Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 465 tisíc textů, miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Způsob přežití
datum / id07.06.2022 / 532397Vytisknout |
autorRem
kategorieVolné veršeDalší dílo autora
zobrazeno385x
počet tipů17
v oblíbených0x
Způsob přežití


dávno jsem zapomněla tvoji přezdívku
a teď se snažím vzpomenout 
ne Legas je spolužák mojí dcery
to znamená 
že už se neznáme
říkáš že moje kancelář má ostré hrany
což je důvod proč jsem tak hysterická
vždycky mi přišlo spíš zvláštní 
zůstávat v tomhle světě korporátních keců
klidný a tichý
přála bych si umět se vypnout a probudit na konci porady
aniž by si toho kdokoliv všimnul
zatím to vždycky procházelo jen do fixou nakresleného grafu
takže jestli to umíš nebo myslíš že je to možné
asi jsi vyvinul nějaký vlastní dočasný způsob smrti
časem na to přijdu
nehodím se sem a proto tu zůstávám
včera jsem málem srazila jelena 
mohli jsme umřít oba
takhle definitivně to zatím vypnout nechci
černý teplý asfalt 
světlý jelení zadek se nakonec pohnul
tak abych ho těsně minula 
pak utek 
měls zůstat řekla jsem zpětnému zrcátku
měls tam zůstat jako památník mého potenciálního selhání
stěrač suše vygumoval nános prachu na předním skle
zvuk z jiného světa 
už dávno jsem zapomněla jak jsi mi říkal
ale možná bych si vybavila nějaké jméno spolužačky tvého syna
Názory čtenářů (Skrýt smazané)

27.08.2022 16:37:33dát kritice tipBenetka

Nic neměň. Nechej to tak. Tohle je autenticky dobré. Ne. Dobré ne. Sqělé! Napiš jinou která bude... Jiná.

21.08.2022 08:10:22dát kritice tipDanny

dočasným způsobem smrti je vypnout všechny myšlenky a odosobnit ego.  pak i ty korporátní porady ubíhají lépe. tip.

14.08.2022 20:27:02dát kritice tipSilene

Rem, potenciální podezření z bezútěšné nezáměrnosti jsem jistě neměla, přec jen už jsem od tebe něco mdlým vjemem přečetla; čisté vyjádření, že rozhodně neurčím precizně kde, co a jak. Ad oslík: nehodím se k nehodám, že... no jo, ona je čeština dost nástrčná řeč, podobné kejkle tropí člověku co chvíli. 

14.08.2022 19:26:29dát kritice tipRem

Díky, Sil, za bystré čtenářovo oko... záměr většinou, myslím, mám :) asi jsem s tím měla víc pracovat. Teď když na to koukám, jakoby ten jelen naskakoval na oslí můstek... to se mi stává, když mám pocit, že něco prostě  musím říct. Možná se k tomu ještě vrátím a pokusím se tomu zašít díry, možná to přešiju celé :) 

14.08.2022 18:46:41dát kritice tipSilene

Rem, subj. ad libovolný typ reakce: bejvávalo. Nestálo za ztrátu času. Tak ale nějaký ti také utratím

a aspoň nějaké zájmové oblasti tedy zmíním:

Definovat neznámost limitem jmenného rejstříku v paměti, a to ještě přezdění, což je geniální svou znepokojivostí, neboť přezdívka může plnit roli dobrovolně zvoleného, jakož i vnuceného jména, analogicky co u jména občanského, jenomže tu jde o vrchní, přesto již sloupanou vrstvu nátěru. 

A fůra dalších takových drobných vymezení prostorů, kterými se v rámci textu přesouváš z jednoho mentálního sevření do druhého (cit. nehodím se sem a proto tady zůstávám, dočasné způsoby: nejen smrti, i jednotlivých veršů a mentálních mikroprostorů samých); vtípky jako černý teplý/světlý jelení; pak utek je sdělně efektivní verš, to jsem měla přečtené hned; měls, měls: výčty; prázdný zásobník ostřikovače je taková... mrcha lakonická, skoro jak účet od karosářů, díky bohu za správný tvar adjektiva potenciální. Nu, a potom uzavírka aspoň nějakou přibližně lokalizovatelnou vzpomínkou. To samozřejmě netuším, kolik práce je spontaneitou, kolik řízenými záměry, ale řekla bych, že nějaký výskyt záměru ve výstavbě spíš byl než nebyl. 

Velmi přeferuji korektní sufixy u příčestí minulých: všiml (čistě lobbuji)

Časem na to přijdu. = jádro mýdla s jelenem

(edit. jen litera, klávesnice sám prachový spad; jsem lajdák)

14.08.2022 18:43:42dát kritice tipSilene

Rem, subj. ad libovolný typ reakce: bejvávalo. Nestálo za ztrátu času. Tak ale nějaký ti také utratím

a aspoň nějaké zájmové oblasti tedy zmíním:

Definovat neznámost limitem jmenného rejstříku v paměti, a to ještě přezdění, což je geniální svou znepokojivostí, neboť přezdívka může plnit roli dobrovolně zvoleného, jakož i vnuceného jména, analogicky co u jména občanského, jenomže tu jde o vrchní, přesto již sloupanou vrstvu nátěru. 

A fůra dalších takových drobných vymezení prostorů, kterými se v rámci textu přesouváš z jednoho mentálního sevření do druhého (cit. nehodím se se a proto tady zůstávám, dočasné způsoby: nejen smrti, i jednotlivých veršů a mentálních mikroprostorů samých); vtípky jako černý teplý/světlý jelení; pak utek je sdělně efektivní verš, to jsem měla přečtené hned; měls, měls: výčty; prázdný zásobník ostřikovače je taková... mrcha lakonická, skoro jak účet od karosářů, díky bohu za správný tvar adjektiva potenciální. Nu, a potom uzavírka aspoň nějakou přibližně lokalizovatelnou vzpomínkou. To samozřejmě netuším, kolik práce je spontaneitou, kolik řízenými záměry, ale řekla bych, že nějaký výskyt záměru ve výstavbě spíš byl než nebyl. 

Velmi přeferuji korektní sufixy u příčestí minulých: všiml (čistě lobbuji)

Časem na to přijdu. = jádro mýdla s jelenem

13.08.2022 20:30:12dát kritice tipRem

Já vím, sil, preferuješ vazače.. :)

Mě asi nevadí žádná reakce... na kuří očko jsem možná dnes někomu (nechtěně) šlápla... ale myslela jsem, že jen tak něžně... tak nevím, jestli to bylo ono :) 

13.08.2022 20:06:25dát kritice tipSilene

Rem, no, hlavně je to Kamamurův alter, tudíž nečekej nic objektivního, maximálně mrzkost a mstivost, pokud jsi mu někde přidupla kuří očko na punčošce, případně se zrovna rozhodl být při svém opětovném inkontinenčním záchvatu třeskutě vtipný až k nesnesení. 

Jo, škoda, že to není vázané, hned bych si tě kloudně přečetla. Takhle to budu určitě opět odkládat na neurčito. 

13.08.2022 19:52:10dát kritice tipRem

No nevím, ten text nepovažuju za kdovíjaký, určitě je v něm plno chyb, s tím se nedá nesouhlasit. Je nicméně smutnou skutečností, že to co píšeš je moc obecný na to, abych z toho mohla něco konkrétního vyvodit, čistě teoreticky by se podobným způsobem dalo reagovat na cokoliv...letadlo, co nevzlétne, případně se neudrží ve vzduchu... zní to dobře, ale je to bezobsažné. Možná jsem špatný autor a ty špatný literární kritik... kdo ví :)) 

13.08.2022 15:35:31dát kritice tipPhilogyny

Myslíš tím Smolíčka pacholíčka a Jeskyňky? Jo, to by šlo. Podej prstíček...Jelen je pro mne velice silný symbol. Kdysi mne vzal na troubení. Seděli jsme na posedu a pujčovali si dalekohled, ten můj nešel. Byla mi strašná zima. A najednou vyšel. Byl jako zázrak. Před posedem seděla liška. Došel až k ní a díval se na mne. Zastřelil ho. oba dva najednou

Tady mám pocit vždycky nakonec vyhraje vlak se špinavými okny, přes která není vidět a jedou v něm všichni stejně slepí spolucestující. Kde je zem, kde les, kde moře. Ořem tu jádro pudla. A nikdo to nepřizná. Nikdo. 

Ten text je dobrý. Jednou bude lepší. A pak zase. 

13.08.2022 14:58:50dát kritice tipLiterární kritik

Ačkoliv dílu nelze upřít emotivnost, a dost možná jistou autenticitu, text podle mého názoru není poezií ze stejného důvodu, ze kterého seberychleji jedoucí závodní automobil není letadlem, protože ač může teoreticky rychlosti letadla dosáhnout, schází mu schopnost vznést se do vzduchu, a schází mu schopnost svobodného letu ve všech třech rozměrech, které náš svět pro pohyb nabízí. 

Stejně tak tento text, ač je doslova našlapán bytostně ženskými emocemi, postrádá přece jen básnické výrazové prostředky, hravost a něco navíc, co by přimělo pootevřít čtenářova ústa v němém výrazu obdivu. Nicméně co místo srazu podobně smýšlejících autorek nepochybně plní svůj účel, a tuto funkci mu rozhodně upírat nechci, neboť menhirů a gnómónů je v krajině nedostatek, a obci literární není věru zapotřebí zmateného mumraje citově rozjitřených elévek umění slovotepeckého. 

13.08.2022 14:35:42dát kritice tipPhilogyny

Manžel je myslivecká stráž a věčně volají v noci, musí odvážet přejetá zvířata.

Stačí zpomalit a     uhnout. Oslepí je ta světla. Nikdy nic nesrazil. Nikdy. Ani ježka. Ti tam leží taky. Vždycky si vzpomenu na Františka Nepila. Já Baryk a můj ježek.  Taky se snažil apelovat na řidiče aut... Hodně dobrý text.  

13.08.2022 09:37:181 tipů dát kritice tipRem

S tím jelenem jsem se asi doteď nevyrovnala... jela jsem z práce, já nejsem úplně zkušenej řidič, začala jsem teprve před pár lety. V cestě mi stál jelen a já si vzpomněla, že mi někdo říkal, že se nemáš vyhýbat... normálně  jsem odevzdáně jela rovně, ačkoliv nikdo za mnou, ani v protisměru nejel, je to ne moc frekventovaná silnice... aspoň mě napadlo zpomalit a lehce otočit volantem... na víc jsem se nezmohla a on... uhnul... Trochu. A ono to stačilo. Jakoby pochopil, ale na chvíli jsme v té situaci byli oba ztracení. 

13.08.2022 07:23:09dát kritice tipPhilogyny

Ta vsuvka s jelenem je dobře zakomponovaná, pozvedla celý text i trochu do úrovně snění . Apak ten konec se zápletkou, to už jsem se začala usmívat. Líbí se mi. 

07.08.2022 08:06:33dát kritice tipRem

Je to možné :)

Děkuji

07.08.2022 07:59:45dát kritice tipK3

Není právě tohle báseň v próze?

07.08.2022 07:15:17dát kritice tipRem

Ano :)

06.08.2022 06:36:31dát kritice tipATANAS

ten stěrač je slyšet, když to čtu...

22.07.2022 16:45:38dát kritice tipannnie

Tohle mi uniklo. (Opožděný) tip a.

11.07.2022 18:59:37dát kritice tipRem

Děkuju 

11.07.2022 16:22:131 tipů dát kritice tipZeanddrich E.

líbí se mi, jak píšeš

01.07.2022 12:25:24dát kritice tipyss

Som vedela že toho jeleňa pamätám.../ Táto verzia je pre mňa o poznanie lepšia/

09.06.2022 08:27:39dát kritice tipzvedavec

zaujalo

09.06.2022 08:11:061 tipů dát kritice tipRem

Děkuju, i když není dokonalá, napsala jsem jí ráda. 

09.06.2022 05:21:14dát kritice tipyss

celkom slušný text, zrážka s jeleňom veľmi fajn, možno trocha opatrnejšie so zámenami, niekedy sa mi zdalo že ich je trocha viac, ale bavilo ma to..

07.06.2022 21:01:20dát kritice tipLuzz

je to místy docela ukecaný, to mi trochu vadí. ale je to místy i docela suchý - a to mi naopak vůbec nevadí

část s korporátními kecy a kanceláří bych oželela, ale příběh s jelenem je fajn

a líbí se mi, jak je to zarámované - přezdívka, spolužák a zapomínáníKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2022, provozuje Dobrý spolek, pravidla Pickup lines Letní dětský tábor