Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 464 tisíc textů, miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Dívka a moře - Marseille I.
datum / id18.07.2022 / 533519Vytisknout |
autorAndreina
kategoriePróza na pokračováníDalší dílo autora
zobrazeno155x
počet tipů14
v oblíbených0x
Prolog

Tak jsem tu ještě s jednou povídkou a snad překousnete kousek popisné části v tomto prvním pokračování. Jinak mohu slíbit, že se většinou bude v průběhu celé povídky něco dít. To víte Marseille, tam nic dobrého čekat nemůžete. 

Dívka a moře - Marseille I.

Marseille

(červenec 2003)

I.

Během plavby od souostroví Bissagos začala příprava na dočasné opuštění lodě. Do doku ji bylo nutno předat holou. K tomu účelu vykouzlil Pumpička z nejzastrčenějšího koutu skladového prostoru klece, do nichž uskladní potápěčské vybavení, kromě částí podléhajících pravidelným kontrolám. Na ty vyčlenil speciální box. Zároveň vyřadili materiál, kterému prošla životnost a bude nahrazen novým.

Po potápěčské výstroji přišlo na řadu kuchyňské vybavení, různé mobilní přístroje, nářadí, rybářské potřeby, knihovna a drobnosti sloužící k práci nebo zábavě. Po zakotvení na rejdě marseillského přístavu, došlo na osobní věci. Kromě toho, co si posádka brala na břeh, skončilo vše také v uzavřených boxech. Největší práce čekala dívku, která nashromáždila během plavby množství prkotin sloužících ke zkrášlení kajuty. Od záclonek na okna, ubrusů, deček, obrázků, několika vlastnoručně vylovených obřích lastur, až po různé suvenýry z oblastí, jež navštívili.

Příští ráno přirazili k molu, kde klece uložili do přistaveného kontejneru. Zapečetěný a zamčený zůstane v celním skladu, kde nehrozí nebezpečí vykradení. Ještě s prací nebyli hotovi, když dorazila dodávka pro věci určené k likvidaci. Zatímco na moři velel kapitán, tak stěhovacímu mumraji Pumpička. Vyklizení a předání lodi byla jeho starost. Také jako jediný z posádky nebude trávit následující dva a půl týdne odpočinkem, ale dohledem nad opravami v doku.

Šéf s Ichtylem opustili loď hned po přistání a odjeli taxíkem do sídla firmy. Ani oni nebudou celou dobu na souši jen odpočívat. Podle shromážděných objednávek museli sestavit rámcový plán další sezóny. Nikdy se zcela nedodržel, protože v průběhu roku přicházely další požadavky, ale bylo nutno zabránit zbytečnému křižování oceány.

Další důležité vyjednávání u vedení společnosti se týkalo pracovních smluv posádky. Jediný kapitán s vědcem byli v trvalém pracovním poměru. S ostatními se uzavíraly smlouvy na sezónu a pravidelně probíhal boj o výši odměny. Letos to měl šéf lehčí. Shromáždili hodně unikátních záběrů a k tomu odvedli dobrou práci pro pojišťovnu při zkoumání vraku.

 

Krátce po druhé hodině zmizel kontejner i dodávka. Posádka se mohla rozprchnout již nyní, ale čekali na návrat šéfa, protože bylo lepší mít jistotu v podobě podepsané smlouvy kapse.

Zrzoun mířil k rodičům do Larne v Severním Irsku. Podle zpráv z domova stále platil zatykač vydaný vojenskou policií za sběhnutí z britské armády. Létal proto do Dublinu, dále taxikem do malé vesnice severně od Dundalku, odkud měl vyšlapanou cestičku přes hranici.

Plešoun věnoval volno poznávání historických památek Francie. Zprvu přemlouval ostatní členy posádky, aby mu dělali společnost. Až před pěti roky došla šéfovi trpělivost a objednal u jedné společnosti placenou společnici. Kormidelník byl nejdřív nesvůj, ale nakonec mu zřejmě takové řešení vyhovovalo. Od té doby využíval služeb stále stejné dámy a o podrobnostech se nešířil.

Kapitán strávil vždy několik dnů v domě exmanželky v Nice. Pravidelně se natolik pohádali, že v doprovodu dcery Nicol zvolil návrat do Marseille, kde s Pumpičkou dohlížel na průběh prací.

Ichtyla čekala cesta k sestře do severozápadního cípu Francie.

Jediný, kdo nikam nemusel, byl Čočka, který pocházel z Marseille. Na letošní dovolenou měl vymyšlený plán, k jehož realizaci však ještě chyběl souhlas další osoby. Ta seděla na kufru s osobními věcmi a přepravním boxem s mambou na klíně. Od rána komunikovala pouze kýváním nebo vrtěním hlavy a ve výjimečných případech jednoslabičnou odpovědí.

 

Krátce po třetí zastavilo na molu firemní auto. Kromě šéfa a doktora z něho vystoupil mužík jen o kousek větší než dívka. Na půl pusy pozdravil a vrhl se k boxu s mambou stočenou na kusu silné větve. Vše nasvědčovalo, že při pohledu na hada pro něho přestal okolní svět existovat.

 „Ta je krásná, nádherný kousek,“ mumlal nadšeně, a když se konečně dosytnosti pokochal, vzal na vědomí i přítomné, „je to nejhezčí exemplář Dendroaspis viridis, jaký jsem kdy viděl a ve Francii velká vzácnost. Pokud vím, tak v celé zemi jsou jen další dva kusy.“

Posádka stojící kolem nevypadala, že by s mužíkem nadšení sdílela. Ichtyl herpetologa konečně představil a když došlo na dívku, neopomněl zdůraznit, že to byla ona, kdo má hlavní zásluhu na odchytu plaza.

„Musíte mi o tom vyprávět,“ dožadoval se hadolog, „Pierre mi něco řekl, ale potřebuji informace o prostředí, kde jste ji ulovili a popis zařízení, jaké jste použila. Jsem moc vděčný a pokud budete potřebovat cokoliv, co náš ústav může nabídnout, stačí říct.“

Dívka se nešťastně podívala na Ichtyla. Kromě přirozené nedůvěry k cizím lidem neměla dnes náladu na jakoukoliv komunikaci. Zachránil ji Čočka, který se také pochlubil zásluhou na lovu a vše podrobně popsal. Když skončil s výkladem, vědátor popadl box, s nímž usedl na zídku mola, kde si živý poklad láskyplně prohlížel.

 

Šéf  usoudil, že případ mamby je vyřízen a vytáhl z desek lejstra, která posádce rozdal. Dostalo se na všechny kromě dívky.

První zareagoval Čočka: „Prckovi si smlouvu nepřivez?“

„Ne,“ zavrtěl hlavou šéf a slova okamžitě vyvolala pozornost ostatních.

„To nemyslíš vážně?“ nevěřícně vydechl Zrzoun.

„Myslím,“ přikývl kapitán a chtěl pokračovat, jenže mu v tom zabránil Plešoun, jehož leb v tu chvíli připomínala barvou rajče.

„Hele, vážím si tě jako kapitána, ale tohle vysvětlíš!“ vykřikl. „Prcek patří k posádce.“

„Budou potíže,“ přidal se Pumpička, „holka je naše a jestli proti ní někdo něco má, vysvětlíme mu, jak moc se mejlí.“

„Tušila jsem to, jsou se mnou potíže,“ zašeptala s očima plnýma slz, „děkuju, že jsem s váma mohla bejt aspoň pár měsíců.“

Popadla trolej a hlasitě vzlykajíc vyrazila po molu k východu z přístavu.

 

- pokračování -
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

25.07.2022 12:34:30dát kritice tipAndreina

Law, děkuji za Tip.

23.07.2022 11:46:31dát kritice tipAndreina

Jamardi, jenomže to by se muselo nejdřív myslet a potom jednat. S tím je občas problém.

23.07.2022 11:20:30dát kritice tipJamardi

Když smlouva je, tak se ta informace nemá protahovat. :)

20.07.2022 13:39:48dát kritice tipAndreina

Díky Ivi, to je mi ctí.

20.07.2022 13:37:56dát kritice tipblacksabbath

no u mě se ti to daří na 100%...:-)))))))

20.07.2022 13:36:54dát kritice tipAndreina

Ivi, snažím se většinou uzavírat jednotlivé části tak, aby byl čtenář zvědavý, co bude dál.

20.07.2022 13:24:41dát kritice tipblacksabbath

tak prrrrr.........ty nemůžeš odejít od posádky......to přecejc nejde!!!!!!!...to se vyřeší....jdu na další díl

19.07.2022 18:08:52dát kritice tipAndreina

Alegno, přesně tak, však i Prckovi dojde, že je lepší hned nebalit kufry.

19.07.2022 14:51:52dát kritice tipAlegna

Kdo si počká, ten se dočká, uvidíme a přečteme si, těším se.

19.07.2022 10:45:15dát kritice tipAndreina

Mne alkohol nikdy moc nelákal, ale věřím, že burgundské vinné sklípky jsou velkým zážitkem. Některá vína z této oblasti používám, když mne ještě občas pustí k vaření, i když kolegové říkají, že je to hřích.

19.07.2022 10:20:23dát kritice tipmar1311

Andreino, to je docela zajímavé. Kréta je krásná. Ale já jsem byl ve Francii v různých místech a třeba Burgundsko a jejich vinné sklípky...

19.07.2022 09:53:34dát kritice tipAndreina

Mar, je fakt, že Frantíci jsou většinou dobrosrdeční lidé a z Francie toho zřejmě budeš znát víc než já. Je to dané tím, že většina lidí jezdí na dovolenou někam mimo domov. Já se na dovolenou paradoxně vracím do jednoho ze svých dvou domovů (do Čech již moc nejezdím, ale poslední roky hlavně k sesře na Krétu, kde se schází celá rodina). Takže přistaneme v Marseille, předáme loď, pár dnů zaberou papíry a příprava nové sezóny a hurá za rodinou, kterou vídám jen na dva až tři týdny v létě a o Vánocích.

19.07.2022 09:42:57dát kritice tipmar1311

Andreino, díky za informaci. Azurové pobřeží už není, co bývalo. To je všude. A nejsem nějaký homofob, ale nic dobrého z toho zatím nevidím. Já tedy jezdil do Nice. Ale samozřejmě jsem cestoval po celém pobřeží. Vive la France. Krásná země se spoustou skvělých lidí, kteří mne hostili, byli zábavní, přátelští a naprosto bezprostřední. 

19.07.2022 09:33:55dát kritice tipAndreina

Mar, do Marseille se vracím pravidelně jednou za rok už dvě desítky let vždy na konci sezóny. Sídlí tam firma, pro kterou pracujeme a předáváme loď k pravidelné údržbě. Během té doby prošlo město velkou změnou a není k lepšímu. Vždy oplývalo vysokou kriminalitou spojenou hlavně s drogami. Je místem, kudy jich do Francie proudí až 80%. A jak jsi se zmínil, v posledních letech přibývají migranti. Je to škoda, protože Marseille bývalo krásné město.

19.07.2022 09:22:52dát kritice tipmar1311

Marseille mám rád.  Ta vůně moře a ryb. Navíc skvělá hnědá polévka soup de poisson a živé potvory (kromě dvounohých) na platu... Ale dnes nevím, je tam samý migrant.

19.07.2022 09:18:46dát kritice tipAndreina

Kočkodánku, ty bys mohl převádět prózu na eposy. Díky za veršíky. Na co já potřebuji tři stránky A5, Ty vysvětlíš v několika řádcích veršů. Ale co, jsem ženská, tak mám na trochu ukecanosti nárok, že?

19.07.2022 09:14:45dát kritice tipAndreina

Evženie, děkuji za ocenění. Vkládám pokračování denně, tak pokud budeš mít zájem, lze se již dne odpoledne dozvědět o dalších událostech.

19.07.2022 09:03:26dát kritice tipAndreina

Aru, taková slovy vytesat do kamene.

19.07.2022 09:02:43dát kritice tipAndreina

Květoni, dneska se všechno vysvětlí.

19.07.2022 09:01:52dát kritice tipAndreina

Maruško, tak to vypadá, když někoho nenechají domluvit.

19.07.2022 09:00:56dát kritice tipAndreina

Mirku, kdepak. Změna smluv na stálý pracovní poměr proběhla u Prcka po Nargisu a pro ostatní po Vzpouře.

19.07.2022 08:53:53dát kritice tipKočkodan

Mary kotví v Marseille,

nejde ke dnu zdá se,

pro mambu si prijel vedec,

zárí vskutku (není herec),

kapitán pak rozdal smlouvy,

pro Prcka má ale houby,

dívka jde pryc, v ocích slzy,

happy-end vsak chceme brzy.

19.07.2022 08:48:04dát kritice tipEvženie Brambůrková

Pěkné čtení. Taky by mne zajímalo, co bude dál.

19.07.2022 07:32:42dát kritice tipAru

nikdy nevěrte lidem s kravatou :D:D

19.07.2022 06:36:12dát kritice tipKvětoň Zahájský

V životě není žádná práce jistá. Člověk vyhazov pořád tak nějak očekává, ale když přijde, tak to nasere. Ale tuším, že všechno nakonec dopadne dobře.

19.07.2022 00:37:07dát kritice tipdievča z lesa

uff ... určite sa to vykuklí***

18.07.2022 23:20:44dát kritice tipDelfín

Ale to bylo až po změně ředitele, že Andrejko!;-)

18.07.2022 18:59:44dát kritice tipAndreina

Jaroslave, byl to velký šok, ale úplně zbytečný.

18.07.2022 18:22:12dát kritice tiprevírník

A kruciš!

18.07.2022 16:56:50dát kritice tipAndreina

Mirku, také trvalo ještě pár let, než kapitán prosadil změnu. Oni kravaťáci od kancelářských stolů počítají lidi jen jako figurky, s nimiž je možno šoupat nebo je zaměňovat podle potřeby.

18.07.2022 16:31:332 tipů dát kritice tipDelfín

Sezónní smlouvy nejsou od firmy zrovna rozumné, pokud uvážím, že posádka musí být sehraná a vzhledem k náplni práce i odborně zdatná!Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2022, provozuje Dobrý spolek, pravidla Pickup lines Letní dětský tábor