Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 464 tisíc textů, miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Moc slova
datum / id17.07.2022 / 533497Vytisknout |
autorBlonďaté šampaňské
kategorieÚvahyDalší dílo autora
zobrazeno98x
počet tipů1
v oblíbených0x
Moc slova

Golem, stará Praha a spoustu vín, pocitů, které jsou opředeny světlem nočních lamp a my v nich naše příběhy, třeskuté, nadějné, plné lásky, často hledáme, řekla bych. Nedá mi to spát, přemýšlím nad spisovateli, kteří tu seděli, či snad se procházeli, dýchali stejný vzduch je ohrané slovní spojení, ale vážně, možná v té metafoře je víc než klišé, ten dům tu stál třeba v tom věku, kdy se ptám.

Pražská německá literatura, jestli mě můj sešit ze střední neklame, tak přesně tam řadíme Kafku. Poslední dobou se ke mně toto jméno dostává blíž a blíž. Někteří ho milují a jiní v něm nevidí nic víc než brouka.

Jaká proměna se děje v nás, když čteme o tom jablku. A tak, snad i ti dva neměli tolik rozumu, aby ho neutrhli, máme my mít rozum nezahýbat tím stromem a nepodívat se blíž? Často se říká, že Kafka psal o mašinérii legislativy, no, třeba i jo, ale všimli jste si, že vlastně vždycky psal o odstrčeném jedinci?

Já ano, chtěla jsem psát vesele, jak to mám ve zvyku, ale nedá mi to spát, chtěla bych udělal humor. Nu, bez humoru asi dnes, přemýšlím, čím to je, že toto jméno tolik rezonuje. Mnou rezonují i jiná jména, ale ráda si všímám jmen, která se odrážejí ve slovech druhých a dnes je to on.

On, zatracený, možná milovaný, mladý, nemocný, nadějný a někdy Kafka na pobřeží. Nedá mi to spát, ta moc slova, někdy umí kouzlit. U moci slova také přemýšlím nad tím, když mi někdo řekne: „A to se jen přetvařuješ?“. A já musím odpovědět, ne, tak to prostě v tu chvíli cítím.

Je skvělé vědět, že milujeme zrovna tento styl psaní, žánr, snad i autora pro jeho chyby (ne, samozřejmě že pro psaní), ale je ještě víc fajn o tom mluvit, protože tím nevědomky o to bojujeme a kdo ví, kdo určil, že se Metůdek s Konstantinem se budou číst i dnes, kdo určil, že ten a ten byl vážně dobrý spisovatel, myslitel, no, my, my lidé, my, kteří se nebojíme říct, kterou literaturu máme rádi, i když je třeba vážně stará, mluvíme o ní, leč nám druzí nevěří.

 

Předsudky jsou špatná věc

Divá Bára by mohla vyprávět.
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

10.08.2022 08:01:45dát kritice tipBlonďaté šampaňské

Díky! 

05.08.2022 12:10:591 tipů dát kritice tiplawenderr

Máš tam pár chybek, ale dobře se mi četlo, jak se text smýkal mezi obraty ... kam myšlenky :)

18.07.2022 10:41:411 tipů dát kritice tipAlenakar

Byl Kafka německý spisovatel? Zajisté. Psal německy... Ale už to jeho jméno!

Prostředí, které ho obklopovalo, jej ale nepochybně ovlivňovalo též. Těch Čechů kolem! On se jim nijak nevyhýbal. Zajímal se o ně a mohl se o ně zajímat, protože uměl česky. Mluvil obstojně, ale neznal český pravopis, proto nechtěl psát Mileně Jesenské dopisy česky.

Jeho romány(Zámek, Proces) nejsou jen o zakleté a vražedné legislativě. Jsou o tom, že neosobní úřední aparát, kde všichni jen plní rozkazy a nikdo za nic nemůže, se brzy stane peklem na zemi. ...Jak prorocké to byly vize!Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2022, provozuje Dobrý spolek, pravidla Pickup lines Letní dětský tábor