Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 466 tisíc textů, miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

TD - Moře
datum / id22.05.2022 / 531985Vytisknout |
autorsupizmus
kategorieMiniatury prozaickéDalší dílo autora
zobrazeno200x
počet tipů13
v oblíbených0x
Prolog
Ach, s právy filosofii

a medicínu jsem studoval

a také theologií

já pohříchu se prokousal -

a teď tu blázen stojím, žel

a ani za mák jsem nezmoudřel.
TD - Moře

   Chtěl bych plout po mořích. Být nepatrnou tečkou pod obrovským nebem, vydán všanc větru, proudům a bouřím. Kam oko dohlédne vidět jen vodu a radovat se z každé země a ostrova, který budu míjet. Žasnout nad nekonečnými možnostmi života, které se ukrývají pod hladinou. Hledat přístav, který mě přijme a dá mi půdu pod nohama. Vnímám a tuším, že moře mě naučí víc než všechny školy, univerzity a knihy. Toužím toužit po dálkách, dobrodružstvích, rutinách, které vydávají na světlo otázky, jež si ke své škodě přestávám klást. 

   Ale jsem čistokrevný suchozemský muž, jemuž nezbývá než věřit, že snad je moudrost ukrytá i jinde než v mořích a vzdělávacích ústavech. Zatím ji každým dnem míjím, ale až mě jednoho dne potká a políbí, věřím, že moří už nebude třeba. Ani škol a knih. Ani mlčení a slov. Bude třeba jen lásky.

   A dorůst lásky je úkol, který mě přesahuje víc než všechna moře. Než jejich obrovská nebe, větry, proudy a bouře. Vody kam oko dohlédne. Země, ostrovy a přístavy. Nekonečné možnosti života ukryté pod hladinou.

   Otevři, velký Bože, prosím, mé srdce lásce. Lásce, ve které je ukryta veškerá moudrost. Lásce věčnosti, věrnosti, odevzdání, důvěry. Chtěl bych plout po jejích mořích.
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

01.06.2022 07:10:244 tipů dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Prométhee, reaguji na tvé avi.

Nesoudila bych pohnutky jiných /autorů a čtenářů/ - anebo u tebe platí Podle sebe soudím tebe? Další avi mi prosím neposílej.

01.06.2022 06:04:46dát kritice tipOdpoutaný Prométheus

Supismus je takový Viewegh kvaziduchovní literatury. Vraž tam boha (nejlepší jsou Jáhve, v létě jsou pěkně křupavé, ale v nouzi můžeš nahradit Hospodinami vraždícími prvorozené na Blízkém Východě), přilej falešnou pokoru, zamíchej vroucností svých motlideb, a máš velmi populární punč pro široké publikum, které zebe duše marností vlastní přetvářky...

23.05.2022 21:50:34dát kritice tipK3

supi., tohle se ti fakt povedlo. Vidím v tom i sebe. Mořského vlka jsem četl třikrát, viděl asi čtyři rozdílné filmy a líbily se mi všechny, v tom díle je moudrosi víc než dost. A přesto jsem se po moři nikdy neplavil. Zaujalo mě taky jedno, píšeš Zatím ji každý den míjím - ale až mě jednoho dne potká a políbí... To znamená že se denně potkáváte, míjíte, zkus oslovit a políbit ty jí:). Taky si myslím že bůh srdce už otevřel každému, ale ne každý si toho všiml. Ať chci nebo nechci, musím tomuhle dílku dát tip.

23.05.2022 12:29:01dát kritice tipOdpoutaný Prométheus

Emergentní - od anglického "to emerge" - učinit se zjevným, zbadatelným, v protikladu k emocím, které si člověk vsugeruje, nebo mu je někdo vnutí. 

23.05.2022 11:26:35dát kritice tipzvedavec

Odpoutaný Prométheus:

"emergentní emoce"  - čo to je? krízová emócia?

Ja si myslím, že láska nie je krízová emócia, možno nie je to ani emócia, to, o čom supizmus píše; ale existuje aj emócia lásky, to nepopieram, ale či je krízová?

Láska sa prejavuje možno v postoji, v hľadaní dobra u seba aj u druhých , v prijatí druhých, ... , a v tom sa rásť dá

 

23.05.2022 09:37:00dát kritice tipOdpoutaný Prométheus

"Suchozemský muž" je hodně neobratné slovní spojení, nevím, jak přesně se dá "dorůstat lásce", která je především emergentní emocí, nikoliv teologickým konstruktem - a ten tvůj nadpřirozený plyšový medvídek už dokázal svým kultistům zdůvodnit hodně velká zvěrstva, takže ho prostě neberu v potaz. Ale chápu, že tenhle šlágr tu má hodně fanoušků, kterým moc nezáleží na originalitě, "hlavně když hrají tu naší". 

23.05.2022 09:29:071 tipů dát kritice tipzvedavec

Otázkou možno je i to, čo to vlastne tá láska je?

A láska voči komu každému? Obzvlášť v dnešnom svete bojov milovať všetky bojujúce strany, je dosť náročné.

Pritom pred rokmi som si vyhodnotila lásku ako niečo, čo má byť univerzálne voči "blížnym", teda všetkým ľuďom, bezpodmienenčné, dávajúce sa s radosťou, vnímajúce každého so súcitom, bez nároku na akúkoľvek odplatu za to, čo z lásky dám. Odmenou mala byť len tá láska, ktorú prežívam. A ak by som očakávala odmenu, potom , hovorila som si, je to už len obchod. 

O čo som sa snažila všeobecne voči ľuďom, bolo agapé. Aj mi to celkom "fungovalo". Láska plodí lásku a dobré vzťahy.  - Dnes pri toľkých výzvach - priamych, či nepriamych - k nenávisti sa v prosbách môžem len pridať v prosbách k autorovi tohoto textu.

https://www.postposmo.com/cs/l%C3%A1ska-agap%C3%A9/

 

22.05.2022 14:23:29dát kritice tipAru

téma vidím ho, věčné je snění těch co nemoudří

22.05.2022 13:47:162 tipů dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Tato věta by myslím potřebovala lépe zformulovat:

Toužím toužit po dálkách, dobrodružstvích, rutinách, které vydávají na světlo otázky, jež si ke své škodě přestávám klást. 

2x /na malém prostoru/ věta na téma: Nekonečné možnosti života ukryté pod hladinou. se mi zdá moc, zvláště pro zdůraznění "pod hladinou", vždyť i jinde jsou ony nekonečné možnosti - ve vesmíru, na zemi atd... 

Poslední odst - otevíráš se Bohu, oslovuješ jej, v poslení větě by možná mohlo být: 

Chtěl bych plout po jejích mořích.Chtěl bych plout ve tvých mořích.

22.05.2022 13:29:46dát kritice tipČudla

Zaujalo /*

22.05.2022 11:33:30dát kritice tipblacksabbath

Srdce máš dávno otevřené!!!!!!!....i v tom napsání to vnímám!!!!!

22.05.2022 10:28:53dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Ještě se vrátím, supíku, zatím jen velký souhlas s annnie.

22.05.2022 09:52:262 tipů dát kritice tipannnie

Ale ty trumbero, vždyť máš DÁVNO otevříno... Láska koneckonců pojme a pohltí všechno, co si vyčítáš.Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2022, provozuje Dobrý spolek, pravidla Pickup lines Letní dětský tábor