Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 464 tisíc textů, miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Papež a kardinál
datum / id08.07.2022 / 533220Vytisknout |
autorMovsar
kategorieMiniatury prozaickéDalší dílo autora
zobrazeno327x
počet tipů20
v oblíbených0x
do výběru zařadilkvaj,
Papež a kardinál

Papež a kardinál

 

Osmička jede na Podbabenku, v tramvaji chlap v červeném klouboučku, kardinál, pod sebou kufr na kolečkách, v něm schizofrenické evangelium, které veze papeži, ten sídlí dole u řeky v paláci z větví a igelitu, A vajcas dovezl? A víno? zvedne papež hlas, hned co uzří svého kardinála, ten ale dovezl něco cennějšího - dosud neznámé evangelium, pramen Z, Jednou ho kanonizují, vaše svatosti, koktá nadšením kardinál, Kdes to vyhrabal? bere ho papež na milost a přebírá se v lejstrech, V kontejneru za redakcí časopisu Žena a život u smíchovského nádraží, prozradí naleziště kardinál, Aha, tys byl na lihovaře, čuje papež levárnu, nahlíží do lejster, to budou jakesi chujoviny, háže vzduchem evangelium pro ženy, bere plastovou láhev s jablečným vínem, klopí ji do sebe, sune se ze stolce, usíná. Není snadné získat důvěru papeže...

 


Světačky

 

V kolik jede tramvaj na Štromajerák? Za minutu jednička, oukej. Vezmeme to do Stromovky, mohly bychom tam kempnout, anebo dole jsou Číňani, oukej? 

 

 

Dvě holky po maturitě, otevírá se jim svět, jedna je jak proutek, druhá tuční pro bič (proč muži touží štíhlé ženy chránit a milovat a tlusté svazovat a bičovat, je vpravdě ontologická otázka), jedou se přikrmit a pak v parku "smát se a rudnout a víno pít". A povedou řeči, prokládané špekem angličtiny, světačky, pořídí jednu dvě instafotky, ne víc, kvalitou se neplýtvá, ukují plány na výlet do Madridu, cestou zpátky se zastaví na kafe a víno z Proseka do Milána, Pak je ta Šumava, řekne ta tlustá, má přehled a organizačního ducha skrytého v břiše, štíhlá No jo, oukej, Magda tam vezme Jamieho, připomene tlustá, Jamie je Novozélanďan žijící ve Francii, vyučuje techniku focení mraků, s Magdou se budou brát, jenže Magdě je čtyřicet (Jamiemu padesát), tak to mají čas, cestovat, kempovat ve Stromovce, na instáči, živit se po čínských bufetech, dámejídlo až pod nos, dobrých dvacet let prázdnin je před nimi, pak se zařídí, dárce semene s perspektivou plátce alimentů, nejlíp zápaďák, oukej, vaječná klinika kousek od Stromovky, primář Pištín umí divy, pár hádek jak televizní inscenace, návrh na rozvod, děcko lepší než zlatý důl v Africe, a dalších dvacet let prázdnin před sebou. Oukej?! 

 

 

Otevírání pasáží

 

 

Už hrčí rolety, strážce václavských pasáží dostal pokyn z tranzistoru, státní rozhlas ohlásil devátou, hymna, je svátek, a už tlačí pletivo vzhůru, tyčí je jako ruský soldát rudou vlajku nad Berlínem, roleta mizí, pasáž je osvobozena. Kavárníci bratří Costů, sýrař Rudolf, co válí císařský hermelín, paní Magda z prodejny nadměrečného prádla, strážce salutuje, zrcadla se červanají, kremito u Costů pění, taky esoterička Vilma z prodejny kouzelných kamínků, nejprve přiloží ke klice amulet ze sopečné lávy osmnáct tisíc let staré, nalezené na Altaji, teprve pak odemkne, biletářka z Rokoka, stará paní Simonka, uschlá jako větvička, v kapce baterku, až zas bude jako převaděč na šumavských blatech ukazovat cestu zpozdilcům, tlustý pan Tymián vyvalí sud před prodejnu vín, nakrojí voňavý salám, hned čtyři kolečka zmizí, Ó, fermento, blaženstvím zvrátí oči, Číňan Che z bifé s taškami vltavských mušlí, děti čeká naplnit je po svatojakubsku rýží, ospalý pan Řehoř z literární kavárny Kavka chrastí klíči, Broučku, posílá mu hubičku zpoza auslagu paní Magda, dekolt těžký hříchem, ach, škoda, že je to jen fantazie, nalévá si hned skleničku, aby ji udržel na tenké nitce snění, do divadla ABC kráčí zpupný režisér, hlavu obtěžkánu geniálními nápady, to hoši z kadeřnictví pro pány se smějí jako osmačky před šulínem, paní Morin z Alžíru ještě spí, butik otevře až po siestě, pan Dušan z prodejny dalekohledů už čistí čočky, dýchnout, plivnout, setřít a už jen hledět ke hvězdám, anebo do ložnice přes ulici...
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

09.08.2022 22:54:041 tipů dát kritice tipreka
redaktor prózy

Hezké miniatury, hodně hezké.

05.08.2022 22:09:46dát kritice tipK3

Četl jsem až teď a tleskám bezedné studnici postřehů.

05.08.2022 11:52:38dát kritice tipUtgard-Loki

Je ovšem potěšující, že "do výběru zařadil kvaj". Vždycky potěší, když se člověk při profilování delikventů nezmýlí. 

05.08.2022 11:51:28dát kritice tipUtgard-Loki

Vskutku, dílo přístupné širokým masám, recept na instantní úspěch. Čímž ovšem netvrdím, že je špatné. Literatura je milující matka všech, co pevně třímají své péro v dlani - ať už se jmenují Viewegh, Chandler, nebo třeba Lovecraft či Vonnegut. Jenom lidé nevytříbeného vkusu a pokleslých mravů si rádi hrají na snoby - a co je horší, s trestuhodným nedostatkem umu i noblesy!

05.08.2022 11:31:57dát kritice tipJanina6

Světačky jsou přesný... člověk by se chechtal a řval hrůzou zároveň. Papež a kardinál... nějak poslední dobou nevím, jak se na tyhle lidi dívat, smát se jim nemůžu, litovat je taky ne. Ale ty neděláš ani jedno z toho. Vlastně docela umění, řekla bych :-)

 

02.08.2022 09:07:14dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Díky:-))

01.08.2022 14:20:48dát kritice tipMovsar

Urcite, budu rad, uz stojim na startovni lajne.

01.08.2022 09:31:23dát kritice tipPróza_měsíce

Mohli bychom dílko nominovat do soutěže PM??

23.07.2022 00:03:35dát kritice tipannnie

Papež a kardinál mě obzvlášť dojímaj. Tip a.

21.07.2022 11:07:37dát kritice tipbixley
redaktor prózy

Krásná pestrá mozaika především pražských a letenských postaviček.

13.07.2022 23:45:38dát kritice tipMerxanta

Ólala....to jsi mě pobavil, panáčku. Pěkný hemženíčko tu máš, jen se divím, že mě jsi přehlídl. Stála jsem pod koněm.

10.07.2022 10:04:21dát kritice tipMovsar

Zdravím vás, přátelé, jsem potěšen, že jste se mnou prošli kus města a nechali vzkaz, díky a ta výběr zvlášť!

08.07.2022 10:06:06dát kritice tipkvaj

Rozvířil jsi mi v hlavě obrazy, které jsi vyvolal. 

08.07.2022 09:12:16dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Bezvadné pohledy do různých sociálních vrstev podané po movsarovsku - pábitelsky.

08.07.2022 08:32:09dát kritice tipRem

Moc se mi líbí to závěrečné hemžení. Mívala jsem brigádu v kavárně na dost frekventovaném místě, trafika, obchody... vzpomínám si, že když jsem v létě ráno tahala stolky a židle na zahrádku, vnímala jsem to dost podobně. Hezky jsi to vystihl.

08.07.2022 08:19:04dát kritice tipMarkel

vždy pobavíš, lidičky, to je moje *Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2022, provozuje Dobrý spolek, pravidla Pickup lines Letní dětský tábor