Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 465 tisíc textů, miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Jak jsem zničil kamarádství
datum / id31.03.2022 / 530325Vytisknout |
autorsupizmus
kategorieMiniatury prozaickéDalší dílo autora
zobrazeno388x
počet tipů17
v oblíbených1x
do výběru zařadilBačkovský,
Prolog

I ve mě je kus Putina a kdybych měl v zádech 150-ti milionový národ a vědomí, že 2/3 planety ze mě mají bláto v trenkách, dost možná bych byl ještě větší nádor na lidstvu než je aktuálně on...

Jak jsem zničil kamarádství

   Pocity křivdy a mnohé nevyřčenosti se do mysli začaly stahovat podobně jako vojska k hranicím cizího státu. Rostoucí napětí přešlo do prvního vpádu slova začala dopadat jako bomby na nic netušící zemi. V odpověď přišlo ostřelování podobného typu. Když pak jediná věta zasáhla strategický cíl, začaly se v obraně pálit mosty, aby se předešlo dalším invazím. Mírová jednání žádný zlom nepřinesla neboť míru v nich nebylo ani co by se za nehet vešlo. Útoky sílily a začaly se vypouštět chemické zbraně s křivdami dávno prošlého data. Snahy společných přátel se míjely cílem narozdíl od stále sílících dezinformačních pomluv a intenzivní palby z tlamopalů obou válčících stran. Ke smíru nedošlo, válka skončila vypálenou zemí a zbytečnými ztrátami na obou stranách. Spálené mosty zůstaly strženy a jakákoliv možná budoucí komunikace mezi oběma zeměmi se stala nemožnou.

   Si tak říkám, že vzhledem k těmto historickým skutečnostem z mého života, za které se jednou budu muset Bohu zodpovídat, a žádná selanka to nebude, je mojí rolí v aktuální válce se modlit nejen za ty zbytečně zmařené lidské životy, rozbité rodiny, zničená města, ale i za obrácení a desatanizaci Vladimíra Putina a všech jeho válkomatů, za postupnou proměnu nenávisti, která prudce roste na obou stranách konfliktu - zlo je bohužel difuzní a plodí nové a nové zlo. Jediné, co ho zastaví nejsou sankce, ale náraz na Dobro.

   Zastav ,dobrý Bože, prosím, válku nejen na bojišti, ale i v nás samých!
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

31.03.2022 23:32:44dát kritice tipKočkodan

I já si vypíchnu jedno slůvko, ano, ten tlamopal.

31.03.2022 22:31:28dát kritice tipZeanddrich E.

PS 02: Válka v nás samých je lepší, než válka vnější, tzv. horká, myslím, ..., ale i od té je, samozřejmě, dobré čas od času si odpočinout :)

31.03.2022 22:27:551 tipů dát kritice tipZeanddrich E.

Hezké :)

PS: Myslím, že  ..proti difuzi zla se můžeme postavit jedině kvalitou svého ducha (nejsme tedy hříčkouněčích rukou,..., ale dle mustru našeho Otce nebeského svébytně vystupující bytosti )..

 

31.03.2022 21:59:53dát kritice tipK3

supi, doufám, že se neurazíš. Majaks to nakousl, to je tak široký pojem... Člověk přece nemusí být hodný, aby nezabíjel. A nemusí být přímo zlý na to, aby rozpoutal válku. Stačí být normální. Pohybovat se v určitých mantinelech. Tohle už je něco, co se vymyká normálu. Porucha osobnosti. Já tomu říkám nemoc z moci. Jenom to potvrzuje, že když je člověk příliš dlouho u moci, přestává mít sám o sobě přehled. Ztrácí sebekontrolu, a je přesvědčený, že všechno co dělá je dobře. Protože nikdo se neodváží říct mu, že to je špatně a on tomu začal věřit, a tudíž je schopný všeho. Vzomeňme na Beslan, Kursk, Čečensko. Nemá zábrany, nezáleží mu na člověku ani na vlastních lidech. On možná taky věří v boha, myslí si že jím je sám. Bojím se, že dokud je u moci, může překvapit něčím ještě daleko horším. Proto buďme rádi, že u nás je demokracie, na kterou tak rádi nadáváme a svobodné volby. 

31.03.2022 18:31:192 tipů dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Tvoji roli se snažím chápat, jsi duchovní a sám k sobě (jak jsem si všimla) dost přísný.

Některé věty a výrazy jsou originální, i tvé srovnání mezi vztahovou a skutečnou bitvou. Pocit, který člověk může mít z nesouladu např. s kamarádem, popisuješ ze svého hlediska poctivě. Dobré, supíku.

31.03.2022 18:11:05dát kritice tipyss

*oprava utiekanie k Bohu..

31.03.2022 18:09:26dát kritice tipSilene

tech. ke kombinovanému zápisu složených adjektiv apod.:

150milionový = stopadesátimilionový 

18letý = osmnáctiletý

číslice+adjektivní část, nikde žádná vycpávka a v jednom kuse slova

31.03.2022 17:40:53dát kritice tipyss

Zlo neexistuje,je to iba neprítomnosť dobra...to poznáš určite.../ čiernobiele videnie sveta /...a keď sa zamyslím nad prologom.,tak potom o čom to je ? Spojenie Boh vojna Ukrajina atď .asi začínam byť na to "citlivá" ale príde mi to už ako brnkačka na city / v komfortnej zóne svojho pohodlia / ...celkovo to utieranie k Bohu,ktorý dokáže napraviť všetky chyby,vojny,má všetky riešenia mi príde trocha fanatické... Možno by som si ten text chcela predstaviť oveľa ľudskejší,s hlbším ponorom...takto mi to prišlo ako plne automatizované bumbumbum,ospravedlňujem sa za výraz ale tá prvá polovica pre mňa skôr také "spravodajstvo"..tak snáď niekedy 

31.03.2022 16:54:33dát kritice tipUtgard-Loki

Ahoj Supisme, zrovna včera jsem potkal Tvého Hospodina cestou z hospody (byli jsme oba namol, a já jsem se pořád snažil opřít hlavou o strom, který tam nebyl, abych se mohl vyčůrat, což nedopadlo ani jednou dobře, ale proč bych stále dokola neopakoval stejnou chybu, že?), no a Hospodin se mi smál, a pak se zamotal do takového toho legračního roucha a spadli jme ze schodů, a když jsme trochu vystřízlivěli a zatlačili si boule, tak jsem se ho na Tebe ptal, rozumíš, z dobré vůle, a on mi říkal, že mu děláš starosti, protože vám jasně napsal do Bibličního manuálu, že máš nastavit druhou tvář, a ty jsi ještě nedostal ani do té první, a už soptíš nenávistí, jako nějaký fanatik.

Víš, on Hospódin nemá rád fanatiky, dost jste mu udělali starosti s tou první křížovou výpravou, jak jste pobili v Jeruzalémě všechny, rozumíš, židy, muslimy, všechno, co se hýbalo, včetně nemluvňat, to byl celkem masakr. Vypálení Konstantinopole mu taky radost neudělalo, to víš, Jahvík je holt starej cíťa. 

"Dokud se na to nevyserou a nebudou se snažit navzájem pochopit, tak válka neskončí, copak se už na té pitomé zeměkouli neučí ve školách zeměpis?!" řval nešťastný Demiurg a zvracel do kanálu, až to bublalo. Tak jsem mu půjčil kapesník, a jak jsem se u něj přimluvil za Tebe, tak jsem slíbil, že se u Tebe přimluvím za Něj. 

Takže supisme, nemoh bys prosím Tě ještě jednou vzít toho Ježíše s tím hipíckým pacifismem na milost? Moc Tě prosím, víš, ten Starý zákon už měl být ve starém železe, je to jen taková polní příručka pro boj v poušti. 

Tak dík - a bacha na Merlot v Dobrý Trafice na Újezdě, stoupá nejen do hlavy, ale hrdlem zpět do lokálu - ale hele maj tam fakt pěkný servírky!

A ty mi promiň, Petře, tyhle texty, Múzy poslední dobou vyvádí jako pominuté, sám ně jeden vetchý stařec nestačí. 

Čus vespolek!

31.03.2022 16:13:51dát kritice tipMarcela.K.

Tomu prologu se mi u tebe nechce věřit.

Člověk, který si uvědomuje sílu Dobra, by se těžko změnil ve zhoubný nádor...i když kdoví z čeho to roste.

31.03.2022 11:48:50dát kritice tipAlegna

Mám ráda stručné texty a cením si pohledu na válečný konflikt skrze sebe.

31.03.2022 10:15:16dát kritice tipBačkovský

Ale je možné, že v duchovním světě platí jiné zákony a zlo se může vrátit jak Abakus píše.  

31.03.2022 10:00:37dát kritice tipBačkovský

Abakus - difuze běží až do vyrovnání koncentrací, hnací silou difůze je rozdíl koncentrací, ten se v průběhu děje snižuje a difuze zpomaluje. Mrkni se na teorii, tuším Fickovy zákony jsou ilustrativní. Směr difuze je k menší koncentraci difundující látky. Až se koncentrace látky vyrovná difuze se zastaví.  

31.03.2022 09:57:16dát kritice tipMilanH

Závěr moc hezký !!!

31.03.2022 09:45:01dát kritice tipAbakus

lenže z fyzikálneho hľadiska  - ak je koncentrácia na druhom konci väčšia, mohlo  a malo by sa zlo vrátiť autorovi späť.  

nie som učiteľ ale logika je sviňa. 

31.03.2022 09:44:23dát kritice tipannnie

Prolog plus první část plus Alešem povšimnutý tlamopal mi dohromady dávají jeden z nejlepších textů, co jsem tu kdy četla, a to i po formální stránce. Závěr je mi tam trochu příliš dořečený, jako čtenář bych si ho byla radši dotvořila sama. To ovšem sedí od autorky, která je všeobecně známa svou užvaněností a polopatičností :) :) :), že?

Tak jako tak: annin výběr. 

31.03.2022 09:43:031 tipů dát kritice tipMajaks

Ty vole, to je zase vyber.

Autore, sorry, ale k dilu samotnymu tezko neco rict - putin, valka, zlo a dobro, Buh... a vsechno ve dvou kratkych odstavcich. Ne, to proste nefunguje.

31.03.2022 09:35:55dát kritice tipBačkovský

Zaujala mě myšlenka "Zlo je bohužel difůzní". Difuzi známe jako fyzikální děj, zde je difuze použita jako mechanismus šíření zla.  Difuze zla platí nejen pro utočníka, ale i pro napadeného, i pro mě i pro nás . Jsem také učitel, tak se omlouvám poučovatelskou formu mé kritiky. 

Difuze je proces samovolného rozptylování částic v prostoru. Veškeré látky mají tendenci přecházet z prostředí se svou vyšší koncentrací do prostředí s nižší koncentrací. atd (Wikipedie)

31.03.2022 09:29:38dát kritice tipEvženie Brambůrková

Skvělé. Ale kde tam vezmeš to dobro, které by satan akceptoval?

31.03.2022 09:15:08dát kritice tipBačkovský

Souhlas a díky.

31.03.2022 08:58:071 tipů dát kritice tipzvedavec

Aj skutočné dobro je difúzne, verím tomu

31.03.2022 08:47:14dát kritice tipaleš-novák

tlamopal - výborné slovo!!!Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2022, provozuje Dobrý spolek, pravidla Pickup lines Letní dětský tábor