Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 464 tisíc textů, miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Vrabčák a televize
datum / id21.07.2022 / 533611Vytisknout |
autorOzzozorba
kategoriePovídkyDalší dílo autora
zobrazeno85x
počet tipů5
v oblíbených0x
Vrabčák a televize

Byl jednou jeden vrabčák. Žil si v lese a měl se fajn. Jednoho slunného dne odletěl na kraj lesa a pak ještě dál přes pole kde usedl na starý dub. Naproti stromu byla chalupa a v ní otevřené okno a tím oknem vrabčák nahlížel do lidského světa.

Uviděl televizi ve které létali ptáci s křídly dlouhými jako kostelní lavice a kroužili na modré obloze. Vrabec neváhal ani vteřinu a prolétl oknem do pokoje. Chtěl ukázat těm velkým ptákům, co on malý ptáček umí za létací triky, a když přelétal pokojem, shodil ozdobnou vázu a pak narazil zobáčkem do televizní obrazovky a spadl na koberec. V lidském světě bylo jen málo místa k létání, a když se opět vznesl, zavadil křídlem o další vázu, která taky spadla, pak zakroužil kolem lustru a vlétl do záclony. Zamotal se drápky do jejich ok a zůstal viset hlavou dolů.

Později přišel chlapec, uviděl rozbitou vázu a taky vrabčáka v zácloně. Byl to ještě malý chlapeček a proto potřeboval židli, aby mohl ptáčka osvobodit. Vrabčák visel, až docela u stropu a byl tak vysílený bojem v zácloně, že se vůbec nebránil. Chlapec jej uchopil a položil na římsu. Pak mu nasypal pár drobtů chleba a zavřel okno.

Vrabec se posílil chlebem a odletěl do lesa. Ale v noci nemohl spát a přemýšlel o křídlech velkých jako kostelní lavice a modré obloze a taky o tom, že se musí vrátit zpět a ukázat těm velkým ptákům jak on vrabčák dovede létat. Na druhý den přeletěl les a sousední pole a nakonec usedl na starý dub. V chalupě jej vítalo otevřené okno tak jako minule, ale když přes něj nahlížel do pokoje, uviděl v tom druhém, vysokou třešeň obsypanou šťavnatými plody. Vrabec dostal chuť na třešničky, prolétnul oknem do pokoje a narazil zobákem do televizní obrazovky. Spadl na koberec, a když se vznesl, shodil cínovou sovu a zamotal se do záclony.

Později přišel chlapec a uviděl na zemi převrácenou sovu a vrabčáka v zácloně hlavičkou dolů. Odešel pro židličku, pak osvobodil ptáčka, položil ho na římsu a nasypal mu drobty chleba. Vrabec se posílil chlebem a odletěl. Ale v noci nemohl spát a přemýšlel o podivném světě, ve kterém létají obrovští ptáci a, kde rostou stromy s třešněmi rudými jak zapadající sluníčko. Ale než takový svět, to si raději zacvrliká v lese s jinými ptáčky, poskočí si na větvi, nasaje lesní vzduch a proletí se ve větru. Řekl si ptáček a potom šťastně usnul.  
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

22.07.2022 13:36:282 tipů dát kritice tipannnie

Ježiš díky za ten happyend, už jsem začínala tušit smyčku (dějovou, nikoli provazovou :) ) Moc pěkné. Tip a.

21.07.2022 21:43:282 tipů dát kritice tipbixley
redaktor prózy

Tak to byl móc moudrý ptáček. A lidi by se od něj měli přiučit. Díky za hezkou bajku.

21.07.2022 21:42:592 tipů dát kritice tipZeanddrich E.

Zajímavé (ale vázy, které může shodit i vrabčák, by se neměly stavět moc  někam nahoru :) )Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2022, provozuje Dobrý spolek, pravidla Pickup lines Letní dětský tábor