Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 465 tisíc textů, miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

- odejde v pravé poledne -
datum / id12.05.2022 / 531726Vytisknout |
autorirem
kategorieJen tak pro radostDalší dílo autora
zobrazeno341x
počet tipů22
v oblíbených0x
do výběru zařadilLyryk,
- odejde v pravé poledne -

 

 

 

 

 

 

 

maminka skládá střepy talířů
do mandal
a stříhá záclony
stříhá
sněhobílé nitě


v zrcadle vídá
neodžitý čas
promarněná příště    snad    a možná
           zítřek že možná bude jiný


a vrásky v zrcadle se nepohnou
ruce dál
drtí talíře
a na zdech
plesnivějí stíny         co let už čeká na poledne    dnes

         do studny hází prášek
         s jedem

         nezamkne dveře

         ani jedinkrát
         se neohlédne
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

15.05.2022 14:11:35dát kritice tipa2a2a

Pro mne krásný text. Zamýšlím se nad komentářem Yss, kde zmiňuje použití častěji užívaných obrazů. Není ostatně sama v obecné rovině, i já občas na to poukazuji, ovšem při vědomí, jak jsou zasazeny do kontextu, atmosféry básně, a zde se mi jeví, že je to v pořádku, Příkladem je obraz s mandalou, samotný pojem je jistě zaužívaný a docela vyprázdněný, zde však mi spontánně naskakuje asociace vzpomínkového fotoalba. Lze říct, že i čitelnou přímočarostí, což jindy a jinde není vždy to nejlepší, přímo vtahují a umožňují rychle splynout k obsahově vypjatější a vygradované části druhé. Navíc verše působí, jak je ostatně pro tebe typické, velmi křehce a já to jako čtenář podvědomě vnímám v obavě, aby se neroztrhly a o to rychleji je vstřebávám.

13.05.2022 09:19:22dát kritice tipAlenakar

Za básničku dávám tip, i když se mi nelíbí ten jed ve studni. Lze odejít středem i bez pomsty.

13.05.2022 07:44:00dát kritice tipBiskup z Bath a Wells
redaktor prózy

super

13.05.2022 07:42:02dát kritice tipLady de Winter

Krásná, silná věc (a ten název!)

12.05.2022 18:57:37dát kritice tipSilene

No tak dobrá, yss, ještě víc se vyžvejknu, ale závěrem nutně přidám i recept na sušené šušně pro ostatní dobré písmáky, aby si i oni mohli tuto pochoutku uvařit; jinak nehrám. 

Seriózně, pro autorku:

Pokouším se přežít řezavě ezoterické mandaly, neboť se autenticky snažím rozumět, že s podobným výjevem by se snad měla dokázat sžít asi tak každá desátá sivá matka, která... která ovšem v mém čtenáři ze všech svých jak nitě napjatých sil zároveň odporuje fenomenálnímu závěru. 

Značka MEISSEN v oválném rámečku z rubu míjí druhý verš v první sloce; vynechává první dva verše ve sloce druhé a přes drcenou třetí sloku se přenáší jako apatická polednice k fatalismu v závěrečném prodloužení, kde namísto produktu z bohumínské BOCHEMIE vhazuje do branky puk s definitivní odpovědí a neváhá! Wow, to byla hra. 

12.05.2022 18:39:54dát kritice tipyss

aj keď text plynie veľmi ľahko a disponuje fajn myšlienkou a atmosférou, osobne sa mi viac páči druhá polka textu. V tej prvej je predsa len na môj vkus trocha väčšie použité už ošúchaných výrazov /mandaly, záclony, zrkadlo, neodžity čas..najmä  zrkadlo je použité skoro duplicitne za sebou, takže ten úvod mi príde trocha obohratý a istým spôsobom v rámci použitia jazyka "lacný."

k druhej polke v podstate ani nemám či povedať, je hutná, nosná, pekná, s priestorom pre čitateľa.Možno by som si to vedela predstaviť práve od druhej polky  s ukončením posl.dvoch riadkov v druhej sloke v závere,ale to sú už moje fantázie a interpretácie. Text tipujem najmä kvôli tej druhej polke, ktorá bola pre mňa určite fajn.

12.05.2022 17:51:031 tipů dát kritice tipSilene

a vrásky v zrcadle se nepohnou a na zdech plesnivějí stíny jsou moc fajn, naopak neodžitý čas je prostě... obrat opotřebovaný až příliš. Text je možná pro radost, ale škoda tak, no. Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2022, provozuje Dobrý spolek, pravidla Pickup lines Letní dětský tábor