Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 464 tisíc textů, miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

TD - První den
datum / id26.06.2022 / 532857Vytisknout |
autorJanina6
kategorieJen tak pro radostDalší dílo autora
témaSci-fi
zobrazeno334x
počet tipů20
v oblíbených1x
Prolog

 


Tematický den:


 „Ráno prvního dne lidé vycházeli ze svých domů opatřeni deštníky, při setkání se mírně ukláněli a usmívali se. Dobrý den, pane sousede, Vy dnes jen kvetete, milá sousedko, odříkávali, jako by se nedělo nic jiného než jindy, jako by právě nenastal den Velkého deště. Ale vzduch byl neobyčejně čerstvý, tu a tam již bouchla okenice, práskly dveře.“ (Ivan Wernisch: Velký déšť)


 Celou Wernischovu báseň jsem nečetla (v knihovně jsem našla několik jeho sbírek, ale zrovna Tiché město ne), tak doufám, že jsem toho od něj příliš „neopsala“ :-)


TD - První den

 

Městem se šířilo radostné očekávání. Velký déšť patřil k oblíbeným akcím, na které se většina lidí těšila. Martin k té většině nepatřil. Nechápal, co všechny tak bere na obyčejném dešti. Možná mu připadal obyčejný proto, že patřil k jeho práci. V době, kdy si nejen každý stát, ale dokonce každý kraj mohl počasí řídit podle svého, mu tahle tradice celosvětové hodinové přeháňky připadala nesmyslná. Bylo to jen gesto. Vymysleli ho před léty samotní tvůrci systému PWD (Planned Weather Direction, v Česku se ta zkratka okamžitě zažila jako Poručíme Větru, Dešti), aby mohli každoročně připomínat celé zeměkouli, jací jsou pašáci. A podobně jako spousta jiných nesmyslných nápadů, i tenhle se ujal.

„Hezký den, admirále,“ usmála se na Martina jeho žena, když odcházel z domu.

„I tobě, vašnosto,“ odpověděl a zamával. Neříkalo se ale vašnosto náhodou chlapům? napadlo ho opožděně. Nebyl si jistý. Téhle nejnovější módě, oslovovat se navzájem zastaralými tituly a hodnostmi, se sice přizpůsobil, ale měl v nich pěkný guláš.

 

Déšť spustil v poledne. Tedy v poledne středoevropského času, protože letos tak rozhodl los. Legrační na tom bylo, že start i přesto zajišťovali Amíci. Každopádně byli přesní a ve dvanáct hodin začaly první kapky ťukat na okenní parapety. Martin byl tou dobou už po obědě a začátku si všiml jen díky radostným výkřikům a potlesku z okolních kanceláří. Kolegové vybíhali ven, budova ožila dusotem a třískáním dveří. Jinde místo dveří bouchaly zátky. Lidé se venku procházeli, tančili a točili deštníky, nebo je naopak odkládali a se slastnými výrazy nastavovali tváře padajícím kapkám. Někteří se navzájem objímali a líbali. Jak Martin věděl, na tuhle chvíli čekala spousta mladých párů, protože snem každé nevěsty bylo vdávat se při Velkém dešti a nechat si do nitě promoknout drahé svatební šaty a totálně zničit neméně drahý účes.

 

Těsně před jednou se Martin vydal naproti do trafiky pro cigarety. Deštník si nevzal, protože věděl, že než vyjde hlavním vchodem na ulici, bude už po přeháňce. Jenomže nebylo. Ani v jednu, ani o půl druhé. Naopak, zdálo se, že liják ještě zhoustl.

Ve čtvrt na tři pověřil už lehce nervózní Martin Tomáše: „Volej Pražákům. Že u nás pořád ještě lije a Pévédéčko nereaguje.“

„Praha zrovna volá nám,“ překvapil ho kolega. „Je to Horák, hned ti ho přepojím.“

„Dobré odpoledne, Vaše blahorodí,“ zahlaholil ten namyšlený protiva. „Chci ti jen nahlásit, že u nás ještě nepřestalo pršet, asi bude nutné kontaktovat Ameriku.“

„No to máš snad udělat ty, eminence,“ ohradil se Martin. Amíkům se běžně nevolalo, protože místní systémy PWD fungovaly relativně samostatně. Amíkům se volalo jen v případě, že nastal opravdový průser.

„Ale kdepak, Jasnosti, asi jsi zapomněl, že tento týden je hlavním městem Evropy tvoje Ostrava,“ vychutnával si ho Horák. „Je to na tobě!“ Martinovi se bolestivě stáhl žaludek. „A moc to neodkládej, ať se nám tu nerozvodní Vltava,“ dodal Horák uštěpačně.

„No tak ti pěkně děkuju, ty cype,“ vyklouzlo Martinovi z pusy dřív, než ji stačil zavřít.

„Není zač, majore, hezký den.“

Horákovi se náramně ulevilo. Cype? říkal si. Takový titul ani hodnost neznám. Možná něco krajového. Každopádně byl šťastný, že nemusí volat do New Yorku sám, takže jeho léta skrývaný handicap zůstane nadále tajemstvím.

 

Rovněž Martin neuměl ani slovo anglicky. Když bylo vzácně třeba, zahraniční hovory vyřizoval ten šílenec Blažek, který byl momentálně na nemocenské. Smůla. Martin úplně propotil košili, ale nakonec s pomocí automatického překladače dokázal sestavit doufejme srozumitelný dotaz. Poslal ho raději mailem. Odpověď přišla obratem a překládal ji dalších dvacet minut, nakonec z ní ale vyrozuměl, že američtí kolegové mají úplně stejný problém jako zbytek světa. Systém vykazuje nějakou poruchu, kterou je třeba opravit.

Zpráv o neustávajícím Velkém dešti byly tou dobou už plné sdělovací prostředky. V osm večer promluvil v živém televizním přenosu předseda vlády. Uklidňoval diváky, že se nemusí znepokojovat a že jde o drobný technický problém, který bude co nevidět vyřešen. Dešti to bylo úplně jedno.

V jedenáct večer vystoupil s projevem prezident a opět ujistil občany, že není důvod k panice a že na odstranění závady v systému PWD se intenzivně pracuje. Pokud by se však někdo rozhodl, že se pro svůj pocit bezpečí raději přesune na nějaké výše položené místo, nechť tak učiní v klidu a spořádaně. Déšť sílil. První ze čtyřiceti dnů Potopy se zvolna chýlil ke konci.
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

12.07.2022 07:36:22dát kritice tipJanina6

Juchůů, dík za návštěvu a slovíčka. Vzácný jsi.

11.07.2022 20:18:451 tipů dát kritice tipStvN

To je dobrý, jak na sebe štěkají a přitom se oslovují vznešeně. Pointa je fajn, i když to možná chtělo ji víc natáhnout. 

03.07.2022 00:20:551 tipů dát kritice tipUchoNaKoleji-

Jani já klidně do svých dílek zakonponuju tvůj nápad, jak se několikrát stalo, nevidím důvod proč ty bys nemohla. spolupráce až tohoto typu nebudou ani v profi literatuře vzácná - domnívám se. redaktoři kteří jen neškrtají. V divadelních textech jsou dokonce častá dvojautorství. W+V.

02.07.2022 16:57:101 tipů dát kritice tipbixley
redaktor prózy

Vůbec bych se nedivila, janino, kdyby nějaký superekologický šílenec něco takového vymyslel. Dobře jsi to vylíčila. Líbila se mi ta zkratka a její česká interpretace. :-)

01.07.2022 16:05:58dát kritice tipJanina6

Dobrý nápad, Vlado. Přepisovat to nebudu, protože bych se chlubila cizím (tvým) peřím, ale fakt super :-)

29.06.2022 14:48:07dát kritice tipUtgard-Loki

Jen dvě věci - povídka je na mé rezonanční frekvenci, to zaprvé, a zadruhé musím udělit kouli Marcelce za odfláknutou recenzi, a napomenout přítomné hnidopichy. A to je vše!

29.06.2022 14:39:471 tipů dát kritice tipUchoNaKoleji-

dostal jsem několik osvěžujících vtipů. ke scifi mám tendeci přistupovat s přdpojatostí naivity textu. opustila mne. (naopak se dostavuje když po sobě čtu Na každý pád...). Drbnost, asi by se dalo smáznout plné sdělovací ... pak jsem dostal nápad nepohrdneš-li. To oslovení admirál na začátku asi je schválně. co kdybys v tom pokračovala podle domnělých hodností. amíci kontraadmirál, praha kapitán, kolega plavčík a večr před zprávami se zeptá ženy, jak ses dnes měla Noe. Na druhou stranu, kdyby to tam bylo pocit z naivity ? - když se tlačí moc na pilu, jako Čapek v dramatech. Už končím s vykecáváním ;-) malej t.

27.06.2022 17:58:15dát kritice tipblacksabbath

Parádní počteníčko...jo!

27.06.2022 16:27:38dát kritice tipJanina6

Díky za další milé komentáře! Karle, Bradburyho taky obdivuju.

27.06.2022 10:42:471 tipů dát kritice tipKvětoň Zahájský

Dobré sci-fi. Skoro jsem potopu čekal, ale v komediálně laděné povídce jistá předvídatelnost nevadí. Poručíme Větru Dešti mě dostalo. 

26.06.2022 20:54:35dát kritice tipK3

Cením používání fantazie. Při soutěži TD mám radši, když se téma dodržuje jen volně, ne za každou cenu. Proto nechápu proč by se mělo dodržovat něco jako Velký déšť. Proč by nestačil jen déšť. Má tolik možností... Nelíbí se mi slovo Amíci. To myslím všeobecně, nelíbí se mi ani v amerických filmech. Tady se mi líbí asi první dvě třetiny, ten poklidný rozjezd a očekávání něčeho. Naopak se mi moc nelíbí závěr. Co se týče téma deště je pro mě nepřekonatelná povídka Raye Bradburyho Dlouhý déšť. Všem vřele doporučuji. Na jeho krásnou, skutečnou poesii v próze zkrátka nedám dopustit. Tip dám je jedné povídce v TD, co se mi bude zdát nejlepší.

26.06.2022 16:36:55dát kritice tipŠtírka

Krasne jsem si pocetla... Napadite a vtipne

26.06.2022 15:45:49dát kritice tipsupizmus

Mega dobré, fakt hodně!

26.06.2022 15:34:51dát kritice tipKočkodan

Well, panymamo, powedene. (Prosim womluvit docela nedobra czech jasik.)

26.06.2022 15:25:16dát kritice tipannnie

Velmi se mi to líbí. Pro mě závěr tak úplně očekávaný nebyl: ano, čekala jsem průšvih, ale čtyřicetidenní potopa je o dost konkrétnější, než nejasné tušenhí. Velmi pobavený tip a.

26.06.2022 13:26:54dát kritice tipJanina6

Díky všem za čtení i slovíčka. Dost jsem se při psaní bavila, ale uvědomuju si, že z technického či vědeckého hlediska by se ty nápady daly snadno rozcupovat na kousíčky. Proto jsem taky zvolila "Jen tak pro radost" :-)

26.06.2022 12:16:10dát kritice tipdievča z lesa

vtipné a zimomriavkové*

26.06.2022 11:11:301 tipů dát kritice tipMarcela.K.

Janino, trošku ses dotkla, ale Wernischova povídka Velký déšť( z té je úryvek a ne z Tichého města, podle které se kniha jmenuje) je o "nepomoci". jak starý opilec jen čekal, až naprší a nic nedělal a doufal, že někdo (kdo se modlí) přežije. I v ní je motiv "potopy světa.

Tvůj text je vcelku nápaditý, ale závěr očekávaný a i když tě čtu ráda, tohle mě nijak moc nenadchlo. Trošku "odfláknuté" mi to přijde. Jako kdybys psala domácí úkol na konci školního roku a víš, že do známky na vysvědčení se to už nepočítá...jo a venku je hezky a chceš jít třeba na plovárnu. Tak utíkej - jednička to bude, když to paní učitelka porovná se spolužáky, bylo by nespravedlivé ti ji nedat.

26.06.2022 11:09:56dát kritice tipAlegna

Pěkně vymyšlené i napsané.

26.06.2022 10:17:58dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Dobrá povídka, Janino. Jsi v podobných scifi silná v kramflecích!!

26.06.2022 09:29:07dát kritice tipNami 99

Hezké.

26.06.2022 09:09:25dát kritice tiprevírník

To se mi líbí.

26.06.2022 08:49:15dát kritice tipAbakus

tiež mám blbý pocit, že by to mohlo byť dosť reálne. Aj s "angličtinou".

26.06.2022 08:40:27dát kritice tipEvženie Brambůrková

To se ti povedlo. Ale jednou by to tady tak moná dopadlo. :-)))Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2022, provozuje Dobrý spolek, pravidla Pickup lines Letní dětský tábor