Na Písmáku publikuje 52 tisíc autorů, 469 tisíc textů, miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Vedle jak ta jedle?
datum / id21.03.2022 / 530027Vytisknout |
autorDanny
kategorieÚvahyDalší dílo autora
zobrazeno221x
počet tipů9
v oblíbených0x
Vedle jak ta jedle?

Stala se mi jednou taková věc, u které si už nepamatuju konkrétní detaily, ale obecný princip: zkrátka jsem měl (možná se to týkalo i mého profesního oboru, IT) představu, že "něco je nějak" - a jednoho krásného dne jsem zjistil, že je to úplně jinak. Že jsem prostě o něčem, jako by se nechumelilo, celou hromadu let svého dospělého života měl úplně nepravdivou představu.
Proč o tom píšu? Ve svých různých "duchovních" obdobích jsem tu "nasázel" velké množství děl týkajících se toho, jak to s tímto světem "vlastně je": to jsou dost zásadní témata vzhledem k tomu, že mohou poté "podpírat" celý něčí život. Ale: i tady se můžu mýlit. A pravděpodobně se mýlím, protože nikdo z nás nedostáváme při narození nějaký ten "manuál" k realitě, ale rodíme se nazí a nevědoucí a všechno postupně zjišťujeme.
Plyne snad z toho, že bych měl všechno smazat? Že by měli všichni všechno smazat a o těchhle tématech mlčet? Jedno záchranné lano se nám tu nabízí: básnická licence. To, co píšu, ať již je to povídka či báseň, je zkrátka fikce: takový proof of concept, takové "jak by to mělo být", případně "jak mi v nějaké meditaci přišlo, že to možná je" - pro pobavení, zamyšlení, zpestření: není to žádná svatá kniha, podle které by se dalo žít. Inu - jednou jsem si myslel, že někdy v životě budu chtít napsat nějaký vážně míněný text o duchovnu: ale poté jsem si právě uvědomil, jak málo toho vím, jak moc se můžu mýlit a jak kontraproduktivně bych mohl někoho někam zavést... Takže to nechme u fikce, básnického a spisovatelského hraní s "co kdyby" a budeme všichni spokojení.
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

22.03.2022 15:08:101 tipů dát kritice tipJanina6

Hehe... Jamardi, bingo :-) Dokonce se obávám, že ono to tak je... že se všichni jenom ("bezchybně") rozvíjíme... akorát občas někdo na úkor někoho jinýho, a tam začínají problémy.

22.03.2022 13:51:241 tipů dát kritice tipJamardi

Takové úvahy si vážím.

Velmi sebejistí jsou například různí kouči osobního rozvoje a štěstí. Říkají, že když si člověk plní svoje přání, je to správné a když posléze zjistí, že něco byla chyba, tak je to taky správně, protože ho to posunulo v jeho osobnostním rozvoji dál. Takže nic není chyba. A kdyby se tím řídil každý, tak nikdo nedělá žádné chyby, jen se rozvíjí. Ale s tím se nepočítá.

21.03.2022 22:59:524 tipů dát kritice tipOdpoutaný Prométheus

Představme si hrnec, který nasvícen vertikálně vrhá stín ve tvaru kruhu, zatímco nasvícen z boku vrhá stín ve tvaru obdélníku.

Znamená to, že by hrnec byl obdélníkem, nebo kruhem?

A znamená to, že když se jeden stín hrncem vrhaný na stěnu jeskyně tvarem liší od druhého, že jsou oba lživé, nebo že je jeden pravdivější, než druhý?

21.03.2022 22:37:41dát kritice tipfjorda

Myslím si to samý. Lidi mění názory a není možný mít černý svědomí z toho, že jsi někdy něco napsal a někoho to mohlo ovlivnit. Což mohlo. A to je dobře. Ale každý si na věci přichází komplexně a vlastně sám, jen s pomocí. Navíc tvoje věci nemůžou nějak negativně ovlivnit, vedou k zamyšlení, propojení myšlenek a otevírání mysli. Takový počítačový systém, vždyť víš...

21.03.2022 17:10:372 tipů dát kritice tipIQ nick

To že jsi zjistil, že něco je jinak, než sis dosud myslel, může klidně znamenat, že jsi získal větší nadhled, hlubší nebo obsáhlejší zkušenost a především sebereflexi. Všechno to vidím jako pozitivní posun. Vývoj.

A máš - li obavu, že jsi mohl svými úvahami, dnešní optikou nahlíženo, mylnými, někoho nasměrovat na zcestí, tak tě mohu uklidnit. Z vlastní zkušenosti vím, že každý je schopen vnímat jen ty rady a moudra s kterými už předem vnitřně souzní.

Zajímavé zamyšlení. b:)

21.03.2022 16:55:071 tipů dát kritice tipzvedavec

pre mňa veľmi sympatická úvahaKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2023, provozuje Dobrý spolek, pravidla Wiki of 21st century Letní dětský tábor