Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 465 tisíc textů, miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Alexander Weinstein: Děti Nového světa
datum / id10.08.2022 / 534143Vytisknout |
autorJanina6
kategorieRecenze i neliterárníDalší dílo autora
zobrazeno353x
počet tipů21
v oblíbených0x
Prolog

Alexander Weinstein: Děti Nového světa. V překladu Jana Jiráka vydal Prostor Praha v r. 2018. 227 stran


Další "upoutávka" na knihu, která alespoň mně připadá hodně zajímavá. Snad nevadí, že podle data vydání už to není zrovna nejžhavější novinka.

Alexander Weinstein: Děti Nového světa

Při četbě povídek ze sbírky Děti Nového světa (orig. Children of the New World) se mi mimoděk vybavila vzpomínka z doby před několika lety, kdy jsem nechápavě kroutila hlavou, proč si můj syn on-line povídá se svým bratrancem, bydlícím ve stejném domě, místo aby jeden z nich vstal, přešel jen chodbu a toho druhého navštívil osobně. Bylo to směšné, ale zároveň trochu znepokojivé. Podobně jako když milenecký pár, chlapec a dívka, sedí vedle sebe, ale každý z nich je přibitý pohledem k displeji svého chytrého a ještě chytřejšího mobilu. To už je ale tak běžný obrázek, že se nad ním nepozastavíme. Všichni jsme „v síti“, můžeme z pohodlí svého domova okamžitě komunikovat s celým světem, zprostředkovaně vidět a zažít takřka cokoli, ale jsme proto šťastnější? Rozumíme líp sami sobě, jeden druhému?

Podobnými otázkami a hledáním odpovědí na ně jsou inspirovány i Weinsteinovy povídky. Každá se odehrává v jiném světě, v jiné možné budoucnosti, zdánlivě úžasné, ale pokaždé určitým způsobem děsivě pokroucené. Autor píše o sociálních sítích, „náhradních“ virtuálních světech, klimatických změnách, klonování… ale nevzdálil se příliš naší realitě, jen dovedl do extrému problémy, se kterými se my sami setkáváme. Není to varování před příliš dokonalými stroji, které se mohou obrátit proti lidem. Žádná „vzpoura robotů“ se tu nekoná. Nebezpečný není překotný rozvoj technologií, ale spíš to, jak se s ním vypořádává sám člověk, jak se jím nechává ovlivnit, zotročit, deformovat.

Hrdinové Weinsteinových příběhů prožívají situace, které jsou mnohdy až komické, ale zároveň z nich člověka tak trochu mrazí. Namátkou: Co dělat, když se vám neopravitelně porouchá „umělý bráška, chůva a chodící encyklopedie v jednom“, který už několik let vlastně patří do rodiny? Dát ho do šrotu? Vystrojit mu pohřeb? (Loučení s Yangem). Hrdina jiné povídky se živí prodejem umělých vzpomínek, kterými si lidé vylepšují své neuspokojivé životy. Kvůli kontrole kvality testuje výrobky tak dlouho, až nedokáže rozlišit, které vzpomínky jsou ty skutečné, jeho vlastní… snaží se volat své dávno mrtvé matce… (Kartografové). Strhující příběh extrémního lyžaře, který prostřednictvím virálního videa umožňuje divákům prožívat s ním krkolomné sjezdy z horských štítů, má příznačný název „Pád“. Milovníci břitké satiry si přijdou na své v povídce o obchodu s reinkarnací (Pyramida a zadek). V jiném příběhu spokojení manželé leží vedle sebe v posteli a pomocí svých avatarů prožívají úžasný virtuální sex, každý s někým jiným… zatímco jejich syn tajně utíká z dokonalé nudy ven, do nebezpečné reality. Pointa této povídky (Tažení), kterou samozřejmě nebudu prozrazovat, je úžasně působivá a lidská.

Alexander Weinstein žije v USA, působí jako ředitel Institutu tvůrčího psaní a je také profesorem na Univerzitě Siena Heights a Michiganské univerzitě. Povídkovou sbírkou Děti Nového světa v roce 2016 debutoval. Tenhle literární začátek mi připadal velmi nadějný a těšila jsem se (a těším) na další jeho díla. Zatím je bohužel k dostání pouze anglický originál sbírky povídek „Universal Love“ z roku 2021 (USA, nakl. Macmillan). Snad se v brzké době dočkáme českého překladu.
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

29.08.2022 14:28:28dát kritice tipJanina6

Jo jo, s tenisákem, to je to "Tažení", i mně se zdá nejlepší. Nějak tak bych chtěla umět psát... :-) 

29.08.2022 13:00:271 tipů dát kritice tipDanny

Tak jsem to dočetl celé, některé povídky několikrát. nejvíc se mi líbila asi ta, jak ten kluk jde ven, hází si s tenisákem a potkají stádo zvěře. Pak taky umělé vzpomínky a techno-mókša byly super. Nelíbila se mi povídka, jak vystřelovali děti do vesmíru: to jsem si řekl "tohle jako myslí vážně?!" ale chápu, že je to tam jako varování.

26.08.2022 14:33:551 tipů dát kritice tipDanny

tak jsem zatím přečetl první dvě povídky a super. beru si to na víkend s sebou na cestování po republice :)

22.08.2022 15:14:58dát kritice tipDanny

díky za doporučení, objednáno :). když nemají Moře rzi, mají aspoň toto. Počtu si :). tip.

18.08.2022 10:10:411 tipů dát kritice tipMarkel

Jani: tak už tu knížku už mám, přečetla jsem už půlku, něco líbilo, něco méně, ale myslím, že za pár let, pokud nebudeme na stromech :-)) je to docela pravděpodobné, lecos tomu již dnes nasvědčuje, takže ještě mne čeká 80 stran. Mně se líbí víc klasika, ale tohle je taky fajn, díky za odkaz

18.08.2022 09:48:18dát kritice tipZeanddrich E.

To Květoň Z.:  pokud se jedná o partnerskou (stimulující) legraci, je to omluvitelné :). Pokud ovšem necháš e-mail zbytečně  (energeticky dosti náročně) běhat přes půl světa (údajně ty od nás běhají třeba přes Indii, i když směřují do vedlejší kanceláře?), je to omluvitelné již méně.. .

 

18.08.2022 09:36:541 tipů dát kritice tipZeanddrich E.

To Jana:

 

Virtuál realia  (tu skutečnou, při které jsou v činnosti i Tvé svaly pomocí nějakých podnětů čidel, apod., zatím z nás, co jsme zde dole na Zemi, asi zažil málokdo) mne osobně (zatím) trošku děsí; -musím ale  uznat, že to může (že by to mohlo) být dalším nástrojem k našemu rychlejšímu vývoji k dokonalosti našeho Otce nebeského -bez nutnosti vystavovat se (například) v reálu nebezpečí někde v nějaké bitvě,..., v nějakém ostrém sportu,..., riskovat reálné komplikace v plavidle v hlubokém mezihvězdném prostoru, či (naopak) hluboko pod mořskou hladinou,..., atd., apod.

Zatím jsme to zde měli tak, že při tvé chybě (potažmo nešťastné náhodě shůry), při které došlo k destrukci Tvého těla (a tím pádem k odchodu i Tvého ducha odsud na tzv. přípravnou rovinu), musela jsi se sem, do podobné situace k opravě (k pokusu o opravu, td.), dosti zdlouhavě v nějaké další výukové misi vracet.. .

Pokud by bylo možno pouze zmáčknout počítačový čudlík restart, mohlo by se jednat o velikou úsporu času a prostředků.. *(osobně bych si ale přesto šel raději třeba reálně alespoň zaběhat někam do parku, než si nechal někde vsedě v křesle stimulovat běžecké, případně i dechové, td., svaly..).

(( ...)).

*tuším, že bude dosti dlouho trvat, než se ten fake zážitek s tou realitou srovná; - bude to možná podobné, jako s výrobou chemických vitamínů - ty z živého ovoce například fungují prý (zatím) nepoměrně lépe.. .

18.08.2022 07:38:211 tipů dát kritice tipJanina6

Odpoutaný Prométhee, díky za úvahu. Až na to peklo s tebou musím souhlasit. Na pekle, kam mají přijít všichni ti, kdo "byli na světě a tudíž nesou díl viny", mi vadí jednak to, že to by se tam opravdu museli sejít komplet všichni, čili ráj by se stal zbytečností, ale hlavně jsem si vzpomněla na doby, kdy jsem měla doma akvárko. Když se rybičky příliš přemnožily a filtr to čištění stěží utáhl, taky za to nemohly rybičky. Ty dělaly, co se dalo, ale hlavní problém byl v tom, že jsem je nechala žít na příliš malém prostoru. Je mi jasné, že tohle přirovnání hodně pokulhává, ale snažím se naznačit, že problémy lidstva, pokud bude žít pouze tady na Zemi, jsou celkem pochopitelné. Prostě se sem při tom množství nevejdeme. A zkoumat, vymýšlet a v důsledku si tím usnadňovat život, to máme, obávám se, taky dané. Takže život máme delší a lidí přibývá...

Jinak "virtuální světy" nejsou pro Weinsteina (ani pro mě) náhradní v tom smyslu, že by byly neplnohodnotné. V té knize jde spíš o to, že opravdu lidem nahrazují to, co nemohou v realitě mít nebo zažít. Nemáš lesy, můžeš se jimi procházet virtuálně. Máš nemocné nohy, ale my ti dovolíme lítat. Nemůžeš mít děti, tak je máš aspoň v jiném, pohodlnějším světě. Jenomže ono to láká. Člověk je prostě pohodlnej tvor. Proč se dřít, namáhat, ničit si nervy, když můžu mít všechno hned, hotové a takové, jaké si přesně vyberu? ... dovedeno do extrému to směřuje víš kam.

 

18.08.2022 01:38:40dát kritice tipUtgard-Loki

Zeanddrich E. - pokus o rázovitý vesnický humor?

18.08.2022 01:22:24dát kritice tipZeanddrich E.

(to O.P.: nezbývá než doufat, že do nebe se bude dát projít třeba za určité množství vytříděného odpadu,..., za členství v Greenpeace, apod.,..., nebo za to, že za života jsi měl nad postelí velikou fotografii Grety T. .. :)  )

17.08.2022 23:58:571 tipů dát kritice tipOdpoutaný Prométheus

To zní jako zajímavá kniha, ale aniž bych o ní cokoliv věděl (čímž se vlastně na chvíli stávám hostem dávného místního zvyku - autoritativně se vyjadřovat o tématech, o kterých má mluvčí maximálně mlhavě povědomý ;-):

Virtuální světy nejsou "náhradní", jsou to plnohodnotné světy. To, že stařec žije vzpomínkami (a příkladů taky na Písmáku je vidět přehršel, některé jsou velmi surové, umem a uměním neotesané, a přesto často uctívané jako národní památky), to nikomu nepřipadá zvláštní. Přitom svět vzpomínek je stejně chimérický jako "vymyšlené" světy virtuální, protože je zcela vědecky a bez pochyb dokázáno, že člověk se nechává vlastní pamětí záměrně klamat. V tomto kontextu jeden citát: "Pokaždé, když na něco vzpomínáme, tak tu vzpomínku nějak pozměníme, takže z té nejstrašnější a nejkrásnější vzpomínky se nakonec stanou dvě největší lži, kterým bezvýhradně věříme."

Proto se koukám skrze prsty na ty, kteří se skrze prsty koukají na současnou dospívající generaci, která utíká do virtuálních světů. Opět citát, tentokrát od Lewise Carola - "Váš eskapismus může vadit jen těm, kteří by rádi byli vašimi žalářníky." 

Není se navíc čemu divit; zanechali jsme dalším generacím chřadnoucí, vybydlenou planetu, kterou brzy učiní změny klimatu neobyvatelnou - a ať si nikdo nenamlouvá, že za to nemůže - byli jsme na světě, mohli jsme ovlivňovat okolní svět, ergo neseme svůj díl viny. 

Z toho také vyplývá, že pokud existuje nějaký bůh, nebe a peklo (ta představa je sice legračně antropocentrická a dětinská, ale budiž), tak si všichni zasloužíme přijít do pekla. Nebo by se snad někdo z vás dokázal vyvalovat na pláži v nebíčku a popíjet koktejly s paraplíčkem, zatímco vaše děti a vnoučata se budou rvát o tenčící se energetické zdroje a nerostné bohatství, a budou chřadnout na živly bičované, stále hůře obyvatelné planetě? Člověk nadaný soucitem a empatií, pokud by zjistil, že je po smrti náhodou naživu, by se měl ze solidarity s přeživšími dobrovolně odebrat do pekla.

16.08.2022 16:12:13dát kritice tipJanina6

Renato, díky za zajímavou poznámku. Juliettu znám vlastně jen z hudebního zpracování (opera od Martinů), ale vím, že je hodně "snová"...

Ten nápad, vložit někomu do mozku falešné vzpomínky, není určitě nic nového, ale líbí se mi, jak to Weinstein pojal. Jak se dá se vším obchodovat... a jak to má samozřejmě vždycky nějaký ten háček...

Dík, že mě čteš :-)

16.08.2022 11:15:532 tipů dát kritice tipbixley
redaktor prózy

janino, díky za recenzi zajímavé knihy. Náměty povídek se mi moc líbily. Ten prodavač vzpomínek mi připomněl prodavače vzpomínek z Neveuxovy hry Julietta, tam se to ovšem odehrává ve snu.

11.08.2022 16:00:35dát kritice tipblacksabbath

Díky...jdu do toho:-)))

11.08.2022 11:23:26dát kritice tipJanina6

To jsem ráda, Štírko. A při dnešních cenách knih je, myslím, knihovna čím dál tím zajímavější místo :-)

11.08.2022 11:20:211 tipů dát kritice tipŠtírka

Velmi dobře jsi tu recenzi napsala: ihned mě nalákala a protože doma mám cca 1000 knih, tak objednám v knihovně... Asi by mohla ta recenze být reklamou ale tím by ztratila na ceně- ač by byla pravdivá... takže ne... :-)

10.08.2022 22:13:24dát kritice tipSilene

Možná, že se jedná o ochočení. 

10.08.2022 13:50:24dát kritice tipJanina6

Reko, díky, moc jsi mě potěšil.

A máš pravdu... dokud si vůbec povídají, buďme rádi...

10.08.2022 11:55:002 tipů dát kritice tipreka
redaktor prózy

To je velmi lákává, povedená recenze.

 

A to, že si děti povídají online, mi nijak nevadí, právě naopak, pořád si aspoň povídají a to je fajn. Mnohem horší me teda přijde " když milenecký pár, chlapec a dívka, sedí vedle sebe, ale každý z nich je přibitý pohledem k displeji svého chytrého a ještě chytřejšího mobilu."

10.08.2022 11:37:49dát kritice tipKočkodan

Jani, no, asi je lepší bejt moudrej než modrej . (nenaražím, jen mrkám)

10.08.2022 10:29:23dát kritice tipJanina6

Kočkodánku :-) Třeba se ještě dočkám nějakého převratného objevu... např. až nám doslouží těla, budeme se moci virtuálně přestěhovat sem do Modrého světa. Nebo radši ne? :-)

10.08.2022 10:16:512 tipů dát kritice tipKočkodan

Janino, ty patříš dlouhá léta do rodiny písmácké a já doufám, že se hnedtak neporoucháš. ;-)

10.08.2022 09:56:34dát kritice tipMarkel

zaujalo mne, mám ráda sci-fi, fantasy a směsky, podívám se po té knížce, ráda bych ji přečetla *

10.08.2022 09:41:16dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Zajímavá témata, díky, Janino, za tvou recenzi...

10.08.2022 09:37:55dát kritice tipEvženie Brambůrková

Vypadá to dobře, najdu si ji.

10.08.2022 09:24:222 tipů dát kritice tipKvětoň Zahájský

My si se ženou taky posíláme e-maily, i když jsme v jednom pokoji každý u svého počítače. Doteď jsem to považoval za srandu, ale možná jsme jenom sociálně vyspěli a jdeme s dobou.

10.08.2022 08:43:01dát kritice tipK3

Knihu si možná pořídím, některé povídky by se mi mohly líbit.Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2022, provozuje Dobrý spolek, pravidla Pickup lines Letní dětský tábor