohavica dostal medaili od Putina, je smutný. Rušení koncertů nechápu. Jsem starší kousek,  připomíná mi to předlistopadové časy. Kdo chce na koncert ať jde. 

Až mě Putin bude chtít dát medaili za moji tvorbu na Písmáku (a já si ji zasloužím), tak si ji ale nevezmu, po tom co spustil na Ukrajině už nemužu. 

24.03.2022 11:34:01dát kritice tipInduan

To si uvědomuju.

24.03.2022 08:48:295 tipů dát kritice tipAlenakar

Induane,

pro spoustu lidí je vlastní ego důležitější než lidské životy, ale Nohavicu bych do této kategorie rozhodně neřadila. Nohavica píše, hraje a zpívá pro lidi a ne proto, aby si posiloval své ego. Jeho zrušený koncert byl vyprodaný a jeho příští koncert bude s velkou pravděpodobností zase vyprodaný, tak jako byly vyprodané koncerty Vysockého.

To, že současná davová psychóza, vyvolávaná masovými sdělovacími prostředky, budí dojem, že národ je v názoru na ukrajinskou krizi zcela jednotný, to je jen iluze. Mluvím s lidmi a slyším kolem sebe velmi mnoho "nevhodných", "nežádoucích", ba přímo trestných názorů.

22.03.2022 12:26:46dát kritice tipaleš-novák

další koncerty (pokud nebudou zrušeny)

22.03.2022 11:09:56dát kritice tipaleš-novák

Jdou po mně jdou...

22.03.2022 09:24:26dát kritice tipaleš-novák

J.Nohavica po vyprodaném koncertě v Hodoníně:

Spousta lidí se teď od vás za to, že jste se rozhodl medaili nevrátit, odvrátila. Jaký na to máte názor?

Možná se spousta lidí odvrátila, ale upřímně řečeno, právě teď se mi vrátila stará chuť a stará síla. Lidem, kteří o mě mají zájem a mají chuť mě poslouchat, budu zpívat. Ti, kteří se ode mě odvrátili, si najdou jiné písničkáře a zpěváky. Je to tak normální.

21.03.2022 17:21:28dát kritice tipUtgard-Loki

Fucking lifestyle idealists! ;-)

21.03.2022 17:05:251 tipů dát kritice tipUtgard-Loki

Janina6 - jasně, že mám názor, nevybral jsem tohle téma náhodně, ale kdosi velmi moudrý, kterého si vážím mi poradil, že je lepší méně mluvit, a já mu dávám za pravdu - vlastní názory znám, a tak je nepotřebuji ventilovat, především proto, že ostatní tak překypují vlastními, velmi emotivními stanovisky, a tak je pro mě mnohem zajímavější pár dní počkat, a pak si to všechno přečíst. Mě prostě fakt zajímá, co si myslí ostatní, i to, co neví, že si myslí, i to, o čem si jenom myslí, že si to myslí. ;-)

21.03.2022 13:34:15dát kritice tipInduan

Souhlasím a Nohavicu jsem měl dřív rád. Ale spolupráce s STB mi jej zprotivila a válka na Ukrajině jen dále ukázala, do jaké skupiny lidí vlastně patří - vlastní ego je pro něj důležitější než lidské životy - v současné situaci si neumím představit si takové vyznamenání nechat. Může pak odjet do Ruska, až tohle skončí, ale tady a v Polsku spoustu fanoušků ztratí, bez ohledu na to, jak hezky zpívá nebo jak dobře to myslel.

21.03.2022 10:17:126 tipů dát kritice tipAlenakar

Induane,

nevím, za co přesně Nohavica dostal ruské vyznamenání. Vím ale, že jeho životním vzorem byl ruský písničkář Vladimír Vysockij, kterého velmi dobře znám. Předpokládám tedy, že Nohavica dostal medaili patrně ze podporu česko - ruské vzájemné spolupráce na kuturním poli. Vysockij byl umělec polooficiální, ale velmi populární nejen v Rusku ale i v mnoha jených slovanských zemích, například v Bulharsku. Nohavica sám zastával v Československu podobné postavení. A- ačkoli spolupracoval s STB, udělal pro změnu režimu tisíckrát víc, než ti, co ho dnes opět zakazují. 

21.03.2022 10:02:33dát kritice tipInduan

Když dva dělají totéž, není to vždy totéž...

21.03.2022 09:12:452 tipů dát kritice tipaleš-novák

„Rada města doporučuje řediteli Domu kultury Uherský Brod zrušit koncert Jaromíra Nohavici z důvodu nedostatečné distance zpěváka vůči prezidentovi Ruské federace,“ je napsáno v usnesení rady města.

...

podobnost s komunistickou rétorikou je čistě náhodná...:o)

20.03.2022 10:54:081 tipů dát kritice tipInduan

Teda tady se to zase rozjelo jak na novinkách. Pokusil bych se to trochu rozseknout: Medaile by měly udělovat buď nestranné organizace (jako jsou třeba univerzity demokratických států) nebo demokratické státy svým vlastním občanům, pokud se nějak zasloužili o jejich dobré jméno ve světě nebo nějak obohatili jejich vlastní kulturu, vědu, atd. Udělovat řády zahraničním je divné a obzvlášť u nedemokratických to zavání jistou korupcí až vlastizradou (oceňování kulturních agentů a potenciální páté kolony v cizích státech je vždycky problematické - i v dobách míru, protože se to pak vymstí právě v době války takovýmhle způsobem - viz Klaus a tady právě Nohavica). Ke spolupráci s STB: Nikdo nemusel zradit - spousta lidí radši obětovala karieru, život, někdy i rodinu. Kolaborace s nedemokratickým systémem za výhody je přesně to, co způsobuje to, co se dělo v minulém stoleti a co se děje právě teď znovu.

20.03.2022 08:45:51dát kritice tipsnake_01

To "teď najednou" ale v perspektivě posledních událostí dává smysl, nemusí se nutně jednat o pokrytectví - situace se prudce změnila a lidé prudce přehodnotili postoje. K takovým prudkým změnám v historii dochází. Například Anglie oficiálně byla pro udržení míru - prudký zlom nastal až s napadením Polska atp. (Uznávám, že zastávat konzistentní názor je lepší než názor prudce měnit, ale takové věci se dějí).

A pokud jde o ten establishment, přeci jen jsou tu významné rozdíly: v 80. letech pokud jsi chtěl uspořádat nezávislou hudební akci u sebe doma nebo někde venku (jako Plastici), hrozilo, že dorazí policie a všechny pozatýká. Nic takového se dneska neděje. V tom smyslu se taky univerzita nepodobá establishmentu. Pořád proto myslím, že ta paralela s komunismem nefunguje.

20.03.2022 04:06:181 tipů dát kritice tipaleš-novák

Univerzita je prakticky totéž co establishment,  jde prostě o politický "zákaz". Vždyť Nohavica tu medaili dostal už dávno, doteď mu nikdo koncerty nerušil. Až teď, najednou...

19.03.2022 22:48:52dát kritice tipsnake_01

Aleš: Nad tou paralelou mezi komunismem a současností, kterou Nohavica naznačuje, jsem hodně přemýšlel, ale mám za to, že to je nefunkční paralela. Zásadní rozdíl je podle mě v tom, že v 80. letech to byl establishment, kdo zakazoval Nohavicovy koncerty, nyní se jedná o jednotlivce a soukromé subjekty. Tehdejší motivace byla umlčet nechtěný (politicky nevhodný) hlas, dnes může být motivace různá. Napadá mě třeba: V lepším případě SVĚDOMÍ, v horším třeba touha využít něčí nevýhodné situace ve vlastní prospěch. V každém případě se ale nejedná o státem organizovanou cenzuru. 

A jen dovětek: nemyslím si, že by snad kdokoli měl mít tendenci odsuzovat kvůli nějaké udělené medaili Nohavicovo dílo, a pokud ano, bylo by to především hloupé. Bylo by to opakování starých chyb, když například Máchův sexuální život zasahoval do interpretace jeho díla atp. Kvalita Nohavicova díla nemůže být, nebo by přinejmenším neměla být, posuzována podle autorových politických postojů, to by byl návrat do poloviny 19. století. Wilde k tomu říká: Neexistuje morální a amorální umění, jen umění dobré a špatné.

19.03.2022 22:32:551 tipů dát kritice tipaleš-novák

nechápu tě špatně, jen mi to připadá zbytečné dál rozebírat. Nohavicu si posluchači najdou, stejně jako si našli Plastic peoples v jiném čase.

19.03.2022 22:30:15dát kritice tipsnake_01

Benetko, jedním z mých oblíbenců je Chris Hitchens, je to levicový intelektuál (možná bychom se na něm mohli i shodnout) a ten v knize Letters to a young Contrarian upozorňuje na to, že občas slouží fráze typu "nic není černobílé" (které jsou za běžných okolností pravdivé) k rozmělňování a bagatelizaci problémů pod rouškou "intelektualizmu". Říká, že ačkoli většinou jako intelektuál skutečně upozorňoval lidi na to, že jsou věci ve skutečnosti mnohem složitější, občas nastala i chvíle, kdy musel dělat pravý opak. Jako příklad uváděl situaci, kdy někteří autoři a politici spekulovali nad tím, jestli si Rushdie tak trochu nezasloužil, aby na jeho hlavu byla vypsaná odměna. Tady totiž není nic složitého: Autokratický režim se z nábožensko-politických důvodů rozhodl zabít člověka pro jeho názory; a s každým, kdo tvrdil, že by na tom mohlo něco být, se Hitchens jednoduše odmítl bavit.

19.03.2022 22:22:27dát kritice tipsnake_01

Aleši, nechápej mě špatně, já tě vůbec nechci tlačit do kouta nebo tě umlčet, ani ti nechci podsouvat názory - a opět připomínám, že já sám nemám na věc ohledně Nohavici jasný názor. Vyhrocené příklady uvádím především proto, aby jednoznačněji vyzněl názor, kterým chci přispět do diskuze. Mám za to, že zrovna my dva jsme schopní konstruktivně diskutovat, i když bude každý z nás zastávat jiný názor...

Dovol mi na tomto místě parafrázovat J. S. Milla: Jakou hodnotu má názor, který nemusel obstát v diskuzi?

19.03.2022 22:00:39dát kritice tipaleš-novák

Omlouvám se, nech si svůj názor,já si nechám svůj. Diskuse nikam nevede.

19.03.2022 21:49:101 tipů dát kritice tipsnake_01

Dobře, já to chápu, tak jinak: 

Co vypovídá kulturní medaile udělená v tuhých padesátých letech za kulturní přínos v oblasti poezie?

Je taková medaile nestranná, nebo reprezentuje politické smýšlení establishmentu, protože propaguje pouze určitý druh poezie a jiný cíleně opomíjí?

Znamená to, že ten, komu byla medaile udělena, si ji skutečně objektivně zasloužil, nebo především hrál tichou, třeba i neuvědomělou politickou roli a svým způsobem byl režimem politicky využit?

Jaký vztah má taková medaile k autorovu dílu, sděluje, že se jedná o výjimečné dílo, nebo je jejím sdělením, že se jedná o momentálně nejlepší politicky poplatné dílo?

Mj. tady narážím i na Orwellův odkaz, když už ho Benetka zmínil, protože právě Orwell tvrdil, že neexistuje nic jako nepolitická literatura. Ostatně politizace literatury je dobře vidět i na Nobelově ceně.

19.03.2022 21:39:501 tipů dát kritice tipBenetka

A... Který člověk na světě je schopen s jistotou říct co JE a co NENÍ konspirační teorie...?!

Aneb: Každý se bije! Za pravdu!! Ale jen za tu svou!!! :p

Na druhou stranu: Každý člověk má mozek. No a záleží už jen na něm jak jej vy/po/užívá. Zda se nechá masírovat všeříkajícími a všemocnými médii (a Pány Loutek za nimi schovanými) jako že: To! Co!! Vám ukazujeme je TA JEDINÁ PRAVDA!!!

NIC. ALE OPRAVDU NIC!!! NA SVĚTĚ NENÍ ČERNOBÍLÉ!!!

Nuž... Možná že kdyby žil Orwell v dnešní době tak by své dílko 1984 roztrhal s pocitem že je naprostý břídil... :)

19.03.2022 21:39:261 tipů dát kritice tipaleš-novák

Nesouhlasím s politizací kulturní medaile. Stejně jako nesouhlasím s různým nazíránim na vyznamenání od Havla a od Zemana. Prostě jde vyznamenání, které uděluje ten, kdo je zrovna u moci.

19.03.2022 21:25:06dát kritice tipsnake_01

A ještě, zkus se zamyslet nad následujícími otázkami:

Představ si, že by ti medaili za přínos ruské kultuře udělil, řekněme, Stalin. 

Co by to vypovídalo o té medaili?

Co by to vypovídalo o tobě?

Jakou skrytou politickou roli bys asi hrál při udílení medaile?

Chtěl by sis takovou medaili ponechat?

Cítil by ses politicky zneužitý, nebo by ti to bylo jedno?

19.03.2022 21:21:451 tipů dát kritice tipsnake_01

Já to chápu, Aleši, ale my si nerozumíme, nemyslel jsem tím to, že by se Puškinova medaile udílela za politické zásluhy, nepochybuju o tom, že se uděluje za umělecký a kulturní přínos, problém leží jinde.

Tvrzení 1. Udělovatel medaile vždy vybírá podle vlastních preferencí pouze takový subjekt, který postojově odpovídá jeho politickým záměrům (platí i pro Nobelovu cenu, ovšem pokud medaili uděluje diktátor, pak má politický rozměr vždy o to větší význam).

Tvrzení 2. Ten, komu je medaile darována umožňuje darovateli (v tomto případě diktátorovi), aby byl viděn po jeho boku a tím mu jednak dopřává mediální prostor a jednak mediální prostor po svém boku, což v praxi znamená, že umožňuje (diktátorovi), aby se mohl alespoň přeneseně "chlubit cizím peřím" a vypadat lepším, než jakým doopravdy je. (V tom je právě to nebezpečí hry na "užitečného idiota", protože zde umělec propůjčuje na chvíli diktátorovi svůj morální kredit a diktátor má tak možnost tím skrytě dosahovat svých politických cílů).

V tomto smyslu je pak každá medaile (asi vyjma těch čistě sportovních) motivovaná zároveň politicky.

Tím neříkám, že by měl Nohavica medaili vracet, jako spíš to, že si pravděpodobně při přebírání medaile nebyl tohohle skrytého politického záměru vědom, což mu je teď (možná i neprávem) otloukáno o hlavu.

Je to teď pochopitelné?

19.03.2022 20:23:271 tipů dát kritice tipaleš-novák

Nevím, jestli existuje nějaká česká medaile pro lidi, kteří propagují českou kulturu ve světě. Puškinova medaile je kulturní, nikoli politická. Ruská kultura je nedílnou součástí evropské kultury, Čechov je po Shakespearovi nejhranější autor evropských scén 

Nohavica se zachoval správně, má vyprodané koncerty.

19.03.2022 19:59:16dát kritice tipsnake_01

Aleši - to je vlastně obsahem mého sdělení taky, jen z druhé strany: celá věc se nyní politizuje, ale politická byla už i počáteční motivace. Osobně nevím, jak se k tomu postavit, Nohavicu jsem vždycky zbožňoval, ale o něj v tomto případě tolik nejde. Chápu oba postoje a nevím, jak bych se já sám na Nohavicově místě zachoval.

19.03.2022 19:56:391 tipů dát kritice tipsnake_01

Aru, tvé názory jsou ´plně pomýlené

1. manipuluješ a podsouváš mi motivace a myšlenky, což není regulérní způsob diskuze.

2. jsi ovlivněn konspiračními teoriemi do míry, že není možné s tebou diskutovat konstruktivně

Z toho plyne, že s tebou diskutovat nehodlám, protože jak prohlásil Churchill: Fanatik odmítá změnit nejen názor, ale i téma.

19.03.2022 19:39:382 tipů dát kritice tipaleš-novák

Snake: celá kampaň kolem Nohavicovy medaile je zpolitizovaná naprosto uměle.Medaile z olympiády v Číně nemá menší hodnotu než medaile z olympiády v USA.

Zkus se podívat, kdo jsou další nositeleé Puškinovy medaile. Vrátil ji někdo? A proč?

19.03.2022 18:00:35dát kritice tipAru

tvrdit že válka je prospěšná je asi takové tvrzení, jako že vakcíny chrání proti covidu

19.03.2022 17:50:141 tipů dát kritice tipAru

chápu tě, nejdřív jsi fandil rouškám, pak vakcínám a teď zničení Ukrajiny, z tvojí logiky vyplývá že miliony vojáků bojujících proti sobě na jednom území nezpůsobí naprosté zničení té krajiny, ale naopak vzkvétající zemi plnou mléka a strdí, ty teď podporuješ zbrojovky, vydělávající na konfliktu, až bude konflikt trvat dva roky (stejně jako s covidem), pokud bude západ dodávat celou dobu zbraně a žoldáky, pak si můžeme popovídat o prospěšnosti bojování za mír a co to s takovou krajinou udělá.

fascinuje mě jak lidi jako ty nejdřív podporovali farmaceutickou kliku a teď zbrojařskou kliku, ty z toho máš nějaké peníze, nebo je hájíš úplně nezištně a zadarmo?

19.03.2022 16:05:362 tipů dát kritice tipsnake_01

Aru, nedodat zbraně Ukrajině znamená obětovat zemi, která se rozhodla se bránit proti agresi - a každý, kdo navrhuje nepodporovat Ukrajinu alespoň zbraněmi, když už přímá pomoc není možná, nepřímo říká, že by chtěl za cenu míru Ukrajinu obětovat a věnovat ji, navzdory snahám jejích obyvatel, agresorovi.

Takže si to přiznej, sympatizuješ s Ruskem a vše ostatní jsou jen zastírací manévry a verbalizmus.

19.03.2022 14:47:261 tipů dát kritice tipAru

nemyslím si, že dodávkami zbraní/munice a žoldáků chce západ mír na Ukrajině, ale co nejdéle prodloužit konflikt, jednak na tom vydělají zbrojaři, jako na každém konfliktu, jednak západ trpí nedostatkem pracovních sil a stárnoucí populací, tím pádem je tento konflikt pro EU požehnáním, vydělá na tom po všech stranách, ať to dopadne s Ukrajinou jakkoli, plus až nebude západ Ukrajinu potřebovat, přestane se o ni zajímat, stejně jako o covid. nyní už nikoho netrápí jestli skoro 300 000 tisích uprchlíků nosí masky, nebo jsou očkovaní, protože covid není momentálně na pořadu dne, kormidla se chopili zbrojovky a průmyslníci, kteří tradičně prahnou po levné pracovní síle, aby maximalizovali zisky, nikoli aby jejich zaměstnanci měli důstojné podmínky

19.03.2022 14:18:102 tipů dát kritice tipsnake_01

S medailemi je to složité. Je pravda, že nevím o tom, že by někdo například vracel medaile z berlínských olympijských her po vypuknutí války. Na druhou stranu je třeba si uvědomit i to, že medaile má vždy také politický rozměr, zvláště pokud ji uděluje diktátor. A každý, kdo medaili dostává, vědomě či nevědomě, propůjčuje svůj (morální) kredit tomu, kdo mu medaili uděluje - v tom smyslu, že medaili dobrovolně přijímá a tím celý ceremoniál zaštiťuje svým osobním kreditem. Myslím, že tohle mnoha umělcům nedochází. A ani já sám jsem o tom takto donedávna nedokázal přemýšlet. V tom smyslu se pak může opravdu stát, že někteří umělci sehrají roli "užitečného idiota" ve vyšší politické hře, které si možná ani nejsou vědomi. (Mj. Nohavica byl v devadesátých letech můj hrdina humanismu a dodnes se k jeho písním pravidelně vracím, takže i můj osobní postoj k celé věci je rozporuplný). 

19.03.2022 14:06:561 tipů dát kritice tipAru

v tom případě co vyjadřuje naše vláda o nás, když ve vládě sedí notoričtí tuneláři, lháři a vlastizrádci porušující ústavu/zákony/základní listinu lidských práv, napojeni na nadnárodní korporace, které si je platí, aby pro ně přijali výhodná opatření/zákony, viz poslední dva roky intenzivního vykrádání státu farmaceutickou klikou pro její neúčinné vakcíny, původně proti covidu, jak se tvrdilo, teď převzali otěže zbrojaři, opět tu nejde o žádnou demokraci, občany, ale o zdroje/suroviny, sféru vlivu a peníze.

Kadáfiho si amíci platili, ale jak už bylo v těchto diskuzích přímo tady na Písmáku řečeno, peníze od USA za ropu ukládal do zlata, proto bylo potřeba ho svrhnout tou samou klikou co s ním před tím obchodovala.

je to pořád ta samá písnička, oblbnout veřejnost a vykrást země bohaté na suroviny, to jsou praktiky západu, za dva roky si můžeme o konfliktu na Ukrajině popovídat, vyvstanou nové a pro mnohé šokující informace, stejně jako v připadě neučinných vakcín a zdraví neprospěšných masek, ačkoli se v r. 2020 šily roušky a v r. 2021 se s vážnou tváří tvrdilo na začátku, že vakcíny mají 100% účinost proti bájnemu covidu.

ty si myslíš, že když 2 roky podlacená média tady lhala absolutně o všem, že teď začnou zčistajasna mluvit pravdu?

možná ti ušlo, že Rusko je na tom surovinově velmi dobře, naposled se snažil západ vykrást a rozebrat Rusko za Jelcina, kdy se už očekávalo, že Rusko bude rozděleno na několik menších, snadno ovladatelných států. navíc byl porušen slib západu, nerozširovat členske státy Nato na východní Evropu

19.03.2022 12:04:27dát kritice tipInduan

Tady jde o to, že Rusko nebylo svobodná země ani v době, kdy dostal tu medaili. Bylo to podobné, jako jít si pro ni třeba ke Kadáfímu. Bez ohledu na to, jak člověk má nebo nemá rád ruskou kulturu - od diktátorů a křivejch parchantů se prostě medaile nepřijímají - i kdyby jen zastupovali svůj stát. Ostatně - lidi, kteří ho tolerují u moci jsou zbabělci a od těch tu medaily přijmnout je taky blbost. Lidé jsou zodpovědní za svou vládu - alibismus vede přesně k tomu, co se děje teď. A proto jsou tu sankce, které mají těm občanům ukázat, že když si ve vedení země udržují teroristu a vraha, jsou spoluviníci toho, co se děje a jsou za to částečně zodpovědní. Zbabělost a alibismus je přesně to, co dělá svět tak hnusným místem k životu a co vedlo i ke dvěma světovým válkám.

18.03.2022 19:29:372 tipů dát kritice tipAru

mám dojem, že jsem neslyšel o tom, když NATO v r. 1999 bombardovalo Bělehrad, že by nějaký umělec vracel vyznamenání, nebo ocenění v Evropských krajinách, nebo USA. možná se dočkáme obdobné akce v Moskvě, nebo Peťerburgu, NATO ví jak zjednávat mír

18.03.2022 18:46:032 tipů dát kritice tipBenetka

Eh! Zde jsem za jedno s Alešem.

18.03.2022 18:39:234 tipů dát kritice tipaleš-novák

Nevím o nikom, kdo by vracel Puškinovu medaili. Ani o nikom, kdo by vracel medaili od Hitlera.

18.03.2022 18:23:34dát kritice tipČudla

Aleši to je pro mě stejné,  jako kdyby někdo odsoudil Hitlera, ale metál od něj si nechá,  protože ho přece nedostal za válčení, ale za umění. 

18.03.2022 15:16:165 tipů dát kritice tipaleš-novák

omyl, Čudlo. Nohavica válku jednoznačně odsoudil. Medaili dostal před mnoha lety, až doteď mu nikdo koncerty nerušil ...

18.03.2022 15:04:01dát kritice tipČudla

J. Nohavica morálně zklamal. Tedy alespoň z mého pohledu. Zklamal, že přistoupil na spolupráci s StB a přiznal se až když nebylo možno zapírat. Zklamal mě tím, jak se k tomu postavil. Zklamal mě přijetím medaile od Putina i tím, jak toto přijetí obhajoval. Zklamal spoustu lidí a nedivím se pořadatelům, že mu ruší koncerty. Zatímco za totality se umělcům zakazovalo vystupování pro protitotalitní postoj, dnes pořadatelé odmítají Nohavicu za protidemokratický postoj. A v tom je ten rozdíl. 

18.03.2022 14:31:521 tipů dát kritice tipaleš-novák

Puškinovu medaili dostal i Lubomír Feldek, například...

Pokud mají posluchači o koncert zájem, najdou si ho, navzdory omezením. Jako za časů undergroundu.

18.03.2022 10:45:46dát kritice tipAlenakar

Nohavica je na indexu, ale pan prezident se od Putina distancoval "dostatečně", když ho označil za šílence. ...Teď je najednou papežštější než papež a může klíďo píďo vládnout dál.

18.03.2022 10:42:232 tipů dát kritice tipAru

mě to nepřekvapuje, bolševické praktiky se tu zavádějí dva roky, od izolování lidí ve vlastním bytě, coby domácího vězení bez lékařského vyšetření a povinné testování, aniž by to cokoli vyjadřovalo o tom, jestli je člověk nemocný, či zdraví; nošení masek, bez prokázání pozitivního účinku na lidské zdraví (na podzim jdou čísla pozitivních nahoru, na jaře dolu, bez ohledu na nošení masek), nucení nepovinných vakcín a jejich masová propagace, zákaz cestování přes okresy, zákazy nočního vycházení a záměrné manipulování s čísly a jejich propagace veřejnosti.

lidem holt ti bolševici už zkrátka chyběli. jiný, nebo žádný názor už zase není v kurzu, stačí nálepka, že takový jedinec podporuje terorismus, tím se řeší všechno, takhle zametl i kanadský premiér Trudeu s konvojem svobody. mít odlišný postoj od strany a vlády už se dva roky zase nenosí

18.03.2022 10:19:183 tipů dát kritice tipJanina6

No a máš na to nějaký názor?

Mě pobavilo "důvodem je nedostatečná zpěvákova distance..." :-) Ano, "jako před léty, ty samé věty", jak se zpívá v té písni o kousek dál. Mysleme si, co chceme, představujme si sebe na jeho místě, jak určitě to ocenění hážeme Putinovi pod nohy... ale, kurňa, je to přece jeho věc a rušit mu vyprodaný koncert? Kde to jsme?

18.03.2022 10:12:56dát kritice tipNorsko 1

A co jako ?Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2022, provozuje Dobrý spolek, pravidla Pickup lines Letní dětský tábor