Na Písmáku publikuje 52 tisíc autorů, 471 tisíc textů, miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

informystická analogie
datum / id25.04.2022 / 531225Vytisknout |
autorDanny
kategorieMiniatury, hříčkyDalší dílo autora
zobrazeno142x
počet tipů4
v oblíbených0x
informystická analogie

svaté písmo
se podobá programovému kódu:
stačí, aby bylo jedno písmeno špatně
a spadne to
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

28.04.2022 13:02:42dát kritice tipRajmund

Kéž by to platilo i pro ty letáky z hypermarkétů

26.04.2022 19:56:13dát kritice tipEvženie Brambůrková

Jednou to spadne stejně.

26.04.2022 14:18:03dát kritice tipzvedavec

chcela by som opraviť svoju geniálnu vetu: "...kedysi som videla aj taký obrázok krútiacej sa tanečnice, ktorý niekto vníma ako točiaci sa doprava a iný ako otáčajúci sa vpravo. A vedeli by aj odprisahať, že to tak je."

Jeden tanečnicu vidí ako točiacu sa doprava a druhý DOĽAVA (nie tiež vpravo)

26.04.2022 14:11:351 tipů dát kritice tipAru

výborný postřeh zvedavec, smysly rozhodně nejsou to co nám je předkládáno jako "skutečnost", ale spíš jako možnost věřit iluzím :D

26.04.2022 14:05:481 tipů dát kritice tipAru

víra je to co drží svět pohromadě - víra v bohy, vůdce, úřady, naději, štěstí, dobro - dosaď cokoli chceš, nevěřící člověk je prakticky oximorón, nebo naprostý nihilsta s vírou že nic nemá smysl :D

26.04.2022 14:03:521 tipů dát kritice tipzvedavec

avi

26.04.2022 14:02:362 tipů dát kritice tipzvedavec

No, ja neviem, či za všetky kroky, ktoré daný človek urobí, je zodpovedný len on sám, skôr o tom pochybujem.

Za čo pravdepodobne zodpovedá, je to, či si vyberá podľa svojho svedomia a aj síl.  Lebo za istých okolností mu môže svedomie hovoriť, čo má urobiť, no nemusí mať na to dosť síl. Keď to doženiem do extrému, viem si predstaviť človeka, ktorý síce vie, že čosi urobiť rukou má - káže mu to svedomie - ale ruku má ochrnutú. Nevie ňou pohnúť, nemá na to silu. To je maximálna slabosť. A potom - môžu tu byť rôzne stupne slabosti.  (ľahké je odsúdiť)

A potom, človek sa môže aj mýliť v hodnotení. A potom aj svedomie mu našepkáva divne.

Veľa som rozmýšľala nad tým, že poznám viacerých slušných a dobrých ľudí, ktorí ale svet celkom úprimne vnímajú rozdielne, majú odlišné politické názory, a túžby po usporiadaní sveta.

Ale minule som svojej vnučke kúpila také karty "Optické klamy". Vtedy som niečo pochopila.

Je to sada kariet, ktoré ľudí mätú. Sú tam aj také, v ktorých rôzni ľudia vidia rozdielne obrazy (jeden vidí napr. mladé dievča a iný starca a pod.), a kedysi som videla aj taký obrázok krútiacej sa tanečnice, ktorý niekto vníma ako točiaci sa doprava a iný ako otáčajúci sa vpravo. A vedeli by aj odprisahať, že to tak je.

Ak je človek až tak veľmi pomýlený už aj svojimi zmyslami, môžeme sa diviť tomu, že svet hodnotí veľakrát pre nás prekvapivo? A ako môže na základe omylu (či zjednodušenia) robiť dobré rozhodnutia? Aj keby chcel a mal dostatok síl?

26.04.2022 13:58:512 tipů dát kritice tipLenochod

Já bych to viděla přesně naopak. Stále mě udivuje kolik je nejen písmen - ale i celých vět v písmu špatně (hlavně jich tam plno chybí úplně), a steně to pořád nepadá. Asi to drží pohromadě tím lepidlem, co popsal Aru - vírou. A ta v PC-světě neplatí, program na víře nepostavíš. Víru však do lidí naprogramovat můžeš a těžko jí pak odinstaluješ... pak drží fest. (Třeba i víru v politiky...)

Zajímavý podnět na přemýšlení.

26.04.2022 06:59:051 tipů dát kritice tipAru

ono to padá i jinde, většina lidí lační po víře, ať je jakákoli. říct si že za všechny kroky co daný člověk udělá je zodpovědný jen on sám a jen on sám sklidí své plody, ať jsou jakékoli je pro drtivou část lidstva nepředstavitelná a šílená představa. např. člověk se před jízdou napije a srazí na přechodu dítě, takový člověk bude nejspíše (jako nejpohodlnější nápad) tvrdit že za to mohl alkohol, ne jeho vlastní jednání, skutky, které vedly k tomu činu. říct si, že zabil to dítě na základě jeho dementních rozhodnutí by vedlo k otevřenému traumatu, takhle ho jeho vlastní víra ochrání ve vlastním sebeklamu o sobě samém - víra je logickým nástrojem jak udržet lidi příčetné a s nadějí, např. u křesťanů v posmrtný ráj. přidaná hodnota je, že pokud v danou věc věří více lidí, je taková věc o to líp uvěřitelná a obhájitelná, plus každá víra vytvoří společenství lidí, kteří se za tím účelem budou potkávat a utvrzovat se navzájem v tom co věří a vychovávat v tom nová pokolení, která to vezmou už rovnou za danou skutečnost, ostatně většina lidí na planetě je věřících ;)Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2023, provozuje Dobrý spolek, pravidla Wiki of 21st century Letní dětský tábor