Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 464 tisíc textů, miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Písňový text v praxi aneb Dylan, Cohen a ty.
datum / id26.07.2022 / 533768Vytisknout |
autorpotměchuť
kategorieOstatní nezařaditelnéDalší dílo autora
zobrazeno125x
počet tipů9
v oblíbených0x
Písňový text v praxi aneb Dylan, Cohen a ty.

Víte, že písňový text se dá studovat?

 

Nepravděpodobný obor Tvorba textu a scénáře na VOŠ a Konzervatoři Jaroslava Ježka působí mezi ostatními školami trošku jako nástupiště 9 a 3/4. Přesto každý rok přijímá pár kreativních studentů, kteří se tři roky zabývají předměty jako jsou poetika, estetika, rozhlasové žánry, dějiny popu a jazzu, dějiny divadla, hudební nauka apod.

Namísto konzervativních humanitních studií, kde si poezii prohlížíte opatrně ve vitrínách a pod mikroskopem, vám ji tady servírujou nitrožilně. Dozvíte se, že tohle je villonská balada. Jasně to znám, řeknete si. Společně rozmontujete ty nejslavnější a pak stanete před úkolem, abyste napsali vlastní. To už je jinačí kafe.  

Talent nestačí, psaní je řemeslo

Čtete a píšete ve vyváženém poměru. Zkoušíte si různé formy od limericku, přes sonet, bluesový text, skeč, až po povídku, rozhlasovou hru nebo divadelní scénář. Přebásňujete slavné songy, učíte se zacházet s hudbou, rýmem, těžkými dobami a melodií. Učí vás svérázné osobnosti, které jsou v téhle cestě daleko před vámi a velmi citlivě vám pomůžou překonat počáteční překážky. 

Představte si, jak dokáže osvojením takového řemesla rozvinout svoji vlastní tvorbu. A přesně kvůli té to přece děláte. Konečně máte prostor, trénink, sparring a špičkovou zpětnou vazbu. 

Hudební album místo seminárky

Na téhle škole nekončíte dlouhou nudnou prací plnou citací a použité literatury. Napíšete sbírku básní nebo povídek, novelu, divadelní hru, filmový scénář nebo natočíte sakumprásk třeba cédéčko. 

Mezi absolventy patří např. Emil Hakl, Robin Král, Bára Zmeková, Kateřina Rudčenková, Jiří Smrž, Michal Bystrov a spousta dalších, kteří se pohybují v současném světě literatury a hudby. V reálném světě najdete vystudované textaře mezi rozhlasovými dramaturgy, scénáristy, divadelními režiséry, redaktory, marketingovými kreativci, copywritery apod. 


Přijímací zkoušky jsou ještě letos 30. 8.
Mrkněte na podmínky

 

 

Kdo může studovat? Kdokoli s maturitním vysvědčením. Horní věková hranice není omezená. Jasně, Rimbaud s psaním skončil brzo, ale co třeba Eco? Ten vydal první román až po padesátce. A Chandler, Bukowski, Schulz a další esa?
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

27.07.2022 07:28:151 tipů dát kritice tipThea v tramvaji

Jeeee! Škola pro mne! Vydala bych si album :) 

26.07.2022 15:12:50dát kritice tipK3

T.Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2022, provozuje Dobrý spolek, pravidla Pickup lines Letní dětský tábor